Na zdrowie

Dlaczego przy diecie niskowęglowodanowej ma się nieświeży oddech?

Nieświeży oddech jest jednym z możliwych skutków ubocznych diety niskowęglowodanowej, takiej jak dieta Atkinsa, dieta ketonowa lub dieta Dukana. Znany jako ketoza nieświeży oddech lub po prostu keto oddech, schorzeniu często towarzyszy nieprzyjemny smak w ustach. Oto, co musisz wiedzieć o nieświeżym oddechu o niskiej zawartości węglowodanów, w tym o objawach i co z tym zrobić.

Przyczyny nieświeżego oddechu o niskiej zawartości węglowodanów

Niskowęglowodanowy nieświeży oddech w ketozie

Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu. W przypadku diet niskowęglowodanowych ograniczają się one zwykle do tych dwóch: ketozy (stan metaboliczny osiągany dzięki diecie niskowęglowodanowej lub keto) oraz metabolizmu białek.

Ketoza

Jednym z najważniejszych źródeł energii w organizmie jest glukoza. Glukoza powstaje, gdy przewód pokarmowy rozkłada węglowodany z cukrów złożonych na proste cząsteczki glukozy. Kiedy zmniejszasz ilość spożywanych węglowodanów, twoje ciało musi znaleźć alternatywne źródła paliwa (mianowicie tłuszcz) na energię. Ten stan metaboliczny jest znany jako ketoza.

Kiedy organizm rozkłada kwasy tłuszczowe, wytwarza produkt uboczny zwany ketonami. Ciała ketonowe występują w trzech postaciach: acetooctanu, beta-hydroksymaślanu i acetonu. Ketony te są regularnie eliminowane z organizmu poprzez oddawanie moczu i wydech.

Keto foods mięso jajka orzechy

Jeśli jesteś na diecie niskowęglowodanowej, twoje ciało będzie potrzebowało więcej tłuszczu na energię, ponieważ spożywasz mniej węglowodanów. W rezultacie uwalnianych jest więcej ketonów. Nadmierne nagromadzenie ketonów w twoim ciele może przyczynić się do nieświeżego oddechu. Jednak wydychane ketony mają bardzo charakterystyczny zapach – większość z nich różni się od zwykłego nieświeżego oddechu (halitosis).

Sałatka Keto z pomidorami awokado kicz i krewetkami

Metabolizm białek

Zmiana diety może również wywołać zmiany w oddechu. Na diecie niskowęglowodanowej nagłe przejście z węglowodanów na białko zmienia sposób, w jaki organizm metabolizuje żywność. Kiedy białka są metabolizowane w organizmie, powstaje amoniak. Znaczny wzrost spożycia białka wzmacnia ten efekt i zwiększa ilość amoniaku zarówno w żołądku, jak i moczu. Ponieważ do wydalania amoniaku potrzeba dużo wody, niewystarczające nawodnienie może pogorszyć oddech, ponieważ amoniak szybko gromadzi się w organizmie.

Objawy nieświeżego oddechu o niskiej zawartości węglowodanów

Nieświeży oddech przy zmianach diety niskowęglowodanowej w organizmie

Oddech Keto różni się w zależności od osoby, ale generalnie nie jest tym samym, co nieświeży oddech. Nieświeży oddech, którego doświadcza większość z nas od czasu do czasu, jest spowodowany przez bakterie w jamie ustnej. Kiedy te bakterie zaczynają rozkładać żywność, którą jemy, wytwarzają lotne związki siarki (VSC). Zwykle związki te mają zapach siarki (podobny do zgniłych jaj).

Niskowęglowodanowy nieświeży oddech, jak długo to trwa

Przy nieświeżym oddechu o niskiej zawartości węglowodanów właściwości zapachu różnią się w zależności od tego, jakie produkty uboczne metabolizmu białek i tłuszczów są wytwarzane. Na przykład:

  • Acetooctan i beta-hydroksymaślan mogą powodować słodki i owocowy zapach oddechu. Niektórzy opisują zapach jako podobny do zgniecionych lub zgniłych jabłek.
  • Aceton w oddechu z większym prawdopodobieństwem tworzy żywiczny zapach (jak lakier do paznokci).
  • Nadmierny metabolizm białek może powodować, że zarówno Twój oddech, jak i mocz będą pachnieć amoniakiem.

Nieświeży oddech o niskiej zawartości węglowodanów – jak długo?

Filet z łososia z orzechami awokado na talerzu

Możesz zauważyć zmianę w oddychaniu w ciągu kilku dni lub tygodnia od rozpoczęcia diety niskowęglowodanowej. Jednak niektórzy ludzie nigdy nie dostają oddechu keto. Jednak dla tych, którzy to robią, zapach może być bardzo uciążliwy. Ale nie martw się! Oddech Keto jest tymczasowy i zniknie, gdy twoje ciało przyzwyczai się do niższego spożycia węglowodanów. Może to potrwać kilka tygodni, kilka tygodni do miesiąca.

Co zrobić z nieświeżym oddechem o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu??

Co zrobić, gdy nieprzyjemny zapach z niskiej zawartości węglowodanów wypije więcej wody

Oto kilka sposobów, w jakie możesz poradzić sobie z objawami keto oddechu, gdy twój metabolizm się dostosuje.

– Pij więcej wody. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Pomoże to nie tylko wypłukać nadmiar ketonów i związków siarki z organizmu, ale także wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom.

– Zmień źródła białka. Zmiana źródeł białka – np. z kurczaka na wołowinę lub z wołowiny na ryby – może czasami zmienić ciała ketonowe (głównie ze względu na rodzaje rozkładanych kwasów tłuszczowych).

Nieświeży oddech z niską konwersją węglowodanów na niskie spożycie węglowodanów

Zwiększ spożycie tłuszczu. Badania sugerują, że zwiększenie spożycia tłuszczu przy jednoczesnym zmniejszeniu spożycia białka może pomóc w zminimalizowaniu emisji zarówno acetonu, jak i amoniaku.

Nie ograniczaj węglowodanów całkowicie. Klasyczny rozkład makroskładników w diecie ketonowej zaleca 5% węglowodanów, 20% – 35% białka i 75% tłuszczu. Oznacza to maksymalnie 20g węglowodanów dziennie. Spróbuj więc zwiększyć spożycie zdrowych węglowodanów.

Niskowęglowodanowy nieświeży oddech, co robią tabletki miętowe

Zamaskuj swój nieświeży oddech. Wypróbuj naturalne odświeżacze oddechu (takie jak mięta, pietruszka, goździki, cynamon lub nasiona kopru włoskiego) lub kapsułki odświeżające oddech z olejem pietruszkowym lub chlorofilem.

Utrzymuj dobrą higienę jamy ustnej. Myj zęby, używaj nici dentystycznej i antybakteryjnego płynu do płukania ust. Pomóc może również regularne czyszczenie języka skrobaczką do języka.

Jeśli pomimo dobrej higieny jamy ustnej i najlepszych starań nieświeży oddech utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dentystą. W niektórych przypadkach nieświeży oddech może nie mieć nic wspólnego z dietą niskowęglowodanową. Może to być związane z suchością jamy ustnej, chorobą dziąseł, chorobą refluksową, cukrzycą, problemami z zatokami, chorobami wątroby lub nerek.