Moda

Odzież średniowieczna: wyrusz w stylową podróż w czasie!

Średniowieczna odzież damska czerwona sukienka z dzianiny biżuteria

Czy to igrzyska rycerskie, festiwal średniowieczny czy może festiwal wikingów: co roku w Niemczech odbywa się ponad 800 imprez o charakterze historycznym. Szlachetne kobiety w historycznych szatach i rycerze w kolczugach ożywiają europejskie średniowiecze podczas festiwalu. Ale co właściwie nosiły kobiety, wieśniaczki, chłopi i szlachetni mężczyźni? Podpowiemy Ci lepszy pomysł i wyjaśnimy, jak skutecznie imitować wygląd. Wprowadź do swojego życia romantyczny akcent z przeszłości dzięki odpowiednim średniowiecznym strojom i wyrusz z nami w podróż w czasie!

Średniowieczne ubrania dla kobiet: tak nosiła szlachta i wiejskie kobiety!

Średniowieczna odzież dama z szerokimi rękawami przylegająca do ciała w kolorze czerwonym

W średniowieczu opracowano tzw. dress code. Tam ustalono, co ludzie mogą nosić zgodnie z danym stoiskiem. Na przykład wiejska odzież damska powinna być prosta, praktyczna i odpowiednia do pracy. Nosili długie, szerokie i plisowane suknie z wełny lub lnu i podkreślały talię prostym pasem. Kaptury wykonane z filcu lub skóry, a także chusty były dozwolone jako nakrycie głowy. Ubiór kobiet należących do klasy chłopskiej pozostał prawie taki sam na przestrzeni wieków.

Natomiast garderoby szlachcianek znacznie się zmieniły, a ubiór stał się „modą”. We wczesnym średniowieczu był pod silnym wpływem mody bizantyjskiej. W tamtych czasach kobiety nosiły sięgające do kostek, szerokie podkoszulki i sukienki zewnętrzne bez rękawów. Strój gwarantował im swobodę ruchów i został uszyty z wysokiej jakości materiałów w różnych kolorach takich jak niebieski, zielony i biały.

W późnym średniowieczu koszulę noszono jako bieliznę, a spódnicę jako wierzchnią część garderoby. Długi płaszcz ze sznurowadłami efektownie dopełnia stroju. Modnymi dodatkami były ozdobne paski i haftowane perełkami czepki.

W późnym średniowieczu kobiecość kobiet podkreślały obcisłe sukienki z głębokimi dekoltami. Szlachetne tkaniny, takie jak aksamit i jedwab w mocnych kolorach, takich jak czerwony, niebieski i fioletowy, były uważane za szczególnie drogie i były dostępne tylko dla bogatych arystokratów. Strój średniowieczny był również bogato zdobiony haftem, do stroju wkomponowano perły i złote monety.

Jak odtworzyć wygląd: W czerwonej sukience ze sznurowadłami lub zestawieniu spódnicy, koszuli i skórzanego gorsetu z haftem szybko zmienisz się w szlachetną kobietę. ten średniowieczna odzież są dostępne w renomowanych sklepach internetowych.

Średniowieczna odzież męska: szlachecka, chłopska i rycerska

Średniowieczna odzież rycerz zbroja hełm napierśnik!

Wiejska średniowieczna odzież była przede wszystkim wygodna i składała się z długiego podkoszulka, spodni do kostek i płaszcza bez rękawów. Buty, podobne do tych noszonych przez kobiety, były rzeźbione z drewna lub szyte ze skóry.

Wśród szlachty status mężczyzny można było rozpoznać po jego ubiorze. Bogata i szanowana szlachta nosiła kolorowe, długie i obcisłe ubrania. We wczesnym średniowieczu mężczyźni łączyli krótkie płaszcze z długimi koszulami. W późnym średniowieczu koszula i długi tabard stanowiły atrakcyjny zestaw. W późnym średniowieczu getry stały się popularnym elementem garderoby.

Średniowieczna odzież rycerz zbroja hełm naszyjniki napierśnik!

Rycerze byli ubrani w zbroje dla ich ochrony: kolczugi z długimi rękawami i kaptury łańcuchowe lub napierśniki, okucia na szyję i hełmy wykonane z metalu chroniły głowę i górną część ciała rycerza przed mieczami jego przeciwników. Różne szelki wykonane ze skórzanych lub łańcuszkowych rękawic z metalowymi okuciami dopełniają średniowieczną zbroję.

Jak odtworzyć wygląd: Połącz szeroką i długą białą koszulę z dubletem i dopasowanymi średniowiecznymi spodniami.

Średniowieczna odzież rycerz zbroja koń napierśnik hełm