Meble

Krzesło klasyczne BKF – Butterfly Chair Historia i design

Zaprojektuj klasyczne krzesło -bkf-wygodne-siedzisko-czarno-nowoczesne

Klasyki designu przeżywają renesans na rynku meblarskim i są uważane za modne, co jest wręcz przeciwieństwem. Meble ponadczasowe nazywane są nowoczesnymi, a powodem tego jest w zasadzie kult stylu lub dążenie do szyku. Klasyka designu to w zasadzie meble wykonane w dużych ilościach, które przez lata nie straciły na aktualności. Są proste, funkcjonalne i trwałe, dzięki czemu pasują do każdego środowiska mieszkalnego. Dla jednego Zaprojektuj klasyczne krzesło charakteryzuje się zwięzłym kształtem, wytrzymałymi materiałami, zredukowaną kolorystyką i bezkompromisową jakością. Przedstawiamy krzesło motylkowe.

Krzesło klasyczne design BKF – poprzednik „Tripolina”

Zaprojektuj klasyczne krzesło -bkf-poprzednik-krzesło-kempingowe-tripolina-tkanina

Krzesła klasyczne Design powinny być proste, ale także funkcjonalne. Krzesło Butterfly całkowicie spełnia te wymagania i w praktyczny sposób je rozbudowuje – jest składane. Wciąż znany jako krzesło BKF lub krzesło nietoperza, od samego początku trzyma się praktycznego. Jego poprzednikiem, zaprezentowanym dopiero w latach 80. XIX wieku, było krzesło kempingowe ze stelażem z drewna i stali przeznaczone do obozów wojskowych. Stabilny i łatwy w demontażu i montażu James B. Fendy dokonał przełomu dzięki krzesłu „Tripola” lub „Tripolina”.

Krzesło design classic – BKF nazwane od pierwszych liter nazwiska projektanta

Zaprojektuj klasyczne krzesło -bkf-designer-austral-group-le-corbusier

W 1938 roku pojawił się nowy projekt, który jest już uważany za „narodziny” krzesła Butterfly. Argentyńska firma architektoniczna Austral Group, która współpracowała m.in. z Le Corbusierem, dokonała reinterpretacji fotela kempingowego i dodała go do wyposażenia apartamentowca w Buenos Aires. Krzesło otrzymało nazwę BKF od pierwszej litery nazwiska projektantów – Antonio B.onet, Juan KUrchan i Jorge F.errari Hardy, tzw. Po tym, jak krzesło zostało zaprezentowane w Buenos Aires na trzeciej wystawie designu „Salon de Artistas Decoradoresinterior”, zostało docenione przez MoMA. Niektóre elementy są również częścią wystroju słynnego domu „Fallingwater” Franka Loyda Wrighta.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF w domu „Fallingwater” Franka Loyda Wrighta

design-klasyczne-krzeslo-bkf-dom-fallingwater-Frank-Loyd-Wright

To, jak krzesło kempingowe staje się prawdziwym klasykiem designu, zależy nie tylko od szczęścia. Jest nie tylko stabilna funkcjonalnie, jej konstrukcja przemawia do ludzi z różnych środowisk. Dlatego projekt staje się bardzo popularny i często jest kopiowany w tym toku myślowym. Knoll otrzymał licencję na projekt od krzesła BKF w 1947 roku, ale nie zmniejszył liczby podróbek i został zmuszony do zaprzestania produkcji.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF jako mebel dla mas

design-klasyczne-krzeslo-bkf-kopia-midwiek-pokoje-mlodziezowych

Po pierwotnej produkcji, w tym czasie przez Knoll, krzesło było wielokrotnie wydawane, oczywiście z pogorszonymi właściwościami jakościowymi. Aluminiowa rama i tapicerka z tkaniny nie gwarantują wygodnego siedzenia, ani nie odpowiadają zapomnianym rezerwacjom projektantów Boneta, Kurchana i Ferrari-Hardoy. co odróżnia oryginalny kawałek od podróbki:

  • Rama – wykonana z żelaza, pokryta farbą epoksydową lub chromowana, mocowana na stałe czterema spawami
  •  Siedzisko wykonane z czterech części skóry naturalnej nie cieńszej niż 1,6 mm, wzmocnione od tyłu (specjalny krój zapewnia wgłębienie zapewniające komfort siedzenia)
  • Stabilność i równowaga krzesła

Klasyka designu i podróbki

design-klasyczne-krzeslo-bkf-niedrogie lata 60-te-midwiek

Nie bez powodu krzesło Butterfly otrzymało nagrodę za klasyczny design. Zdobył i udowodnił to z biegiem czasu i pozostał wierny jego praktycznemu zastosowaniu. Był używany przez wojsko jako fotel kempingowy „Tripolina”, ponieważ jest łatwy w transporcie. Kiedy Austral Group zaprojektował BKF, zwrócił uwagę Le Corbusiera, który jest dobrze znany z minimalistycznego i pod każdym względem zrównoważonego projektowania, i dlatego otrzymał impuls. Choć znacznie kiepskiej jakości, egzemplarze można było kupić już od 25 dolarów, co sprawiło, że szybko pojawiły się na hippisowskich festiwalach w latach 60-70. Powodem tego nie jest nagroda, którą zdobyła, ale funkcjonalny design, który jest użyteczny.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF Revival and Re-Editions

design-klasyczny-krzeslo-bkf-dwumiejscowe-biala-skorzana-reedycja

57 lat po zaprzestaniu produkcji przez firmę Knoll, MoMA wydała 75 nowych modeli specjalnych, reedycje, z okazji 75. rocznicy powstania. Zostały one zaktualizowane dzięki malowanej proszkowo czarnej ramie ze stali nierdzewnej i osłonie ze skóry bydlęcej. Krzesło Butterfly przeżywa swój renesans od 2010 roku, kiedy argentyńska projektantka Bárbara Giménez Weinbaum rozpoczęła produkcję. Sama zaprojektowała krzesło BKF z dwoma siedziskami i analogiczną konstrukcją. W 2013 roku otrzymał Red Dot od MoMa, z którą ma już wspólną historię.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF w nowoczesnym domu

design-klasyczny-krzeslo-bkf-nowoczesne-sypialnia-bialy

Krzesło BKF oferuje wygodne, nieformalne siedzisko, a dzięki swojemu swobodnemu, dyskretnemu wyglądowi może być używane w każdym miejscu, odpowiednim do każdego środowiska życia. Jako typowy mebel z połowy wieku jest często wybierany przez młodych ludzi ze względu na swój nieskomplikowany wygląd. Od niedawna dostępnych jest również kilka wariantów konstrukcji, a także ramy i poszycia siedziska. Do wyboru pokrowce wykonane z płótna żaglowego lub skóry w naturalnych kolorach. Rama wykonana ze stali jest opcjonalnie dostępna w kolorze czarnym lub białym. Dzięki zastosowaniu już nowoczesnych, bardziej wytrzymałych materiałów można go ustawić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF dzisiaj – atrakcyjne wizualnie i trwałe

design-klasyczny-krzeslo-bkf-karbon-skóra-pokrowiec-futro-czarny-bialy

Krzesło z biegiem czasu zmieniło się nie tylko wizualnie, ale także z czysto technicznego punktu widzenia. Jego pierwotne wymiary, w produkcji Knolla, nie odpowiadają skali współczesnych ludzi, więc urósł o kilka centymetrów. Został ostatnio zoptymalizowany, aby sprostać wysokim wymaganiom współczesnego użytkownika. Nic więc dziwnego, że od jakiegoś czasu pojawia się w domach i biurach.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF do użytku na zewnątrz

design-klasyczny-krzeslo-bkf-pokrycie-zewnetrzne-tkanina-sail-czarno-bialy

Obecna wersja krzesła BKF może być bezproblemowo użytkowana również na zewnątrz. Opcjonalnie dostępne są również zdejmowane, nadające się do prania na zewnątrz odpowiednie pokrowce tapicerskie i są dostępne w kilku wesołych kolorach. Materiał jest oddychający i odporny na pleśń, co zapewnia długotrwałe użytkowanie. Ramę można łatwo złożyć i przechowywać w sposób oszczędzający miejsce, gdy krzesło nie jest używane. Jest również zaprojektowany, w zależności od zastosowania, malowany do wewnątrz i malowany proszkowo na zewnątrz.

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF ze skórzanym pokryciem i malowaną proszkowo ramą ze stali nierdzewnej 

design klasyczny-krzesło-bkf-rama-czarny-skórzany-pokrowiec

Poduszki przystosowane do użytku wewnętrznego wykonane są ze skóry trwałej i zamszu (kolor koniakowy) lub w innych kolorach na zamówienie. Innym wariantem byłby pokrowiec wykonany z płótna żaglowego w kolorze naturalnym lub czarnym. Krzesło to idealny mebel, który tworzy stylowe połączenie kilku stylów życia w pomieszczeniu.

Typowo midcentury – design klasyczne krzesło BKF 

design klasyczny-krzesło-bkf-podkładka-skórzana-rama-poduszka

O tym, jak wieloaspektowe jest to klasyczne krzesło projektowe i jakie są z nim ciekawe pomysły projektowe, można znaleźć w serii zdjęć.

Styl indyjskiego lata z klasycznym krzesłem BKF wykonanym ze skóry

design krzesło-klasyczne-bkf-podkładka-skóra-bydlęca-brąz

Designerskie krzesło klasyczne BKF może być używane w dowolnym miejscu

design klasyczny-krzesło-bkf-skóra-pokrowiec-rama-minimalistyczny

Zaprojektuj klasyczne krzesło BKF w eklektycznym stylu życia

design klasyczne-krzeslo-bkf-tkanina-pokrycie-parkiet-podloga-stiuk