majsterkowanie

Samodzielne tworzenie kleju rzemieślniczego: przepisy na nietoksyczny klej

Zrób sobie klej rzemieślniczy instrukcje zwierząt karton

Dzieci uwielbiają być kreatywne. Być może dzieje się tak również dlatego, że szczególnie małe dzieci w wieku od 3 do 5 lat lubią puścić wodze fantazji i robić różne rzeczy. Możliwości są po prostu nieograniczone, także jeśli chodzi o materiały do ​​rękodzieła. Jeśli chodzi o akcesoria, w żadnym domu nie może zabraknąć podstawowego wyposażenia: nożyczek, pędzli i kleju. Ale nie wszystkie kleje są sobie równe. Znalezienie nietoksycznego wariantu dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat okazuje się dla wielu rodziców trudnym zadaniem. Maluchy od czasu do czasu wkładają palce do ust, dotykając oczu i twarzy. Tak więc wiele może się nie udać, jeśli użyjesz zwykłych klejów. Problemu można uniknąć za pomocą nieszkodliwego kleju. Oferujemy kilka pomysłów na samodzielne wykonanie nietoksycznego kleju rzemieślniczego.

Zrób sam klej rzemieślniczy: przepis z mąką

Rzemiosło kleju jadalne pomysły na rękodzieło dla dzieci

Jeśli chodzi o nietoksyczny klej rzemieślniczy, po prostu nie ma mowy o kleju z mąki. Podstawowy przepis jest dość prosty i odpowiedni nawet dla początkujących. Klej z mąki z czasem wysycha i po kilku dniach nie jest już w stanie utrzymać tego, co powinien. Ale idealnie nadaje się do tworzenia dekoracji z papieru na kilka godzin przed imprezą.

Sposób przygotowania: W misce wymieszać wodę i mąkę 1 do 1. Mieszaj, aż płyn będzie miał konsystencję ciasta naleśnikowego. Ubijaj trzepaczką, aż będzie gładka. Umieścić w rozgrzanym rondlu i powoli doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu. Zdjąć z ognia i ostudzić do temperatury pokojowej. Przechowywać w hermetycznym słoiku do przechowywania i nakładać pędzlem. Jeśli klej z czasem wyschnie, można dodać 2-3 łyżki wody i dobrze wymieszać.

Zrób sam klej rzemieślniczy: przepis ze skrobią kukurydzianą

Zrób sam klej rzemieślniczy instrukcje krok po kroku

Kolejny przepis ze skrobią kukurydzianą również jest super łatwy, ale efekt końcowy jest lepszy niż z mąką. Klej może się przydać podczas rękodzieła z papierem, ponieważ ma równomierną konsystencję. Karton można również gładko przykleić do kartonu.

Sam klej rzemieślniczy tworzy świąteczne pomysły

Przygotowanie: W rondelku zagotować 3/4 szklanki wody. Dodaj 1/4 szklanki skrobi kukurydzianej, wymieszaj 2 łyżki jasnego syropu kukurydzianego i dodaj 1 łyżkę octu jabłkowego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz gładką masę. Mieszaj mieszaninę na małym ogniu, aż zgęstnieje. W hermetycznym słoiku, w którym będziesz później przechowywać klej, wymieszaj 1/4 szklanki mąki kukurydzianej i 1/4 szklanki wody, aż będzie gładka. Zdejmij garnek z pieca i powoli wlej gorący klej do puszki, kontynuując mieszanie, aż utworzy gładką mieszankę. Poczekaj, aż klej rzemieślniczy ostygnie.

Zrób sam klej rzemieślniczy dla śluzu

Spraw, aby klej rzemieślniczy był nietoksyczny bez boraksu!

Kolejny przepis na klej rzemieślniczy z syropem kukurydzianym jest szybki do wykonania i jest idealny do robienia popularnego szlamu. Dzieci uwielbiają bawić się śluzem, a do jego przygotowania używa się podstawowego przepisu z boraksem. Ale teraz szkodliwą substancję można pominąć i zastąpić ją klejem wykonanym z naturalnych składników.

Zrób sobie szlam Jadalny klej

W małym rondelku wymieszaj 3/4 szklanki wody z 2 łyżkami syropu kukurydzianego, dodaj 1 łyżkę octu jabłkowego. Doprowadzić płyn do wrzenia ciągle mieszając. W misce wymieszaj 2 łyżki mąki kukurydzianej z 3/4 szklanki zimnej wody. Zimną masę powoli dodawać do ciepłej, ciągle mieszając przez minutę. Wyjmij go z pieca i pozwól mu ostygnąć. Następnie przelej do hermetycznego słoika i pozostaw na jedną noc w temperaturze pokojowej. Używaj tylko wtedy.

Zrób sam klej rzemieślniczy – 2 proste przepisy z jadalnymi składnikami

Zrób sam klej rzemieślniczy.Dzieci robią papier

Czy chciałbyś pomajstrować z dziećmi w deszczowe weekendy? Następnie możesz użyć kolejnych dwóch przepisów na jadalny klej rzemieślniczy. Choć przykleja się tylko na krótki czas, idealnie nadaje się do rękodzieła z najmłodszymi. W pierwszym przepisie do mąki dodaje się 1/2 szklanki wody i miesza do uzyskania konsystencji kremu. Następnie włóż do rondla i gotuj na małym ogniu przez 5 minut, cały czas mieszając. Niech ostygnie.

W drugim wariancie gęstą pastę wytwarza się bez gotowania – nawet dzieci w wieku przedszkolnym bez problemu poradzą sobie z tym zadaniem. Po prostu dodaj 1/2 szklanki wody do 1/2 szklanki mąki, aż stanie się lepka. Dodaj szczyptę soli. Przy okazji, jeśli chcesz, możesz pokolorować ten klej barwnikiem spożywczym, aby wyglądał bardziej atrakcyjnie.

Zrób sobie wodoodporny klej rzemieślniczy

Nauczyciel z dziećmi – zajęcia artystyczne

Co jakiś czas podczas rękodzieła pewne detale muszą być klejone w sposób wodoodporny. Wtedy na ratunek przychodzi kolejny przepis. Klej jest produkowany bez mleka, dzięki czemu ma dłuższą trwałość. To całkiem proste. W każdym razie musisz upewnić się, że klej jest nakładany na ciepło. Dlatego przed każdym użyciem rozgrzej część kleju w misce na łaźni wodnej. Całkowite wyschnięcie kleju rzemieślniczego może zająć kilka dni, ale potem bardzo dobrze się trzyma. W każdym razie nie wystarczy na przykład skleić ze sobą porcelanowych talerzy.

Tak powstaje klej: Zagotuj w rondlu 6 łyżek wody. Zdejmij rondel z kuchenki i dodaj 14 gramów żelatyny. Mieszaj, aż żelatyna się rozpuści. Dodaj 2 łyżki octu jabłkowego i 1 łyżkę żelatyny. Energicznie wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia przed wlaniem kleju do hermetycznego słoika do przechowywania.

Klej rzemieślniczy do szkła: przepis z mlekiem

Zrób rzemieślnicze szkło samoprzylepne ozdoby świąteczne

Następny przepis dotyczy kleju rzemieślniczego do szkła. Uniwersalny klej bardzo dobrze przylega i nadaje się nawet do porcelanowej zastawy stołowej. Można go również używać do mocowania etykiet na puszkach i butelkach lub przyklejania szkła do innych materiałów. Jeśli chcesz przykleić szkło do drewna, metalu lub plastiku, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to stopić klej w kąpieli wodnej i nałożyć go jako płyn. Jeśli chcesz skleić ze sobą dwa kawałki szkła, nie musisz topić kleju rzemieślniczego. Klej zawiera mleko, ale wytrzyma znacznie dłużej, jeśli dodasz do niego ekstrakt z mięty pieprzowej.

A oto przepis: do małej miski wrzuć 2 łyżki zimnej wody. Dodaj 2 opakowania żelatyny do wody i pozostaw na godzinę. Rozgrzej 2 łyżki odtłuszczonego mleka. Tuż przed zagotowaniem mleka zdejmij rondel z ognia. Dodaj do roztworu żelatyny. Mieszaj energicznie, aż żelatyna się rozpuści. Gotowego kleju użyj od razu lub dodaj 2-3 krople olejku goździkowego i używaj go na następny dzień. Opcjonalnie: wmieszaj ekstrakt z mięty pieprzowej zamiast olejku goździkowego i używaj przez następne 2-3 dni. Jeśli chcesz, aby klej brzydko pachniał, wyrzuć go.

Wykonywanie kleju rzemieślniczego do tektury i tektury

Zrób sobie klej rzemieślniczy zwierzęta klej papier

Kolejny klej rzemieślniczy ma trwałość kilku tygodni i jest idealny do tworzenia kolaży. Klej okazuje się również bardzo przydatny, gdy do kartonu trzeba przymocować inne detale kartonowe.

Wystarczy wsypać 1/4 szklanki mąki do szklanki letniej wody. Konsystencja kleju powinna być płynna. W dużym rondlu zagotuj 5 szklanek wody. Dodaj mieszankę mąki i dobrze wymieszaj. Gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty ciągle mieszając. Wyjmij go z pieca i pozwól mu ostygnąć.

Zrób sam klej rzemieślniczy – przepis z gumą arabską

Klej rzemieślniczy nietoksyczny przepis przyjazny dla dzieci

Kolejna uniwersalna receptura kleju jest idealna dla każdego, kto potrzebuje naprawdę mocnego kleju do swojego projektu rzemieślniczego. Nadaje się również do porcelany. Po prostu nałóż cienką warstwę zapałką, a następnie dociśnij dwie części do siebie i poczekaj, aż klej wyschnie. Może to zająć godzinę, więc bądź cierpliwy. Odczekaj 24 godziny przed myciem lub użyciem naczyń. Ten klej wytrzyma rok. Tak powstaje klej uniwersalny: Wymieszaj w misce 3 łyżki gumy arabskiej, 1 łyżkę gliceryny i 1/2 łyżki wody. Przechowuj masę w hermetycznym słoiku do przechowywania przez rok.

Niezależnie od tego, czy chodzi o rękodzieło z papieru, ze szkła / plastiku, czy z tektury i tektury – istnieje odpowiedni przepis na kleje wykonane z jadalnych składników dla każdego materiału. Jeśli chcesz sam zrobić klej rzemieślniczy, musisz w tym przypadku zwrócić uwagę na przechowywanie. Hermetyczne słoiki do przechowywania są idealne i gwarantują długi okres przydatności do spożycia. Jeśli po raz pierwszy używasz kleju domowej roboty, możesz najpierw przetestować go na małym obszarze. Jeśli nie przylega, możesz zdecydować się na klej uniwersalny. Zasadniczo wszystkie kleje rzemieślnicze są nietoksyczne i dlatego są uważane za nieszkodliwe dla zdrowia. Aby być po bezpiecznej stronie, zawsze uważaj, aby dzieci nie zjadały kleju ani nie dotykały oczu. Nigdy nie zostawiaj dzieci bez nadzoru podczas wykonywania prac ręcznych. Trzymaj kleje na wysokich półkach, gdzie dzieci nie mogą ich dosięgnąć. Jeśli klej brzydko pachnie, wyrzuć go i dokładnie wyczyść słoik do przechowywania. Mamy nadzieję, że lubisz robić rękodzieło!

Wykonaj instrukcje kleju rzemieślniczego