majsterkowanie

Japoński pomysł na dekorację – sam stwórz oryginalne Kokedamy

japońska dekoracja kokedama-floral-art-zen-ambience-design

Szukasz świetnych pomysłów na udekorowanie swojego domu na nowo? Jeśli jednocześnie interesujesz się przyrodą i roślinami, to nasza jest dzisiaj Japońska dekoracja Pomysł w sam raz dla Ciebie. A co najważniejsze, możesz nawet zrobić je sam. Sztuka kwiatowa, zwana Kokedamas, jest mieszanką mchu i innych roślin i tworzy przyjemną atmosferę Zen w każdym pokoju. Dowiedz się więcej o tym pomyśle na dekorację i o tym, jak możesz ją stworzyć w tym artykule.

Japońska dekoracja z Kokedamas

japońska dekoracja storczyków-majstruje-pomysły-sadzarka-mech-praktyczna

Kokedama to atrakcyjna sztuka florystyczna, w której kula wykonana jest z mchu. To z kolei jest zaprojektowane wokół korzeni każdej rośliny i zapewnia jej odpowiednią wilgotność, zastępując w ten sposób klasyczną doniczkę. Kokedama składa się z dwóch słów: „koke”, co oznacza „mech” i „dama”, co jest tłumaczone jako „piłka”.

Japońska dekoracja z roślinami

japońskie pomysły na dekoracje-aranżacje-ikebana-gałęzie

Jeśli więc lubisz rośliny wokół siebie i chciałbyś z nimi zaprojektować swoje wnętrze, użyj Kokedamy jako japońskiej dekoracji, aby użyć bardzo wyjątkowych akcentów. Odpowiednie są różne rośliny, w tym paprocie, sukulenty, rośliny cytrusowe, a nawet storczyki. Ważne jest tylko, aby czuły się komfortowo jak mech w cieniu lub półcieniu, aby dostosować się do ich wymagań i stworzyć idealne połączenie.

Kokedama – aloes w kuli mchu

japońska-deco-ziemi-mech-aloes-vera-wełna-wisząca garnek

Kształt kuli też nie jest przypadkiem. Mianowicie symbolizuje ziemię. Tradycyjnie kulę mchu umieszcza się w misce lub na talerzu. Kokedamy są również często zawieszane jako japońskie ozdoby. Ten pomysł doskonale nadaje się do mniejszych pomieszczeń, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na ustawienie doniczek. Wiszące aranżacje oszczędzają miejsce i jednocześnie ozdobią pomieszczenie.

Kokedama z coraz większą popularnością

japońska dekoracja drzewo oliwne-bonsai-piłka-zrób to sam-kokedama

Chociaż ta japońska ozdoba pochodzi z Dalekiego Wschodu, staje się coraz bardziej popularna również w Europie i innych częściach świata. Celem sztuki kwiatowej jest wyeksponowanie roślin w szczególny sposób przy jednoczesnym zagwarantowaniu naturalnego wzrostu. Aranżacja mocno nawiązuje do tzw. ikebany, która również pochodzi z Japonii. Wykorzystywane są tu jednak żywe rośliny, które tworzą całość.

Atrakcyjna sztuka kwiatowa

japońska dekoracja kokedama-cytrusy-mandarynki

Kula Kokedamy jest zbudowana z ziemi całkowicie otoczonej mchem. Z kolei roślina jest zakorzeniona w środku i rośnie w niej bez problemu, bez konieczności stosowania doniczki. Użyj do tego celu dowolnych roślin, ale są one mniej wymagające i wymagają mniej podlewania. Palmy karłowate lub sukulenty są szczególnie odpowiednie dla początkujących.

Zrób sobie Kokedamę jako japońską dekorację – instrukcje

japońska-dekoracyjna-miska-majstrowanie-łatwe-instrukcje-pomysł-majstrowanie

Aby samodzielnie wykonać Kokedamę jako japońską dekorację, zacznij od przygotowania podłoża. Gleba gliniasta jest używana, ponieważ jest lepka. Dla tego projektu istnieje specjalna gleba o nazwie akadama. Rozcieńczyć przez noc niewielką ilością wody. Jeśli przypadkowo zużyłeś zbyt dużo wody, nie martw się. Nadmiar wody możesz po prostu wycisnąć później. Następnie formujesz z tego piłkę. Upewnij się, że jest wystarczająco duży, aby objąć wszystkie korzenie rośliny.

Zaprojektuj kulę mchu

japońska-dekoracyjna-paprocie-majstruje-wiszące-sznur

Wybrana roślina uwolni cię od twojej pierwotnej ziemi. Możesz też odciąć dłuższe, niepotrzebne korzenie. Teraz możesz posadzić roślinę w kuli. Na koniec dociśnij mech wokół ziemi. Rośnie tam samo z czasem. Jeśli chcesz powiesić japońską dekorację, możesz owinąć ją sznurkiem. Do tego celu nadaje się również tak zwana makrama.

Wprowadź japońską sztukę kwiatową do swojego domu

japońska-dekoracja-projektowanie-wnetrz-kwiaty-meble-ogrodowe

Pielęgnacja Kokedam jest w zasadzie taka sama jak w przypadku rośliny doniczkowej. Rośliny są cięte jak zwykle, a nawożenie najlepiej wykonywać nawozem dodanym do wody do nawadniania. Mniej więcej raz w tygodniu, gdy zauważysz, że mech jest suchy, japońska dekoracja w postaci rośliny zanurza się w wodzie. Następnie pozwól wodzie spłynąć, a następnie umieść Kokedamę z powrotem w misce lub na talerzu.

Dotyk zen

japońska-dekoracja-aranżacja-rośliny-kokedamas-zrób-to-sam-inspiracja

Mech ma nie tylko efekt dekoracyjny. Jest podstawowym elementem Kokedamy, bez którego nie może istnieć, ponieważ trzyma wszystko razem. Mech można zdobyć zarówno w sklepach, jak i na przykład na świeżym powietrzu w lesie. Wykorzystaj swój następny spacer, aby zaopatrzyć się w mech i zrobić własne japońskie dekoracje.

Dekoracja wnętrz z zielonymi roślinami

japońska-dekoracyjna-stolik-nowoczesny-dekoracyjny-kokedama-piłka

W zależności od tego, co lubisz najbardziej, Kokedama może składać się nie tylko z jednej rośliny, ale także łączyć ze sobą kilka. Zobacz, jak efektownie wygląda ta japońska dekoracja na bocznym stoliku. Kokedamy również bardzo dobrze radzą sobie w grupach. Bez względu na to, który obszar dekorujesz, gwarantowany jest efekt wow!

Kwiatowa sztuka w kształcie kuli z sukulentami

japońska-dekoracyjna-kulki-projekt-soczysty-mech

Aby ładna japońska dekoracja zachowała swój dekoracyjny wygląd, zalecamy również stosowanie małych roślin, takich jak sukulenty. Weź drewnianą miskę i ułóż w niej kilka Kokedam. Możesz nim ozdobić np. stolik kawowy lub toaletkę w łazience. Tam rośliny szczególnie skorzystają z wilgoci.

Rośliny kwitnące i mech dla Kokedamy

japońska-dekoracja-kwiaty-dekoracja-ścienna-inspiracja-białe-kwiaty

Nie tylko zielone rośliny są idealne dla Kokedamy. Możesz również stworzyć ładną kompozycję z kwitnących roślin, aby stworzyć japońską dekorację. Takie zestawienie szybko staje się ładną dekoracją ścienną lub może stanowić centralny element stołu. W obu przypadkach efektem jest indywidualnie zaprojektowana dekoracja, którą możesz wykorzystać do udekorowania swojego domu.

Daj się zainspirować japońską sztuką kwiatów

japońska-dekoracja-szparagi-mech-kula-doniczka

Roślina szparagowa to jeden z tych okazów, których potrzeby są idealnie dopasowane do kuli mchu. Pamiętaj, że kulę mchu należy odnawiać co dwa do trzech lat, ponieważ w tym czasie roślina zużywa składniki odżywcze. Jednak ten wymóg jest taki sam dla zwykłej doniczki. Jak już wspomniano, podłoża można kupić.

Japońska dekoracja – powiesić kulki z mchu

japońska-dekoracja-sukulent-grupa-paproci-aranżacja-dekoracja-wnetrze

Nawet jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na przestrzeń na zewnątrz, możesz wykorzystać japońską dekorację, aby wspaniale uatrakcyjnić taras, balkon lub werandę. Kule mchu można sadzić paprociami lub sukulentami. Dzięki oszczędzającej miejsce Kokedamie możesz idealnie udekorować nawet najmniejszy balkon. Po prostu odłóż to!

Kokedama dla uspokajającej atmosfery zen

japońska-dekoracja-mech-piłka-pomysł-miska-czarna

Możesz stworzyć przyciągający wzrok na stole japońską sztukę kwiatową. Zaprojektuj z nim salon i stwórz szczególnie przyjemną atmosferę. Łatwa w pielęgnacji, japońska dekoracja wykonana z roślin jest naprawdę klejnotem i obiecuje wzbogacić każdy obszar o naturalny urok.

Ogród na wyższym poziomie – wyjdź na zewnątrz i pokochaj go!

japońska-dekoracja-bonsai-rośliny-roślina-domowa-inspiracja-diy

Przy niewielkim wysiłku można uzyskać kreatywną, japońską dekorację, dzięki której można stworzyć wiszący ogród do wnętrz i na zewnątrz. Pomysł Kokedamy jest idealny do małych pomieszczeń, w których zawsze szukasz oryginalnych wariantów projektowych, które wymagają niewielkiego wysiłku, a jednocześnie uwydatniają każdy obszar, nie sprawiając, że wydaje się on zbyt zatłoczony.

Domowe hiacynty Kokedama

japońskie dekoracje-wiosenne kwiaty-hiacyntowe-ogrodowe pomysły na kwiaty

Szukasz pomysłu na kreatywny prezent, który ma również wartość osobistą? A co z tym pomysłem? Zasadź pachnący hiacynt, kolejny wiosenny kwiatek lub ulubiony kwiat obdarowanej osoby w kuli z mchu i zaskocz osobę ekstrawaganckim prezentem.

Japońska dekoracja – idealna do użytku w pomieszczeniach

japońska-deco-betonowa-doniczka-mech-zen-dekoracja

Powszechnym materiałem stosowanym w nowoczesnym meblach jest beton. Połącz tradycyjną sztukę florystyczną z miską lub talerzem wykonanym z betonu i stwórz w ten sposób ciekawą mieszankę stylów. Ten wzór Kokedamy jest idealny do minimalistycznego wnętrza, ponieważ dzięki subtelnemu wyglądowi nadal zapewnia efekt dekoracyjny.

Grupy Kokedamy

japońska-dekoracja-sztuczna-kokedamas-green-plants-room-design

Niezależnie od tego, czy jako pojedynczy element, czy w grupach, Kokedama będzie wyglądać wyjątkowo w każdym przypadku. Aranżacje grupowe można projektować na różne sposoby. Zawieś wszystkie okazy na tej samej wysokości lub ułóż je z przesunięciem w ten sposób. Zostaw japońską dekorację w pokoju lub na ścianie. Możliwości jest wiele!