Meble

Epoka w stosunku do mebli antycznych – 8 epok i ich charakterystyka

meble-antyczne-fotel-kraciak-francuski-płyta-toile-de-jouy-motywy

Co prawda każdy, kto wchodzi do domu, w którym witają cię ciemne meble lub sekretarka z ozdobnymi drewnianymi nogami stoi w strefie wejściowej, większość z nich rozgląda się zdezorientowana, bo może podejrzewać starsze małżeństwo za sąsiednim domem, przecież wszystko wygląda bardzo „przestarzały” . To, że słowo, które już sugeruje, że antyki tworzą tu wnętrze, niekoniecznie musi mieć związek ze starszym pokoleniem, staje się dziś coraz bardziej czytelne, bo przetworzone, odnowione meble wracają do mody.

Antyczne meble z charakterem

meble antyczne -salon-sofa-bufet-ciemne drewno

To, co dla laika wygląda na wyposażenie domu od dziadków, pokazuje koneserowi, że pracował tu meblowiec, bo antyczne meble i tekstylia domowe są do siebie idealnie dopasowane.

Mała historia antycznych mebli?

Antyczne meble małe meble-komoda-komoda-dekoracja-metal

Każdy, kto zna historię mebli antycznych, może wyciągnąć wnioski na temat tego, kiedy te ozdoby mogły powstać.

O ile epoki są już mocno zakotwiczone w historii literatury i każdy student powinien znać najpóźniej wyższe stopnie, o tyle studia nad epokami brzmią nieco dziwnie, jeśli chodzi o meble. W rzeczywistości jednak te epoki można odczytać również z mebli:

– Ten Epoka baroku zaczyna się od 1600 i jest łatwy do rozpoznania. Meble, które powstały w tym czasie, są ozdobne i przeładowane, a czasami nawet wydają się widzowi bardzo dziwne. Meble barokowe narodziły się we Flandrii. Niemieckie meble barokowe pojawiły się dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Pozwolono też odnaleźć drogę baroku inspirowanemu wpływami francuskimi. W tej epoce powstała kulista stopa i noga filarowa. Kultura meblarska staje się coraz wspanialsza.

Epoka rokoko i stół konsolowy

antyczne meble stół konsolowy z epoki rokoko-shabby-chic

– Ten Epoka rokoko, często określany mianem późnego baroku i rozpoczynający się około 1720 roku, zastąpił jednocześnie ciężki przepych baroku i staje się coraz bardziej delikatny, ale i bardziej zabawny. Kształty są zakrzywione i zakrzywione. Nic nie jest tu symetryczne, zamiast tego meble z tej epoki są eleganckie i wręcz przytulanki. Konsola pojawia się jako nowość na scenie meblowej. Światło, lustra i kolory to także symbole rokoka.

– Logika, powaga i moralność są oznakami Epoka klasycyzmu, która zaczyna się około 1770 roku. Nawet jeśli mówimy o stylu plecionki, Empire czy Biedermeier, oznacza to, że mowa tu o meblach z klasycyzmu. Girlanda z kwiatów symbolizuje styl warkocza, elementy empirowe stają się bardziej masywne, a styl biedermeier oznacza mieszczaństwo w Niemczech.

– Ten Epoka historyzmu ma być rozliczany od około 1830 roku. W tym czasie indywidualność w dużej mierze wymierała, ponieważ industrializacja umożliwiła produkcję seryjną. Charakterystyczna dla tego stylu mebli jest barwna mieszanka ozdób i kształtów, które pochodzą ze wszystkich poprzednich epok. Widoczna jest również prawdziwa refleksja nad tradycyjnymi oryginałami, podobnie jak tendencja do pompatycznego przedstawiania.

– Ten Klasyczna epoka współczesna jest dosłownie niezrozumiały, ale należy go postrzegać jako odpowiedź na utratę indywidualności. Rustykalna i solidna to nowa powierzchnia mebla, która łączy się z pragnieniem funkcjonalności, co widać w praktycznych meblach ściennych.

– Nazywa się era około 1900 roku Epoka secesji wyznaczony. Kwiaty, dekoracje i krzywe linie to oznaki epoki meblarskiej, która po raz kolejny chce zapobiec wkradaniu się produkcji przemysłowej do domów i mieszkań. Idea połączenia celu i korzyści w porządnej formie jest również konstrukcją koncepcyjną i jednocześnie wymogiem tego czasu.

Era Art Deco

antyczne-meble-art-deco-era-geometryczny-metal-przedpokój

– Metalowe, syntetyczne i geometryczne kształty to znaki rozpoznawcze firmy art deco, epoka, która staje się jasna od 1910 r. i jest w zasadzie tylko jednym z wielu rozdziałów w księdze klasycznego modernizmu. Zauważalne jest też, że w tym czasie farby i drewno egzotyczne stają się akceptowalne społecznie. Ale nadal reprezentowani są również tradycjonaliści, którzy stawiają na kontur i rozmach, ale także podkreślają wykonanie.

– Po przyjemnie brzmiących wariantach mebli, od 1919 roku ma się rozwijać nowa generacja mebli, które na pierwszy rzut oka nazywa się naprawdę niespektakularnymi, bo teraz się zaczyna Styl Bauhausu. Jednak nazwa nawiązuje do ważnej szkoły artystycznej i rzemieślniczej, która powstała w Weimarze i sprowadziła rzemieślników i artystów do jednego stołu. Typowe dla tej epoki były kształty geometryczne i świadome odejście od secesji i historyzmu. Nawet dziś meble te są często odnawiane, np. stare Meble Bauhaus i nie wyglądają tak schludnie jak wtedy.

Ile warte są stare epoki??

meble antyczne-komoda-epoka-jasne-fronty-czarny-korpus

Pokazowe prace z kultową postacią można zobaczyć na tym zdjęciu. Ustawione w ten sposób są jednocześnie stwierdzeniem – przeciwko współbrzmieniu w wielkiej pracy opcji wyposażenia.

Każdy, kto świadomie i uważnie studiował małe epoki, z pewnością zauważył, że prawie żadna z tych epok nie jest używana do dziś w odniesieniu do tradycyjnych mebli. Dziś jednak modny trend w stylu nazywa się Vintage, chociaż spojrzenie na te ozdobne nogi stolika kawowego niemal sugeruje epokę historyczną, a zaprezentowane tutaj pomysły na stół do jadalni w stylu vintage pokazują tylko, że stare meble można zobaczyć dzisiaj, ponieważ jeśli właściwe kolor umiejętnie inscenizuje tradycyjne kształty, wtedy nawet podobno stare meble mogą stać się must-have w salonie.

Rysunek 1: pixabay.com © Mariamichelle (domena publiczna CC0)

Rysunek 2: pixabay.com © JamesDeMers (domena publiczna CC0)

Rysunek 3: pixabay.com © Werbefabrik (domena publiczna CC0)

Rysunek 6: pixabay.com © Monoar (domena publiczna CC0)