Na zdrowie

Do lekarza: należy wyjaśnić te 5 objawów

Ołowiane zmęczenie, niezwykły ból, problemy z trawieniem: jeśli twoje własne ciało nie chce tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, rodzi to niepewność. Nic dziwnego. W dobie Internetu objawy można zbadać w bardzo krótkim czasie za pomocą wyszukiwarki, która rzadko uspokaja. Tu kuszą głównie diagnozy grozy. Z tego powodu zawsze warto udać się do gabinetu lekarskiego, jeśli masz niejasne objawy. Te pięć jest częścią tego.

1. Nadmierne zmęczenie lub zmęczenie

Objawy jako sygnał ostrzegawczy choroby

Nie ma co do tego wątpliwości: nie czuć się naprawdę obudzonym rano może być czasami zupełnie normalne. Ekscytujący film wieczorem, miauczenie kota przed oknem sypialni lub po prostu niespokojna noc mogą znacznie obniżyć jakość snu. W rezultacie, jeśli czasami czujesz się trochę zmęczony i potrzebujesz niewielkiej pomocy, aby się obudzić, nie musisz się martwić. Jeśli jednak zmęczenie dalej się rozwija i pojawia się uczucie ołowiu, a czasem nawet zauważalne fizycznie osłabienie lub ociężałość, należy to dokładniej zbadać.

Zmęczenie: Wiodące uczucie słabości ma wiele twarzy i przyczyn

Zmęczenie jako objaw depresji

Bardzo różne choroby mogą być przyczyną silnego zmęczenia lub znużenia. Choroby psychiczne, takie jak depresja lub lęk, a także choroby fizyczne są możliwymi czynnikami wyzwalającymi.

Pod jegoTwojeMięśnie.eu Eksperci szczegółowo wyjaśniają zmęczenie i pokazują, w jakim stopniu może przemawiać za chorobami mięśni. Istnieje nie tylko jedna tak zwana miopatia, ale kilka z dość niespecyficznymi objawami. Zmęczenie nie jest rzadkością wśród objawów, ale nie jest z nimi związane ze względu na rzadkość zaburzeń mięśniowych. W związku z tym na stronie znajduje się również kwestionariusz, który lekarz może wypełnić przed diagnozą, a tym samym pomaga zdiagnozować te rzadsze choroby.

2. Nieświeży oddech

Nieświeży oddech jako objaw choroby

Ponownie objaw, który nie jest powodem do niepokoju, jeśli występuje sporadycznie. Jednak każdy, kto regularnie cierpi na nieświeży oddech i może nawet doświadczać ograniczeń w życiu codziennym z powodu tego objawu, powinien pilnie odwiedzić gabinet. Jednak wybór odpowiedniego tematu jest tutaj trudny, ponieważ nieświeży oddech może mieć wiele przyczyn.

W medycynie często mówi się: „Kiedy usłyszysz tętent kopyt, pomyśl najpierw o koniu, a nie o zebrze”. Dlatego też, gdy pojawia się nieświeży oddech, należy najpierw dokładniej zbadać jego najbardziej prawdopodobne źródło – jamę ustną. Możliwymi przyczynami są złogi bakteryjne na języku lub próchnica.

Jeśli dentysta nie może nic znaleźć, lekarz rodzinny, gastroenterolog i laryngolog powinien poszukać źródła nieprzyjemnego zapachu. Spektrum możliwych przyczyn obejmuje cukrzycę, choroby nerek, infekcje zatok lub zapalenie żołądka.

3. Niezwykłe ruchy jelit

Nietypowe ruchy jelit jako objaw choroby

Problemy trawienne nie są rzadkością. Wiele osób od czasu do czasu boryka się z zaparciami, biegunką lub gazami. Jeśli jednak w trawieniu prawie nie ma normalności, wizyta u lekarza jest niezbędna.

Jak „podejrzane” są twoje własne wypróżnienia, można wstępnie określić za pomocą Skala kształtu krzesła Bristol być zdeterminowanym. Pokazuje, kiedy ruch jelit wykazuje oznaki ewentualnych procesów patologicznych. Ponadto kolor daje również pewne wskazówki. Krew w stolcu jest oczywiście zawsze powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Czarny przemawia również za możliwymi domieszkami starej krwi.

Niestrawność i gazy mogą być objawami wielu różnych chorób

Nieregularne ruchy jelit, gazy i ból mogą być objawami wielu różnych chorób. Rak jelita grubego nie jest jedyną możliwością. Parzysty

  • Alergie i nietolerancje
  • Przewlekła choroba zapalna jelit
  • Infekcje
  • i drażliwe jelito lub żołądek

należą do tych diagnoz, które lekarz prowadzący mógłby wymienić jako możliwą przyczynę dolegliwości.

4. Spadek wydajności

Utrata wydajności Przyczyny i objawy słabej wydajności

Wiele osób doskonale wie, co może osiągnąć ich własne ciało. Dlatego zwykle szybko można zauważyć, jeśli wydajność znacznie się zmieni. Duszność po wchodzeniu po schodach, narastające trudności w rutynowych ćwiczeniach bez wysiłku i przyspieszone bicie serca podczas chodzenia: jeśli ciało wykazuje nietypowe oznaki (nadmiernego) wysiłku podczas normalnej aktywności, lekarz powinien przyjrzeć się bliżej.

Możliwe przyczyny to ostra infekcja, choroba serca lub brak składników odżywczych. Wspomniane już choroby mięśni mogą również powodować spadek wydajności. Przede wszystkim możliwość infekcji powinna skłaniać osoby dotknięte chorobą do zaprzestania treningu i uspokojenia się, aby nie ryzykować zaostrzenia, a nawet zapalenia mięśnia sercowego.

5. Problemy z utrzymaniem wagi

Utrata masy ciała jako objaw choroby

W Internecie toczy się wiele dyskusji na temat masy ciała. Często celem jest schudnięcie za pomocą wskazówek i sztuczek. Jednak są też sytuacje, w których wyzwanie jest inne. Tracisz wagę lub masz trudności z jedzeniem wystarczającej ilości jedzenia pomimo spożywania wystarczającej ilości jedzenia?

Każdy, kto to zauważy, powinien odnieść się do tego w praktyce gatunkowej. BMI dostarcza wtedy wstępne wskazanie masy ciała odbiegającej od normy medycznej. ten Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej oferuje odpowiedni kalkulator.

Za niezwykłą utratę wagi może odpowiadać wiele różnych chorób. Spektrum sięga od zaburzeń odżywiania i chorób jelit po mniej powszechne diagnozy, takie jak zarażenie pasożytami lub rak. W każdym razie szczegółowa diagnoza jest ważna, aby ponownie opanować problem. Zbyt szczupłe ciało może być bardziej podatne na infekcje, a w przypadku cięższej infekcji ma mniej zasobów, z których może korzystać.