majsterkowanie

Dekorowanie szklanek piaskiem – instrukcje i pomysły na DIY terraria do rękodzieła i rozdawania

Udekoruj szklanki piaskiem w kolorze żółtym i białym, kamykami i kaktusami

Jeśli szukasz ładnej szklanej dekoracji, którą możesz nawet wykonać samodzielnie, ten pomysł jest prawdopodobnie właśnie dla Ciebie. Poświęć popołudnie, aby użyć dekoracyjnego piasku do wykonania tak ciekawych dekoracji. Nie jest to nowa technika, ale wielu ją odkrywa na nowo, więc warto ją wypróbować. Ponadto nierzadko dzisiaj do klasyki dodaje się kilka pięknych roślin. Ale jak ozdobić szklanki piaskiem? To łatwiejsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Mamy kilka instrukcji i pomysłów, które możesz skopiować, aby ozdobić swój dom piękną dekoracją w szkle. A może szukasz oryginalnego pomysłu na prezent? Wtedy mogłeś znaleźć dokładnie ten właściwy.

Ozdabianie szklanek piaskiem – jak to działa?

Udekoruj szklanki piaskiem w pastelowych kolorach i sztucznymi sukulentami

Zasadniczo ta dekoracja ze szkła, piasku i roślin polega na naprzemiennych warstwach piasku w różnych kolorach, aby stworzyć ciekawe wzory. Jeśli chcesz ozdobić szklanki piaskiem, możesz użyć piasku dekoracyjnego w jasnych kolorach, ale także piasku naturalnego, który występuje naturalnie w różnych niuansach. Więc jeśli masz kolekcję piasku z różnych plaż z wakacji, możesz w końcu znaleźć dla niego zastosowanie. Kolorowy piasek można kupić w sklepie z rękodziełem i przez Internet i można go idealnie dopasować kolorystycznie do reszty wystroju domu. Profesjonaliści mogą nawet posypać ozdobnym piaskiem w taki sposób, aby powstały piękne wzory, a nawet całe motywy. Zapraszamy do wypróbowania, ale na początek zalecamy prosty wzór warstwy.

Sukulenty do dekoracji piaskiem w szklance

Udekoruj szklanki piaskiem w naturalnych kolorach

Jak już wspomniano, niektóre rośliny są teraz często dodawane do dekoracji ze szkła i piasku. Szczególną popularnością cieszą się sukulenty i rośliny powietrzne, zwane też tillandsias, ponieważ są łatwe w pielęgnacji. Zasadniczo piasek rzemieślniczy służy do pięknego ukrycia rzeczywistej doniczki rośliny. Poniżej przedstawiamy instrukcje, dzięki którym możesz samodzielnie wykonać taką dekorację. Jeśli chcesz ozdobić szklanki piaskiem, potrzebujesz:

 • Nasiona na wszelkie soczyste lub już wyhodowane sukulenty
 • mała doniczka (odpowiedni jest również kubek z pudełka na jajka)
 • tabliczka torfowa
 • kolorowy piasek w trzech kolorach
 • szklany wazon większy niż doniczka
 • mech
 • pipeta
 • długa łyżka
 • kartka papieru

Dekorowanie słoików piaskiem - instrukcje z nasionami na sukulenty i tabliczką torfową

Możesz udekorować kilka kieliszków na raz, ponieważ szczególnie ciekawie prezentują się one w grupach. Tabletkę torfową najpierw zanurza się w wodzie, gdzie musi moczyć przez około 30 minut. Gdy tylko uzyskana ziemia doniczkowa będzie całkowicie miękka, wykręć jak najwięcej wody i napełnij nią doniczkę. Teraz możesz albo rozsiać na nim trochę nasion, albo posadzić w nim gotowe rośliny. Nasiona kiełkują po około tygodniu. Możesz iść prosto i udekorować słoiki piaskiem lub poczekać, aż nasiona wykiełkują lub rośliny wyrosną.

Pomysł na terrarium z piaskiem, aby zrobić to sam z prawdziwymi roślinami

Niezależnie od tego, co wybierzesz, kolejnym krokiem jest wypełnienie ozdobnego szklanego wazonu kilkoma warstwami piasku. Zmieniaj kolory, aby warstwy dobrze się od siebie różniły. Możesz oczywiście sam zdecydować, jak szerokie powinny być te warstwy. Doskonałość też nie jest ważna. Im bardziej nierówne warstwy, tym ciekawsza staje się kompozycja dekoracyjnego piasku w różnych kolorach. Ile pierwszych warstw potrzebujesz, zależy w zasadzie od rodzaju używanego pojemnika i jego wysokości lub na jakiej wysokości chcesz sukulenty. Jeśli jesteś zadowolony z wysokości, możesz postawić sukulenty i garnek prosto na piasku. Następnie możesz przejść do następnego kroku i udekorować szklanki piaskiem.

Wskazówki i porady dotyczące projektowania okularów z piaskiem rzemieślniczym

Do tego potrzebna jest teraz kartka papieru i łyżka. Papier służy do ochrony sukulentów przed piaskiem. Z kolei możesz użyć łyżki, aby dokładniej wsypać piasek do szklanki. Ponownie regularnie zmieniaj kolory. Powoli ukryjesz mały garnek w szklance z ozdobnym piaskiem.

Twórz różne warstwy z ozdobnym piaskiem i sukulentami roślinnymi w szklankach

Teraz kontynuuj, aż piasek pokryje prawie całą doniczkę. Możesz teraz używać mchu do dekorowania i przykrywania na przykład gołych miejsc na piasku. Uważaj, aby nie przesuwać zbytnio piasku i nie zrujnować pięknych warstw. Od teraz za pomocą pipety możesz precyzyjnie podlewać sukulenty bez nawilżania piasku. Wystarczy co kilka dni. Nie wystawiaj dekoracji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli Ci się podobało, możesz udekorować jeszcze kilka szklanek piaskiem i oddać je lub umieścić w innych pomieszczeniach.

Za pomocą drewnianych patyczków można tworzyć piękne wzory w ozdobnym piasku

Pomysł jest idealny, jeśli chcesz ozdobić szczególnie duże kieliszki. Wtedy można łączyć jeszcze więcej roślin i tworzyć bardziej wyszukane aranżacje. Za pomocą szaszłyka można również wykonać ciekawe wzory jak na powyższym obrazku. Jeśli chcesz w ten sposób ozdobić szklanki piaskiem, najpierw ułóż kilka warstw, a następnie wbij szpikulec w piasek. Wciskasz kolor w dolny, co jest bardzo efektowne.

Udekoruj szklanki piaskiem i żwirem

Udekoruj wazony i inne szklane pojemniki kolorowym piaskiem

Kiedy napełnisz słoik piaskiem i udekorujesz go, możesz również dodać warstwę żwiru, aby go wykończyć. W ten sposób dekoracja w szkle wygląda bardziej egzotycznie i pustynnie. Jest to również fajny pomysł, jeśli chcesz posadzić kaktusy i ozdobić je ozdobnym piaskiem. Ale sukulenty również pięknie prezentują się w tego typu szklanych dekoracjach. Gdy kupisz soczystą roślinę, możesz wyświetlić ją tak, jak jest w słoiku, bez przesadzania.

Piasek można precyzyjnie rozprowadzić łyżką

W zależności od tego, jak wysokie jest twoje naczynie, możesz zacząć od nowa z kilkoma warstwami piasku, aby nieco podnieść roślinę. Gdy tylko roślina znajdzie się w słoiku, ponownie użyj kartki papieru, aby przypadkowo nie posypać jej piaskiem. Papier jest również bardzo przydatny, gdy chcesz precyzyjnie posypać piaskiem w określone miejsca, ale nie masz odpowiedniej łyżki. Następnie możesz uformować lejek z papieru.

Ładne terrarium z roślinami, piaskiem i żwirem

W tym przykładzie bardzo interesujący jest również sposób nakładania warstw. Zaprojektowano nie tylko proste warstwy, ale także niewielkie kopce. Podczas posypywania dekoracyjnego piasku i dekorowania szklanek piaskiem zawsze powinieneś przyglądać się postępom pomiędzy nimi. Spójrz na warstwy od strony szkła, gdzie później będzie widoczny piasek. W ten sposób możesz lepiej ocenić i określić, gdzie może brakować trochę piasku i gdzie należy kontynuować z innym kolorem.

Udekoruj i uformuj kwadratowe kieliszki piaskiem, aby uzyskać piękną dekorację

Wykończenie to warstwa żwiru. Aby było na to jeszcze wystarczająco dużo miejsca, należy odpowiednio wcześnie skończyć z piaskiem. W zależności od wielkości kamyków pozostaw szczelinę między piaskiem a krawędzią doniczki z soczystym lub wybraną rośliną. Lepiej zostawić trochę więcej miejsca niż za mało. Większe szczeliny można szybko wypełnić kamieniami, ale już rozsypanego piasku i żwiru nie da się łatwo usunąć.

Sam pokoloruj piasek

Sam pokoloruj piasek i użyj go jako dekoracyjnego piasku

Jeśli chcesz ozdobić szklanki piaskiem, ale nie kupować dodatkowego kolorowego piasku, nie musisz. Możesz zabrać piasek z plaży lub innych i po prostu sam go farbować. Masz również możliwość zaprojektowania szerokiej gamy niuansów i uzyskania dokładnie takiego koloru, jaki sobie wyobrażasz. Więc jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz w sklepie, po prostu pomóż sobie. Wszystko czego potrzebujesz to:

 • piasek
 • zamykane plastikowe torby lub pudełka
 • Barwnik spożywczy
 • woda

Ozdabianie szklanek piaskiem - instrukcje i inspirujące pomysły na rękodzieło

Napełnij worek do połowy piaskiem, następnie dodaj kilka kropel farby i trochę wody. Zamknij worek i zacznij go skręcać, masować i potrząsać, aby wszystko dobrze się ze sobą wymieszało. Nie można podać dokładnej ilości koloru, ponieważ zależy to od tego, jakiego odcienia chcesz. Jeśli wynik jest dla Ciebie zbyt mocny, możesz uzyskać jaśniejszy kolor z dodatkowym piaskiem. Z drugiej strony, jeśli jest dla Ciebie za blady, dodaj trochę więcej koloru. Więc musisz po prostu poeksperymentować. Z gotowym piaskiem dekoracyjnym DIY możesz cudownie ozdobić szklanki piaskiem.

Udekoruj szklanki piaskiem i roślinami powietrznymi

Umieść rośliny powietrzne na ozdobnym piasku i wykorzystaj je jako prezent dla majsterkowiczów

Rośliny powietrzne są jeszcze bardziej praktyczne dla tego typu sadzarek. Nie trzeba ich sadzić w ziemi, ale po prostu umieszcza się je na piasku i pobiera niezbędne składniki odżywcze z powietrza i wilgoci, spryskując je od czasu do czasu wodą. Dzięki temu możesz w pełni skoncentrować się na projektowaniu ozdobnym piaskiem i nie musisz chronić rośliny podczas dekorowania szklanek piaskiem.

Udekoruj szklanki piaskiem w jednym kolorze

Użyj piasku w jednym kolorze i sam zrób piękne terrarium

Oczywiście dozwolone są również kreacje monochromatyczne. Jeśli kupujesz piasek dekoracyjny w kolorze, który szczególnie Ci się podoba i którego zdecydowanie chcesz używać indywidualnie, to jest to zdecydowanie dozwolone. Tak czy inaczej, fakt, że zamiast zwykłej ziemi użyłeś piasku dekoracyjnego, robi wrażenie i tworzy ciekawą dekorację.

Kolorowy żwir zamiast rzemieślniczego piasku

Szklana sadzarka do zawieszenia z roślinami powietrznymi i żwirem z tkaniny

Kolorowy żwir to typowy dodatek w branży akwarystycznej. Tak więc w odpowiednim sklepie możesz go łatwo znaleźć i wykorzystać w taki sam sposób jak piasek. A co powiesz na połączenie obu, aby bawić się nie tylko kolorami, ale także teksturami? Koniecznie poeksperymentuj i nie przegap żadnego pomysłu. Każdy wynik będzie dosłownie wyjątkowy!

Udekoruj szklanki piaskiem i rozdaj

Z dekoracyjnego piasku można tworzyć ciekawe wzory, gdy tylko się z tym posiądzie

Jak już wspomnieliśmy, ta dekoracja DIY to wspaniały prezent. Ucieszą się z tego nie tylko wielcy roślinni przyjaciele, ponieważ dzięki łatwej w pielęgnacji roślinie powietrznej, sukulentowi lub kaktusowi, nawet ci, którym faktycznie nie udaje się dbać o rośliny, mogą cieszyć się prezentem. A jeśli to konieczne, możesz po prostu pominąć roślinę i po prostu udekorować szklanki piaskiem lub użyć innych ozdób, takich jak muszle, większe kamienie, perły, korale i tym podobne. Sztuczne rośliny również mają się bardzo dobrze i nie mogą być łatwiejsze w pielęgnacji. Obecnie są również dobrej jakości i prawie nie różnią się od prawdziwej rośliny lub kwiatu. Okulary z piaskiem nadają się również jako latarnie. Możesz więc również umieścić świece w środku.

Pomysł na urodziny dzieci

Możesz również zrobić rękodzieło z piaskiem na przyjęciu urodzinowym dla dzieci z dziećmi

Nie tylko dorośli bawią się tym pomysłem na rękodzieło. Dzieci również lubią puścić wodze fantazji i tak jak lubią bawić się farbami czy plasteliną, tak i piasek jest ciekawym materiałem. Kolorowy piasek w szkle wygląda szczególnie efektownie dla najmłodszych, dlatego szczególnie mocne kolory to dla nich dobry pomysł. Czy to w deszczowe popołudnie, czy też na imprezę urodzinową dla dzieci – dzieci będą się dobrze bawić. A po imprezie dzieci mogą zabrać ze sobą gotowe dzieła sztuki jako pamiątkę i mały upominek.

Kolory tęczy do dekoracji szklanych donic

Ładna aranżacja z kaktusami, sukulentami, naturalnym piaskiem i żwirem

Terrarium z kamieniami półszlachetnymi i ozdobnym piaskiem w geometrycznej latarni

Piasek, ziemia i żwir można wspaniale łączyć w ozdobnych szklankach

Kolorowy i kolorowy piasek to świetna powierzchnia dla świec i samodzielnego wykonania lampionów

Ozdobne kieliszki udekoruj piaskiem w subtelnych kolorach oraz roślinami i kwiatami

Niebieski piasek i muszle do dekoracji plaży w kieliszkach do wina ze świecami

Pomarańczowy i czarny dla górskiego krajobrazu z piasku z efektem zachodu słońca