majsterkowanie

Sam zbuduj kominek stołowy: 3 proste instrukcje dla majsterkowiczów dotyczące miski na ognisko, kominka stołowego i lampy naftowej

Ogień stołowy zapewnia światło i ciepło w chłodne letnie wieczory. W handlu można wybierać spośród różnych modeli, ale wykwalifikowani majsterkowicze mogą sami rozpalić ognisko. Z metalu, szkła lub betonu: wyjaśniamy, jak samodzielnie wykonać lampę naftową, kominek stołowy lub miskę ognia.

Sam zbuduj kominek stołowy: betonową miskę kominkową

Zbuduj własny kominek stołowy z betonu Instrukcje

Betonowa misa kominkowa jest minimalistyczna i świetnie komponuje się zarówno na nowoczesnym, jak i rustykalnym lub żelaznym stole mozaikowym. Aby misa ogniowa przyciągnęła uwagę wszystkich, możesz ją wypełnić antracytowoszarymi kamieniami lawowymi. Kamienie lawowe są znane każdemu mistrzowi grillowania ze względu na ich przewodność cieplną. Aby być po bezpiecznej stronie, należy sprawdzić, czy stół ogrodowy wytrzyma całkowity ciężar betonowej misy ogniowej i kamieni lawowych. Sama miska średniej wielkości może ważyć około 20 kilogramów, wypełniona piaskiem i szklanymi koralikami waży ponad 25 kilogramów.

Wlej betonowy ogień do stołu i rozpal go bioetanolem

Do projektu DIY potrzebne będą następujące materiały:

 • beton
 • specjalne żaroodporne szklane koraliki, które nadają się do napełniania misek ogniowych
 • Piasek lub żwir
 • Metalowa kratka
 • miska plastikowa lub ceramiczna w odpowiednim rozmiarze
 • plastikowy pojemnik
 • Folia spożywcza
 • listwa drewniana (do mieszania betonu)
 • szczypce
 • puszka z pastą paliwową (nadaje się do użytku na zewnątrz)

Zrób sobie ognisko z betonu za pomocą szkła i etanolu

Instrukcje:

1. Najpierw wymieszaj beton zgodnie z instrukcjami producenta.

2. Odwróć miskę i umieść ją dnem do góry na powierzchni roboczej. Stopniowo wylewaj beton na miskę, aż zostanie całkowicie przykryta.

3. Przykryj miskę i beton folią spożywczą i pozwól betonowi wyschnąć.

4. Jak tylko beton całkowicie wyschnie, ostrożnie wyjmij go z miski. Możesz lekko pukać w podłogę.

Zrób własną miskę ognia z betonu i podpal ją etanolem

5. Odwróć gotową miskę betonową i umieść ją na stole ogrodowym. Wywiercić otwór w środku gruntu wiertłem do betonu (aby woda deszczowa mogła odpłynąć).

6. Następnie umieść puszkę z pastą paliwową na środku dna miski, przetnij metalową siatkę i umieść ją na otworze puszki.

7. Najpierw napełnij miskę żwirem, a następnie ozdobnymi szklanymi koralikami.

Sam zbuduj kominek stołowy: misa ognia wykonana ze starej ceramicznej miski sadzarki

Rozpal sobie stół z żelu etanolowego i glinianego garnka Instrukcje

Masz dość dotykania betonu? Możesz zaoszczędzić wysiłek i czas, używając zamiast tego ceramicznej lub glinianej donicy i zamieniając ją w miskę ognia. Być może największą zaletą tego pomysłu jest to, że możesz szybko złożyć miskę ognia, a następnie w razie potrzeby ponownie ją rozebrać.

Zbuduj ogień stołowy z glinianego garnka Instrukcje

Możesz ponownie użyć puszki pasty paliwowej jako paliwa. Bardzo ostrożnie rozpal żel za pomocą zapalniczki w sztyfcie. Jeśli misa sadzarki nie posiada otworów odpływowych, można postępować jak w przypadku misy betonowej i wywiercić otwór odpowiednim wiertłem.

Nigdy nie zostawiaj płonącej miski bez nadzoru. Po użyciu trzymaj je poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Po każdym użyciu gasić ogień (wystarczy nałożyć pokrywkę na puszkę). Zawsze sprawdzaj, czy ogień naprawdę został ugaszony.

Zrób lampę oliwną ze starej butelki whisky

Zrób własną lampę naftową ze starej butelki

Do następnego pomysłu potrzebne będą następujące materiały:

 • Olej do lamp, przezroczysty
 • Knot do lamp naftowych
 • Rura gwintowana z nakrętką
 • lejek
 • szklanka whisky

Zrób własną lampę naftową ze starych butelek Instrukcje dotyczące pożarów stołowych

Instrukcje: 

1. Wywierć otwór w pokrywce butelki lub wytnij ją ostrym nożem. Upewnij się, że otwór jest większy niż średnica gwintowanej rury.

2. Przykręć gwintowaną rurkę do wieczka butelki i dokręć nakrętką.

3. Przytnij knot na wymiar i poprowadź go przez gwintowaną rurkę. Knot nie powinien dotykać dna butelki.

4. Wlej paliwo do butelki (użyj lejka).

5. Dokręć mocno pokrywę. Poczekaj pół godziny, aż knot wchłonie olej do lampy.

Zbuduj ogień stołowy sam: przekonwertuj stary ceramiczny wazon

Sam zbuduj kominek stołowy Instrukcje dotyczące kominka stołowego ze starej doniczki

Jeśli masz mały stół ogrodowy z niewielką ilością miejsca na ognisko, możesz wybrać następujący, oszczędzający miejsce pomysł na majsterkowanie. Wyjaśniamy, jak można przerobić stary wazon. Powinien być wykonany z kamienia, gliny lub ceramiki. Wazony szklane i plastikowe są nieodpowiednie, ponieważ materiały mogą się stopić/złamać.

Spraw, aby stół sam wypalił instrukcje ze starej doniczki

Umieść paliwo (najlepiej użyć pasty jako paliwa) na środku wazonu. Następnie napełnij wazon gruboziarnistym żwirem, rzecznymi lub lawowymi kamieniami. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz pokryć puszkę pastą paliwową kratką ze stali nierdzewnej.

Taki kominek stołowy idealnie nadaje się również do grillowania np. pianek. Ptasie mleczko (zwane w Niemczech „Mäusespeck”) to popularny słodycz w USA. Są wykonane z cukru i białek jajek i są szczególnie smaczne grillowane na otwartym ogniu. Wystarczy wziąć długi szpikulec, nałożyć pianka i trzymać około 30 cm nad ogniem stołu, aż stanie się złotobrązowy.

Zrób sam ogień ze szkła i metalu

Zbuduj sam kominek z bioetanolu Instrukcje

Możesz również samodzielnie wykonać kominek stołowy z metalu i szkła. W tym celu możesz przerobić stary wazon wykonany z metalu i szkła lub rozpalić stół ze szkła ognioodpornego i starej doniczki.

Zbuduj sam kominek stołowy z metalu i szkła Instrukcje

Szkło ognioodporne do kominów i pieców jest dostępne w sklepach z narzędziami. Zmierz długość i szerokość metalowej doniczki i odpowiednio pokrój szkło. Kup klej silikonowy do akwariów, ponieważ jest całkowicie przezroczysty, w przeciwieństwie do innych klejów silikonowych.

Zrób sobie kominek stołowy ze szkła i starych metalowych wiader

W domu najpierw umyj szyby alkoholem. Następnie przykryj powierzchnię roboczą folią. Następnie ostrożnie nałóż klej w obszarze krawędzi i przyklej cztery szklane boki. Krótko ściśnij boki i podeprzyj je książkami, wazonami lub czajnikami. Klej twardnieje całkowicie w ciągu jednego dnia. Następnie możesz użyć noża rzemieślniczego, aby odciąć resztki kleju po bokach. Następnie możesz ułożyć ogień w stole. Użyj kleju silikonowego, aby przymocować szklany detal do donicy. Podczas wysychania kleju możesz przeciąć metalową siatkę. Następnie wlej paliwo do wiadra i umieść kratkę na krawędzi wiadra. Upewnij się, że siatka jest stabilna. Gdy klej stwardnieje, można wypełnić kominek stołowy ozdobnymi kamieniami.

Zbuduj sobie miskę ognia z betonu, kawałków szkła i etanolu

Ogień stołowy zapewnia ciepło w chłodne jesienne dni i chłodne letnie wieczory oraz tworzy romantyczną atmosferę. Pod koniec sezonu ogrodniczego możesz opróżnić miskę ognia lub kominek stołowy, wyczyścić i przechowywać w suchym miejscu. W szczególności misy betonowe nie powinny być nigdy pozostawiane na zewnątrz zimą. Ponieważ wahania temperatury mogą prowadzić do pęknięć. Ale metalowy ogień stołowy może również zardzewieć, a następnie stać się nieestetyczny.