Na zdrowie

Jak edukować osoby starsze o Covid-19 i zachęcać do dystansu społecznego – 5 wskazówek

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzegają, że Covid-19 może być szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Mimo to nie traktują ostrzeżeń poważnie i nie zwracają uwagi na zachowanie odpowiednio dużej odległości od innych ludzi, ani na niezbędną higienę. A to nie tylko martwi dzieci i wnuki. Brak zrozumienia i ewentualna ignorancja mogą być również bardzo denerwujące. Mamy 5 wskazówek, które pomogą Ci, gdy masz w rodzinie starsze osoby, z którymi chcesz przeprowadzić zrozumiałą rozmowę.

Dlaczego osoby starsze tak lekko radzą sobie z koronawirusem?

Starsi ludzie często nie przestrzegają ochrony rządowej

Fakt, że starsi ludzie nie traktują epidemii tak poważnie, ma prawdopodobnie trzy główne powody:

  • Z jednej strony doświadczyli już wielu innych niebezpiecznych sytuacji w swoim życiu (wojny, inne epidemie, zimna wojna, strach przed wojną nuklearną itp.). Czasy wysokiego ryzyka i stresu nie są dla nich nowością i dlatego nie wywołują takiej samej paniki jak młodsze pokolenia.
  • Nie do przecenienia jest fakt, że dziś wielu emerytów i ogólnie osób starszych nadal czuje się bardzo sprawnie i zdrowo. Z tego powodu nie chcą zaakceptować, że są bardziej narażeni na zakażenie Covid-19.
  • Ludzie lubią rutynę. Dają poczucie komfortu i normalności. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Jeśli rutyna się pomiesza, może to wpłynąć na psychikę człowieka. Izolacja może prowadzić do depresji. A poczucie samotności, jakiego doświadczają starsi ludzie podczas takiego zdystansowania społecznego, wydaje się bardziej realne niż niewidzialny wirus. W związku z tym są również bardziej skłonni lekceważyć środki.

Osoby w podeszłym wieku i Covid-19 – Znalezienie właściwej osoby

Bądź zrozumiały i słuchaj, kiedy rozmawiasz z rodzicami o właściwej ochronie przed Covid-19

Tak jak niektórym ludziom ufasz bardziej niż innym lub uważasz ich za bardziej wiarygodnych, tak samo jest ze wszystkimi innymi ludźmi. Zwłaszcza jeśli chodzi o rodziców i dzieci, rodzice zwykle nie są gotowi słuchać młodszego pokolenia. Przecież to Ty powinieneś przekazywać wskazówki i mądrość na całe życie, a nie odwrotnie.

„Czasami starsi ludzie nadal postrzegają swoje dorosłe dzieci jako swoje małe dzieci. Jeśli tak, poleciłabym dorosłemu dziecku dowiedzieć się, której osoby rodzice chętniej będą słuchać, a kto lepiej nadaje się do rozmowy ”- mówi Jenn Leiferman, doktor filozofii, dyrektor Rocky Mountain Prevention Research Center i wykładowca w Colorado School of Public Health. Takimi osobami mogą być wieloletni przyjaciele rodziny, rodzeństwo, a nawet pastor.

Edukowanie osób starszych o koronawirusie – Właściwy ton

Dla osób starszych izolacja i brak rutyny są gorsze niż ryzyko infekcji

Nikt nie lubi być kontrolowany. Jeśli wybierzesz niewłaściwe argumenty lub nawet zły ton, może dojść do wyzywającej reakcji i osiągnąć coś przeciwnego.

„W trakcie rozmowy podkreślaj, że chcesz, aby rodzice zmienili swoje zachowanie i poruszyli temat, ponieważ kochasz ich i chcesz spędzić z nimi wiele lat. Rozmowa może szybko stworzyć wrażenie, że chodzi o kontrolę. Staraj się tak bardzo, jak możesz, aby jasno powiedzieć, że chodzi o miłość, a nie kontrolę ”- zaleca dr. Alexandra Stockwell, ekspert ds. relacji i założycielka „Calm in Chaos”.

Zadawać mnóstwo pytań

Dobrze poinformuj osoby starsze o zagrożeniach związanych z koronawirusem

To powinno rozpocząć rozmowę. Spróbuj dowiedzieć się, jakie są przyczyny zachowania rodzica i uważnie słuchaj. Dlaczego nie chcesz zastosować się do środków ochronnych? Powtórz każdą odpowiedź na głos. W ten sposób pokazujesz im, że naprawdę ich słuchasz i podążasz za nimi.

„Do każdej rozmowy z rodzicem, który nie stosuje się do zaleceń Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, należy podchodzić z szacunkiem i ciekawością. Z drugiej strony sprawiedliwość lub protekcjonalność to niewłaściwa droga. Nie ma znaczenia, jak bardzo dorosłe dziecko myśli, że ma rację, ponieważ większość rodziców nie będzie pod wrażeniem ”- wyjaśnia Stockwell.

Leiferman radzi: „Często można skłonić starszych ludzi do zmiany zachowania, dowiadując się, co sprawia, że ​​się zachowują. Oprócz mówienia im, co mają robić, możemy pomóc rodzicom dostrzec i znaleźć sposoby na zmianę własnego zachowania”.

Uwzględnij informacje z wiarygodnych źródeł

Naucz dziadków, jak korzystać z komputerów, aby pozostać w kontakcie i mieć dostęp do informacji

Często osoby starsze, w tym prawdopodobnie twoi rodzice, ufają niewłaściwym źródłom. Zwłaszcza, gdy mają dostęp do Internetu, mogą szybko natknąć się na artykuły bagatelizujące sytuację i opisujące środki, takie jak dystans społeczny i nakazana izolacja, jako przesadną reakcję. Dlatego upewnij się, że osoby starsze również otrzymują informacje na odpowiednich stronach i odpowiednio się poinformuj przed rozmową, aby móc odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Zaakceptuj, że możesz kontrolować tylko siebie

Znajdź właściwą i godną zaufania osobę, aby porozmawiać z dziadkami

Jeśli Twoi rodzice nadal nie chcą się odpowiednio chronić po rozmowie o Covid-19, wszystko, co musisz zrobić, to zaakceptować tę decyzję. Następnie Leiferman zaleca, aby osoby starsze były traktowane z szacunkiem, miłością i wsparciem. W żadnym wypadku sytuacja nie powinna przerodzić się w kłótnię, która sprawi, że przestaniecie ze sobą rozmawiać.

Ważne jest, aby pozostać w kontakcie i rozumiemy przez to połączenie przez telefon lub internet. W końcu osoby starsze powinny mieć możliwość uzyskania pomocy w nagłych wypadkach i być w stanie o wszystkim poinformować. Z drugiej strony, jeśli jesteście na siebie źli, istnieje ryzyko, że rodzice nie skontaktują się z tobą, jeśli będą musieli.

Unikaj kontroli, ale okazuj miłość starszym ludziom