majsterkowanie

Zrób z dziećmi kolorową plastelinę – świetne przepisy z instrukcjami

Zrób sobie glinę dzieci-majtki-plastelina-kolorowa

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają plastelinę i lubią się nią bawić. Z plasteliny mogą być wykonane wszystkie figurki, takie jak zwierzęta, ludzie, a nawet domy. Zamiast ciągle kupować nową plastelinę, można z dziećmi robić się kolorowo Zrób glinę sam. Kilka przepisów z instrukcjami i pomocnymi wskazówkami znajdziesz w artykule.

Zrób sobie glinę dla świetnej zabawy dla dzieci

Zrób sam plastelinę, figurki-wykrawacze do ciastek-kolorowa-plastelina

Kupiona w sklepie plastelina może być kosztowną zabawką dla dzieci, zwłaszcza jeśli szybko schnie i trzeba ją wymienić. Ponadto kupowana plastelina często zawiera toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka, jeśli zostaną włożone do ust. Dlatego z prostych składników możesz samodzielnie zrobić niedrogi kit, który jest szczególnie odpowiedni dla dzieci.

Zrób glinę sam bez przepisu ałunu

Zrób glinę sam przepis-sól-kwas cytrynowy-woda-instrukcje

Oto niezbędne składniki do prostego przepisu na glinkę:

 • 400 g mąki
 • 200 g soli
 • 2 łyżki proszku do pieczenia z kwaskiem cytrynowym lub tatarem
 • 3 łyżki oleju roślinnego (np. słonecznikowego)
 • 500 ml wrzącej wody
 • Kolory żywności do wyboru.

Jak sam robisz glinę

Zrób glinę samemu instrukcje-ciasto-zagraj gliniane ręce

Po zebraniu wszystkich składników możesz zacząć je mieszać. Wszystko stopniowo dodaje się do miski, dobrze mieszając wszystko mikserem ręcznym. Na koniec masę zagniata się rękami w ciasto. Ciasto dzieli się na mniejsze miski, które można zabarwić wybranym barwnikiem spożywczym.

Śmieszne gry dla dzieci z plasteliną

Zrób glinę sam, dzieci-dzieci-majtki-pomysły

Małe i starsze dzieci od 2 roku życia lubią bawić się gliną. Jednak wyrabianie ciasta jest nie tylko zabawą, ale pobudza wyobraźnię. Ponadto promowane są zdolności motoryczne, zwłaszcza u małych dzieci. Dlatego ugniatanie jest jedną z najważniejszych czynności dla najmłodszych i jest również praktykowane w przedszkolu.

Sam zrób glinę i dobrze ją zapakuj

Zrób to sam-zrób-to-sam-właściwie-przechowuj-przedłużenie-okresu przydatności

Aby domowe ciasto trwało dłużej, po zabawie należy je zawsze szczelnie zapakować. Najlepiej używać folii aluminiowej lub zamykanych torebek do zamrażania i pojemników Tupperware z pokrywkami. Prawidłowo przechowywana plastelina domowej roboty może być przechowywana do sześciu miesięcy.

Ugniataj przepis z ałunem

zrób-to-sam-dzieci-kolorowa-playdough-zrób-zrób-to-sam

Ałun sprawia, że ​​szpachlówka jest bardziej elastyczna i łatwiej się z nią pracuje. Jednak przepis z ałunem jest bardziej odpowiedni dla starszych dzieci, ponieważ proszku nie wolno spożywać. Sproszkowany ałun można znaleźć w aptece. Aby zrobić własne ciasto z ałunem, potrzebujesz tych samych składników, co w powyższym przepisie, bez kwasu cytrynowego.

Zrób glinę sam bez gotowania

Ugniataj-zrób-to-sam-zrób-miękki-przepis-piankę-golenie

Ten przepis z gliny jest ponownie odpowiedni dla starszych dzieci i nie jest jadalny. Efektem jest jednak miękka plastelina, dzięki której można wykonać piękne figury w dowolnym kolorze. Poza tym plastelina wykonywana jest bez wrzątku i wrzątku.

Ugniataj przepis z pianką do golenia

Ugniataj-zrób-to-sam-przepis-pianka-plastelina-kolor

Jeśli sam robisz glinkę za pomocą pianki do golenia, powinieneś przygotować się na brud i bałagan. Modelówkę najlepiej zagnieść w misce, aby powierzchnia blatu była czysta. Składnikami tej glinki są:

 • krem do golenia
 • Skrobia kukurydziana (np. mąka kukurydziana)
 • Barwnik spożywczy.

Tinker z domową plasteliną

Zrób-to-sam-zrób-dla-dzieci-majstruje-pomysły-do-rozrywki-do-zabawy

Jeśli chcesz zrobić z dziećmi piękne figurki z wytworzonej przez siebie gliny, możesz użyć różnych foremek do ciastek. Możesz również wykonać ozdoby choinkowe na choinkę lub dowolną ozdobę na każdą okazję. Jednak ważne jest, aby postacie stwardniały, aby stały się silniejsze.

Utwardź figurki z plasteliny

zrób-to-sam-zrób-figurki-majstruj-zrób-suchy-piecz

Z dziećmi można wykonać wiele pięknych figurek zwierząt, ludzi, małych budynków i różnorodnych przedmiotów. Jeśli chcesz, aby wyrabiana figura była trwała, możesz ją również utwardzić. Aby to zrobić, postać powinna najpierw wyschnąć na grzejniku lub na słońcu przez około tydzień. Następnie upiec ciasto w piekarniku w temperaturze 150 stopni. W przypadku małych figurek wystarczy około 30 minut, podczas gdy grubsza plastelina twardnieje do godziny.

Zrób sam pachnącą glinę

Zrób to sam-zrób-pachnąca-glina-przepis-zapach-olejek-farby spożywcze

Przyjemny zapach możesz nadać glince modelarskiej z dowolnymi olejkami eterycznymi. Wystarczy wymieszać 3-4 krople z ciastem i zagnieść. Pachnącą glinkę dla dzieci można również zrobić samemu z dowolnym napojem w proszku.

Sam zrób jadalne ciasto

zrób-sam-zachowaj-wskazówki-przechowywanie-trwałość

Dla małych dzieci polecana jest plastelina z jadalnymi składnikami, ponieważ zawsze wkładają wszystko do buzi. Możesz też być spokojniejszy, gdy pozwolisz dzieciom bawić się. Jednak receptura jadalnej plasteliny zawiera więcej składników i jest tańsza, jeśli potrzebujesz większej ilości.

Zrób sam jadalne ciasto dla dzieci

zrób-to-sam-kolorowe-zabawne-gry-dla-dzieci

Aby przygotować ciasto jadalne, najpierw miesza się wszystkie suche składniki, a następnie miesza z wilgotnymi. Wymagane składniki to:

 • 350 g mąki
 • 150 g cukru pudru
 • 2 opakowania cukru waniliowego
 • 3-4 szczypty soli
 • Smak cytrynowy
 • 100 ml wody
 • 5 łyżeczek oleju roślinnego
 • naturalne barwniki w proszku lub barwniki spożywcze.

Zrób sobie jadalne ciasto bez mąki

Ciasto-zrób-sam-przepis-jadalne-pianki-barwniki-żywności

Kolejny przyjazny dzieciom przepis na jadalną plastelinę znajdziesz poniżej. Służą do tego pianki marshmallow, które nadają ciastu słodki smak. Oto składniki kulki z plasteliny:

 • 6 dużych pianek
 • 1/4 szklanki mąki kukurydzianej
 • 2 łyżki oleju kokosowego
 • Barwnik spożywczy.

Zrób sobie glinę z piankami

Zrób-to-sam-zrób-jadalne-przepis-marshmallows-majtki-dla-dzieci

Włóż pianki, mąkę kukurydzianą i olej kokosowy do miski i wstawiaj do kuchenki mikrofalowej na pełnej mocy na 30 sekund. Następnie nałóż barwnik spożywczy na pianki i wymieszaj najpierw łyżką, a następnie ugniataj rękoma. Posmaruj dłonie olejem kokosowym, aby ułatwić sobie pracę z glinką modelarską.

Zrób sobie glinę z brokatem

ciasto-zrób-to-sam-barwniki-jadalne-brokat

Jednak nie zawsze plastelina powinna być monochromatyczna. W zależności od nastroju możesz mieszać brokat lub popularne małe figurki z tłumem i samemu zrobić specjalną glinę. Innym świetnym pomysłem byłoby wymieszanie różnych kolorów i zrobienie tęczy z plasteliny. Pozwól swojej kreatywności szaleć!

Stwórz inteligentną glinkę modelarską

inteligentne-ciasto-zrób-to-sam-zabawne-gry-dzieci

Inteligentna plastelina to plastelina o specjalnych właściwościach, które odróżniają ją od zwykłej plasteliny. Zmienia swoją konsystencję podczas zagniatania, można ją formować w gumową kulkę lub rozciągać jak gumę do żucia. Jednak ta „magiczna” szpachlówka jest jeszcze droższa niż konwencjonalna szpachlówka. Inteligentną szpachlówkę można jednak wykonać również samemu i zapewnić dzieciom świetną zabawę.

Inteligentny przepis na modelarkę

inteligentny przepis na ciasto zrób to sam

Inteligentne ciasto wygląda jak fajny szlam i jest niesamowicie zabawne. Wariant domowej roboty nie posiada wszystkich właściwości kupionego, ale jest dobrą alternatywą. Oto niezbędne składniki:

 • Rzemieślniczy klej
 • Łagodny detergent (płyn)
 • Barwnik spożywczy.

Magiczna plastelina w galaktycznym wyglądzie

inteligentne-modelowanie-glina-zrób-to-sam-dzieci-instrukcje-galaktyczne-kolory

Najpierw klej rzemieślniczy umieszcza się w misce i koloruje zgodnie z życzeniem. Świetne efekty można osiągnąć dzięki brokatowym kolorom. Następnie stopniowo dodaje się płynny detergent i miesza do uzyskania stałej masy. Inne alternatywy dla inteligentnej receptury glinki to boraks lub skrobia kukurydziana.