Na zdrowie

Relaks poprzez prawidłowe oddychanie z ćwiczeniami jogi przeciw stresowi

Ćwiczenia Naucz się prawidłowo oddychać Zdrowie Praca Stres

Jak joga pomaga nam w walce ze stresem? Praktykowanie asan jogi (ćwiczenia) i jogi pranajamy (oddychanie) pomaga nam rozproszyć stres nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym i psychologicznym. Harmonia między tym wszystkim jest bardzo ważna. Prawidłowe oddychanie z Ćwiczenia jogi uczy nas głębokiego oddychania i korzystania z pełnej pojemności płuc.

Prawidłowe oddychanie z ćwiczeniami jogi – rozgrzewka

Ćwiczenia pozować asana zrelaksować rozluźnić stawy ramion kolana

Najpierw powinieneś się ogrzać. Użyj do tego pozdrowienia słońca. Powtórz 3-4 razy, następnie usiądź na podłodze, a następnie usiądź ze skrzyżowanymi nogami na podłodze. Bardziej elastyczni ludzie mogą również przejść do pozycji lotosu. To klasyczny sposób siedzenia w pranajamie. Tak nazywa się świadoma regulacja oddychania, czyli oddychanie z określonym czasem trwania, szybkością i rytmem.

Prawidłowe oddychanie z Ćwiczenia jogi – Pozycja lotosu jako pozycja wyjściowa

Aby dostać się do pozycji lotosu, najpierw ogrzej się „motylem”. Aby to zrobić, usiądź na podłodze i zegnij nogi na bok, tak aby podeszwy stóp się zetknęły. Kolana są po twojej stronie. Podnieś i opuść kolana. Powtórz to 50 razy.

Następnie rozciągnij nogi do przodu i na bok. Zegnij prawą nogę i połóż stopę na udzie lewej nogi. Teraz przyciągnij lewą nogę do siebie. Jeśli pozwolisz mu leżeć pod prawym udem, pozycja ta nazywana jest „półlotosem”. To jest łatwiejsze. Jednak, gdy postawisz stopę na prawym udzie, znajdujesz się w klasycznej „pozycji lotosu”. To jedna z najtrudniejszych pozycji. Jeśli masz trudności, lepiej pozostać w łatwiejszej pozie „półlotosu” lub po prostu usiąść ze skrzyżowanymi nogami.

Podczas ćwiczeń kręgosłup powinien być wyprostowany, a kolana dotykać podłogi.

Ćwiczenia jogi: pełne oddychanie jogą

asana ważne, aby prawidłowo oddychać, wykonywać pozę motyla

Zacznijmy teraz od pełnego oddychania jogą. Składa się z trzech elementów: oddychania brzusznego, oddychania klatką piersiową i oddychania obojczykiem.

Oddychaj przez nos. Spróbuj oddychać do żołądka. W ten sposób unosi się przeponę i masuje się serce. Następnie wdychasz powietrze w okolicy klatki piersiowej, co powoduje, że klatka piersiowa się rozszerza, a na koniec wdychasz powietrze tak, jakbyś oddychał obojczykami, czyli najwyższą częścią klatki piersiowej. Wszystko to dzieje się na jednym oddechu. Wydech jest ponownie przez nos i w tej samej kolejności: brzuch, klatka piersiowa, obojczyk.

Prawidłowe oddychanie z Ćwiczenia jogi – Regularność to klucz do sukcesu

Wykonuj to ćwiczenie przez co najmniej 5 minut dziennie. Twoje myśli powinny skupiać się tylko na przepływie powietrza podczas wdechu i wydechu. Podczas tego ćwiczenia jogi wszystkie części płuc są wypełnione powietrzem. Aby powietrze zostało prawidłowo wchłonięte przez organizm, ćwiczenie należy powtarzać codziennie. Efekt jest jednak świetny. Oddychanie jogą zapobiega negatywnym stanom psychicznym, zmęczeniu, problemom z koncentracją i snem itp. Poprawia również zdolność do pracy, oczyszcza krew i poprawia jej krążenie, co z kolei stymuluje komórki skóry.

Prawidłowe oddychanie z ćwiczeniami jogi: oddychanie naprzemienne

Joga ćwiczy młodą kobietę ćwiczącą czarnowłose asany

Teraz dochodzimy do oddychania naprzemiennego. Prowadzi do harmonii między sferą intelektualną i emocjonalną. Regularne powtarzanie tego ćwiczenia może zapobiec możliwym zaburzeniom psychicznym, takim jak nerwowość, zmartwienie lub niepokój, drażliwość itp. Z tych powodów oddychanie naprzemienne jest jednym z najlepszych ćwiczeń oddechowych przeciwko stresowi.

Pozostań w wybranych asanach (pozycja ze skrzyżowanymi nogami lub pozycja lotosu). Otwórz palce prawej ręki i zamknij palec wskazujący i środkowy. Zamknij prawe nozdrze kciukiem, a lewe pierścionkiem i małym palcem.

  1. Zamknij prawe nozdrze kciukiem i wdychaj przez lewe przez 2 sekundy.
  2. Wstrzymaj oddech, trzymając oba nozdrza zamknięte przez 8 sekund.
  3. Wydychaj przez prawe nozdrze przez 4 sekundy, zamykając lewe pierścieniem i małym palcem.
  4. Wdychaj przez prawe nozdrze przez 2 sekundy, trzymając lewe nozdrze zamknięte.
  5. Zamknij oba nozdrza i wstrzymaj oddech na 8 sekund.
  6. Zamknij prawe nozdrze kciukiem i wydychaj lewą przez 4 sekundy.

To seria. Zrób trzy serie. Jeśli w tym czasie poczujesz zawroty głowy, zrób wdech i wydech normalnie kilka razy pomiędzy seriami lub przerwij ćwiczenie na chwilę.

Prawidłowe oddychanie z Ćwiczenia jogi – Relaks na zakończenie ćwiczeń

Na koniec połóż się na plecach, aby się zrelaksować, co oznacza rozluźnienie i relaks każdej części ciała i pomyślenie o czymś miłym i pozytywnym. Kiedy twoje mięśnie są rozluźnione, twój umysł również może się zrelaksować. Twoje nogi powinny być lekko rozstawione, a dłonie powinny być skierowane w stronę sufitu. Skoncentruj się na oddychaniu i rozluźnieniu każdej części ciała.

Ćwiczenia jogi – Rozluźnij ciało od dołu do góry

Ćwiczenia jogi rozciągające rozgrzewające ważne ubrane na biało

Zacznij od dołu i idź w górę. Skoncentruj swoje myśli na palcach prawej nogi. Połącz je, a następnie puść. Następnie poluzuj całą podeszwę stopy, piętę, kostkę, łydkę, kolano i udo. Prawa noga staje się tak ciężka i rozluźniona. Powtórz to samo z lewą nogą, aż oboje poczują się tak ciężkie, że nie chcesz ich podnosić z podłogi. Rozluźnij pośladki, krótko napinając mięśnie, a następnie ponownie je rozluźniając.

Zrób to samo z abs. Napnij go, a następnie zrelaksuj. Następnie rozluźnij klatkę piersiową i klatkę piersiową. Oddychaj spokojnie i swobodnie. W myślach podążaj za kręgosłupem aż po szyję. Cały kręgosłup musi być rozluźniony. Następnie przychodzą ramiona. Podobnie jak w przypadku nóg, zacznij od palców i stopniowo przesuwaj się w górę do ramion – najpierw jedną rękę, potem drugą. Kiedy jest ci łatwiej, możesz zacisnąć dłonie w pięści, a potem zrelaksować się.

Kontynuuj szyję, podbródek, usta i nos. Rozluźnij policzki, aby były ciężkie i jakby opadały na jedną stronę. Nie zapomnij też o powiekach. Czoło musi być wygodnie rozciągnięte, nie może być pomarszczone i napięte. Myśli też powinny być spokojne.

Ćwiczenia jogi: nie zapomnij o oddychaniu podczas relaksu!

Ćwiczenia pozycji lotosu kobieta blondynka fioletowy biały morze

Wdychaj i wydychaj powoli i głęboko. Relaksuj się coraz bardziej z każdym oddechem.

To najlepszy sposób na pozbycie się stresu, bo cały organizm odpoczywa. Pozostań w tej fazie tak długo, jak chcesz, ale nie krócej niż 5 minut. Zaledwie kilka minut pełnego relaksu zmniejsza niepokój i zmęczenie bardziej niż wiele godzin niespokojnego snu.

Nie zapomnij pomyśleć o czymś pozytywnym. Ciesz się efektami ćwiczeń oddechowych, które wykonałeś wcześniej. Zanim wstaniesz, rozciągnij się, a najprawdopodobniej będziesz musiał ziewać. Prawidłowe oddychanie z ćwiczeniami jogi poczujesz się teraz bardziej zrelaksowany i w lepszym nastroju.

 Ćwiczenia jogi uczą oddychania obojczykiem w klatce piersiowej

Ćwiczy wiele odmian asan, aby poczuć się lepiej emocjonalnie

pozycja lotosu fizyczny umysłowy poziom mentalny wydala stres

Ćwiczenia motyl pozują pomysły na zachodzące słońce na zewnątrz