Kuchnia

Indukcja czy Ceran – co jest lepsze do kuchni?

Płyty kuchenne do zabudowy indukcyjnej lub Ceran

Kiedy nadejdzie czas na nowy piec w kuchni, możesz zadać sobie pytanie, co jest lepsze – indukcyjny czy ceramiczny? Podczas gdy płyta ceramiczna była przez długi czas brana za pewnik, obecnie jest coraz częściej zastępowana płytą indukcyjną. Każdy, kto wcześniej nie zajmował się tematem, szybko zacznie się zastanawiać. Dzisiejszy artykuł na ten temat Indukcja lub Ceran powinien dać ci trochę jasności, ponieważ będziemy tutaj porównywać oba rodzaje technologii, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję przy zakupie nowego pieca.

Płyta indukcyjna lub ceramiczna?

indukcja-ceran-szkło-ceramiczne-ceramiczne płyty grzejne-klasyczne-knoepfe-hobby kucharz

Nazwa Ceran w rzeczywistości nie jest poprawna. Ceran to marka błędnie używana do oznaczania płyt kuchennych wykonanych z tzw. szkła ceramicznego. Płyta grzewcza jest ogrzewana przez światła halogenowe i światło podczerwone, które mogą być tak gorące, że można na niej gotować. Ciepło oddawane jest do ceramiki, na której stoi garnek lub patelnia. Technologia ta stawała się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w latach 90., ponieważ niosła ze sobą kilka zalet, które należy wziąć pod uwagę zastanawiając się nad wyborem materiału indukcyjnego czy ceramicznego. Z jednej strony za pomocą płyty ceramicznej można precyzyjniej regulować temperaturę. Z drugiej strony płyty grzejne szybciej się nagrzewają i szybciej stygną.

Kuchenka elektryczna z indukcją lub ceramiką?

indukcja-ceran-dwa-palniki-zbuduj-mała-kuchnia

Nie do przecenienia jest łatwe czyszczenie płyt grzewczych, gdzie prawie nie ma różnicy między indukcją a ceramiką. Ponieważ mają płaską powierzchnię, nie ma trudno dostępnych narożników i krawędzi, które utrudniają czyszczenie. Łatwa w pielęgnacji powierzchnia również nie przewodzi ciepła. Ciepło oddawane jest w obszarze płyty kuchennej przez promieniowanie do garnka lub patelni, dzięki czemu obszar wokół płyty pozostaje chłodny.

Ceran jako bezbłędna technologia

kuchnia indukcyjna lub ceran country-lustro kafelki-białe kafelki-uchwyty-szuflady

Płyty Ceran są używane od wielu lat, dzięki czemu technologia dojrzała na tyle dobrze, że przy prawidłowym użytkowaniu wady rzadko występują, a naprawy są zbędne. Dzięki Ceran zużycie energii jest niskie i można go również zainstalować w kuchni z dala od piekarnika, co jest szczególnie korzystne, gdy wymagany jest wysoki piekarnik lub płyta kuchenna ma być wbudowana w wyspę kuchenną. Są to zalety, które można brać pod uwagę, jeśli chodzi o zepsuty do wyboru, np. Indukcję lub ceramikę.

Wady płyt ceramicznych

indukcja-ceran-island-design-ekstraktor-kaptur-drewniane-szafki

Wadą są płyty grzejne, które decydują o wyborze płyty indukcyjnej lub ceramicznej. Chociaż stygną szybciej niż konwencjonalne metalowe płyty, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci bez dodatkowej ochrony. Schłodzenie ciepła resztkowego zajmuje trochę czasu. Ponadto podczas gotowania należy upewnić się, że naczynie znajduje się dokładnie na płycie. Nie jest to jednak trudne. Jednak gdy kucharz się śpieszy, naczynia mogą się ześlizgnąć. To z kolei prowadzi do utraty ciepła, ponieważ ciepło jest wydzielane przez promieniowanie.

Porównanie ceran lub przewodnictwa – co jest lepsze?

indukcyjna-ceran-biała-kuchnia-minimalistyczna-energooszczędna-efektywna-płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne to nowsza technologia, która od przełomu tysiącleci jest coraz bardziej preferowana od ceramiki. Ale czy ta decyzja jest uzasadniona? Na pierwszy rzut oka, jeśli oceniasz po optyce, wydaje się, że nie ma różnicy, czy chcesz wybrać indukcyjną, czy ceramiczną. Ale podczas gdy sama płyta ceramiczna jest podgrzewana, na płycie indukcyjnej powstają wiry elektromagnetyczne. Następnie pośrednio podgrzewają naczynia, gdy tylko te wiry zetkną się z metalową powierzchnią. Tak więc nagrzewa się tylko garnek lub dno garnka lub patelni, a nie sama płyta grzewcza.

Jak działa indukcja?

indukcja-ceran-niebieski-led-detekcja-włączanie-na-napiwków-wybór

Często mówi się, że te wiry elektromagnetyczne są szkodliwe dla zdrowia. Prawda jest jednak taka, że ​​to ta sama technologia, co np. taśma. Jednak osoby z rozrusznikiem serca powinny zapytać bardziej precyzyjnie. Zwłaszcza w przypadku naczyń nieferromagnetycznych (więcej na ten temat poniżej) pola magnetyczne ulegają rozproszeniu, co może zakłócić działanie rozrusznika serca. Najnowsze modele mają do tego specjalną tarczę. Pola elektromagnetyczne zostały odkryte już w 1831 roku i od tego czasu są wiernym towarzyszem ludzkiego życia. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać indukcyjną czy ceramiczną, będziesz chciał poznać również zalety i wady tej technologii.

Płyta indukcyjna i wady

indukcja lub technologia-kuchenka-pomysł-zalety-wady

Są oczywiście wady gotowania indukcyjnego, a także innych rodzajów płyt grzewczych. Jedną z wad, o których należy pamiętać przy wyborze płyty indukcyjnej lub ceramicznej, jest konieczność używania specjalnych naczyń kuchennych. Wszystkie metale przewodzące prąd są odpowiednie, ale najlepiej wybrać metale ferromagnetyczne. Są to metale, które można namagnesować i same stają się magnesami. Obejmuje to żelazo, nikiel i kobalt. Mają właściwość wiązania wirów elektromagnetycznych, czyli energii, aby móc je efektywniej wykorzystać. Naczynia mogą składać się wyłącznie z tych metali lub mieć tylko stop na dnie naczyń. Możesz to przetestować za pomocą magnesu. Jeśli przyklei się do naczyń, można go użyć do kuchenki indukcyjnej.

Indukcja lub Ceran – wybór w zależności od budżetu

indukcyjne lub ceran czekolada-zimna płyta grzejna-urządzenia-kuchenne

Jeśli cena odgrywa rolę przy wyborze indukcji lub ceramiki, to nie ma wątpliwości, że ceramika ma przewagę. Pola o wysokiej indukcji są około dwa razy droższe. Nie należy zapominać, że płyty indukcyjne to stosunkowo nowa technologia. Uszkodzenia zdarzają się częściej, co z kolei wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Oszczędzasz dużo kosztów energii, ale nie rekompensują one żadnych kosztów naprawy. Jeśli chodzi o słowo kluczowe koszty energii, należy również wspomnieć, że indukcja w dużej mierze oszczędza energię. Jednak tryb czuwania zwykle zużywa od 5 do 9 watów energii. Problem ten występuje jednak również w przypadku płyt ceramicznych z obsługą dotykową.

Głośna wentylacja

indukcyjna-ceran-kuchnia-wskazówki-meble-patelnia-specjalne-naczynia

Ponieważ pola indukcyjne generują bardzo wysoką temperaturę, mają one wentylatory, które w większości przypadków są niestety bardzo głośne i można je porównać z okapem. Z technicznego punktu widzenia wentylatory są z pewnością korzystne, aby uniknąć uszkodzenia elektroniki w wyniku przegrzania. Dodatkowy hałas podczas gotowania może być dość denerwujący i dlatego jest ważnym punktem przy wyborze indukcji lub ceramiki. Jeśli wentylatory są wbudowane w blat, hałas można zmniejszyć. Nie jest to jednak gwarancja. Hałasy mogą również wystąpić podczas samej indukcji, które mogą się różnić w zależności od rodzaju naczyń.

Zaplanuj więcej miejsca

indukcja-ceran-mobilny-model-czujnik-dotyk-obsługa-nowoczesny

Kuchenki indukcyjne mają bardziej skomplikowaną elektronikę i dlatego są nieco większe niż płyty ceramiczne. Oznacza to, że podczas montażu w blacie należy zaplanować większą głębokość. W takim przypadku szuflada albo nie ma miejsca pod spodem, albo musi być ograniczona w pewnych rzeczach. Może to być wadą, jeśli kuchnia jest bardzo mała i takiej przestrzeni do przechowywania nie można po prostu oddać. W większej kuchni z wystarczającą ilością szafek i innych szuflad nie musi to być jednak postrzegane jako wada i decydujące kryterium przy wyborze płyty indukcyjnej lub ceramicznej.

Korzyści z indukcji

indukcja-ceran-elektromagnetyczna-ogrzewanie-ochrona-spalanie

Wspomniana wada jest akceptowalnym faktem, jeśli weźmie się pod uwagę zalety. Czy to indukcyjne, czy ceramiczne, czas nagrzewania jest bardzo krótki. Jednak dzięki indukcji oszczędza się nawet 50% czasu. Prowadzi to również do mniejszego zużycia energii, które jest nawet zwiększane przez wydajną konwersję energii. Ponadto same wysokie talerze nie nagrzewają się. Jest to bezpieczniejsze i szczególnie korzystne, gdy w domu mieszkają dzieci. Piec sam się po chwili wyłącza. To znowu zaleta, jeśli w domu są dzieci, które mogą przypadkowo włączyć talerz i gwarantuje niższe koszty energii.

Oszczędzaj energię z odpowiednim piecem

płyta-indukcyjna-ceranowa-wybierz-kanapki-garnek-specjalny-ferromagnetyczny

W ten sposób możesz również stawiać mniejsze garnki na dużych talerzach bez utraty energii. W ten sposób zapewnia się bardziej elastyczne zastosowanie płyt indukcyjnych. Jeśli coś się wykipi, nie przykleja się do płyty, co sprawia, że ​​czyszczenie jest jeszcze łatwiejsze niż w przypadku płyty ceramicznej. Jednak niezależnie od tego, czy wybierzesz indukcyjną czy ceramiczną, jako materiał służy ceramika szklana.

Połączenie indukcji i Ceran

indukcyjne lub ceranowe wskazówki do gotowania-sprzęt-kuchnia-garnek

Jeśli nie możesz się zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna czy ceramiczna, lub jeśli chcesz wykorzystać zalety obu wariantów pieca, możesz również wybrać tzw. płytę domino. Różne płyty można ze sobą łączyć. Na przykład, możesz zainstalować dwie płyty ceramiczne jedna za drugą w blacie kuchennym i tuż obok siebie zintegrować dwie płyty indukcyjne, które również znajdują się jedna za drugą. Więc zawsze możesz spontanicznie wybrać, na jakich polach możesz gotować.

Płyty Domino jako alternatywa

indukcja-ceran-domino-pomysł-ekstraktor-nowoczesna-kuchnia

Ma to tę zaletę, że można nadal korzystać z istniejących naczyń nieferromagnetycznych i nie trzeba wybierać między płytą indukcyjną a ceramiczną. Często inwestujesz dużo pieniędzy w wysokiej jakości naczynia kuchenne. Fakt, że po wymianie pieca staje się on bezużyteczny, powoduje, że wielu konsumentów wraca do starego dobrego pieca ceramicznego.

Kilka płyt na raz

indukcyjny-ceran-gazowy-palnik-domino-zintegrowany z blatem

W końcu trudno powiedzieć, czy lepszym rozwiązaniem jest indukcja czy ceramika. Porównując zalety i wady obu wariantów, szybko zdajesz sobie sprawę, że jest to indywidualna decyzja, w której każdy musi sam zdecydować, która z dwóch płyt najlepiej nadaje się do własnego użytku. Konsultacje na ten temat oferowane są w wielu sklepach. Taka rozmowa z pewnością może bardzo pomóc w wyborze i powinna być przemyślana. Otrzymasz tam również dokładne porównanie cen i poznasz koszt wszelkich naczyń, których możesz potrzebować.