majsterkowanie

Jak zaprojektować mini staw z fontanną na balkon i taras!

Jeśli chcesz przyciągać wzrok na swoim balkonie lub tarasie, mini staw to świetne rozwiązanie. Jest nie tylko oszczędzający miejsce, ale także niezwykle łatwy w pielęgnacji. Dzięki naszym prostym instrukcjom możesz w mgnieniu oka stworzyć mini staw w wiadrze z zaprawą. Prawdziwym elementem przyciągającym wzrok jest mały wróbel, który ożywia staw jak gargulec.

Tworzenie mini stawu – będziesz potrzebować następujących materiałów

Twórz mini stawy w wiadrach z zaprawą lub drewnianych beczkach na balkony i tarasy

Do prostego mini stawu potrzebne jest naczynie o średnicy ok. 45 do 50 cm i głębokości od 18 do 20 cm, mała pompa fontannowa, figurka gargulca, odpowiednie rośliny wodne, przezroczysty wąż winylowy, czysta żwirek dla kota, perłowy żwir lub drobne kamyki i nylonową pończochę. Zamiast wiadra do zaprawy można użyć wanny cynkowej.

Najpierw kilka wskazówek i podpowiedzi

  • Minioczko wodne jest rozmieszczone na dwóch poziomach, aby stworzyć różne warunki dla wykorzystywanych roślin wodnych. Na przykład lilie wodne mają kłącza, które rosną poziomo w ziemi i podnoszą liście i kwiaty. W przypadku mini stawu o głębokości od 10 do 20 cm, lilie wodne z rodzaju Nymphea, takie jak. B. Nymphaea Pygmaea, Nymphaea leibergii i Nymphaea tetragona, idealnie nadają się. Z drugiej strony rośliny obrzeża stawu rosną pionowo i preferują płaskie obszary. Dwie strefy mini stawu można oddzielić od siebie kamieniem, cegłami lub innym ciężkim materiałem.
  • Żwir perłowy upiększa ogród wodny i zapobiega unoszenia się ziemi w wodzie. Umyj żwir w osobnym wiadrze przed wsypaniem go do słoika.
  • Naciągnij nylonową pończochę na pompkę przed umieszczeniem jej w kubku. Stworzy to dodatkowy filtr zapobiegający wciąganiu żwiru i kociego żwirku do pompy i zapychaniu go.
  • Rośliny wodne najlepiej czują się w słonecznym, osłoniętym miejscu. Jeśli to możliwe, umieść pojemnik w pobliżu gniazda pompy. W przeciwnym razie możesz użyć funkcji solarnej wody. Należy pamiętać, że po napełnieniu wodą bardzo trudno jest przesunąć naczynie.

Sam zbuduj mini staw – tak to działa:

Przymocuj gargulca Wróbla do małego stawu

1. Dołącz gargulca

Wywierć mały otwór w krawędzi wanny z zaprawą, aby zamontować bąbelkowy ornament. W razie potrzeby możesz zgiąć metalową szpilkę, aby wyrównać lub ustawić gargulca.

Posadź mini staw z mini liliami wodnymi

2. Rozłóż ten żwirek dla kota

Wypełnij pojemnik ziemią z jednej strony i umieść w nim lilie wodne lub inne rośliny głębinowe. Następnie rozłóż żwirek na wierzchu i wyrównaj powierzchnię ręką.

Zasadź mini staw w dwóch etapach z różnymi głębokościami wody

3. Umieść płaskie rosnące rośliny

Użyj przegrody, aby podzielić mini staw na pół. Posadź płytkie rośliny obrzeżowe i rozrzuć więcej kociej ściółki na ziemi. Na dolnym poziomie umieść plastikowy kubek na pompkę w żwirku dla kota. Przykryj go folią, aby nie wpadł do niej żwir.

Stwórz mini staw w wiadrze z zaprawą - instrukcje i

4. Rozłóż żwir

Rozłóż żwir na żwirku dla kota. Upewnij się, że jeden poziom pozostaje niżej niż drugi. Pływające liście lilii wodnych również potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć się na powierzchni wody.

Zbuduj swój własny mini staw z pompą i funkcją wody Instrukcje

5. Podłącz pompę do gargulca

Podłącz pompę do gargulca za pomocą rurki winylowej. W razie potrzeby użyj adaptera 1,5 cm między 1 cm rurką a pompką. Wciśnij pompkę do kubka tak, aby przyssawki przytrzymywały ją na dole.

Zrób sobie mini staw z fontanną z gargulcem wróbla

6. Użyj nylonowej pończochy jako filtra

Przykryj pompę nylonową pończochą, aby zapobiec zatkaniu pompy przez żwir. Następnie przykryj pompę żwirem.

Teraz możesz wreszcie napełnić naczynie wodą z kranu! Najlepiej przepuścić go przez spodek.

Utrzymuj mini staw prawidłowo

Mini staw w drewnianej beczce o połowę z liliami wodnymi i rzęsą

Utrzymanie ogrodów wodnych to pestka. Uzupełnij je, gdy woda wyparuje i od czasu do czasu usuń martwe liście. Rośliny utrzymują wodę krystalicznie czystą i wolną od glonów. Jeśli jednak woda wygląda na mętną, usuń rośliny, opłucz pojemnik i napełnij go ponownie.

Aby zachęcić do wzrostu roślin wodnych, możesz użyć specjalnych kulek nawozowych. Są wciskane w ziemię i powoli uwalniają swoje składniki odżywcze. Latem wskazane jest zaopatrzenie się w tabletki na larwy komarów. Pół tabletki wystarczy na mini staw.

Tabletki przeciw komarom i nawóz dla roślin wodnych

Lilie wodne można zimować, owijając je wilgotnym ręcznikiem i przechowując w chłodnej piwnicy lub kącie garażu. Inne rośliny są stosunkowo niedrogie i szybko rosną. Z tego powodu można je traktować jak rośliny jednoroczne i co roku kupować nowe rośliny. Jak już wspomniano, do mini stawu należy wybrać lilie wodne, aby ich liście nie zakrywały całkowicie powierzchni wody. W przypadku większych ogrodów wodnych, np. w połowie beczki po winie, odpowiedni jest hiacynt wodny (Eichhornia), rodzina rzęsy (Lemnoideae) lub sałatka wodna (Pistia stratiotes).

Lilie wodne karłowate czują się jak w domu w dużym wiadrze z terakoty

Mały staw w wiadrze z zaprawą jest za mały dla karpi koi lub złotych rybek, ale większe pojemniki, takie jak beczka po winie pokrojona na pół lub większe wiadra z terakoty, są idealne. (Uwaga: woda w metalowych pojemnikach zwykle jest zbyt ciepła dla ryb.) Ryby utrzymują mini staw w czystości, jedząc glony, gnijącą materię roślinną i larwy komarów.