Na zdrowie

Leczenie koronawirusem: skuteczne leki, ostrzeżenie przed ibuprofenem

Kilka firm farmaceutycznych stara się obecnie opracować szereg leków do leczenia koronawirusa. Tajemnicza epidemia koronawirusa w chińskim mieście Wuhan, które wszyscy nazywają teraz COVID-19, i jego szybkie rozprzestrzenianie się w wielu innych krajach, zagrażają tysiącom istnień ludzkich. Pandemia pobudziła rozwój nowych szczepionek i odtrutek w branży biotechnologicznej, zarówno przez firmy farmaceutyczne, jak i instytucje badawcze.

Leczenie koronawirusem w fazie rozwoju

Naukowcy w odzieży ochronnej badają człowieka pod kątem objawów koronawirusa

Oczekuje się, że pierwsza szczepionka w Chinach będzie gotowa do badań klinicznych pod koniec kwietnia. Urzędnicy ds. zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ustalili również, że aktywny składnik remdesivir wykazał skuteczność w leczeniu koronawirusa. Chińska Narodowa Administracja Produktów Medycznych również zatwierdziła stosowanie fawilawiru, leku przeciwwirusowego, w leczeniu koronawirusów. Podobno lek wykazał skuteczność w leczeniu choroby z minimalnymi skutkami ubocznymi w badaniu klinicznym z udziałem 70 pacjentów. Badanie kliniczne jest prowadzone w Shenzhen w prowincji Guangdong.

Ostrzeżenie przed ibuprofenem w leczeniu koronawirusa weź paracetamol

Łącznie pięć leków i ich generyków jest obecnie stosowanych przez szpitale na całym świecie przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z oczekiwaniami, lekarze stosują dużą część testowanych do tej pory leków do leczenia świńskiej grypy – H1N1, a także przeciwko jej szczepom. Europejskie władze ds. zdrowia kontaktują się ze swoimi chińskimi kolegami w sprawie drastycznych przypadków infekcji w krajach UE. Ponadto otrzymują nowe wytyczne dotyczące codziennego postępowania z chorymi pacjentami. Istnieje protokół leczenia koronawirusa dostępny na wielu oficjalnych platformach medycznych. Celem jest, aby lekarze mogli zobaczyć w czasie rzeczywistym skutki koronawirusa, który pojawia się po zakażeniu.

Środowisko lekarzy, pielęgniarek i wirusologów w walce z zakażeniem Covid-19

W pierwszym etapie, gdy koronawirus nadal znajduje się w górnych drogach oddechowych, prowadzi się leczenie znanymi lekami przeciwko świńskiej grypie i HIV. Mają one pozytywny wpływ na wielu pacjentów. Lekarze zapewniają, że nawet jeśli zapalenie płuc rozwinie się z COVID-19, niekoniecznie będzie ono śmiertelne. Następnie leki obejmują trzy inne grupy zaróbek, które są skuteczne w walce z AIDS i blokują rozprzestrzenianie się wirusa. Wielu lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i wirusologów z krajów dotkniętych chorobą wzięło udział w komunikacji medycznej i protokole.

Terapie możliwe tylko po randomizowanych badaniach

Mikroskop przemysłu biotechnologicznego w opracowywaniu laboratoryjnych leków na koronawirusa

Należy podkreślić, że terapia przeciwwirusowa COVID-19 nie zadziałała jeszcze u ludzi. Jednak obecnie trwa wiele randomizowanych badań kontrolowanych (RCT). Z tego powodu należy uwzględnić jak najwięcej pacjentów. Wskazanie leków nie jest jednak zaleceniem stosowania jednego lub kilku z nich, ale raczej sposobem na zrozumienie tych terapii. Dlatego zachęca się lekarzy do przeglądu istniejących danych i wyciągania z nich wniosków.

Leki do ewentualnego uniknięcia?

Kichająca młoda kobieta i jej dziewczyna siedzą na kanapie z pigułką i szklanką wody

Ministerstwa zdrowia i WHO ostrzegają przed niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak ibuprofen i kortyzon. Podobno mogą być one powiązane z poważnymi postaciami COVID-19 u młodych i zdrowych ludzi. Plotka rozeszła się najpierw wśród lekarzy, a następnie w mediach społecznościowych. Następnie ostrzeżenie zostało wznowione przez francuskie władze ds. zdrowia, ministra zdrowia Oliviera Verana i dyrektora generalnego ds. zdrowia. Są to na przykład bardzo powszechnie stosowane Nurofen i Diklofenak, które są skuteczne w walce z bólami mięśni. Konsumenci powinni stosować wyłącznie leki zawierające paracetamol, ale bez przekraczania przepisanych dawek.

lekarz w gumowych rękawiczkach przepisuje leczenie koronawirusa lekami

Uważaj jednak, aby nie przestać używać tych produktów, jeśli masz pewne przewlekłe schorzenia. Mogą być niezbędne, a jeśli lekarz przepisał ibuprofen lub kortyzon, zaleca się, aby ich nie przerywać, chyba że zalecono inaczej. Dobrą wiadomością nie jest samoleczenie, ale nagłe zaprzestanie leczenia przewlekłych patologii, gdy tylko gorączka lub choroba układu oddechowego przestaną występować. Uważaj też na przedawkowanie paracetamolu. Maksymalna zalecana dawka bez recepty to 3 gramy dziennie, a nie 4, jak się zbyt często zakłada. Dawki powinny być w odstępie sześciu godzin.

szczegółowy model 3d koronawirusa

Informacje są obecnie oparte wyłącznie na obserwacjach przeprowadzonych u pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii. Tamtejsi lekarze donoszą o ogromnych dawkach, które były przyjmowane zwłaszcza przez młodych badanych bez problemów z oddychaniem. Nie wiadomo jednak, czy pacjenci z ciężkimi postaciami choroby przyjmowali więcej leków przeciwzapalnych niż inni. Dlatego obecnie trudno jest stwierdzić, czy leki te rzeczywiście wpływają na poważniejsze formy infekcji.

 Szczepionki i leki do leczenia koronawirusa

szczepionka koronowa opracowuje lekarza ze strzykawką i butelką z klejem

Oto lista najlepszych leków do leczenia koronawirusa opracowywanych przez firmy farmaceutyczne na całym świecie, które mogą potencjalnie odgrywać istotną rolę jako szczepionki lub leki przeciwwirusowe w walce z zakaźną infekcją. Na przykład fawilawir jest pierwszym zatwierdzonym lekiem koronowym w Chinach. Chińska Narodowa Administracja Produktów Medycznych zatwierdziła jego stosowanie jako leku przeciwwirusowego w leczeniu koronawirusa. Związek podobno wykazał skuteczność w leczeniu choroby z minimalnymi skutkami ubocznymi w badaniu klinicznym z udziałem 70 pacjentów.

tabletki favipirawiru w Chinach zatwierdzony lek przeciwko koronawirusowi

Donosowa szczepionka przeciwko COVID-19 jest opracowywana w fazie klinicznej przez amerykańską firmę biofarmaceutyczną Altimmune. Zakończono projektowanie i syntezę szczepionki jednodawkowej, a następnie rozpoczną się testy na zwierzętach. Naukowcy opracowują szczepionkę na koronawirusa opartą na platformie podobnej do szczepionki przeciw grypie. Poniżej wymieniono nowe leki na koronawirusa na różnych etapach rozwoju na całym świecie.

Remdesivir (GS-5734) z Gilead Sciences

paracetamol zamiast ibuprofenu w koronawirusie przeciw zapaleniu i gorączce

Lek Ebola opracowany przez Gilead Sciences, który okazał się nieskuteczny, jest obecnie testowany w dwóch randomizowanych badaniach klinicznych w krajach azjatyckich. Badania zostaną przeprowadzone na 761 pacjentach w randomizowanym, kontrolowanym badaniu w wielu szpitalach w Wuhan, epicentrum epidemii nowego koronawirusa. Oczekuje się, że wyniki badań będą dostępne w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wygląda na to, że Remdesivir poprawił stan kliniczny po podaniu pacjentowi z koronawirusem w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z raportem w New England Journal of Medicine (NEJM). University of Nebraska Medical Center prowadzi również badania kliniczne w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności leku. Pierwszym pacjentem, któremu lekarze podali lek, jest ewakuowany ze statku wycieczkowego Diamond Princess.

Actemra z Roche

actemra roche zażywanie narkotyków przeciwko koronawirusowi

Chiny zatwierdziły stosowanie Roches Actemra do leczenia poważnych powikłań związanych z koronawirusem. Leki takie jak ten mogą zapobiegać burzom cytokin lub nadmiernym reakcjom układu odpornościowego. Naukowcy postrzegają je jako główną przyczynę niewydolności narządów, która prowadzi do śmierci u niektórych pacjentów z koronawirusem. Actemra jest również oceniana w badaniu klinicznym w Chinach, w którym ma wziąć udział 188 pacjentów z koronawirusem. Oczekuje się, że badanie kliniczne zostanie zakończone do 10 maja.

Leki na AIDS stosowane w leczeniu koronawirusa

Chinka i rudowłosa kobieta w ochronnych maskach na ulicy dotyka dłonie

Lopinawir, inhibitor proteazy, jest badany z rytonawirem w leczeniu koronawirusów MERS i SARS. Zmieniony lek jest już zatwierdzony do leczenia infekcji HIV pod nazwą handlową Kaletra ®. Połączenie znajduje się na liście podstawowych leków WHO. Uważa się, że lopinawir działa na wewnątrzkomórkowe procesy replikacji koronawirusa i wykazuje zmniejszoną śmiertelność w modelu MERS naczelnych innych niż człowiek. Lopinawir/rytonawir w skojarzeniu z rybawiryną wykazały zmniejszoną śmiertelność i łagodniejszy przebieg choroby u pacjentów z wybuchem SARS w 2003 r. w otwartym badaniu klinicznym.

mężczyzna w okularach i masce ochronnej trzyma próbki krwi covid-19

Cipla podobno planuje również ponowne użycie swojego leku na HIV LOPIMUNE, kombinacji inhibitorów proteazy lopinawiru i ritonawiru, do leczenia koronawirusa. LOPIMUNE, licencjonowany lek generyczny Kaletra ®, jest obecnie dostępny w opakowaniach po 60 tabletek zawierających 200 mg lopinawiru i 50 mg rytonawiru. Janssen Pharmaceutical Companies, spółka zależna Johnson & Johnson przekazał lek na HIV PREZCOBIX ® (darunawir / kobicystat) na badania mające na celu znalezienie leczenia COVID-19.

kilka próbek krwi z dodatnim wynikiem covid-19 w laboratorium

Darunawir jest inhibitorem proteazy sprzedawanym przez firmę Janssen. Doniesienia anegdotyczne sugerują, że darunawir może mieć działanie przeciwwirusowe przeciwko COVID-19. Jednak obecnie jest zatwierdzony tylko do stosowania w połączeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi do leczenia HIV. Janssen nie ma danych klinicznych na poparcie stosowania darunawiru w leczeniu koronawirusa. Lek jest obecnie testowany w probówkach pod kątem możliwego działania przeciwinfekcyjnego. Ponadto Janssen nawiązał współpracę z Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA), aby przyspieszyć rozwój leczenia COVID-19.

Aktywne składniki leków

kobieta trzyma w ręku plastikową butelkę z kapsułkami ibuprofenu

Fosforan chlorochiny stosowany jest głównie przeciwko malarii, która jest wywoływana przez cztery rodzaje patogenów. Występuje amebiaza pozajelitowa, która jest chorobą pasożytniczą. Jednak lek wymaga recepty tylko dlatego, że powoduje retinopatię przy długotrwałym stosowaniu. Tamiflu lub oseltamivir działają wyłącznie przeciwko chorobom wywoływanym przez wirusa grypy. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleciło użycie wspólnego składnika w epidemii z H1N1 i jego pochodnymi. Działanie przeciwzapalne kortykosteroidów polega na zmniejszaniu rozszerzania się naczyń krwionośnych i hamowaniu aktywności białych krwinek.

czerwone leki w opakowaniu i termometr cyfrowy

Leczenie koronawirusem górnych dróg oddechowych, w tym gorączka, katar i kaszel, obejmuje 500 mg fosforanu chlorochiny oprócz 150 mg oseltamiwiru. Zalecaną dawkę należy przyjmować przez 5 dni. W przypadku powikłań zakażenia COVID-19 należy przez dwa tygodnie przyjmować 800 mg darunawiru i 150 mg kobicystatu. Ponadto lekarze stosują 400 mg atazanawiru w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa.