Na zdrowie

Efekt kwasu elagowego – korzyści zdrowotne w zapobieganiu chorobom

Działanie kwasu elagowego polega głównie na tym, że jest to substancja występująca naturalnie. Najlepszymi źródłami naturalnych produktów w diecie są np. truskawki, maliny, jeżyny, wiśnie i orzechy włoskie. Obecnie niektórzy ludzie przyjmują również kapsułki z kwasem elagowym doustnie, aby zapobiegać nowotworom, poprawiać funkcje poznawcze lub zapobiegać infekcjom wirusowym i bakteryjnym. W tym poście przeczytasz więcej o tym, jak ten związek chemiczny wpływa na organizm i czy możliwe są z nim skutki uboczne.

Fakty, które warto wiedzieć o działaniu kwasu elagowego

różne rodzaje jagód np. jagody maliny z efektem kwasu elagowego

Kwas elagowy to polifenol lub mikroskładnik odżywczy, który znajduje się głównie w owocach i warzywach. Niektóre pokarmy zawierają bardziej złożoną wersję zwaną elagitaniną. Jest to kwas, który w organizmie przekształca się w kwas elagowy. Ten ostatni znany jest ze swoich właściwości przeciwutleniających. To powiedziawszy, usuwa toksyny z organizmu i chroni przed szkodliwymi cząsteczkami znanymi jako wolne rodniki. Rośliny wytwarzają również ten związek przeciwutleniający jako mechanizm obronny przed infekcjami i innymi problemami. Możliwe jest nawet leczenie skóry kwasem elagowym w celu rozjaśnienia.

Badania i badania dotyczące mikroelementów polifenolowych w truskawkach jako kapsułki kwasu elagowego

Kwas elagowy może wiązać się z chemikaliami powodującymi raka i zapobiegać wzrostowi komórek rakowych. Jednak składnik odżywczy jest słabo wchłaniany, a także szybko wydalany z organizmu. Z tego powodu właściwości te mogą ograniczać jego przydatność jako leku. Ze względu na antyproliferacyjne działanie kwasu elagowego naukowcy dokładnie zbadali właściwości przeciwzapalne tej substancji w niektórych typach raka. Ponadto coraz więcej dowodów sugeruje, że elagotanina jest skuteczna w zmniejszaniu otyłości i łagodzeniu związanych z otyłością powikłań metabolicznych, takich jak insulinooporność, cukrzyca typu 2, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i miażdżyca..

Badania medyczne i korzyści

Granat z dużą zawartością kapsułek kwasu elagowego jako suplement diety

Tak więc kwas elagowy może potencjalnie oferować szerszy zakres korzyści zdrowotnych, niż zostało to wcześniej wykazane. Dlatego wiele badań ma na celu zbadanie potencjalnych korzyści metabolicznych spożywania takich owoców i orzechów w walce z chorobami związanymi z otyłością. Na przykład maliny i granaty mają wyższy poziom kwasu elagowego w porównaniu z innymi produktami spożywczymi. Możesz nawet kupić suplementy w kapsułkach, jako rozpuszczalny proszek i jako miejscowy roztwór z kwasu elagowego.

Naukowiec w laboratorium bada kolorowe płyny w gumowych rękawiczkach

Oprócz korzyści przeciwutleniających naukowcy badali kwas elagowy pod kątem jego zdolności do walki z rakiem i innymi chorobami. Badania sugerują, że kwas elagowy spowalnia wzrost komórek nowotworowych i wiąże się z cząsteczkami raka, czyniąc je nieaktywnymi. Może to pomóc w badaniach nad wpływem kwasu elagowego u myszy i szczurów w leczeniu raka. Jednak rakotwórcze działanie tego związku na ludzi zostało mniej zbadane. Kwas jest również skuteczny w leczeniu zmarszczek i stanów zapalnych.

Użyj do efektu kwasu elagowego

zdrowe odżywianie i zalety elagitaniny w malinach naturalnych produktów przeciwnowotworowych

Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie kwasu elagowego przez 12 tygodni poprawia funkcje umysłowe i IQ u mężczyzn z nadwagą. Jednak wyników tych nie obserwuje się u mężczyzn o prawidłowej masie ciała. Ciemnienie i przebarwienia skóry (przebarwienia) to również stan, w którym wykazano skuteczność kwasu elagowego. Kiedy kwas elagowy był stosowany w połączeniu z kwasem salicylowym na twarzy przez 12 tygodni, substancje te były w stanie zmniejszyć rozmiar i liczbę ciemnych plam. Wydaje się więc, że działa to równie dobrze jak hydrochinon. Jednak zastosowanie hydrochinonu wydaje się mieć lepszy wpływ na jędrność skóry. Nałożenie kwasu elagowego na twarz może również rozjaśnić brązowe plamy (melasma). Wydaje się, że działa to równie dobrze jak środek rozjaśniający na receptę.

pielęgnacja skóry mikroelementami takimi jak kwas elagowy działanie przeciwmelasma

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wiąże się z wysokim ryzykiem raka szyjki macicy. Badania sugerują, że przyjmowanie kwasu elagowego i gravioli przez 6 miesięcy ma działanie przeciwwirusowe przeciwko HPV. Może to również zapobiec pogorszeniu się zmian przedrakowych u kobiet. Przyjmowanie kwasu elagowego podczas chemioterapii raka prostaty może również zmniejszyć skutki uboczne leczenia raka. Jednak wydaje się, że nie zmniejsza to liczby guzów ani nie poprawia przeżycia. Potrzebne są dalsze dowody, aby ocenić skuteczność kwasu elagowego w tych zastosowaniach.

Czy możliwe są skutki uboczne i dawkowanie??

ekstrakt z granatu z kwasem elagowym leczy skórę z przebarwieniami, rozjaśnia cerę

Kwas elagowy jest silnym przeciwutleniaczem, który został powiązany z wieloma korzyściami leczniczymi i zdrowotnymi. Ze względu na brak badań na ludziach nie ma wystarczających informacji, aby określić znane skutki uboczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa lub ich skuteczności jako leczenia. Efekt kwasu elagowego może być bezpieczny, jeśli zażyjesz go przez krótki czas lub jeśli nałożysz go na skórę. Jednak lekarze nie wiedzą wystarczająco dużo o długofalowych skutkach. Podczas ciąży i karmienia piersią obowiązują specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia. Najlepiej zachować bezpieczeństwo i unikać jego używania w tym okresie.

Orzechy i maliny mają działanie kwasu elagowego na raka i otyłość

Odpowiednia dawka kwasu elagowego będzie zależeć od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i różne inne schorzenia. Obecnie nie ma wystarczających danych naukowych, aby określić odpowiednią dawkę kwasu elagowego. Należy jednak pamiętać, że produkty naturalne nie zawsze są bezpieczne, a ich dawkowanie może mieć znaczenie. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z odpowiednimi instrukcjami na opakowaniu i skonsultować się z farmaceutą, lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia przed użyciem.