Kuchnia

Inteligentne umeblowanie małej kuchni – warianty i wskazówki dotyczące najlepszego wykorzystania przestrzeni

mała kuchnia minimalizm-styl-kuchnia-szklane-drzwi-szafka-drzwi-przesuwne-laminat

To, co oznacza mała kuchnia lub powierzchnia, jest różnie rozumiane przez różnych ludzi. Podczas gdy dla jednych mały oznacza, że ​​jest to mała lub wąska przestrzeń, inni postrzegają ją jako małą przestrzeń do pracy. Ponieważ nawet w wąskim pomieszczeniu można stworzyć dużą powierzchnię roboczą bez innych rzeczy. W zasadzie to kwestia opinii. W tym artykule chcielibyśmy Wam udowodnić, że przestrzeń, w której gotujecie i ewentualnie również jecie wcale nie musi być mniej atrakcyjna. Zebraliśmy kilka przykładów małych kuchni obu typów, ale nadal są to prawdziwe perełki. Pozwól się zainspirować i pokieruj naszymi wskazówkami dotyczącymi umeblowania, aby znaleźć idealny projekt kuchni dla swoich potrzeb i przestrzeni!

mała-kuchnia-wąska-jadalnia-zabezpieczenie-zachlapanie-płytki-blat-drewno

Sztuką przy tworzeniu małych kuchni jest jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i nie tylko umieszczenie wszystkich ważnych urządzeń, ale także stworzenie wystarczającej przestrzeni do przechowywania, aby całość nie wyglądała na zbyt zatłoczoną i przytłaczającą. Staje się to tym trudniejsze, jeśli ma być również umieszczony stół jadalny. Aby jednak sprytnie skonfigurować małą kuchnię, istnieje kilka wskazówek i wskazówek, które mogą okazać się bardziej niż pomocne. W sumie wszystko zależy od wielkości, kształtu i Twoich potrzeb. Z tego powodu powinieneś już wiedzieć, co jest dla Ciebie ważne, gdy planujesz.

mała-kuchnia-tradycyjny-apartament-nisza-pokój-u-kształt-pomysł

  • Czy jesteś gotowy zrezygnować z miejsca do przechowywania lub miejsca pracy, aby pomieścić inne meble, czy też miejsce na przechowywanie naczyń i innych rzeczy jest dla Ciebie najważniejsze?
  • Kuchnie narożne są niewątpliwie atrakcyjne, ale w niektórych przypadkach po prostu nieodpowiednie. Kompromisy!
  • Twoje potrzeby determinują wybór sprzętu AGD, a co za tym idzie również aranżację szafek kuchennych.
  • Wyspa kuchenna to luksus, o którym wielu marzy. Zastanów się, czy jest to odpowiednie dla Twojego pokoju.
  • Meble i rozwiązania oszczędzające miejsce mogą być bardzo pomocne w konfiguracji.

mała-kuchnia-niski-sufit-drewno-kłody-blat-otwarte-półki

To tylko kilka punktów, które odgrywają ważną rolę w planowaniu kuchni. Aby nic nie poszło nie tak, abyś był ostatecznie całkowicie zadowolony ze swojego miejsca do gotowania i pracy, chcielibyśmy teraz przedstawić Ci kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę i które należy wziąć pod uwagę podczas planowania, zanim zdecydujesz się na konkretną. Zdecyduj projekt. W końcu nie chcesz myśleć o nowych szafkach po kilku latach, ale chcesz inwestować długoterminowo.

AGD

mała kuchnia monochromatyczna-biała-światła-wskazówki-meble-pomysły

Podczas gdy niektóre sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak piekarnik i kuchenka, lodówka, a być może także kuchenka mikrofalowa, są niezbędne, inne, takie jak tostery lub czajniki, ułatwiają codzienne życie, ale w razie potrzeby mogą ich również zabraknąć. A ponieważ mała kuchnia nie ma zbyt dużo miejsca i chcesz mieć miejsce na blacie do przygotowania posiłku, ważne jest, aby zastanowić się, które z urządzeń możesz w razie potrzeby pominąć. Jak już wspomniano, jest to również część planowania. Jeśli masz wystarczająco dużo dostępnych szafek, wiele z tych mniejszych urządzeń można również łatwo schować, aby górna część była wolna. W końcu nie każde urządzenie kuchenne jest używane na co dzień.

Wskazówki dotyczące urządzania małej kuchni – wybór odpowiedniego kształtu

mała-kuchnia-szara-nowoczesna-wiejska-biała-płytki-kamień-naturalny-blat

Odpowiedni kształt odgrywa oczywiście ważną rolę w małej kuchni, która wygląda na przestronną i zależy od różnych rzeczy. Z jednej strony oczywiście wielkość, a przede wszystkim kształt pomieszczenia. Ale inne elementy, takie jak okna i drzwi, których nie można po prostu dopasować, również wpływają na decyzję o odpowiednim kształcie kuchni. Więc na pewno nie chcesz, aby szafa stała na drodze, kiedy wchodzisz. Zamiast tego upewnij się, że ruch jest niezakłócony. Możesz również chcieć, aby jeden z aneksów kuchennych znajdował się przy oknie lub może wolisz małą jadalnię przy oknie?

Zaprojektuj małą kuchnię w kształcie litery L

mała kuchnia minimalistyczna-l-kształt-biała-skośny dach-drewno-półka-ścienna meblościanka

Teraz masz wybór między różnymi kształtami. Z jednej strony klasyczny kształt litery L, czyli przyjemna kuchnia narożna, która dobrze sprawdza się w wielu przypadkach i oferuje miejsce na sprzęt AGD, taki jak lodówka czy stół jadalny naprzeciwko. Zaprojektuj je wzdłuż okna lub naprzeciwko okna. Szafy mogą być również umieszczone po lewej i prawej stronie drzwi. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, można pobawić się różnymi pomysłami i stworzyć indywidualny projekt.

Jeden lub więcej oddzielnych aneksów kuchennych

mała-kuchnia-czterokolorowa-drewno-biała-żółta-szara-szara-płyta-szafka do zabudowy

Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco szerokie i potrzebujesz jak największej liczby blatów roboczych, a także miejsca do przechowywania kuchenki mikrofalowej, czajnika, tostera itp., bardzo odpowiedni jest projekt z dwoma równoległymi meblami kuchennymi. Upewnij się, że między dwiema liniami jest wystarczająco dużo miejsca. Za optymalną uważa się odległość 1,20 metra. Wtedy, jeśli to konieczne, drzwi szafy mogą być otwarte z obu stron jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

mała kuchnia-aneks kuchenny-salon-miejsce do siedzenia-sofa-stół jadalny

Jeśli wariant z równoległymi liniami nie jest dla Ciebie, masz również możliwość zbudowania jednej małej jednostki kuchennej. Następnie masz możliwość pobawić się długością, aby dostosować ją do swoich potrzeb. A jeśli rury nie zostały jeszcze ułożone, możesz również wybrać ścianę, która jest dla Ciebie lepsza. Ale nierzadko w ten sposób urządzane są także otwarte kuchnie. Potem jest miejsce na przykład na wyspę kuchenną. Nawet bardzo wąskie mieszkania jednopokojowe czerpią korzyści z oszczędności miejsca dzięki indywidualnemu rzędowi. Możesz zrekompensować brak miejsca do przechowywania dzięki mniejszej liczbie szafek dolnych dzięki szafkom ściennym. Generalnie korzystne jest wykorzystanie przestrzeni na piętrze w małych pomieszczeniach.

Ramka w kształcie litery U

mała kuchnia u-kształt-skandynawski-wiejski-domek-parkiet-okna

Bez wątpienia gwarantujesz dużo miejsca do przechowywania dzięki kuchni w kształcie litery U. W ten sposób można urządzić zwłaszcza pokoje kwadratowe. Ale rozważ także odległość tutaj. Nie należy tego wybierać inaczej niż w przypadku wariantu równoległego. Dwa przeciwległe rzędy szafek wymagają odstępu co najmniej 1,20 metra. Musisz sam zdecydować, czy podoba Ci się tak mała długość trzeciej szafki kuchennej, która łączy pozostałe dwie. W przeciwnym razie mała kuchnia w kształcie litery U jest praktyczna. Na środku można postawić mały stolik lub wyspę.

Mała kuchnia jadalna w kształcie litery G

mała-kuchnia-śniadanie-blat-wysokiej-połysk-biały-czarny-drewno-tylna ściana

Kształt litery G jest szczególnie popularny w otwartych salonach i kuchniach. Trzeba tu jednak zaplanować trochę więcej miejsca. Zasadniczo projekty w kształcie litery U mają również „połowę” linii lub blat, który wizualnie oddziela kuchnię od reszty pomieszczenia i, że tak powiem, zastępuje czwartą ścianę. W ten sposób można również stworzyć oddzielne pomieszczenie na kuchnię, pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo miejsca. Następnie resztę powierzchni można wykorzystać do zaprojektowania części wypoczynkowej lub jadalni.

mała-kuchnia-kafelki-lustro-kolorowe-kolory-wzór-stołek-miejsce do siedzenia

WSKAZÓWKA: Jeśli nie możesz sobie tego wszystkiego wyobrazić, możesz wyciąć z kartonu kwadraty i prostokąty o standardowej szerokości kuchni. Po prostu rozłóż je na podłodze, gdzie wyobrażasz sobie szafki kuchenne. Daje to lepszy wgląd w to, ile miejsca pozostało. W końcu wspomniana odległość to tylko minimalna wartość, która może wydawać się dla Ciebie za mała.

Pomysły na bardzo małą kuchnię – meble zajmujące mało miejsca

mała-kuchnia-ścienna-szafki-półki-kombajn-laminat-ciemny

Meblościanki są z pewnością idealne do stworzenia większej przestrzeni do przechowywania. Jednak w małych pomieszczeniach nie zawsze są idealne, jeśli chodzi o stworzenie poczucia przestronności pomimo ciasnoty. Często tak się dzieje, zwłaszcza w bardzo wąskich obszarach. Świetną alternatywą są otwarte półki, które mogą zarówno zastąpić górne szafki, jak i łączyć je w celu wykorzystania wolnego miejsca na ścianach, ale jednocześnie zapewniają bardziej przestrzenny wygląd. Ponadto półki szybko przyciągają wzrok i sprawiają, że Twoja mała kuchnia wygląda o wiele ciekawiej. W ten sposób możesz pochwalić się swoimi ulubionymi potrawami.

mała-kuchnia-wysoki połysk-biała-drzwi-przesuwne-kuchnia-szafka-taras-drzwi

Jeśli nie chcesz lub nie możesz całkowicie obejść się bez meblościanek, możesz rozważyć również te z drzwiami przesuwnymi. Oszczędzają one dużo miejsca po otwarciu. Więc jeśli masz zwyczaj zawsze zostawiać szafki na przyprawy lub inne szafki otwarte podczas gotowania (co może być dość irytujące w małych kuchniach), drzwi przesuwne będą strzałem w dziesiątkę. Poza tym wyglądają szczególnie nowocześnie, zwłaszcza gdy są wykonane ze szkła.

Wysokie półki i wnęki ścienne

mała-kuchnia-wiejska-jasno-niebieska-pastelowa-kolorowa-projekt-tapeta

Obszary nad szafkami podstawowymi można wykorzystać nie tylko na półki, aby uzyskać więcej miejsca do przechowywania. Inne wolne ściany również nadają się do zastosowania wysokich półek, ale także wąskich wysokich szafek. Po raz kolejny są lepszym wyborem do wąskich pomieszczeń, ponieważ są znacznie węższe niż klasyczne szafki kuchenne i dlatego zajmują znacznie mniej miejsca. W ten sposób zyskujesz o wiele więcej wolnej przestrzeni na podłodze, co w przypadku małej kuchni jest czymś więcej niż tylko praktycznym.

W ten sam sposób można wykorzystać dowolne nisze ścienne. Możesz dostosować części kuchni do tej niszy i tym samym ponownie zyskać powierzchnię podłogi. Stół jadalny można również dobrze zintegrować w małym pokoju lub można tam umieścić składany stół. To znowu zależy od kształtu, jaki wybierzesz do małej kuchni.

Stoły składane

mała-kuchnia-otwarta-blatowa-krzesła-drewno-brązowo-białe-wiszące światła

Zamiast całego stołu jadalnego, którego nie można już zmieścić w kuchni lub który po prostu zasłaniałby przestrzeń, możesz rozważyć stół składany. To jest składane tylko wtedy, gdy jest czas na jedzenie. Przez resztę czasu jest prawie niezauważalny i nie tylko gwarantuje większą swobodę ruchów, ale także zapobiega ciasnemu poczuciu życia. Nawiasem mówiąc, taki składany stół doskonale nadaje się również jako blat. Niezależnie od tego, czy jest to stół, czy blat, ta dodatkowa powierzchnia może być również wspaniale wykorzystana jako dodatkowa powierzchnia do przechowywania podczas pracy, a tym samym w razie potrzeby przedłużyć blat.

Pomysł na wyspę kuchenną

mała-kuchnia-kuchnia-wyspa-koła-mobilna-zajmująca miejsce-płytki podłogowe

Wspomnieliśmy już, że wyspa kuchenna często nie jest idealna w małych, oddzielnych kuchniach. A może masz jeszcze miejsce na inny wariant, który można wybrać jako alternatywę? W rzeczywistości stoły do ​​serwowania na kółkach mogą się bardzo przydać. W zależności od modelu są dość kompaktowe i dlatego nie zajmują tyle miejsca, co całe wyspy. A dzięki kółkom możesz go przenieść wszędzie tam, gdzie go potrzebujesz, kiedy tego potrzebujesz. Jeśli jednak nie jest potrzebny, można go po prostu przez chwilę wykorzystać jako miejsce do przechowywania na ścianie.

Spraw, aby kuchnia wyglądała na większą

mała-kuchnia-jasnoszara-kuchnia-wyspa-zlew-nowoczesny-design

Dzięki odpowiednim kolorom można wiele osiągnąć. Małą kuchnię należy zaprojektować i urządzić jak najjaśniej. Jest to tym ważniejsze, im mniej naturalnego światła. Oczywiście nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze swojego ulubionego koloru, którym może być trochę ciemniejszy lub przytulniej wyglądający, ciemne drewno. Po prostu używaj go oszczędniej. Na przykład wybierz białą kuchnię z ciemnym blatem lub podłogą albo użyj ciemniejszego koloru ściany tylko na jednej ścianie.

powierzchnie

mała kuchnia otwarta kuchnia-żółta-kuchnia-wyspa-czarna-wiszące światła

Błyszczące szafki lub inne powierzchnie, które odbijają światło, a także odbijają pomieszczenie, tworzą złudzenie optyczne, które przekonuje nas, że pomieszczenie jest znacznie większe pomimo wielu szafek i mebli. Dotyczy to również różnych metali. Oczywiście nie oznacza to, że możesz teraz swobodnie zapełnić wszystkie ściany tylko dlatego, że szafki kuchenne i półki są na wysoki połysk. Możesz, ale powinieneś też używać go oszczędnie. To, że pokój wygląda na większy, nie oznacza, że ​​też jest większy. Oznacza to, że w końcu miałbyś żal, że nie będziesz w stanie poruszać się tak swobodnie, jak byś chciał.

mała-kuchnia-nisza-projektowanie-półki-naczynia-dekoracja-blat-umywalka-barek

Ponadto powierzchnie szafek niekoniecznie muszą być elementem odbijającym światło w pomieszczeniu. Zachęcamy również do wykorzystania do tego celu tylnej ściany kuchni i blatu lub zabawy z innymi meblami. A może powiesisz lustro na jednej z wolnych ścian? Wtedy pokój nie tylko wygląda na znacznie bardziej przestronny, ale otrzymujesz również elegancką dekorację ścienną do swojej małej kuchni.

Ogólnie rzecz biorąc, przy planowaniu małej kuchni należy po prostu nie spieszyć się i nie spieszyć się z niczym. Spójrz na różne przykłady i zawsze pamiętaj, że chociaż miejsce do przechowywania jest bardzo ważne w kuchni, wystarczająco dużo miejsca do poruszania się, aby móc wygodnie pracować, jest co najmniej równie ważne. Najlepiej sporządzić listę rzeczy, bez których zdecydowanie nie chcesz się obyć i rzeczy, w których mógłbyś pójść na kompromis. Wtedy szybko znajdziesz idealny projekt kuchni dla swoich potrzeb i okoliczności!