Moda

Bluza z kapturem jest wszechstronna! Ale kto zaprojektował wygodny i stylowy element garderoby?

Bluza z kapturem (hoodie w języku angielskim) jest wszechstronna i popularna wśród wszystkich. Ale kto wpadł na wspaniały pomysł zaprojektowania tak wygodnego i stylowego ubrania? Ponadto pasuje na niemal każdą okazję, jest łatwy w pielęgnacji i bardzo przytulny! Wystarczy go założyć i strój jest gotowy! – Łatwo! Niewiele elementów garderoby może to zrobić.

Bluza z kapturem dla kobiet z kieszenią na pośladkach kolorowa i modna

Drogie designerskie bluzy z kapturem można teraz zobaczyć na wybiegach światowych supermodelek. Z drugiej strony dla zwykłych śmiertelników w wielu outletach dostępne są niedrogie warianty, zwłaszcza dla projektantów mody. Bluza z kapturem jest równie popularna wśród obu płci i stanowi niezbędny element każdej garderoby. Ale ten niepozorny element garderoby ma długą historię…

Skąd się wzięła bluza z kapturem? – Prosty kawałek materiału o złożonej historii

Bluza z kapturem Bluza z kapturem została stworzona z kaptura - standardowego munduru dla zakonników w klasztorach wiary chrześcijańskiej

Każdy, kto uważa bluzę z kapturem za modny, designerski element, funkcjonalny i popularny, podstawowy element mody w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów, myli się. Nawet jeśli bluza z kapturem ratuje Cię przed niejednym porannym kryzysem przed lustrem, to pochodzi z czasów, gdy większość społeczeństwa mniej troszczyła się o poczucie stylu w życiu codziennym: Ukochana bluza z kapturem to wynalazek ze średniowiecza : W tym niepozornym kawałku dżersej lub tkanina bawełniana manifestują 1500 lat historii ludzkości. Powstał w wariancie tzw. „kaptury” jako standardowy mundur dla zakonników w klasztorach wiary chrześcijańskiej. Jeśli obejrzysz film ”Imię Róży„Prawdopodobnie masz teraz wyraźny obraz oryginalnej bluzy z kapturem: długie płaszcze z kapturem, brązowe szaty ze sznurkami wokół bioder, były używane w oblodzonych ścianach klasztorów w celu ochrony przed przeciągami i zimnem. Ta luka była świadectwem pokory i symbolem pokory przed Bogiem, gdyż prosty charakter habitu był częścią codziennej kultury klasztoru. Tak zwany Kukulle był już znany jako Cuculla w czasach rzymskich. Bluza z kapturem, jaką znasz, wykonana z szarej bawełny ze ściągaczem w kapturze i kieszenią na brzuchu, została wynaleziona dopiero w 1930 roku przez firmę „Knickerbocker Knitting Company”. Obecnie ta firma znana jest jako Champion.

Od kaptura do bluzy: skąd bluza wzięła swoją nazwę??

Historia czarodziejki z kapturem w sukience z kapturem

Bluza z kapturem rozwinęła się nie tylko pod względem wyglądu, ale także funkcji. Ochrona przed zimnem została zastąpiona przez wciągane ubezpieczenie na życie. Kaptur spełnił potrzebę ukrycia twarzy. Według legendy z przerośniętego kaptura skorzystała w szczególności jedna grupa ludzi: Robin Hood i jego zwolennicy. Podczas swoich nalotów nie wolno było go uznać za wyjętego spod prawa i wyjętego spod prawa. Kaptur pomógł chronić jego tożsamość. Nazwa wszechstronnego elementu pochodzi zatem od angielskiego „hood” oznaczającego kaptur. Ciekawostka: Wyjęty spod prawa Robin Hood z Sherwood Forest składa się z angielskiej gry słów. Rudzik i kaptur powinny dać najsłynniejszemu nosicielowi bluzy przednowoczesnego i samozwańczego bojownika o sprawiedliwość. Jeśli wierzysz w inną teorię, Robin Hood to tylko zbiorowe określenie banitów. Jeśli kochasz ten nikczemny styl lub marzyłeś o tym, jak Altair szukasz od “Assassin’s Creed„Siedząc nad dachami miasta, spodoba ci się styl Demobazy: z tymi kapturami nie jesteś w żaden sposób gorszy od banitów pod względem stylizacji.

Praca, praca – w co mam się dzisiaj ubrać? Bluza jako uniwersalne rozwiązanie

Historia bluzy Amerykańska firma Champion jest uważana za twórcę znanego nam dzisiaj projektu

Na początku lat 30. bluza z kapturem służyła jedynie jako samoobrona przed desperackimi próbami znalezienia praktycznego i odpowiedniego elementu garderoby na nadchodzący dzień pracy. Za wynalazcę konstrukcji, którą znamy dzisiaj, uważa się amerykańską firmę Champion. Funkcjonalna bluza z kapturem została zaprojektowana z myślą o sportowcach, którzy musieli chronić się przed wychłodzeniem podczas przerw w treningu. Zaowocowało to praktyczną odzieżą dla pracowników, którzy musieli pracować w zimnych środowiskach, takich jak chłodnie. Ciepły sweter o szerokim kroju był szczególnie idealny dla afroamerykańskiej warstwy społeczeństwa: przez długi czas sport i niestety handel narkotykami wydawały się być jedynym sposobem na awans społeczny czarnych w Ameryce – bluza była bardzo praktyczne dla obu. Marginalizacja stała się wyrazem chłodu.

Dress code nerdów: bluza z kapturem jako algorytm efektywności

Bluza z kapturem dla mężczyzny z czapką i okularami

W szczególności jedna część populacji uważała bluzę za najbardziej praktyczną i nieistotną rzecz, jaką można nosić: nerdy. Oczywiście ikonami i założycielami internetu nie były dzieci z getta, ale w większości wysoce inteligentni elitarni studenci. Ale jako programiści i majsterkowicze, nerdowie myślą bardziej praktycznie i generalnie nie przejmują się modą. W nadchodzącej erze cyfrowej „Masters of Universe” noszą bluzy: gwiazdy cyfrowej nowoczesności, takie jak Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page (Google), Kevin Systrom (Instagram), Dick Costolo (Twitter), zbudowany z innowacyjnych kody i podejrzane Kody ubioru miliardy imperiów. Nawiasem mówiąc, czapka idealnie pasuje również do bluzy z kapturem. Zwykły i prosty w konstrukcji kapelusz zapewnia trzeźwość umysłu, co zapewnia najwyższą wydajność poznawczą nawet w chłodne dni.

Będzie gorąco: od chłodni po wybieg!

Historia z kapturem Styl uliczny jest niezbędny w przypadku bluzy z kapturem

Na początku lat 70. w Nowym Jorku pojawiło się zjawisko romansów gangsterskich. Bluza z kapturem stała się wyrazem przynależności i bez niej nie można sobie wyobrazić stylu ulicznego. Znani raperzy, tacy jak Kayne West czy 50 Cent, nadal noszą go jako znak firmowy. Ubrania, które wcześniej były zarezerwowane dla amerykańskiej klasy robotniczej, stały się modowym must-have i wkrótce znalazły się na wybiegach czołowych projektantów. Od tego czasu co najmniej swobodny sweter z kapturem pojawił się tam, gdzie się go spodziewasz: w Twojej szafie w domu.

Pokaż mi swoje bluzy! – Sweter dla każdego

Bluza z kapturem jako wszechstronna modna odzież damska

Historia to udowodniła: bluzy z kapturem to must-have! Niezależnie od tego, czy jest to topowy przedmiot od projektanta, czy zwykła odzież domowa, nie możesz się obejść bez wygodnej bluzy z kapturem. Jeśli nie chcesz wydawać ogromnych sum na modne swetry lub marki takie jak Moschino, Lagerfeld czy Superdry, możesz skorzystać z trików i zabezpieczyć wysokiej jakości markowe towary w sklepie outletowym. W sklepie internetowym outletów jest już duży wybór Bluzy męskie np. od Superdry jak Bluzy damskie na wyprzedaży na każdą okazję i oczywiście również na wiatr i pogodę. Czego możesz nie wiedzieć: bluzy z kapturem, podobnie jak buty, to zwierzęta juczne i szybko czują się samotne w szafie. Podczas polowania na więcej trofeów i okazji, Twoje ulubione przedmioty w szafie mogą spodziewać się przybyszów.

Męska bluza z kapturem w kolorze białym w połączeniu z szarymi jeansami i białymi trampkami

Źródła obrazu:

san4ezz_shutterstock_1519326986

Dziekan Drobot_shutterstock_1488931751

elementy.envato.com

unsplash.com