Na zdrowie

Mówi się, że hormon melatonina pomaga zasnąć

Melatonina jest wytwarzana podczas snu w nocy.

Sen to delikatna kwestia, ale wiele osób w Niemczech ma z nim problemy. Czy to w fazie snu, czy podczas snu przez całą noc. Jednak sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jeśli nie będziesz miał go wystarczająco dużo, na dłuższą metę osłabniesz i nie będziesz już dobrze funkcjonował. Melatonina, hormon może być lekarstwem na problemy w fazie snu.

Melatonina jako hormon snu bierze udział w kontrolowaniu rytmu”

Melatonina hormon snu rytm dnia i nocy

Sen jest bardzo cennym towarem, z którym wiele osób na całym świecie nie ma problemów, ale przynajmniej tyle samo poznało już wszelkiego rodzaju zaburzenia snu. Czego wielu nie wie: Melatonina, hormon snu, kontroluje sen i uczestniczy w zdrowym rytmie. Reguluje rytm dnia i nocy, ale oprócz tego przejmuje wiele innych zadań w organizmie człowieka:

1. Ma działanie przeciwutleniające

2. Oznacza to zminimalizowanie wpływu szkodliwych wolnych rodników

3. Można w ten sposób zapobiegać starzeniu się komórek, ale zmniejsza się również ryzyko chorób, np. układu sercowo-naczyniowego

Jeśli myślisz o zastosowaniu melatoniny w celu złagodzenia problemów ze snem, możesz przyjmować ją w formie tabletek.

W Niemczech potrzebujesz recepty na hormon melatoninę

Leki są w szafce apteki

Musisz jednak wiedzieć, że w Niemczech nie można dostać melatoniny bez recepty. Dlatego właśnie ten hormon ma obecnie powszechną reputację popularnej pamiątki z wakacji. Na przykład w USA jest szczególnie popularny od czasu, gdy Efekt przeciwstarzeniowy był propagowany. W Holandii m.in. wchodzi w skład różnych suplementów diety, które można kupić w sklepach. Ostatecznie melatonina jest również dostępna nie tylko jako pojedynczy preparat w innych krajach, ale także bez recepty. Wiele osób chcących samemu spróbować melatoniny wybiera Internet, ponieważ nie mają recepty. Każda renomowana apteka internetowa również powinna odrzucić zamówienie.

1. W Niemczech hormon nie jest dostępny u wielu różnych producentów, ale tylko u jednego

2. Wiąże się to m.in. z przestarzałością badań, gdzie powszechnie stosowany produkt firmy Lundbeck jest przepisywany wyłącznie pacjentom, którzy ukończyli już 55 rok życia.

W przypadku leków istnienie badań ma zatem tak duże znaczenie, aby móc składać wiarygodne stwierdzenia na temat skutków ubocznych. Tylko na sprzedaż bez recepty, wszystkie możliwe preparaty wymagają bardzo długa seria badań pozwól sobie to wytrzymać.

Równowaga melatoniny w ludzkim ciele może zostać zaburzona

Jakość snu hormonu melatoniny poprawia zaburzenia snu

Podstawową ideą zastąpienia melatoniny jest to, że jeśli równowaga melatoniny jest zaburzona, organizm nie ma wystarczającej ilości hormonu dostępnego w nocy i w ciągu dnia. W zasadzie uwzględnia się przy tym przyczyny naturalne, ale także związane z chorobą. Na przykład całkiem normalne jest, że młodsi ludzie mogą również mieć problemy z równowagą melatoniny, jeśli mają nieregularne codzienne czynności. Może to prowadzić do pracy zmianowej lub częstych podróży między różnymi strefami czasowymi. Szczególnie generacja cyfrowa często nie docenia wpływu promieniowania telefonu komórkowego lub komputera. Tutaj jest szczególnie Udział niebieskiego światła, co prowadzi do natychmiastowego zahamowania produkcji melatoniny. Wiele osób zastanawia się również, czy istnieje skuteczny sposób na wykrycie niedoboru melatoniny.

1. Teoretycznie istnieje możliwość wypowiedzenia się na ten temat poprzez badanie śliny lub krwi

2. Jednak takie wyniki badań są zawsze stosunkowo nieprecyzyjne, ponieważ poziom hormonu naturalnie podlega wahaniom w ciągu dnia

Melatonina nie działa na każdego, kto ma problemy ze snem

Dobre wskazówki dotyczące snu dzięki hormonowi snu Melatonina

Nawet jeśli sposób działania melatoniny dla zrównoważonego snu jest dość interesujący, nie należy ulegać błędowi i widzieć tu świętego Graala. Melatonina nie działa na wszystkie problemy ze snem i zwykle tylko na bardzo drobne. Ma to związek z faktem, że w całym cyklu zaangażowanych jest tak wiele procesów kontrolnych, że tylko bardzo mała część przypada na melatoninę. Na przykład ten hormon w ogóle nie może wyleczyć niepokoju, więc problemy z zasypianiem związane ze stresem należy zaradzić gdzie indziej.

1. Ostatecznie nie ma naukowych dowodów na to, że przyjmowanie hormonu pozytywnie wpływa na rytm snu

2. Stosowanie melatoniny jest zatem w dużej mierze unikane w kontekście terapii snu

Jeśli nadal chcesz przetestować melatoninę, możesz to zrobić za pomocą odpowiedniego przepisu. Należy jednak wiedzieć, że mogą również wystąpić skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nerwowość i przyrost masy ciała.

Kobieta wyciągająca się po dobrze przespanej nocy.

Źródła obrazu:

Leszek Glasner – 554478352 / Shutterstock.com

rawpixel.com ID: 392914

bixstock – 572121190 / Shutterstock.com

rawpixel.comID: 329614

rawpixel.com ID: 379184

gpointstudio – 247427473 / Shutterstock.com