Na zdrowie

Jakie witaminy obniżają poziom cukru we krwi? Oto krótka lista

Wysoki poziom cukru we krwi lub hiperglikemia mogą być spowodowane lekami, przewlekłą chorobą lub brakiem równowagi hormonalnej. Diabetycy mogą rozwinąć hiperglikemię, jeśli nie przyjmują wystarczającej ilości insuliny lub spożywają zbyt dużo węglowodanów, zwłaszcza węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym. Niektóre badania sugerują, że niektóre witaminy mogą pomóc w zapobieganiu hiperglikemii poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi. W tym artykule powiemy Ci, które witaminy są zaangażowane.

Witamina C może obniżyć poziom cukru we krwi

Większość witamin można uzyskać z pożywienia. Jeśli nie jest to możliwe, suplementy diety mają sens. Nie należy jednak próbować regulować nieprawidłowości poziomu cukru we krwi za pomocą suplementów witaminowych, dopóki nie skonsultujesz się z lekarzem.

Witamina D i poziom cukru we krwi

Witamina D wciąż nazywana jest witaminą słońca

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Diabetes w 2008 roku, im więcej spożywasz witaminy D, tym mniej prawdopodobne jest, że z wiekiem rozwinie się wysoki poziom cukru we krwi i cukrzyca typu 2. Jednak nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób witamina D to robi i czy zwiększenie spożycia witaminy D może bezpośrednio obniżyć poziom u osób, które już mają wysoki poziom cukru we krwi. Ostatnie badania z 2014 roku sugerują, że witamina D może poprawić tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę w mózgu.

Witamina D i pokarmy obniżające poziom cukru we krwi

Zdrowi dorośli powinni spożywać co najmniej 600 jednostek międzynarodowych dziennie. Grupa witamin D obejmuje witaminę D3 (cholekalcyferol) i witaminę D2 (ergokalcyferol). Według naukowców witamina D3 jest skuteczniejsza lub lepiej przyswajalna niż witamina D2. Witamina D3 znajduje się głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego. W jajach, rybach, grzybach i awokado jest dużo witaminy D. 85 gramów łososia zawiera 447 jm witaminy D, a 250 ml odtłuszczonego lub pełnego mleka dostarcza 115 do 124 jm. Jedno żółtko dostarcza organizmowi około 40 IU witaminy D. 100 g awokado z 200 IU to najlepsze roślinne źródło witaminy D2, grzyby zawierają około 80 IU.

Przyjmuj witaminę D3 jako suplement diety

Osoby, które nie mogą całkowicie pokryć zapotrzebowania na witaminę D poprzez dietę, mogą stosować suplementy witaminowe. Witamina D3 jako suplement diety bywa też łączona z witaminą K2 w kapsułce. Ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, należy ją przyjmować z posiłkiem.

Witamina C i poziom cukru we krwi

Wiele rodzajów owoców zawiera witaminę C.

Przyjmowanie suplementów witaminy C u osób z cukrzycą typu 2 może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i pomóc kontrolować ciśnienie krwi w ciągu dnia. To wynik badań australijskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie Diabetes, Obesity and Metabolism w 2019 roku. Zespół z Uniwersytetu Deakin w Wiktorii odkrył, że przyjmowanie 500 mg witaminy C dwa razy dziennie może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi i zminimalizowanie skoków cukru we krwi po posiłku. Uczestnicy wykazali znaczny 36-procentowy spadek poziomu cukru we krwi po jedzeniu.

Witaminy z grupy B i poziom cukru we krwi

Działanie tiaminy, witaminy B1

100 gram musli z kiełków pszenicy zawiera prawie 2 mg tiaminy witaminy b1

Tiamina, znana również jako witamina B1, jest niezbędna do rozkładania tłuszczów, węglowodanów i białek w celu uzyskania energii oraz dla zdrowia układu odpornościowego i nerwowego. Jest to również krytyczny składnik metabolizmu glukozy, zgodnie z artykułem opublikowanym w Journal of Clinical Medicine Research w 2012 roku. Cukrzycy typu 1 często mają niski poziom tiaminy; Ponadto duża liczba osób z wysokim poziomem cukru we krwi ma również niedobór tiaminy. Nie jest jednak pewne, czy dieta bogata w tiaminę może zapobiegać problemom z poziomem cukru we krwi.

Schab zawiera dużo witaminy B1 tiaminy

Mężczyźni potrzebują około 1,2 miligrama tiaminy dziennie, podczas gdy kobiety potrzebują tylko 1,1 miligrama. 100 gramów musli z kiełków pszenicy zawiera prawie 2 miligramy tiaminy, czyli ponad 100 procent zalecanej dziennej dawki dla osoby dorosłej. 85 gramów polędwicy wieprzowej z 1 miligramem tiaminy pokrywa 67 procent potrzeb mężczyzny i 73 procent potrzeb kobiety.

Wpływ witaminy B6 na poziom cukru we krwi

Jakie pokarmy zawierają dużo witaminy B6 lub pirydoksyny?

Przeciętny dorosły potrzebuje około 1,3 miligrama witaminy B6 lub pirydoksyny dziennie. Witamina B6, która jest potrzebna do syntezy przeciwciał i hemoglobiny w czerwonych krwinkach, również odgrywa rolę w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Badanie opublikowane w Journal of Nutrition w 2012 roku wykazało, że niski poziom witaminy B6 był powiązany ze zwiększonym poziomem stanu zapalnego w organizmie i wyższym ryzykiem rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy wyższe spożycie witaminy B6 może bezpośrednio pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Aby upewnić się, że masz wystarczającą ilość witaminy B6, jedz regularnie pokarmy takie jak banany, fasola, orzechy, drób, awokado i produkty pełnoziarniste.

Działanie biotyny, witaminy B7

Pokarm bogaty w biotynę witaminę B7 przeciw wysokiemu poziomowi cukru we krwi

W artykule opublikowanym w 2005 roku w Journal of Nutritional Biochemistry stwierdzono, że witamina B, biotyna, stymuluje produkcję związków takich jak insulina, które regulują poziom cukru we krwi i hamują syntezę enzymów niezbędnych do produkcji glukozy w wątrobie. W artykule stwierdzono również, że osoby, które nie otrzymują wystarczającej ilości biotyny, częściej mają zaburzoną tolerancję glukozy i wyższy poziom cukru we krwi.

Biotyna witamina b7 znajduje się w szpinaku i orzechach

Zalecana dzienna dawka biotyny dla dorosłych to 30 mikrogramów. Całe jajko na twardo dostarcza 10 mikrogramów biotyny, 85 gramów łososia zawiera około 7 mikrogramów, a płatki owsiane to 20 mikrogramów na 100 g. Inne dobre źródła biotyny to wątroba, rośliny strączkowe, orzechy, śledź i grzyby, takie jak grzyby, shiitake, i borowiki.