majsterkowanie

Zrób sam rdzę: to takie proste!

kolor rdzy sam stwórz szlachetne litery dekoracyjne rdzy

Chociaż rdza jest bardziej niepopularnym elementem przyciągającym wzrok, w ostatnich latach jest bardzo popularna. Zardzewiałe elementy i ozdoby ozdabiają dom i przyciągają wzrok. Obecny używany wygląd i styl industrialny obejmują zardzewiałe powierzchnie. Ten trend inspiruje również wielu miłośników antyków i vintage, którzy nie chcą rezygnować z wyjątkowej dekoracji z pewnym czymś. Jednak gotowe elementy o wyglądzie patyny są dość drogie. Jest proste rozwiązanie: patynę możesz wykonać samodzielnie.

Zrób sam rdzę

rdza kolor metalowa dekoracja kwiat naczynie vintage

Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie pożądanego wyglądu rdzy i zaoszczędzenie pieniędzy. Poza tym domowe jest zawsze ładniejsze, prawda? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak faktycznie występuje rdza. Jest to reakcja chemiczna, która zachodzi w przypadku metali żelaznych. Metale, takie jak żelazo i stal, wchodzą w kontakt z wodą i tlenem, co powoduje utlenianie. Widocznym rezultatem tego naturalnego procesu jest czerwonawo-brązowy kolor. Aby więc zardzewiać, musisz zetknąć metal żelazny z wodą i tlenem.

metalowa ściana w stylu industrialnym ze stali nierdzewnej w kolorze rdzy;

Proces rdzewienia można zaobserwować dość często w miejscach publicznych. To nie tylko nadaje materiałowi w naturalny sposób piękny kolor, ale także z czasem staje się porowaty i niestabilny. Dlatego rdza rzadko jest pożądanym efektem i raczej cierniem w boku. Ludzie już myśleli o tym, jak chronić metale i zwiększać ich trwałość. Opracowywane są metale, które są chronione po specjalnej obróbce i nie utleniają się w kontakcie z wodą. Jeśli chcesz uzyskać efekt rdzy w naturalny sposób, zalecamy użycie stali gołej lub ocynkowanej.

Zrób sam rdzę: niech rdzewieje naturalnie

kolor rdzy zrób to sam kula do dekoracji ogrodu na zewnątrz!

Elementy wykonane z metali żelaznych z czasem same rdzewieją, ale to może chwilę potrwać. Aby przyspieszyć proces, można użyć prostych środków domowych: przedmiot ze stali gołej lub ocynkowanej (elementy wykonane z innych materiałów należy przed procesem zdemontować), mocny (pływający) środek do czyszczenia łazienki, kwas solny lub octowy lub alternatywnie 5 -10% roztwór soli, trochę papieru ściernego.

Kolor rdzy sam zrób lampę wcześniej;

Zanim przystąpisz do samodzielnego malowania rdzy, powinieneś założyć odzież ochronną, a przede wszystkim gumowe rękawice. Metal należy najpierw pozostawić w roztworze środka do czyszczenia łazienki i kwasu solnego lub octowego na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Powinien zawierać około 90% wody. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces, wodę można podgrzać. Po min. 12 godzinach elementy metalowe obficie spłukać wodą i zmatowić papierem ściernym. Teraz warstwa ochronna zniknęła i może zacząć się rdzewienie. Wyeksponuj przedmioty w naturze, a resztę pozostaw na pogodę.

Zrób sam rdzę: z farbami efektowymi

kolor rdzy zrób sobie organizer na biżuterię do przechowywania na ścianie!

Naturalna rdza wygląda ładnie i realnie, ale zajmuje to dużo czasu i wymaga trochę więcej pracy. Jeśli chodzi o dekoracje i akcesoria do domu, to właściwie nie wchodzi w rachubę. Dla tych, którzy sami chcą malować rdzę, istnieje szybsza opcja. Do tego potrzebna jest farba z efektem specjalnym o wyglądzie rdzy. W sklepach rzemieślniczych i hobbystycznych oraz w sklepie z narzędziami jest już wiele produktów, które mają dawać efekt nierdzewny.

Zrób sam rdzę: instrukcje krok po kroku

Kolor rdzy zrób sobie instrukcje przechowywania biżuterii diy!

Najlepiej zaopatrzyć się w cały zestaw, który zazwyczaj składa się z podkładu, farby efektowej i aktywatora. W razie potrzeby na koniec można również nałożyć warstwę bezbarwnego lakieru. Zasadniczo podczas korzystania z niego zawsze należy zwracać uwagę na instrukcje odpowiedniego producenta. Produkty nie zawsze są takie same w swoim zastosowaniu. Można jednak założyć następującą aplikację:

wykonaj instrukcje malowania rdzy krok po kroku

Najpierw nakładany jest specjalny podkład tam, gdzie chcesz uzyskać efekt rdzy. Może to być cała część lub tylko poszczególne obszary. W tym miejscu później pojawi się typowy wygląd powierzchni piaszczysto-porowatej. Każdą warstwę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, aby wynik zadziałał. Teraz w grę wchodzi charakterystyczny żelazny kolor. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, nie trzeba go nakładać wszędzie.

rdza kolor siebie instrukcje przechowywania biżuterii wygląd stali nierdzewnej

Ten podstawowy kolor zawiera w rzeczywistości cząsteczki żelaza, które są utleniane za pomocą aktywatora. To, jak silny będzie efekt, można kontrolować za pomocą sposobu nałożenia aktywatora. Wreszcie, gdy powierzchnia jest całkowicie sucha, można zastosować powłokę ochronną lub bezbarwny lakier, który uchroni przed plamami.

kolor rdzy stwórz własną biżuterię zorganizuj patynę waddeko

Zgodnie z tą prostą zasadą można projektować zarówno drobne przedmioty dekoracyjne, jak i całe ściany i sufity. Dekoracyjny wygląd i prawdziwa powierzchnia rdzy to właściwości, które sprawiają, że domowa farba rdzawa jest bardziej popularna!.

kolor rdzy zrób sobie stalową metalową dekorację ścienną!

Najlepszą rzeczą w tworzeniu farby rdzawej jest to, że możesz zaprojektować każdy element i każdą powierzchnię w pożądanym wyglądzie. W miarę możliwości przedmiot nie powinien być jednak wykonany ze stali nierdzewnej. W zasadzie efekt można osiągnąć na wszystkich powierzchniach, które można również barwić lub lakierować. Szkło i plastik również się do tego nie nadają.

rdza kolor siebie instrukcje stalowa metalowa dekoracja

Przedmioty metalowe nadają się również do malowania farbą rdzawą. Więc te nie będą rdzewieć, ponieważ po utworzeniu się warstwy rdzy znów nieaktywna. Uzyskuje się równomierny efekt rdzy, co jest trudne do osiągnięcia w naturalny sposób.

rdza farba sam zrób stalową dekorację ścienną w stylu vintage

Kolejną zaletą koloru rdzy jest to, że w przeciwieństwie do prawdziwej rdzy, zdobione przedmioty nie noszą śladów rdzy. Jednocześnie wyglądają wiernie oryginałowi i wydają się niezwykle autentyczne.

Zrób sam rdzę i udekoruj zardzewiały

rdza pomaluj sam udekoruj butelki

Farbą rdzawą można uszlachetnić każdy przedmiot, który zwykle nie rdzewieje, taki jak drewno, szkło, ceramika, kamień, tynk czy plastik. Powierzchnie błyszczące należy jednak wcześniej nieco zszorstkować papierem ściernym, aby rdzawy kolor dobrze przylegał. Zaprojektowane przedmioty nierdzewne po pokryciu lakierem ochronnym mogą być używane również na zewnątrz.

kolor rdzy zrób sobie butelki świecznik diy

Możesz pracować artystycznie z kolorem rdzy i stworzyć kilka małych i dużych przedmiotów dekoracyjnych. Tutaj przedstawiamy dwie doskonałe inspiracje: zardzewiałe świeczniki z pustych butelek oraz prawdziwy obraz artystyczny w kolorach rdzy i patyny. W przypadku butelek szklanych należy najpierw zszorstkować powierzchnię, a następnie nałożyć matową, kryjącą farbę, aby wyeliminować przeźroczystość szkła. Dopiero wtedy można nałożyć podkład, a następnie kolor rdzy. Gdy wszystkie warstwy wyschną całkowicie, stosuje się aktywator.

kolor rdzy zrób sobie pomysł na zdjęcie deko

W przypadku „rdzawego krajobrazu” płótno można pokryć innym kolorem podstawowym, a tylko poszczególne obszary można zaprojektować w kolorze rdzy, tworząc w ten sposób efektowne rdzawe akcenty.