Kuchnia

Zaplanuj idealną kuchnię krok po kroku

półokrągła wyspa kuchenna w kolorze różowym

Zaplanuj swoją kuchnię to trudne zadanie, ale udzielimy Ci praktycznych wskazówek dotyczących umeblowania, jak odpowiednio zaplanować całą strukturę tego pomieszczenia, tak aby efektem końcowym było jasne, przestronne pomieszczenie z praktyczną aranżacją wnętrza. Planowanie zaczyna się na długo przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiednich mebli kuchennych. Zasadniczo wszystko w kuchni można zmienić – zburzyć ściany, zmienić układ rur i zorganizować nowe zarządzanie energią elektryczną. W każdym razie im mniej wydasz na prace mechaniczne, tym szybciej i taniej otrzymasz nową kuchnię. Dlatego możesz skorzystać z kilku prostych sztuczek, które pomogą Ci odnaleźć drogę i krok po kroku opracować własny projekt.

Planuj kuchnie – koordynuj układ pomieszczeń

Drewniane szafki kuchenne-bar

Zastanów się, jak korzystasz z kuchni – ile osób korzysta z kuchni w domu? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci określić, ile wolnego miejsca potrzebujesz do przemieszczenia.

Gotowanie dwóch lub więcej kołczanów jednocześnie – jeśli tak, przyda Ci się dodatkowy zlew i większy blat kuchenny.

Czy wielu znajomych przyjeżdża z wizytą i czy potrzebujesz miejsca do siedzenia w kuchni? W takim przypadku można wizualnie połączyć jadalnię i kuchnię, aby wszyscy mogli usiąść razem.

Czy w kuchni jest też pralnia? Niektórzy chcą mieć w kuchni bar, a nawet biurko.

Jak wysoki powinien być blat kuchenny – czy ktoś w rodzinie jest niższy i każdy może sięgnąć do szafek, czy masz starszych członków rodziny, którym trudno będzie sięgnąć do wyższych szafek?

Ta ankieta służy oczywiście tylko orientacji, abyś mógł sporządzić listę. Zastanów się dokładnie, jakiemu celowi ma służyć kuchnia.

Planowanie kuchni – akcesoria

prosta-kuchnia-blatowa-jasnozielona-elegancka-projekt-barowa

Do Zaplanuj swoją kuchnię, musisz najpierw wymienić wszystkie meble kuchenne. Zastanów się, jak powinna wyglądać Twoja przyszła kuchnia – potrzebujesz wyspy – czy masz na nią wystarczająco dużo miejsca, czy wolisz kuchnię narożną? Wolisz zlew ze stali nierdzewnej? Czy po prostu robisz herbatę w kuchence mikrofalowej, czy to urządzenie odgrywa dużą rolę w domu? Jak wolisz gotować – na prąd czy na gazie? Masz dużo mniejszych akcesoriów, więc musisz zorganizować dodatkową przestrzeń do przechowywania? Jakiego rodzaju otwarcia potrzebujesz?

Złota zasada brzmi – im mniej zmian konstrukcyjnych i mechanicznych, tym niższe koszty. Ale to nie znaczy, że wszystkie te zmiany będą kosztować. Porozmawiaj z profesjonalistami przed podjęciem ostatecznej decyzji. W każdym razie możesz teraz dokonać wstępnych obliczeń:

  • Jeśli chcesz wyrwać ścianę, nie powinna to być ściana konstrukcyjna. W każdym razie musisz wcześniej uzgodnić z profesjonalistą i pozostawić to zadanie firmie. Zwykle ściana nośna biegnie przez całą długość konstrukcji.
  • Które pokoje znajdują się pod i nad kuchnią – gdy pokoje nad i pod kuchnią będą gotowe, znacznie trudniej będzie zorganizować nowe zaopatrzenie w wodę.
  • Jeśli Twój nowy projekt wymaga nowych otworów okiennych lub drzwiowych, Twoja praca będzie znacznie trudniejsza. Skonsultuj się z budowniczym.

Zaplanuj kuchnię – wybierz styl umeblowania

stylowa-kolorowa-wyspa-kuchnia

Następnym krokiem – chyba najprzyjemniejszym – jest wybór stylu umeblowania. W każdym razie, jeśli patrzysz na różne projekty, zastanów się wcześniej, który styl będzie pasował do Twojego domu lub mieszkania. Pomyśl o kolorystyce tak, aby współgrała z resztą wnętrza domu. Utwórz plan kosztów i oblicz budżet. Jeśli nadal planujesz remont, możesz wykonać obie te czynności jednocześnie – może to kosztować mniej.

Planowanie kuchni – miejsce pracy i odległość

Szkic planu kuchni

Zaplanuj swoją kuchnię Przede wszystkim należy mądrze wykorzystać przestrzeń użytkową Środek wokół zlewu – powinien mieć od 45 cm do 77 cm z jednej strony i od 121 cm do 137 cm, aby było wystarczająco dużo miejsca na pracę i naczynia. Zawsze planuj odległość co najmniej 30 cm od zlewu do najbliższego rogu.

Strefa gotowania – strefa gotowania powinna mieć co najmniej 30 cm z jednej strony i od 38 cm do 45 cm z drugiej strony. Wbudowane kuchenki mikrofalowe powinny, jeśli drzwi są po lewej stronie, mieć co najmniej 38 cm do 45 cm wolnej przestrzeni po prawej stronie.

Lodówka powinna znajdować się w odległości 38cm – 45cm od reszty mebli /od strony, z której otwierają się drzwi/.

Blat kuchenny – powinien mieć co najmniej 102cm – 213cm wolnej przestrzeni. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz zaplanować ladę barową. Planując swój projekt, zwróć uwagę na co najmniej 4″ od blatu kuchennego do stołu lub wyspy, co najmniej 2″ od zmywarki, aby mogła się prawidłowo otwierać. Pomiędzy blatem kuchennym a ścieżką powinno być co najmniej 66 cm. Minimalna odległość między stołem a pozostałymi meblami powinna wynosić 90 cm, aby można było swobodnie przesuwać krzesła.

Planowanie kuchni – koncepcja trójkąta i miejsce do pracy

ciekawa-dwustronna-kuchnia-z-jadalnią

Planowanie kuchni to koncepcja oparta na tzw. trójkącie przestrzeni roboczej. Trójkąt to wyimaginowana figura, która łączy lodówkę ze zlewem i otwiera. Aby zapewnić maksymalny komfort i wydajność, trzy rogi trójkąta powinny mieć od 58 cm do 66 cm. Znane są cztery rodzaje kuchni – co lepiej widać na szkicu. Obejmuje to kuchnie w kształcie litery U i L.

Planowanie kuchni – wybór odpowiedniego blatu kuchennego

Blaty kuchenne można również podzielić na różne typy. Wersje modułowe mają zwykle znormalizowane wymiary. Możesz poprosić producenta, aby nie było niespodzianek. Standardowe podstawy mają szafkę podstawową, która może mieć wiele drzwi i działów. Dowiedz się wcześniej, jakie opcje przechowywania są dostępne i czy wybrane szafki nadają się na przykład do kuchenki mikrofalowej. Wszystkie środki, które tutaj określiliśmy, służą jedynie orientacji – dowiedz się więcej od producentów i zapytaj doświadczonych ekspertów, jak najłatwiej wkomponować projekt w swój dom.

Zapytaj ponownie profesjonalistów i doświadczonych budowniczych, producentów mebli o bezpieczeństwo i stwórz z ich pomocą wspaniałą kuchnię marzeń!

 Modułowa biała kuchnia narożna

Modułowe białe narożne kinkiety kuchenne

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U

nowoczesna-kuchnia w kształcie litery U-beżowo-brązowa

Zaplanuj elegancką, praktyczną małą kuchnię

elegancki-praktyczny-mały-plan-kuchni

Zaplanuj białą kuchnię

biała-kuchnia-plan

Pomarańczowy mały blat kuchenny

pomarańczowy-mały-kuchenny-ladunek-ciekawy-stolik