Na zdrowie

Stymuluj trawienie bez leków – 10 naturalnych domowych środków zaradczych

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-żołądek

We współczesnym społeczeństwie problemy trawienne stały się częścią naszej codziennej rutyny. Czasami mamy z tym nieprzyjemne, bolesne i zawstydzające doświadczenie. Za mało o tym rozmawiamy i rzadko szukamy porady, jak rozwiązać taki problem zdrowotny. Najczęstsze zaburzenia trawienia są związane z biegunką, zaparciami, zespołem jelita drażliwego lub zgagą. Może to być spowodowane różnymi czynnikami – niezdrowym stylem życia, złą dietą, wrażliwością na niektóre pokarmy, a nawet infekcją. To niepokojące, gdy nasze żołądki nie pracują prawidłowo. W dzisiejszych czasach istnieje jednak wiele sposobów, aby w naturalny sposób pomóc sobie. Co możemy zrobić, aby szybko to naprawić? Tutaj mamy 10 propozycji naturalnych domowych środków i metod, które mogą stymulować trawienie.

Stymuluj trawienie — 10 łatwych kroków

pobudzają trawienie naturalnymi domowymi metodami żywieniowymi

Najpierw zacznijmy od podstaw. Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo trawić swoje trawienie, ten przewodnik może Ci pomóc. Jak sam się przekonasz, trawienie to skomplikowany proces, który obejmuje coś więcej niż tylko twarde żucie.

Właściwa dieta

pobudzają trawienie naturalne domowe jedzenie bez dodatków

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem, jest prawidłowe odżywianie. Wyeliminowanie pakowanej i przetworzonej żywności to pierwszy krok w rozwiązywaniu praktycznie każdego wyzwania zdrowotnego. Jest szczególnie pomocny w przypadku zgagi i refluksu. Niezdrowe kwasy tłuszczowe, produkty modyfikowane genetycznie, dodatki i konserwanty znajdujące się w żywności przemysłowej – to czynniki destrukcyjne, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Odpowiednia dieta jest niezbędna, jeśli chcesz pobudzić trawienie.

Dieta bezglutenowa

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-metody-jedzenia-dieta-bezglutenowa

Jeśli jesz naturalną żywność, ale nadal masz problemy z trawieniem, takie jak gazy po posiłkach, możliwą przyczyną jest alergia pokarmowa. Najczęściej ludzie są wrażliwi na gluten. Możesz wypróbować dietę bezglutenową przez kilka tygodni. Jeśli objawy ustąpią po tym, dodaj trochę glutenu z powrotem do swojego jadłospisu po 3-4 tygodniach. W większości przypadków objawy ustąpią i przekonasz się, że gluten odgrywa ważną rolę w Twoim zdrowiu. Możesz wypróbować tę samą metodę z innymi produktami spożywczymi, na przykład w celu ustalenia, czy spożywając produkty mleczne, nie tolerujesz laktozy.

Stymuluj trawienie poprzez dokładne żucie

Trawienie-stymuluje-naturalne-domowe-jedzenie-metody-żucia-dziecko

Jako dziecko uczysz się prawidłowo żuć jedzenie. Bardzo ważne jest, aby nasze zęby wykonywały pracę przygotowawczą do układu pokarmowego. Ułatwia to to, a żywność jest przetwarzana mechanicznie przed połknięciem. Dodatkowo wykorzystujemy ślinę do eliminacji enzymów stymulujących trawienie.

Nie dopuszczaj do stresu podczas jedzenia

Trawienie-stymuluje-naturalne-domowe-jedzenie-metody-jedzenia-stres

Kiedy jesteś poza domem z obiadem lub w pracy, zwykle spożywamy go szybko i tym samym obciążamy przewód pokarmowy. Kiedy jesz zrelaksowany, twoje ciało przełącza się w tryb przywspółczulny. Następuje trawienie, a składniki odżywcze są lepiej wchłaniane. Jeśli jesz podczas jazdy lub w stresujących sytuacjach, Twoje ciało jest w stanie stresu i nie może stymulować trawienia. Nie jedz do syta. Gdy żołądek jest zbyt pełny, kwas żołądkowy jest rozcieńczany. Pamiętaj też, aby jeść podczas siedzenia. Wydaje się to trochę oczywiste, ale nie spiesz się, aby usiąść i skupić się na jedzeniu.

Używaj gorzkich środków

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-metody-jedzenia-gorzkie

Bitters, często określane również jako szwedzkie bitters, to zachwycający tradycyjny tonik trawienny na bazie alkoholu i ekstraktów z gorzkich ziół. Gorzkie zaspokajają potrzebę w naszej nowoczesnej diecie, ponieważ często nie mamy dość gorzkiego smaku. To stymuluje układ trawienny do produkcji enzymów wydzielających żółć i równoważących poziom kwasu żołądkowego. W dzisiejszych czasach istnieje wiele przepisów i nieskończonych kombinacji dostępnych na tworzenie własnych gorzkich lekarstw. Niektóre z najpopularniejszych gorzkich ziół to mniszek lekarski, korzeń łopianu, koper włoski, kędzierzawy szczaw, arcydzięgiel i goryczka. Jeśli naprawdę chcesz pobudzić trawienie, używaj prawdziwych gorzkich ziół, a nie tych komercyjnych, które zawierają sztuczne aromaty, syrop kukurydziany i inne nieprzyjemne smaki.

Spożywaj sfermentowaną żywność

Dzięki kultywowanej i sfermentowanej żywności możesz znacznie poprawić swoje trawienie. Oprócz niezbędnych bakterii i innych mikroorganizmów, których dostarczają, wspomagają nasz przewód pokarmowy. Fermenty zawierają witaminę U, która uspokaja nasz żołądek. Można go znaleźć na przykład w soku z kiszonej kapusty. Regularnie dodawaj do posiłków warzywa i napoje z kultur kulturowych, a jeśli cierpisz na wrzody żołądka lub zespół jelita drażliwego, pij sok z kiszonej kapusty przed posiłkami, aby zwiększyć zdolność trawienia żołądka. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie własnej fermentowanej żywności, możesz ją zamówić w sklepie ekologicznym lub online.

Rosół z kości jako naturalny środek domowy

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-jedzenie-bulion-kostny

Bulion kostny jest bardzo korzystny dla przewodu pokarmowego i pomaga nam lepiej przyswajać witaminy i minerały. Ponadto jest bardzo bogaty w białko i dostarcza białka do naszego organizmu. Włącz bulion kostny do posiłków, na przykład gotując potrawy z bulionem lub robiąc z nim zupy i gulasze. Niech bulion kostny stanie się Twoim towarzyszem posiłku, gdy chcesz pobudzić trawienie. Bulion możesz zrobić w domu przy minimalnym wysiłku lub możesz go znaleźć w sklepie.

Spróbuj z octem jabłkowym

Trawienie-stymulacja-naturalna-domowa-jedzenie-metody-ocet jabłkowy

Twardy i niefiltrowany ocet jabłkowy może również pomóc w prawidłowym przepływie soków żołądkowych. Po prostu weź łyżeczkę przed każdym posiłkiem. Jeśli jest dla Ciebie zbyt kwaśny, możesz pozwolić, aby ocet rozpuścił się w wodzie. Upewnij się, że używasz prawdziwego, niepasteryzowanego octu jabłkowego.

Pobudza trawienie – woda cytrynowa

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-cytryna-woda

Jeśli ocet jabłkowy nie działa, spróbuj wycisnąć pół cytryny w coś ciepłego. Dzięki niemu możesz osiągnąć ten sam wynik, a także może ustabilizować poziom cukru we krwi.

Kombucha

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-metody-jedzenia-kombucha

Podobnie jak bulion kostny, kombucha przygotowuje układ trawienny do jedzenia. Jest to napój naturalnie sfermentowany, którego małą szklankę można wypić 20-30 minut przed każdym posiłkiem. To rozluźnia żołądek i stymuluje produkcję kwasu żołądkowego. Kombucha jest już dostępna w różnych odmianach niemal wszędzie.

stymulacja-trawienia-naturalna-domowa-jedzenie-metody-jedzenia-dieta-jedzenie

Te proste kroki mogą być bardzo pomocne, jeśli chodzi o stymulowanie naturalnego trawienia. Są zaskakująco skuteczne i niezwykle wykonalne. Naturalne domowe środki zaradcze to rozsądna i pomocna alternatywa w walce z problemami zdrowotnymi. Te środki pomagają nam naturalnie zbadać przyczynę objawów i wyeliminować dysfunkcję naszego układu pokarmowego. Każde domowe lekarstwo wspiera nasz organizm, zamiast go tłumić, jak to może mieć miejsce w przypadku leków. Mamy nadzieję, że znalazłeś tu coś pomocnego i że wypróbujesz te metody, jeśli chcesz pobudzić swoje trawienie. Pamiętaj – jesteśmy nie tylko tym, co jemy, jesteśmy także tym, co trawimy.