Na zdrowie

Leczenie ukąszeń komarów – co pomaga zapobiegawczo, a jakie produkty łagodzą swędzenie?

Traktuj ukąszenia komarów i zapobiegaj swędzeniu ukąszeń owadów

Kto tego nie wie: Siedzisz wygodnie na tarasie, cieszysz się ciepłą pogodą i spotkaniem z bliskimi lub przyjaciółmi, a potem najpóźniej późnym popołudniem lub wieczorem dokuczliwe komary zaczynają zakłócać spokój. Jeśli, co gorsza, zapomniałeś zaopatrzyć się w środek odstraszający komary, jedno lub drugie ugryzienie jest gwarantowane. A to jest nie mniej denerwujące niż ciągłe i nieudane przeganianie komarów. Z tego powodu zawsze powinieneś być dobrze przygotowany nie tylko pod kątem profilaktyki, ale także na wypadek, gdybyś stał się kolacją komara. Ale jak możesz zapobiegać i unikać ukąszeń komarów? Albo jak leczyć istniejące ukąszenia komarów? Czy istnieją odpowiednie domowe środki zaradcze, które można stosować zamiast zwykle drogich sprayów, tabletek, maści lub żeli? Na wszystkie te pytania mamy odpowiedź. Po prostu przeczytaj poniższy artykuł i od teraz chroń się jeszcze lepiej podczas „sezonu ukąszeń komarów”.

Leczenie i zapobieganie ukąszeniom komarów – małe ABC na przyjemne wieczory na świeżym powietrzu

Leczenie ukąszeń komarówPorady i porady dotyczące zapobiegania za pomocą domowych środków zaradczych

Oczywiście większość środków oferowanych w aptece jest bardzo pomocna. Zanim jednak po nie sięgniesz, możesz wypróbować naturalne produkty, które często masz już w domu i które niejednokrotnie się sprawdziły. Ponadto takie domowe środki na odpędzanie komarów są zwykle znacznie tańsze niż ich alternatywy z apteki. To samo dotyczy również leczenia ukąszeń komarów. W niektórych sytuacjach, np. podczas podróży, produkty z apteki są często bardziej praktyczne, zwłaszcza jeśli zapomniałeś o środkach ostrożności i tylko apteka jest twoją ostatnią deską ratunku.

Bez względu na to, na co ostatecznie się zdecydujesz, najważniejsze jest to, że możesz cieszyć się wieczorem w spokoju i następnego dnia nie zwariować od swędzenia lub, jeśli ochrona nie zadziałała, szybko znaleźć ulgę i odpowiednio wyleczyć komara ukąszenia. Po prostu wypróbuj to, co działa najlepiej dla Ciebie, a następnie wyposaż się w to, czego potrzebujesz. Abyś ty też mógł to zrobić, przedstawiamy teraz najpopularniejsze domowe środki i produkty, które mogą pomóc w walce z dokuczliwymi komarami.

Podstawowe środki zapobiegające ukąszeniom komarów

właściwa higiena osobista prysznic pranie ubrań unikanie komarów

Problem z komarami polega nie tylko na tym, że one i swędzenie po ukąszeniu są irytujące. W niektórych przypadkach użądlenia mogą nie tylko zostać zarażone, ale nawet, choć stosunkowo rzadko, mogą zostać przeniesione patogeny, co może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. To właśnie wtedy należy leczyć ukąszenia komarów, przy czym konwencjonalne produkty już nie wystarczają, a nawet należy skonsultować się z lekarzem. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby nie lekceważyć problemu, który jest tak powszechny, jak to jest, i starać się zapobiegać szwom.

 • Właściwa higiena osobista

  Bez względu na to, co jeszcze kupiłeś lub zebrałeś w celach profilaktycznych, higiena osobista jest na pierwszym miejscu. Pot jest powszechnie znany z tego, że przyciąga komary. Z tego powodu wzięcie prysznica przed wyjściem z domu jest dobrym środkiem zapobiegawczym. Oczywiste jest, że nie wkłada się wcześniej spoconych ubrań, a to również działa jak magnes na te owady.

 • Właściwe ubrania

  Jeśli nie chcesz wypróbować poniższych wskazówek dotyczących leczenia ukąszeń komarów, możesz zabezpieczyć się odpowiednią odzieżą. Z jednej strony wskazane jest noszenie jaśniejszych ubrań. Bardziej prawdopodobne jest, że odstraszy to komary, podczas gdy ciemne, a zwłaszcza czarne elementy garderoby są dla nich atrakcyjne. Interesujące jest również to, że istnieją specjalne ubrania wykonane z materiałów odpornych na przebicie, aby komar nie mógł przez nie przeniknąć. Taka odzież na komary może być szczególnie przydatna, jeśli planujesz wycieczkę na łono natury lub nawet chcesz spędzić noc na świeżym powietrzu, np. na kempingu.

Ochrona przed ukąszeniami komarów z moskitierą do wnętrz i na zewnątrz

 • Moskitiera

  Klasyczna moskitiera może chronić Cię nie tylko na zewnątrz, ale również w sypialni, a także wygląda bardzo romantycznie. Zawieś go nad łóżkiem lub częścią wypoczynkową na tarasie i rozgość się jak zwykle. Moskitiera nie zaburza cyrkulacji powietrza, a jej powieszenie nie spowoduje duszności nawet w upalne wieczory. W dzisiejszych czasach są dostępne w najróżniejszych smakach, więc możesz sprawdzić w sklepie, aby znaleźć najlepszy model dla swoich potrzeb. Przy okazji są też czapki z siateczką, które mają chronić szyję i gardło przed użądleniami. Takie nakrycie głowy jest również bardzo przydatne podczas wycieczek na łonie natury.

 • Brak stałych źródeł wody

  Jeśli masz piękny oczko wodne w swoim ogrodzie, zwiększona liczba komarów jest już nieunikniona. Dlatego warto wyposażyć go w naturalnych wrogów szkodników. I to jest ryba. Zjadają komary iw ten sposób mogą zmniejszyć ich liczebność. Jednak stojąca woda generalnie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ bez względu na to, jak niewielka jest to ilość, to w zupełności wystarczy, aby komary czuły się tam komfortowo. Oznacza to, że nawet pełne podstawki do doniczek magicznie przyciągają małe bestie. Pełna konewka, wanna dla ptaków, a nawet beczka z deszczówką są dla Ciebie magnesami i jeśli to możliwe, należy ich unikać lub przynajmniej regularnie opróżniać i czyścić, aby pozbyć się wszelkich larw komarów i zapobiec ich rozmnażaniu.

Zapobieganie ukąszeniom komarów – domowe sposoby na odpędzanie komarów

Olejki eteryczne zapobiegają komarom z roślin dymnych z cytryny

Oprócz środków zapobiegawczych wymienionych powyżej, możesz użyć domowych środków na ukąszenia komarów, które ochronią Cię i zapobiegną późniejszemu leczeniu ukąszeń komarów. Oto kilka wskazówek:

 • Olej przeciw larwom komarów

  Niektóre pojemniki na wodę, takie jak beczka na wodę deszczową, nie są tak łatwe do opróżnienia i czyszczenia. W takich przypadkach olejki są twoim przyjacielem i pomocnikiem. Wiadomo, że olej zmienia napięcie powierzchniowe, co uniemożliwia larwom wydostanie się na powierzchnię i oddychanie. Wymieszaj łyżkę dowolnego oleju spożywczego z kilkoma kroplami olejku cynamonowego. Ta ostatnia działa również odstraszająco na owady. Zamiast oleju kuchennego możesz użyć kropli płynu do mycia naczyń.

 • Leczenie i zapobieganie ukąszeniom komarów – rośliny i olejki eteryczne odstraszające komary

  Istnieje również wiele roślin, które nie są popularne wśród tych owadów i dlatego można je umieszczać lub sadzić jak najbliżej miejsca do siedzenia. Należą do nich między innymi pomidory, bazylia i lawenda. Inne środki odstraszające to: szczypiorek, kocimiętka i trawa cytrynowa, szałwia, liść laurowy, melisa, mięta, eukaliptus, rozmaryn, bergamotka i pachnąca pelargonia. Alternatywnie można użyć olejków eterycznych z wymienionych roślin (np. do dekoracji z potpourri), a także świec zapachowych, soli do kąpieli itp..

  Jako alternatywa dla sprayu, olejki eteryczne świetnie sprawdzają się również jako ochrona skóry. Aby to zrobić, połącz kilka kropli olejku z oliwą z oliwek. Smaki cytrusowe są do tego dobre, ale nie powinny być używane przed opalaniem lub gdy jesteś już spalony. Używając w perfumach, unikaj słodkich zapachów.

Kadzidełka przeciw komarom w ogrodzie i domu

 • Dym przeciwko komarom

  Wiadomo też, że komary w ogóle nie lubią dymu. Więc możesz go również użyć. Jeśli masz wieczór przy grillu, przynajmniej automatycznie otrzymasz tę ochronę na część wieczoru. W innych przypadkach kadzidełka radzą sobie bardzo dobrze. Są przyjemne dla Ciebie i Twoich gości, ale odstraszają owady. Świetnym rozwiązaniem są również liście szałwii. Potrzebujesz suszonych liści, które najpierw kruszysz w żaroodpornej misce. Dobrze sprawdza się miska lub talerz na kadzidełka. Następnie zapal je.

 • czosnek

  Mówi się również, że czosnek jest nieprzyjemnym zapachem dla komarów. Jeśli Ci się podoba, masz dobry powód, by go spożywać.

 • Kontrowersyjna witamina B.

  Nierzadko słyszy się, że witamina B ma zmieniać zapach ciała, a tym samym odstraszać komary. To właśnie mówi się w szczególności o witaminie B1. Jednak nie ma na to dowodów naukowych. Ponadto istnieje wiele różnych rodzajów komarów i nawet jeśli witamina B powinna pomóc niektórym z nich, nie oznacza to, że odstraszy wszystkich innych. To, czy chcesz wypróbować ten środek zaradczy, zależy wyłącznie od Ciebie. Należy to jednak zrobić po konsultacji z lekarzem, aby uniknąć przedawkowania.

Ukąszenia komarów – co pomaga po ukąszeniu?

Odstraszyć komary i leczyć ukąszenia Ciesz się latem

Szeroka gama środków sprawdza się od pokoleń, jeśli chodzi o pozbycie się irytującego swędzenia i łagodzenie ukąszeń komarów. Podczas gdy niektóre z nich są uważane za przestarzałe, inne są popularną metodą. Po prostu wypróbuj sam, co jest dla Ciebie najlepsze. Zebraliśmy kilka wariantów, które można wykorzystać do leczenia ukąszeń komarów. Oto kilka produktów, które można znaleźć w aptece. W innym artykule szczegółowo przedstawiamy wypróbowane i przetestowane domowe sposoby leczenia ukąszeń komarów.

Potraktuj ukąszenia komarów produktami z apteki

Na ukąszenia komarów, maści, kremy i żele łagodzące swędzenie

Możesz złagodzić swędzenie po ukąszeniach komarów za pomocą maści, kremu lub żelu i tym samym leczyć ukąszenia komarów za ich pomocą. Zadaniem tych produktów kosmetycznych jest chłodzenie szwów. Niezależnie od tego, czy użyjesz żelu na ukąszenia komarów, czy nałożysz krem ​​na ukąszenia komarów, w zasadzie nie ma to znaczenia. Najlepiej zasięgnąć porady na miejscu, a następnie wypróbować produkt. Być może będziesz musiał wypróbować kilka z nich, aż znajdziesz coś, z czego będziesz zadowolony. Generalnie jednak można powiedzieć, że większość oferowanych produktów jest bardzo niezawodna. Unikaj produktów zawierających alkohol, perfumy lub dodatkowe barwniki. W aptece można również kupić rolki chłodzące, które są przechowywane w lodówce i dzięki temu mają efekt chłodzący. Innym wariantem są spraye, które są prawdopodobnie najdłużej działającym wariantem wszystkich wymienionych środków. Podczas leczenia ukąszeń komarów tymi produktami należy pamiętać, że te metody tylko łagodzą objawy i nie pomagają wyleczyć ukąszenia. Jeśli produkty są przeznaczone dla niemowląt lub dzieci, zdecydowanie warto wspomnieć o tym w aptece, ponieważ chemia to tabu! Używane są tylko naturalne składniki.

Ulga i uzdrowienie po użądleniach przez chłodne ciepło i inne wskazówki

Ciepło jest bardzo odpowiednie do leczenia ukąszeń komarów. I w tym celu opracowano specjalne długopisy. Jeśli chcesz leczyć ukąszenia komara za pomocą długopisu, masz do wyboru nie tylko różne termopisy, ale także mechaniczny gojacz, który wysysa truciznę komara z rany, oraz elektryczny gojacz, który wykorzystuje energię elektryczną do usuwania swędzenie. Twój farmaceuta może udzielić bardziej szczegółowych informacji i pomóc w dokonaniu wyboru.

Być może słyszałeś już, że krem ​​​​kortyzonowy może pomóc w leczeniu ukąszeń komarów. W rzeczywistości zawarty w kremach kortyzon może w pewnym stopniu pomóc złagodzić swędzenie, ponieważ chłodzi skórę, a przede wszystkim leczy stany zapalne. Jeśli krem ​​ma mniejszą zawartość kortyzonu, możesz go kupić bez recepty w aptece. Niemniej jednak, jak zawsze, dla pewności zaleca się wizytę u lekarza.

Ukąszenia komarów i homeopatia

Homeopatia na ukąszenia owadów i komarów Produkty naturalne

Możesz również użyć homeopatii, jeśli chcesz leczyć ukąszenia komarów. Tutaj też są różne maści, kremy i żele, o które można zapytać w aptece. Ważne jest, jakie objawy wywołał ukąszenie komara, aby móc określić właściwy środek zaradczy. W związku z tym wskazane jest, aby środek był pobierany dopiero po użądleniu i nie trzymać go na przykład w domu, ponieważ nie każdy produkt pomaga we wszystkich przypadkach. Pozwól nam doradzić. Nawiasem mówiąc, wszystkie domowe środki zaradcze są również homeopatyczne.

Środki homeopatyczne, które są powszechnie stosowane w leczeniu ukąszeń komarów:

 • Globule
 • Ledum
 • Pszczoła
 • Kaladium
 • Majka

Jak już wspomniano, leki te są stosowane w różnych objawach, a czasem także jako środek zapobiegawczy. Caladium pomaga na przykład, gdy oprócz swędzenia odczuwany jest palący ból. Jeśli chcesz leczyć ukąszenia komarów, które są bardzo swędzące lub jeśli ukąszenia komarów są zakażone, Ledum jest ponownie bardzo odpowiedni. Z tego powodu należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, ponieważ tylko on może podjąć najlepszą decyzję na podstawie objawów i przepisać odpowiedni lek.

Traktuj podrapane ukąszenia komarów

Nie drap, jeśli swędzi. Schłodź ścieg

Bez względu na to, jak bardzo swędzi komar, nie powinieneś go drapać. To jeszcze bardziej podrażnia skórę, a stan zapalny staje się jeszcze gorszy. Może również powodować otwarte rany, a gdy obszar zostanie zadrapany, wzrasta ryzyko infekcji. Jeśli jednak nie możesz przestać się drapać i nie masz możliwości, aby coś zrobić z swędzeniem, plaster może być bardzo pomocny. Pokrycie ukąszeń komarów plastrami jest również dobrą wskazówką, jeśli ugryzienie zostało już zadrapane, aby zapobiec dalszemu drapaniu. Dobrze sprawdza się tu również wypróbowana maść cynkowa. Często stosuje się go przeciw świądowi, ale jest raczej przeznaczony do szybszego gojenia się ran, dlatego świetnie nadaje się do leczenia ukąszeń drapanych komarów. Można go nakładać kilka razy dziennie.

Ukąszenia komarów – kiedy iść do lekarza?

Ukąszenia komarów leczą dorosłych i dzieci z lekarzem na alergie i stany zapalne

Ukąszenia komarów zwykle nie są powodem do niepokoju i można je leczyć wyżej wymienionymi środkami lub prostymi środkami domowymi, dzięki czemu wizyta u lekarza jest niepotrzebna. Jednak w rzadkich przypadkach mogą wystąpić powikłania. Z jednej strony reakcja alergiczna jest powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza, a nawet na izbę przyjęć. Ale nawet jeśli ukąszenia komarów powodują obrzęki, miejsca są grube, gorące, zaczerwienione lub nawet bolesne, nie powinieneś dłużej czekać. Wszystko to mogą być oznakami stanu zapalnego, więc lekarz powinien leczyć ukąszenia komarów. Wizyta u lekarza może być również korzystna, jeśli nie masz pewności, które leki są najlepsze w profilaktyce i leczeniu.