Kuchnia

Szklana ściana kuchenna – wskazówki dotyczące wyboru materiału i motywu

Tylna ściana kuchni ze szkła nadruk LED motyw przyprawy fronty matowe

Panel kuchenny odgrywa w kuchni ważną rolę. Chociaż chroni ściany przed tłustymi plamami po gotowaniu i innymi zabrudzeniami, ma również kluczowe znaczenie dla wyglądu i efektu kuchni. Tylna ściana kuchni wykonana ze szkła wygląda wyjątkowo nowocześnie i elegancko. Materiał jest odporny na ciepło, trwały, łatwy w pielęgnacji i dostępny w niesamowitej liczbie kolorów. Szklaną ścianę tylną można zaprojektować w taki sposób, aby pasowała do każdego stylu życia lub gustu. Poniżej dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Jakie szkło do płyty kuchennej?

Tylna ściana kuchni wykonana z czarnego szkła o wysokim połysku, fronty jasne drewno

Istnieje wiele rodzajów szkła do wyboru jako materiału na tylną ścianę kuchni. Tak zwane szkło bezpieczne hartowane, w skrócie Szkło ESG, jest hartowany termicznie i ma zwiększoną odporność na wstrząsy i uderzenia w porównaniu ze zwykłymi szybami. Materiał jest absolutnie niewrażliwy na zarysowania, odporny na ciepło i dobrze wygląda nawet po latach. Ponieważ materiał nie może być później przetwarzany, należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wymiary podczas produkcji. Za pomocą konfiguratora online firmy Schön und Wieder możesz skonfigurować szybę ESG według indywidualnych wymiarów. Eksperci wycinają następnie w szkle z milimetrową precyzją wgłębienia na gniazda i włączniki światła. Cięcie szkła ESG pozostaw profesjonalistom!

Szkło akrylowe (Plexiglas) to podobny do szkła plastik, który jest obecnie często używany jako niedrogi zamiennik szkła ESG w kuchni. Materiał jest bardzo lekki, łatwy w obróbce i nie obciąża portfela. Montaż za piecem również nie stanowi problemu. Jednak ze względu na wrażliwą na zarysowania powierzchnię niekoniecznie nadaje się do długotrwałego użytkowania. Niewłaściwe czyszczenie może uszkodzić błyszczącą powierzchnię i po pewnym czasie sprawić, że będzie matowa i nieestetyczna. Oprócz szkła akrylowego, Aluminiowe panele kompozytowe (Aludibond) używany jako osłona przeciwbryzgowa do kuchni.

Wszystkie rodzaje szkła można łatwo skleić lub zadrukować folią i dostosować do indywidualnych wymagań. Nadal możesz się zastanowić, czy chcesz, aby tylna ściana kuchni była matowa (satyna) czy błyszcząca.

Tylna ściana kuchni ze szkła z oświetleniem LED

Tylna ściana kuchni z błyszczącego szkła jednokolorowe żółte fronty matowa biel

Istnieje również możliwość podświetlenia szklanej tylnej ściany. Dzięki temu obrazy i motywy nie tylko przyciągają wzrok, ale są również funkcjonalne podczas gotowania. Jeśli jednak tylna ściana kuchni jest wyposażona w diody LED, szkło powinno mieć grubość co najmniej 6 mm. Oświetlenie możesz również dobrać indywidualnie, w zależności od upodobań lub motywu. W przypadku jaśniejszych motywów zaleca się stosowanie diod LED o barwie zimnej bieli, a w przypadku ciemniejszych – diod o barwie ciepłej bieli. Zmieniacz kolorów RGB jest właśnie dla Ciebie, jeśli chcesz zmienić kolor tylnej ściany kuchni za naciśnięciem jednego przycisku.

Jaki kolor tylnej ściany kuchni?

Tylna ściana kuchni ze szkła fronzen czerwony antracyt szary

Tylna ściana kuchni powinna być skoordynowana z kolorem blatu i frontów kuchennych. Może albo podkreślić inne elementy, albo sam przyciągnąć wzrok.

Jeśli masz białą kuchnię, możesz dodać odrobinę koloru dzięki szklanej tylnej ścianie. Każdy wyrazisty kolor, jak czerwony, fioletowy, niebieski czy zielony, pięknie prezentuje się w połączeniu z bielą. Jeśli nie chcesz tworzyć silnego kontrastu, możesz wybrać neutralny odcień, taki jak czarny, biały lub jasnoszary.

Nadruk na tylnej ścianie kuchni ze szkła – jaki motyw?

Tylna ściana kuchni ze szkła biały kwiat magnolii nowoczesny

Monochromatyczny jest dla Ciebie za nudny? Następnie możesz zaprojektować indywidualną tylną ścianę kuchni z wybranym motywem. Do najpopularniejszych motywów na szklanej ściance kuchennej należą:

  • Motywy kwiatowe i przyrodnicze

Magnolia lub orchidea to idealne motywy na nowoczesną płytę kuchenną. Kwiaty mienią się delikatnym różem, głębokim fioletem, ale także elegancką bielą. W połączeniu z ciemnymi frontami kuchennymi kwieciste motywy naprawdę się sprawdzają.

Mniszek na czarnym tle świetnie prezentuje się również jako osłona przeciwbryzgowa w białej kuchni. Dobrze pasuje do tego blat w kolorze ciemnoszarym.

Motyw płyty kuchennej limonkowy zielony biały

  • Świeża zieleń

Ci, którzy chcieliby wprowadzić do gry odrobinę zieleni, mogą wybrać motywy takie jak zioła, trawa czy bambus. Panel ścienny z motywem limonki również nadaje pomieszczeniu dużo świeżości! Zieleń idealnie komponuje się z naturalnym drewnem i bielą.

Inna opcja byłaby oczywiście odwrotna: wybierz fronty i blaty swojej kuchni w ciemnym kolorze, a osłona przeciwbryzgowa tworzy świetny kontrast w jasnym odcieniu, takim jak biały.

Kuchnia tylna ściana szklany motyw kawa ziarna kawy planowanie gniazdek

  • Kawa

Motywy kawowe są szczególnie popularne na tylnej ścianie kuchni. Niezależnie od tego, czy wybierzesz reprezentację z ziarnami kawy, czy filiżanką kawy – sam widok kawy ożywia Cię. Idealnie pasują do tego szafki ścienne w kolorze szarobrązowym, szafki stojące w jasnych odcieniach naturalnego drewna i blat w kolorze białym.

Jak widać, możliwości szklanej płyty kuchennej są tak różnorodne, jak Twoja kreatywność!