Na zdrowie

Co dzieje się w organizmie, gdy brakuje płynów? To są konsekwencje odwodnienia

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu. Jest ona potrzebna każdej komórce ciała do prawidłowego funkcjonowania i jest niezbędna dla naszego organizmu do przetwarzania toksyn, które wszyscy codziennie wdychamy i jemy. Odpowiednie dzienne spożycie płynów jest jednym z najważniejszych warunków dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia. Ale możesz się zastanawiać, jakie są konsekwencje odwodnienia? Co dzieje się w ciele, gdy dostaje za mało wody? Możesz dowiedzieć się w artykule!

Konsekwencje odwodnienia dla mózgu

jakie są konsekwencje braku płynów

Kiedy twoje ciało wysycha, twoje komórki wysyłają sygnał do twojego mózgu, mówiąc ci, że jesteś spragniony. Ale odwodnienie wpływa również na mózg w bardziej zaskakujący sposób.

Chociaż mechanizm nie jest jeszcze do końca jasny, odwodnienie wiąże się ze spadkiem nastroju i zdolności poznawczych. Przegląd z czerwca 2013 r. w Journal of the American College of Nutrition wykazał, że odwodnienie tak niskie, jak 2% wystarczy, aby zakłócić wykonywanie zadań wymagających uwagi, psychomotoryki i pamięci natychmiastowej.

Skutki braku płynów w organizmie jednym z objawów są nudności

Brak płynów może również powodować problemy w mózgu, gdy poziom elektrolitów jest zbyt niski. Elektrolity to minerały, takie jak potas i sód, które biorą udział w przenoszeniu sygnałów między komórkami. Jeśli poziom elektrolitów jest zbyt niski, sygnały te mogą się załamać lub zostać przerwane, powodując drganie mięśni w różnych częściach ciała, a nawet drgawki.

Konsekwencje odwodnienia dla nerek i układu moczowego

Konsekwencje odwodnienia dla nerek i układu moczowego

Kiedy jesteś odwodniony, twoje komórki wysyłają sygnał do podwzgórza, uwalniając hormon zwany wazopresyną, znany jako hormon antydiuretyczny (ADH). Hormon ten stymuluje nerki do zatrzymywania płynów, dzięki czemu organizm traci jak najmniej wody. Powoduje to ciemniejszy, bardziej skoncentrowany mocz.

Nerki są głównym filtrem krwi i bez odpowiedniej ilości płynów nie są w stanie usunąć toksyn z krwiobiegu i przepuścić ich z moczem. Codziennie z krwi w naszych nerkach oczyszcza się około 209 litrów płynów.

Nerki są głównym filtrem krwi

Jeśli przez długi czas byłeś stale odwodniony, Twoje nerki muszą pracować bardzo ciężko. Może to prowadzić do tak zwanego ostrego uszkodzenia nerek (AKI), rodzaju uszkodzenia nerek, które zwiększa ryzyko choroby nerek.

Odwodnienie może być głównym czynnikiem powstawania kamieni nerkowych. Osoby mieszkające w ciepłym, suchym klimacie i osoby, które dużo się pocą, mogą być bardziej narażone niż inni.

Brak płynów może mieć wpływ na twoją krew

Konsekwencje braku płynów na ciśnienie krwi

Twoje ciało potrzebuje płynów do wytworzenia krwi, a kiedy spada poziom płynów, zmniejsza się również objętość krwi. Krwiobieg potrzebuje wystarczającej ilości płynów w organizmie, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Brak płynów może prowadzić do niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienia) i powodować zawroty głowy lub omdlenia.

W skrajnych przypadkach może to prowadzić do stanu nagłego zwanego wstrząsem hipowolemicznym. Jest to spowodowane zmniejszeniem ilości krążącej krwi, co prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia krwi i ilości tlenu we krwi. Serce nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi w organizmie, co może prowadzić do niewydolności narządów.

Kiedy krew gęstnieje, organizm zwiększa tętno i częstość oddechów, aby to zrekompensować, co zasadniczo wprowadza organizm w stan stresu. Następnie pojawiają się objawy, takie jak ból głowy, zmęczenie, zmęczenie oczu i obniżona jakość snu, ponieważ mózg jest w stanie walki lub ucieczki.

Wpływ na układ trawienny

brak przyjmowania płynów wpływa na trawienie

Twoje jelita potrzebują odpowiedniego nawodnienia, aby prawidłowo funkcjonować. Woda jest wymagana do optymalnej motoryki przewodu pokarmowego (przemieszczania się odpadów przez układ pokarmowy) i zdrowia jelit. Bez regularnego przyjmowania płynów wypróżnienia mogą być trudne i trudne do przejścia. Brak płynów może również uszkodzić wyściółkę jelitową i mikrobiom, co jest ważne zarówno dla trawienia, jak i ogólnego stanu zdrowia.

Wpływ odwodnienia na skórę

Wpływ odwodnienia i objawów na skórę

Nawet jeśli możesz nie być tego świadomy, skóra jest w rzeczywistości największym organem w twoim układzie odpornościowym. Skóra stanowi naturalną barierę między ciałem a środowiskiem. Jednak niewystarczające spożycie płynów może prowadzić do spierzchniętych ust i suchej skóry. Jeśli naturalna powłoka ochronna skóry ulegnie uszkodzeniu, patogeny mogą wniknąć i wywołać stan zapalny. Dlatego: nawilżona skóra to zdrowa skóra.

Ile wody do picia dziennie jest zdrowe?

Ile wody do picia dziennie jest zdrowe

Według Akademii Żywienia i Dietetyki osoba dorosła potrzebuje od 2 do 3 litrów płynów dziennie: 2,7 litra dla kobiet i 3,6 litra wody dla mężczyzn. Przeciętny człowiek pokrywa około 20 procent swojego zapotrzebowania na wodę poprzez jedzenie, tzn. kobiety powinny pić około 2 litry dziennie, mężczyźni 3 litry.

Ile wody dziennie powinny pić dzieci?

Według Akademii Żywienia i Dietetyki małe dzieci i osoby starsze mają niższy poziom wody i są bardziej narażeni na odwodnienie. Zalecane spożycie płynów dla seniorów to 1,7 litra dziennie.

Ile wody dziennie powinny pić dzieci??

Chłopcy i dziewczęta w wieku od 4 do 8 lat potrzebują 1,1 do 1,3 litra dziennie

Dziewczęta w wieku od 9 do 13 lat potrzebują 1,3 do 1,5 litra dziennie.

Chłopcy w wieku od 9 do 13 lat potrzebują 1,5 do 1,7 litra dziennie.