Kuchnia

Planowanie kuchni z oknem: 42 pomysły projektowe na małe i duże krajobrazy kuchenne

Oprócz drzwi, okna kuchenne są również ważnym elementem wystroju, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy planowaniu. Okna są nie tylko źródłem światła, ale także umożliwiają regulację temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zostały uwzględnione w projekcie. Wyjaśnimy Ci, jak zaplanować kuchnię z oknem i na co zwrócić uwagę, a także proponujemy 42 pomysły projektowe na różne warunki pomieszczenia i kształty kuchni. Daj się zainspirować i stwórz skąpany w świetle, nowoczesny i funkcjonalny krajobraz kuchenny!

Planowanie kuchni z oknem: przegląd różnych typów okien

Zaplanuj kuchnię z oknem, co wziąć pod uwagę i wskazówki dotyczące umieszczenia

W zależności od własnych upodobań i warunków panujących w pomieszczeniu istnieją różne typy okien. I chociaż zasadniczo wszystkie typy okien można zintegrować z kuchnią, niektóre z nich wyróżniają się większą funkcjonalnością. Staramy się dać Ci przegląd opcji projektowych.

jak Okno obrotowe są zwykle określane jako okna o dużej powierzchni, które są wyposażone w poziomą, centralnie umieszczoną oś. Skrzydło okienne może praktycznie obracać się wokół własnej osi, przy czym dolna część okna otwiera się na zewnątrz, a górna część otwiera się do wewnątrz. Taka konstrukcja umożliwia skuteczną wentylację i jest bardzo praktyczna w kuchni. Pozwala to na przepływ świeżego powietrza przez dolną połowę pomieszczenia i zapewnia komfort siedzącym wokół kuchennej wyspy lub przy stole jadalnym. Ciepłe powietrze, które unosi się podczas gotowania, szybko ucieka przez górny otwór okienny. Dobra wentylacja jest szczególnie ważna w kuchni, ponieważ reguluje wilgotność w pomieszczeniu i zapobiega tworzeniu się pleśni.

Planowanie kuchni z oknem

Odwracalne okno są w zasadzie bardzo podobne do okien obrotowych. Tylko w tym przypadku oś obrotu nie jest pozioma, ale pionowa. Ta konstrukcja okna ma dwie główne wady: Z jednej strony okno otwiera się do wewnątrz, więc nie można korzystać z powierzchni roboczej znajdującej się bezpośrednio pod spodem. Z drugiej strony kierunek otwierania uniemożliwia zamontowanie zasłon, rolet czy innych parawanów. Nie ma również możliwości aranżacji roślin na parapecie. Okna odwracalne są przydatne, jeśli wychodzą na ogród, a kuchnia zewnętrzna jest zaprojektowana na zewnątrz. W ten sposób żywność i akcesoria można łatwo przepuszczać przez okno.

Zaplanuj nowoczesne kuchnie z oknami i meblościankami

Jeden Oszklenie stałe wchodzi w rachubę, jeśli okno jest wąskie i długie. W większości nowoczesnych kuchni przeszklenie stałe montuje się jako specjalną ścianę tylną. W przypadku oszklenia stałego ważne jest jednak, aby zaplanować inną opcję wentylacji. Systemy wentylacji centralnej z wentylacją pasywną są idealne do nowych budynków.

mała kuchnia z planem okien zajmujące mało miejsca półki

Okna rozwierno-uchylne to jeden z najpopularniejszych typów okien. Możliwości jest wiele: Na przykład okna mogą być skonstruowane w taki sposób, aby nie otwierały się do wewnątrz, ale na zewnątrz. Okazuje się to bardzo praktyczne w małych pomieszczeniach. Między innymi istnieje możliwość zamontowania półek ściennych przed oknem.

Zaplanuj kuchnię z oknem skrzynkowym w stylu industrialnym

Obie Okna kratowe kilka mniejszych tafli szkła mocuje się do skrzydła okiennego za pomocą metalowych prętów. Ta konstrukcja okienna jest jedną z najstarszych. Obecnie stały się popularnym elementem wystroju budynków w stylu industrialnym (inspirowanym loftami w Nowym Jorku). Nowoczesne okna kratowe znajdują również zastosowanie przy renowacji zabytkowych budynków lub przy renowacji starych budynków.

Kuchnia z pomysłami na panoramiczne okna do projektowania

Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, jedno jest pewne: projektując swoją wymarzoną kuchnię, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na warunki oświetleniowe panujące w pomieszczeniu. Najczęściej zlewozmywak montowany jest pod oknem. Bardzo funkcjonalna jest również powierzchnia robocza pod oknem. Mniej praktyczne jest instalowanie pieca pod oknem. Głównie dlatego, że nie można tam zainstalować osłony przeciwbryzgowej.

Kuchnia z oknem rozplanuj różne rodzaje okien na pierwszy rzut oka

Przy planowaniu kuchni ważne jest również, czy chcesz zaprojektować kuchnię z wyspą kuchenną, czy bez, czy dostępna przestrzeń jest mała czy duża i jaki kształt ma pomieszczenie. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest sporządzenie listy wszystkich urządzeń kuchennych, których potrzebujesz w kuchni i wszystkich rodzajów szafek, które chcesz. Następnie użyj szkicu, aby doradzić, jak najlepiej znaleźć jego miejsce. Zwłaszcza w małych kuchniach może być problematyczne, jeśli musisz zrezygnować z meblościanek, ponieważ na ścianie jest okno.

Kuchnia z oknem nad blatem

Pomysły w kuchni z oknem nad blatem

Jeśli chcesz zaplanować kuchnię z oknem nad blatem, wydłużone fronty okienne są idealne. Wąskie, ale długie okna przepuszczają wystarczająco dużo światła słonecznego i zdobywają punkty dzięki szybkiemu czyszczeniu. Do wyboru są dwa warianty:

1. Okno zaczyna się bezpośrednio nad blatem i kończy bezpośrednio pod szafkami ściennymi. Okno ma więc wymiary zbliżone do tylnej ściany kuchni. To fajny wariant do nowoczesnych kuchni wychodzących na ogród. W takim przypadku nie jest wymagana ochrona prywatności i możesz spodziewać się zalanej światłem powierzchni roboczej.

Zaprojektuj kuchnię z oknem nad blatem oraz przesuwanymi szklanymi drzwiami i wyspą kuchenną

2. Okno ustawione 50 cm nad blatem. Pozostawia to na blacie wystarczająco dużo miejsca na ekspres do kawy i inne mniejsze urządzenia kuchenne. Okno można również bez problemu otworzyć i nie potrzebujesz osłony prywatności.

Kuchnia z oknem nad zlewem

Projektowanie kuchni z oknem nad zlewem Wskazówki dotyczące planowania

Jeśli chcesz zaprojektować kuchnię z oknem nad zlewem, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Poniższe pytania mogą wesprzeć Cię w zadaniu i pomóc w planowaniu:

1. Jak głębokie jest okno i czy będzie mogło się otworzyć podczas montażu szafek kuchennych i blatu??

2. W jakim stylu zaprojektowana jest Twoja kuchnia? Jeśli planujesz nowoczesną kuchnię w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, to duże okna są idealne. Do kuchni śródziemnomorskich, a także kuchni w nowoczesnym stylu wiejskim lub modnym stylu Hamptons, bardziej odpowiednie są małe okna z parapetem. Nawiasem mówiąc, na parapecie mogą znaleźć miejsce nie tylko dodatki dekoracyjne, ale także rośliny w donicach.

Zaplanuj małą kuchnię w kształcie litery U z oknem

3. Czy potrzebujesz szafek ściennych, czy wolisz całkowicie zrezygnować z szafek ściennych? Jest to ściśle związane z dostępną przestrzenią. W dużych kuchniach można zrezygnować z szafek ściennych wokół okna, w mniejszych kuchennych pejzażach można je zastąpić półkami ściennymi.

Kuchnia z oknem nad zlewem i świetlikiem

Projektowanie kuchni z dwoma oknami: na co uważać?

Zaprojektuj kuchnię z dwoma oknami i wyspą kuchenną z jadalnią

W przeciwieństwie do starych budynków kuchnia w nowych budynkach nie znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, ale jest częścią części dziennej. Stanowi to duże wyzwanie w planowaniu: z jednej strony krajobraz kuchni powinien harmonijnie komponować się z przestrzenią dzienną, az drugiej powinien być zaprojektowany tak, aby był funkcjonalny. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, jeśli w kuchni jest wiele okien. Często musisz całkowicie zrezygnować z szafek ściennych.

Kuchnia z dwoma oknami i wyspą kuchenną tworzą pomysły w stylu industrialnym

Kolejnym ważnym pytaniem jest to, czy wszystkie okna w kuchni powinny się otworzyć. Optymalne jest, gdy tylko jedno okno można otworzyć, a pozostałe są montowane jako przeszklenie stałe. Dzięki temu można postawić przed nim sprzęt kuchenny lub ustawić półki.

Zaprojektuj nowoczesną kuchnię z dwoma oknami nad blatem

Możesz również ustawić zlewozmywak pośrodku między dwoma oknami. Możesz więc skorzystać z dobrze oświetlonej powierzchni roboczej. Jeśli na jednej ścianie są dwa okna, to oczywiście meblościanki nie wchodzą w rachubę. Zamiast tego możesz zdecydować się na wyspę kuchenną. Oferuje nie tylko dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń i tym podobnych, ale można również zintegrować jadalnię z wyspą. Wyspy kuchenne na kółkach oferują elastyczne opcje projektowania i są idealnym wyborem do kuchni z wieloma oknami. Większe wyspy kuchenne mogą zaoferować nie tylko dodatkową powierzchnię roboczą i przestrzeń do przechowywania, ale także miejsce na urządzenia do zabudowy.

Kuchnia z dwoma oknami, lustrem kafelkowym i zlewozmywakiem na środku blatu

Mała kuchnia z dwoma oknami tworzy pomysły

Wyspa kuchenna ze zintegrowaną jadalnią 

Mała nowoczesna kuchnia z pomysłami na dwa okna

Kuchnia z oknem za rogiem

Kuchnia z oknem narożnym ze sklejki z wyspą na kółkach

W kuchni z oknem za rogiem optymalnym wariantem okazują się okna przesuwne lub uchylne. Półki ścienne nad oknami i szeroki parapet zapewniają miejsce na akcesoria i przyprawy, modułową wyspę kuchenną na kółkach można przesuwać do przodu i do tyłu w zależności od potrzeb i można jej używać zarówno jako wózka do serwowania, jak i komody. W kuchni znajduje się również jadalnia tuż obok wyspy kuchennej.

Zaprojektuj kuchnię z oknem w rogu z parapetem i półkami

Zaprojektuj małą kuchnię w kształcie litery L z oknem

mała kuchnia planuję kształt z oknem w industrialnym stylu

Kuchnia w kształcie litery L z oknem jest trudna do zaprojektowania. Przestrzeń do przechowywania może szybko stać się ciasna, zwłaszcza jeśli dostępna przestrzeń jest wąska i nie można zainstalować półek ściennych lub szafek ściennych. W takim przypadku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na rozsądny układ i aranżację kuchni. Kuchnia L jest zwykle podzielona na kilka stref. Każda z tych stref ma określoną funkcję. Możesz więc zaplanować miejsce na zaopatrzenie przy wejściu do kuchni i miejsce do przechowywania naczyń i garnków tuż obok. Zlewozmywak kuchenny znajduje się w bliskiej odległości od miejsca, w którym przygotowywana jest żywność. Miejsce do gotowania również znajduje się tuż obok.

Nowoczesna kuchnia w stylu industrialnym z oknem

Mała kuchnia, którą kształtuję z oknem i świetlikiem oraz wyspą kuchenną

Dwa okna w wąskiej kuchni w kształcie litery L nie pozostawiają wolnego miejsca na szafki ścienne

Mała kuchnia w kształcie litery I z oknem i płytkami na ścianie bez szafek ściennych

Świetliki wpuszczają do kuchni dużo światła słonecznego

zaplanuj małą kuchnię, którą kształtuję za pomocą pomysłów na okno i projekt

Kuchnia w kształcie litery U z oknem

Kuchnie w kształcie litery U z oknami tworzą pomysły

Kuchnia w kształcie litery U jest znacznie bardziej przestronna niż mała kuchnia w kształcie litery L. W tym przypadku ważna jest również odpowiednia aranżacja, aby jak najbardziej praktycznie zapanować w kuchni. Ale jeśli masz krajobraz kuchenny w kształcie litery U, możesz łatwo obejść się bez meblościanek na rzecz półwyspu. W ten sposób możesz skrócić drogę do pracy, optycznie oddzielić kuchnię od części dziennej, a następnie stworzyć dodatkowe miejsca do siedzenia dla rodziny lub gości.

W galerii zdjęć poniżej znajdziesz również kolejne przykłady nowoczesnych i funkcjonalnych krajobrazów kuchennych oraz sprytne pomysły na aranżację wnętrz.

Krajobraz kuchenny w kształcie litery U z oknem

Kuchnia w kształcie litery U z pomysłami na plan okna na zdjęciach

Kuchnia w kształcie litery U z półwyspem

Zaplanuj i zaprojektuj kuchnię w kształcie litery U z oknem

Kuchnia z oknem i wyspą

Kuchnia z oknem i wyspą tworzą pomysły

Nowoczesna kuchnia ze świetlikiem i wyspą jako część salonu

Zaplanuj kuchnię z oknem i wyspą kuchenną i zaprojektuj funkcjonalne pomysły na życie

Mała kuchnia z jadalnią przy oknie

Mała kuchnia z jadalnią przy oknie tworzy pomysły

Nowoczesna mała kuchnia L z jadalnią

mała kuchnia z jadalnią przy oknie tworzy pomysły

Kuchnia z ławką pod oknem

Kuchnia w stylu skandynawskim z ławką pod pomysłami na projekt okna

Ławka pod oknem oszczędza miejsce w małej kuchni

Kuchnia z ławką pod oknem i małym stołem jadalnym tworzą pomysły na zdjęciach

Dwie ławki i mały stół jadalny pod oknem

Zaplanuj i zaprojektuj kuchnię z ławką pod oknem

Zaprojektuj jadalnię w kuchni

Kuchnia z ławką pod oknami pomysły projektowe dla małych pomieszczeń

Zaprojektuj nowoczesną kuchnię z oknem

Nowoczesna kuchnia z oknem tworzy pomysły

Nowoczesna kuchnia z oknem z dolnym światłem i parapetem

Nowoczesna kuchnia z planem okien, na co zwrócić uwagę i materiałami

Kuchnia dwurzędowa z oknem

Mała galeria pomysłów na projekt kuchni dla krajobrazu kuchennego bez meblościanek

Dwurzędowa kuchnia z obszernymi frontami okiennymi: idealny wariant do ciągów komunikacyjnych

mała galeria kuchenna pod oknem w stylu industrialnym z ławką

Mała kuchnia w kształcie litery L i oknem

mała kuchnia w kształcie litery L z pomysłami na projekt okna i zdjęciami

Zaprojektuj pomysły na małe kuchnie w kształcie litery L i okna

mała kuchnia w kształcie litery L z marmurowym blatem i drewnianymi szafkami

Mała kuchnia w nowoczesnym stylu wiejskim z dużym oknem

Zaprojektuj małą kuchnię w kształcie litery L z oknem