majsterkowanie

Kreatywne techniki z farbą i lakierem – 25 pomysłów na projekt powierzchni

Techniki kreatywne z farbą i lakierem - rozmazywanie - pigmenty kolorowe - suchy pędzel

Mimo nietypowej kolorystyki gładkie, monochromatyczne powierzchnie mogą wydawać się zbyt wulgarne i nudne. Po prostu Techniki twórcze z farbą i lakierem każda ściana czy mebel zyskuje nowe oblicze. Różne metody i sposoby obróbki powierzchni pomagają stworzyć efektowne akcenty i przekształcić całe obszary. Poniżej pokażemy, co jest możliwe za pomocą prostych środków.

Techniki kreatywne z farbą i lakierem – kreatywne projektowanie wszystkich powierzchni

Techniki twórcze z farbą i lakierem -dekoracja-ściana-akcent ścienny-niebieski

Małe sztuczki podczas nakładania farby lub glazury na powierzchnię mają ostatecznie duży wpływ. Oznacza to, że możesz nawet fascynująco imitować specjalny tynk ścienny lub samodzielnie stworzyć oryginalny wzór. Niezależnie od tego, czy jest to mebel, czy cała ściana, każda powierzchnia staje się cenną i jedyną w swoim rodzaju dzięki kunsztowi wykonania.

Kreatywne techniki z farbą i lakierem – zaprojektuj własną ścianę akcentującą, ale najpierw przygotuj się

Kreatywne techniki z farbą i lakierem - łazienka-ściana-projekt-pociągnięcia-pomysł

Udany projekt, który wytrzymuje czas, zdecydowanie wymaga starannego przygotowania. Przed nałożeniem nowej farby ścianę należy zagruntować. W zależności od rodzaju tynku ściennego jest on wstępnie zagruntowany odpowiednim podkładem, a dopiero potem nakładany jest kolor bazowy, a w razie potrzeby dwukrotnie. Następnie możesz zacząć od dekoracyjnego projektu ściany.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – zdobienie mebli

Techniki twórcze z farbą i lakierem - meble - komoda - oderwane - vintage

Jeśli mebel jest ozdobiony farbą lub lakierem, powierzchnia również musi być wstępnie przygotowana. Meble foliowane lub lakierowane należy najpierw zszorstkować papierem ściernym (ziarno 240), a następnie przetrzeć acetonem. Celem jest usunięcie górnej warstwy błyszczącej, aby nowa farba dobrze przylegała. W przypadku drewna surowego wymagane są dwie warstwy – podkład i glazura. Najpierw drewno jest lekko przeszlifowane papierem o ziarnistości 150, po czym nakładana jest pierwsza warstwa. Po około 1 do 12 godzinach powierzchnia jest ponownie drobno szlifowana, tym razem papierem o ziarnistości 240. Następnie nakładana jest kolejna warstwa lakieru.

Techniki kreatywne z farbą i lakierem – samodzielnie twórz tekstury

Kreatywne techniki z kolorami i teksturami lakieru-produkcja-papier-powierzchnia

Techniki kreatywne z użyciem farb i lakierów pozwalają uzyskać różne, efektowne efekty, a nawet wzory. Być może warto najpierw przeprowadzić kilka eksperymentów i poeksperymentować na prostym papierze. Można stosować kolory matowe lub metaliczne, ale przede wszystkim takie, które nie są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, stosuje się różne pomoce, takie jak pędzle, folie, gąbki i inne.

Techniki twórcze z użyciem farby, lakieru i soli

kreatywne-techniki-kolor-lakier-efekt-sól-piasek-pomysł

Jeśli na świeżo nałożoną farbę posypiesz odrobiną soli morskiej, uzyskasz ciekawe efekty. Drobne i grube ziarna soli pozostawiają drobne, ale pięknie wyglądające plamy. Działa to jednak tylko wtedy, gdy kolor jest cienki, ponieważ sól przyciąga lub pochłania barwnik, a obszar między ziarnami pozostaje jaśniejszy. Po całkowitym wyschnięciu ziarenka soli można strzepnąć ręcznie lub szczotką z włosia.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – piasek morski

kreatywne-techniki-lakier-farba-ściana-piasek-zrób-sam-sam

Piasek morski zmieszany z farbą wygląda bardzo podobnie do szorstkiego tynku ściennego. Możesz osiągnąć ten efekt samodzielnie, jeśli najpierw kupisz wystarczającą ilość piasku morskiego. Opcjonalnie odpowiedni jest również piasek kwarcowy ze sklepu z narzędziami. Powierzchnię należy wcześniej pomalować na wybrany kolor wałkiem malarskim. Pozostaw farbę do wyschnięcia i nierównomiernie wypoleruj wełną stalową. Druga warstwa farby jest nakładana na części obszaru, a piasek jest rozsypywany na mokrej farbie. Po około 10-15 minutach, gdy piasek wchłonie kolor, można go rozprowadzić pędzlem do konarów.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – sznurek

kreatywne-techniki-kolorowa-lakier-na-sznurek-efekt-rolka

Bardzo ciekawe efekty powstają, gdy samodzielnie wykonasz niezwykły wałek do malowania i za jego pomocą nałożysz farbę. Idealne do tego celu są rolki wykonane ze starej folii opakowaniowej lub papieru do pieczenia. Sznurek lub nić bawełniana jest owinięta wokół rolki i zawiązana. Następnie domowej roboty wałek do malowania jest używany jak każdy konwencjonalny.

Techniki kreatywne z farbą i lakierem – folia bąbelkowa

kreatywne-techniki-kolor-lakier-bąbelkowy-okład-rolka-efekt-punkty

Podobnie możesz sam zrobić rolkę, która tworzy wzór w kropki. Na rolkę papieru toaletowego lub folię spożywczą nakleić kawałek folii bąbelkowej, nałożyć pędzlem gęstą farbę, a następnie rozwałkować na przeznaczonej do tego powierzchni. Powstaje nieregularny wzór kropek.

Folia spożywcza lub plastikowa torba

kreatywne-techniki-kolor-lakier-efekt-folia-złóż-dekoruj

Plastikowa torba lub folia spożywcza służą jako podkładka pod tusz. W zależności od tego, czy pożądany jest wyrazisty efekt, czy nie, ta kreatywna technika sprawdza się zarówno na suchej powierzchni, jak i na świeżo nałożonej farbie. Plastikowa torba jest zgniatana i używana jako narzędzie do wycierania na suchej i wstępnie zabarwionej powierzchni. Inną możliwością jest nałożenie folii samoprzylepnej zaraz po nałożeniu koloru bazowego i usunięcie jej po wyschnięciu. Im więcej zmarszczek, tym skuteczniejszy efekt na końcu..

Techniki twórcze z farbą i lakierem – zraszanie I

kreatywne-techniki-farba-farba-posyp-zrób-to-sam-pomysł

Plamy koloru można uzyskać na różne sposoby. Możesz użyć małego lub dużego pędzla lub obu. Istnieje również możliwość pracy z pędzlem do punktowania, który sprawi, że plamy będą grubsze. Możesz także bawić się intensywnością koloru i używać koloru w sposób rozpuszczony lub skoncentrowany.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – zraszanie II

kreatywne-techniki-lakiery-posypywanie-pędzlem-pomysł-akcent

Dzięki tej kreatywnej technice podstawowy kolor może się różnić. Na przykład, jeśli chcesz użyć kilku kolorów, zalecane jest białe tło. Jeśli wybór kolorów jest ograniczony do 2-3 kolorów, powierzchnię można zabarwić.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – zraszanie pędzlem

kreatywne-techniki-farby-posyp-czarny-biały-pędzel-instrukcje

Następnie najpierw bierzemy mały, a potem duży pędzelek i uderzamy nim po powierzchni o przedmiot, np. kij, tak aby temperówka poluzowała się z włosia pędzla. Aby wzmocnić intensywność koloru niektórych plam, można je później nałożyć drobnym pędzelkiem.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – zraszanie miotłą

kreatywne-techniki-farby-plamki-do-dekoracji-pomysł-meble

Aby uzyskać podobny efekt na większych powierzchniach, np. ścianach, możesz wziąć garść włosków z miotły i związać je razem. Aby uzyskać drobne, stosunkowo małe i równe plamki, wskazane jest posypywanie z odległości co najmniej 40 cm.

Posyp lakierem do paznokci na małych obszarach

kreatywne-techniki-kolor-lakier-do-paznokcia-zdjecia-dekoracja-zrób-sam

Podobny efekt można uzyskać na małych powierzchniach lub przedmiotach za pomocą lakieru do paznokci. Szczególnie ważna jest tutaj odpowiednia kombinacja kolorów. Warto wybrać aktywny, intensywny kolor i nieco bardziej wyciszyć pozostałe tony. Na zdjęciu tło też jest bardzo efektowne.

Udekoruj akcesoria domowe posypką 

kreatywne-techniki-farby-plamki-dekoracja-meble-akcesoria-szkło

Ta kreatywna technika doskonale sprawdza się w projektowaniu akcesoriów domowych, przy czym trzeba zwracać uwagę na rodzaje kolorów, które są szczególnie odpowiednie do tego celu.

Posyp sztuczki

kreatywne-techniki-farby-posyp-kropki-pomysl-instrukcje

Plamki można zaprojektować w określonym kształcie jako figurę. Wymaga to szablonu, który możesz stworzyć samodzielnie z papieru. Po prostu przyklej szablon do wybranego obszaru i posyp go pędzelkiem.

Komoda Jackson Pollock 

kreatywne-techniki-lakier-lakier-czarny-komoda-pollock-plamki

Każdy miłośnik tak zwanej techniki malowania kroplowego z pewnością może wykonać komodę taką jak ta, której właścicielem był sam artysta Jackson Pollock. Intensywne, żółte uchwyty szafek stanowią również dodatkowe akcenty.

Porady i wskazówki

kreatywne-techniki-lakier-lakier-meble-uchwyty-zrób-sam-sztuczka

Aby łatwo i szybko farbować uchwyty szafek, polecamy tę małą sztuczkę. Nieużywane pudełko kartonowe lub po prostu kawałek kartonu służy jako doskonały uchwyt podczas barwienia małych części. Po prostu włóż wszystkie części do kartonu i pomaluj je jak zwykle.

Zrób sam efekt vintage

kreatywne-techniki-lakierów-lakierów-na-blacie-szpatułki-obrane-off-vintage

Sposób uzyskania efektu łuszczącej się farby z pewnością zainteresuje fanów stylu vintage. Można to osiągnąć na wiele sposobów i za pomocą kilku sztuczek. W zależności od pożądanego efektu można zastosować szpachlówkę, papier ścierny lub określone techniki kolorystyczne. Uzyskuje się głównie nierówną i optycznie zużytą powierzchnię.

Styl vintage z papierem gazetowym

kreatywne-techniki-lakier-lakier-vintage-sztuczka-papier-gazeta

Wygląd vintage można uzyskać, nakładając kilka warstw cienkiej farby. W tym celu kolor jest najpierw rozpuszczany. Następnie nałóż 1-2 warstwy i pozostaw do wyschnięcia. Po nałożeniu kolejnych warstw farby nie pozostawiaj ich od razu do wyschnięcia, tylko połóż gazetę na farbie, odczekaj kilka minut, a następnie usuń. Papier wchłonie część koloru i stworzy nieregularny efekt.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – rozmycie 

kreatywne-techniki-farba-farba-gąbka-rozmycie-pomysł

Przy pomocy gąbki i matowej farby można nakładać farbę nieregularnie i rozmazywać ją. Aby wzmocnić efekt w niektórych miejscach zalecamy nieco przeszlifować krawędzie i narożniki, aby widoczne były dolne warstwy koloru.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – urozmaicają meble

kreatywne-techniki-lakier-lakier-komoda-przywrócić-doprawić-vintage

Techniki kreatywne z farbą i lakierem – wskazówka

kreatywne-techniki-kolor-lakier-komoda-efekt-koronki-nadruk

Wspaniały efekt koronki z pewnością upiększy każdy mebel czy każdą ścianę. To po prostu działa. Wystarczy przepiękna koronkowa tkanina, którą można znaleźć w małych wzorach na metry. Najlepiej używać starych firan koronkowych, których konstrukcja dobrze się do tego nadaje.

Kreatywne techniki z farbą i lakierem – zaprojektuj własną komodę

kreatywne-techniki-lakier-lakier-komoda-przypraw-up-koronki

Drugim krokiem jest wybór dwóch odpowiednich kolorów – ciemniejszego i jasnego. Powierzchnia powinna być najpierw zabarwiona na ciemno i pozostawiona do wyschnięcia. Najlepiej poczekać do następnego dnia przed przejściem dalej. Następnie końcówkę można przymocować do ciemniejszej powierzchni i w razie potrzeby również przymocować.

Techniki kreatywne z użyciem farby i lakieru – efekt końcówki

kreatywne-techniki-lakier-lakier-komoda-koronki-efekt-zrób-siebie

Następnie możesz zastosować jasny kolor. Możesz używać farb w sprayu lub nakładać farbę za pomocą małego wałka malarskiego. Końcówka pełni, że tak powiem, rolę szablonu.

Techniki kreatywne z farbą i lakierem -Geometryczne kształty z taśmą klejącą

kreatywne-techniki-farba-lakier-taśma-malowanie-stolik-vintage-geometric

Dzięki taśmie samoprzylepnej możesz uzyskać wspaniałe, geometryczne wzory i motywy na dowolnej powierzchni. Najpierw należy go oszlifować i dokładnie wyczyścić acetonem. Kolor bazowy nie jest wymagany, ale zalecany. Następnie po prostu zaprojektuj wzór za pomocą taśmy klejącej i pomaluj go wałkiem malarskim. Po około 5 do 15 minutach, w zależności od temperatury pokojowej, można usunąć taśmę.

Kreatywne techniki z farbą i lakierem do oryginalnego projektowania mebli 

kreatywne-techniki-lakiery-lakiery-meble-doprawianie-pomyslow

Kreatywne techniki z farbą i lakierem – urozmaicić komody w stylu vintage

kreatywne-techniki-lakier-lakier-komoda-dopraw-zrób-sam-instrukcje

Niemal każdy mebel można doprawić i pięknie przeprojektować bez większego wysiłku. Szczególnie ważne są zestawienia kolorystyczne i detale, takie jak uchwyty i elementy dekoracyjne. Tutaj komoda została zaprojektowana w trzech głównych kolorach.

Techniki twórcze z farbą i lakierem – umiejętnie łącz kolory

kreatywne-techniki-lakier-lakier-komoda-urozmaicić-udekorować-instrukcje-pomysł