Na zdrowie

Czy glony wodorostów są zdrowe? Składniki i ich działanie

Kelp (Laminaria japonica), zwany także wodorostami, to brunatny alga, która zwykle rośnie w dużych podwodnych lasach. Istnieje około 30 różnych rodzajów alg brunatnych. Podczas gdy glony morskie mogą rosnąć w prawie każdym rodzaju słonej lub słodkiej wody, glony wodorostów występują tylko w słonej wodzie, zwykle wzdłuż bogatych w składniki odżywcze, zimnych, skalistych wybrzeży. Kelp służy jako pokarm dla wielu organizmów morskich, a ludzie jedzą te wodorosty ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Kelp, wraz z innymi rodzajami jadalnych wodorostów, od setek lat jest popularnym jedzeniem w kuchni japońskiej. Teraz ta roślina wodna stała się powszechna również w innych częściach świata, częściowo ze względu na popularność makaronu z wodorostów.

Fakty na temat glonów kelp

Jedz algi wodorostów zdrowo jako sałatkę lub makaron

Wartości odżywcze na 40 gram suszonych wodorostów:

Kalorie: 17,2

Tłuszcz: 0,2 g

Sód: 93 mg

Węglowodany: 3,8 g

Błonnik: 0,5 g

Cukier: 0,2 g

Białko: 0,7 g

Brązowe algi wodorostów rosną tylko w słonej wodzie

Węglowodany:

Zawartość węglowodanów w wodorostach jest bardzo niska, tylko 3,8 grama węglowodanów na 40 gramów surowych wodorostów. Zawiera również około 0,5 grama błonnika i mniej niż 1 gram cukru.

Tłuszcze:

Surowe wodorosty kombu mają bardzo niską zawartość tłuszczu.

Białko:

Kelp nie jest dobrym źródłem białka. Na 40 gramów wodorostów jest około 0,7 grama białka.

Wodorosty morskie są typowe dla kuchni japońskiej

Witaminy i minerały:

Kelp zawiera wiele ważnych witamin i minerałów, w tym kwas foliowy, witaminę B12 i witaminę B6, a także witaminy K, A, C i E. Zawiera również niewielkie ilości tiaminy, ryboflawiny, niacyny i kwasu pantotenowego. Kelp zawiera również duże ilości jodu. Inne minerały to wapń, magnez, żelazo, sód i fosfor.

Korzyści zdrowotne

Liście wodorostów odwodnione suszone

Kelp ma wysoką wartość odżywczą, ponieważ jest bardzo niskokaloryczny, ale jest pełen błonnika, witamin i minerałów, które oferują wiele korzyści zdrowotnych w ramach zbilansowanej diety:

Witamina C: Przeciwutleniacz, który może pomóc w zapobieganiu chorobom.

Wapń: Promuje zdrowie kości.

Żelazo: Ważne dla krwi, mięśni i wątroby.

Magnez: Niezbędny dla zdrowego funkcjonowania mięśni i komórek nerwowych.

jod: Niezbędny do produkcji hormonów tarczycy i utrzymania zdrowego metabolizmu.

Kelp do utraty wagi

Przygotuj sałatkę z wodorostów morskich na odchudzanie

Niektóre badania wykazały, że błonnik znajdujący się w wodorostach, w tym w wodorostach, może prowadzić do poprawy uczucia sytości, co zmniejsza chęć do jedzenia i pomaga radzić sobie z nadmiernym spożyciem kalorii. Same wodorosty mają niską zawartość kalorii i tłuszczu. Barwnik fukoksantyna, który powoduje zielony kolor alg i wodorostów, ma działanie przeciwutleniające i może również pomóc w utracie wagi.

Zmniejsza ryzyko raka

suszone wodorosty kombu z ryżem i tofu

Chociaż potrzebne są dalsze badania, trzy składniki znajdujące się w wodorostach wykazały pewien potencjał w walce z rakiem:

  • Fucoidan, błonnik, który chroni i wzmacnia układ odpornościowy
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
  • Polifenole (przeciwutleniacze)

Kelp przeciwko wysokiemu ciśnieniu krwi

Zjedz algi brunatne jako sałatkę

Niektóre z tych składników, takie jak fukoidan i fukoksantyna, mogą być również stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Wykazano również, że kwas foliowy pomaga utrzymać zdrowe ciśnienie krwi. Wodorosty są dobrym źródłem tej witaminy B.

Dawkowanie i skutki uboczne

Kelp w postaci proszku lub kapsułek

Kelp jest nieszkodliwy dla zdrowia, jeśli jest spożywany w normalnych ilościach. Jednak wysoki poziom jodu i potencjalnych metali ciężkich w wodorostach może być szkodliwy dla zdrowia, jeśli zostanie spożyty w zbyt dużej ilości, zwłaszcza w postaci suplementów.

Zalecane dzienne spożycie jodu zależy od wieku i płci. Większość dorosłych potrzebuje 150 mikrogramów jodu dziennie. Górna granica (maksymalna ilość, którą należy spożyć w ciągu dnia) to 1100 mikrogramów.

Ponieważ zawartość jodu w produktach z wodorostów i wodorostów jest różna, może być niejasne, ile jodu będziesz spożywać, gdy go spożyjesz. Spożywanie zbyt dużej ilości jodu może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne, takie jak wole, zapalenie tarczycy i, w ciężkich przypadkach, rak tarczycy. Narażenie na metale ciężkie może również wpływać na czynność tarczycy.

Z tego powodu eksperci ds. Zdrowia doradzają kobietom w ciąży lub karmiącym piersią oraz osobom z zaburzeniami czynności nerek lub tarczycy, takimi jak nadczynność tarczycy, aby unikały spożywania alg wodorostów.

Dawka proszku Kelp na wysokie ciśnienie krwi

Alergie

Alergia na wodorosty morskie lub inne wodorosty jest rzadka, ale nadal możliwa. Jeśli wystąpią objawy alergii pokarmowej (takie jak obrzęk lub wysypka, szczególnie wokół ust) po spożyciu wodorostów morskich, skontaktuj się z lekarzem.

Przygotuj prawidłowo wodorosty kombu wodorostów

sortuje

Istnieją różne rodzaje wodorostów, z których jednym jest wodorosty kombu. Kombu to japońskie słowo oznaczające wodorosty i jest najczęściej używane dla typu Saccharina japonica. Coraz większą popularnością w Niemczech cieszą się także świeże i suszone wodorosty oraz makaron z wodorostów. Makaron z wodorostów można teraz znaleźć w wielu supermarketach w dziale żywności azjatyckiej. Możesz je również kupić online.

Pamiętaj, że wartość odżywcza makaronu z wodorostów będzie się różnić w zależności od zakupionego produktu i przepisu, którego używasz. Produkty składające się wyłącznie z alg kelp, wody i alginianu sodu (naturalny środek nawilżający uzyskany z alg brunatnych) mają niską zawartość kalorii, węglowodanów i tłuszczu.

Przygotuj makaron z wodorostów, dobrze spłucz

składowanie

Suszone wodorosty i makaron z wodorostów są zwykle pakowane w taki sposób, że można je przechowywać w szafie przez około sześć miesięcy, o ile nie są otwarte. Możesz przechowywać świeże lub odwodnione wodorosty morskie w lodówce przez kilka dni.

Przygotuj lub ugotuj glony kelp

Przygotuj sałatkę z wodorostów morskich z marchewką i sezamem

Świeże algi kelp można stosować w daniach z woka i zupach, dodawać do sałatek lub mieszać w koktajlach. Podczas gotowania suszonej fasoli możesz dodać suszone wodorosty do garnka, aby poprawić smak i zapobiec gromadzeniu się gazu. Kelp może również nadać zupom i bulionom wyjątkowy smak.

Makaron z wodorostów można jeść na zimno lub na ciepło, ale przed spożyciem należy go spłukać. Świetnie komponują się z zielonymi sałatkami, jako alternatywa dla makaronu lub do smażonych warzyw i kurczaka.

Kelp Noodles jako zupa z klopsikami i porem