majsterkowanie

Szycie szyfonu – wskazówki dla początkujących, jak obchodzić się z delikatnymi materiałami

Szyfon należy do grupy niezwykle delikatnych i transparentnych tkanin, które nadają każdej stylizacji lekkości i elegancji. Szlachetna tkanina pięknie się układa i dlatego jest dobrym wyborem na eleganckie suknie wieczorowe, zwiewne letnie topy i zwiewne tuniki.

Szyfonowa sukienka szyje lekką i przewiewną tkaninę

Lekka jak piórko i filigran – cienka tkanina to prawdziwe wyzwanie szycia. Wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę podczas szycia szyfonu, aby z tego wyrafinowanego materiału osiągnąć najlepsze efekty szycia.

Szyfonowa spódnica w kwiatowy wzór w połączeniu ze sneakersami

Przytnij szyfon na wymiar

Do cięcia idealnie nadają się mata do cięcia i krajalnica rotacyjna. Jeśli tniesz tradycyjnie nożyczkami, użyj podkładki antypoślizgowej, takiej jak bawełna lub len. Dobrym pomysłem byłoby położenie pod spodem bibuły i przymocowanie jej do tkaniny za pomocą tekstylnego kleju w sprayu. Po wycięciu wystarczy pozostawić papier, aby ułatwić dalszą obróbkę tkaniny.

Przypinanie szyfonu

Przypinając tę ​​lekką, przezroczystą tkaninę, wystarczy użyć bardzo cienkich szpilek o najmniejszym rozmiarze igły. Dotyczy to również igły do ​​szycia ręcznego w przypadku konieczności fastrygowania. Obciążniki i klej w sprayu są również bardzo pomocne w przypadku tkanin, które mają widoczne dziurki. Zamiast sklejać wycięte kawałki, możesz po prostu skleić je taśmą lub klejem w sprayu.

Wskazówki dotyczące szycia sukni wieczorowych z szyfonu do przypinania

Nici do szycia szyfonu

Ponieważ tkanina składa się z bardzo cienkich włókien, będziesz potrzebować nici do szycia, która nie jest mocniejsza niż tkanina. Użyj cienkiej, dobrej jakości nici do szycia, która jest nawinięta z bawełny lub poliestru. Nić dolna jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby szwy były ledwo widoczne lub jeśli przed szyciem należy sfastrygować materiał na maszynie do szycia.

Jaka igła do szyfonu?

Igły do ​​maszyn do szycia odgrywają ważną rolę w szyciu szyfonu. Do cienkich materiałów używaj igły do ​​maszyny do szycia. Im mniejsza liczba igieł, tym cieńsza igła. W takim przypadku będziesz potrzebować igły w rozmiarze 70/10, 65/9 lub 60/8 w swojej maszynie do szycia.

Szyj i obszyj szyfon

W celu stabilizacji umieść bibułkę lub odrywany stabilizator między warstwami tkaniny lub pod tkaniną, aby zapobiec marszczeniu się i rozciąganiu szwów. Po szyciu można ostrożnie oderwać stabilizator. Fastrygowanie nici bębenkowej pozwala również uniknąć wszywania igieł w tkaninę, co może powodować wybrzuszenia lub fale.

Wiadomo, że maszyny do szycia lubią zjadać przezroczystą i lekką tkaninę i wciągać ją pod psa do karmienia. Jeśli masz taką możliwość, użyj płytki ściegowej z najmniejszym dostępnym otworem na igłę na swojej maszynie do szycia. Zapobiega to wciąganiu cienkiej tkaniny do otworu igły. Ważne jest również, aby szyć krótką długością ściegu i nieco poluzować naprężenie nici, aby szew był ładny i gładki.

Przyszyj rąbek do szyfonu za pomocą owerlokowej maszyny do szycia

W przypadku przezroczystych, delikatnych tkanin, takich jak szyfon, zaleca się nadal używać części z podwójnym szwem Nazywany francuskim szwem, połączyć się. Wygląda to ładnie i czysto z zewnątrz, ponieważ naddatek pierwszego szwu jest ukryty wraz z drugim. Jeśli chcesz przyszyć rąbek do szyfonu, zdecydowanie nie powinieneś używać 4-nitkowego ściegu owerlokowego. Najlepiej do tego celu nadaje się rolowany brzeg. Więcej znajdziesz tutaj Informacje o maszynie do szycia owerlokiem jak również rodzaje ściegów na pierwszy rzut oka.

Mała wskazówka: szycie szyfonu i innych delikatnych materiałów może być frustrujące, szczególnie dla początkujących. Najpierw wykorzystaj resztki dawnej szyfonowej sukienki, aby poznać materiał, wypróbuj metodę szycia lub przetestuj swoją nową maszynę do szycia. życzę Ci sukcesu!

Wskazówki dotyczące szycia sukienki z szyfonu dla niewidocznych szwów