Kuchnia

Blat łupkowy do kuchni – wskazówki dotyczące pielęgnacji i czyszczenia

blat łupkowy w stylu wiejskim kuchnia w stylu skandynawskim design tips

Być może słyszałeś lub widziałeś łupkowe blaty kuchenne. Jeśli nie, to najwyższy czas! Są niezwykle popularne i sprawiają, że Twoja kuchnia jest czymś wyjątkowym. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjątkowy blat z kamienia naturalnego, powinieneś być o tym dobrze poinformowany. Ponieważ jest to niedroga alternatywa dla innych rodzajów kamienia, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o łupku. W tym artykule podsumowaliśmy kilka interesujących faktów dotyczących blatu łupkowego, a także prawidłowej pielęgnacji i czyszczenia. Dowiedz się, na co zwracać uwagę w związku z używaniem kamienia w kuchni!

Kuchnia z blatem z łupka – co to jest łupek?

łupkowy blat nowoczesny design minimalistyczna kuchnia wyspa kuchenna

Jak każda inna skała, łupek powstał przez miliony lat. Zwłaszcza ten rodzaj kamienia powstał na dnie morskim, na którym osiadły masy gliny i błota. Z biegiem lat masy były również wielokrotnie narażone na ruchy płyt tektonicznych. Powstałe ciśnienie zapewniało dużą gęstość skały osadowej. To także powód, dla którego kamień naturalny tak dobrze nadaje się jako blat kuchenny. Blat z łupka jest solidny i jednocześnie piękny dla oka.

blat łupkowy biały nowoczesne meble oświetlenie czarny blat kuchenny

Ale są też różne wersje, z których nie wszystkie są wybierane jako blaty łupkowe do kuchni. W zasadzie różnią się one strukturą powierzchni. Podczas gdy można zaobserwować tworzenie się, że tak powiem, chropowatej powierzchni, ponieważ ma ona wygląd przypominający schodki, szczotkowany łupek jest ponownie gładszy. Jest jednak powierzchnia przypominająca falę. Trzeci wariant to cięty kamień łupkowy. Choć dzięki gładkiej i matowej powierzchni ma nowoczesny i elegancki wygląd, nadal jest rzadko używany, ponieważ po prostu brakuje mu charakterystycznego i naturalnego wyglądu.

łupkowy blat biały szafki kuchenne szklana witryna

Struktura powierzchni zależy głównie od jej pochodzenia. Istnieją zarówno bardziej szorstkie łupki, takie jak te z Portugalii czy Indii, podczas gdy łupki z Ameryki Południowej powinny być używane w celu uzyskania drobniejszej struktury. Łupek można znaleźć również w Niemczech. Nazywa się to łupkiem Mozeli. Jednak ze względu na swoje właściwości nie nadaje się na blat z łupka. Zamiast tego służy do produkcji dachówek. Z pewnością widziałeś już wcześniej łupkowe dachówki. Z takich paneli często projektuje się również elewacje.

Atrakcyjny kamienny blat w różnych kolorach

blaty łupkowe czyszczenie domowe projektowanie kuchni

Nawet jeśli zazwyczaj myślisz o łupku jako o czarnym, kamień naturalny jest dostępny w wielu różnych kolorach i odcieniach. Powodem tego jest fakt, że łupek składa się wszędzie z różnych minerałów i wielkości ziaren, co decyduje o kolorze skały. Oprócz czerni często można znaleźć kolor szary, a różne odcienie niebieskiego nie są rzadkością. W przypadku blatów z łupka bardzo popularne są zwłaszcza jasnoszare i antracytowe. Ale to nie wystarczy. Nawet jeśli jest rzadko spotykany, na blat z łupka można wybrać atrakcyjny odcień zieleni lub złocistobrązowy lub pomarańczowy.

Kamienny blat kuchenny przed pierwszym użyciem i właściwą pielęgnacją

blat kuchenny łupek drewno meble kuchenne ze stali nierdzewnej wskazówki dotyczące pielęgnacji kamień

Pomimo swojej gęstości kamień charakteryzuje się chropowatą powierzchnią, na której gromadzą się zabrudzenia takie jak tłuszcz i woda, tworząc plamy. Tak zwana impregnacja jest absolutnie obowiązkowa dla tego rodzaju kamienia! Oznacza to, że kamień jest obrabiany specjalnym olejem do kamienia naturalnego lub woskiem do kamienia naturalnego. Maleńkie otwory są w ten sposób uszczelnione, że tak powiem, a brud nie może już wnikać, co oczywiście znacznie ułatwia czyszczenie. Impregnacja w celu konserwacji blatu z łupka jest następnie powtarzana co rok do dwóch lat, aby zapewnić dobrą ochronę i uniknąć matowego wyglądu. Zapobiega to również wysychaniu kamienia. Impregnacja to po prostu część konserwacji blatu z łupka.

blat kuchenny łupkowa wyspa inspiracja zlew metalowy

Ogólnie rzecz biorąc, należy obchodzić się z kamieniem ostrożnie. Chociaż jest to trudne, nie zaleca się umieszczania gorących naczyń bezpośrednio na łupkowym blacie. Zamiast tego lepiej użyć podkładki ognioodpornej. Pad służy również do cięcia. W przypadku rozlania wody lub innego płynu lepiej od razu wytrzeć, zamiast ryzykować nieestetyczne plamy. Jeśli o tym pamiętasz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z łupkowego blatu.

Wyczyść blat łupkowy

Łupkowy marmurowy blat łączy pomysły na meble porady dotyczące pielęgnacji

Jeśli masz już doświadczenie w czyszczeniu kamieni, przyda ci się to, ponieważ z kamieniem łupkowym nie ma nic więcej do rozważenia. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z kamieniem naturalnym, ważne jest, aby wiedzieć, że czyszczenie wodą jest w zupełności wystarczające. Jeśli jest to bardziej uporczywy brud i plamy, takie jak tłuszcz, można również użyć miękkiego mydła. W przeciwnym razie należy zachować ostrożność przy wyborze środka czyszczącego. Nie mogą zawierać kwasów! Należy również unikać drapiących gąbek, ponieważ rysują one powierzchnię. Jeśli używasz delikatnych środków i ściereczek lub gąbek, możesz nawet automatycznie usunąć drobne rysy z blatu łupkowego podczas czyszczenia.

Ile kosztuje blat z łupka?

Łupek kuchenny nablatowy w kolorze jasnoszarym wygląd kamienia naturalnego

O cenie łupka decyduje oczywiście przede wszystkim jego pochodzenie. Warianty z Brazylii są znacznie tańsze niż te z Indii, ponieważ są po prostu mniej popularne. W sumie jednak można oczekiwać, że blat z łupka będzie kosztował co najmniej 2000 euro za czterometrowy kawałek. Pozwól ekspertowi zmierzyć i wyprodukować łupek na miarę, aby uzyskać dobrą jakość i doskonały wygląd. Ale załóżmy, że to dobra inwestycja przy zakupie takiego blatu.

Łupkowa umywalka nablatowa pomysł szlachetne okucia

Jeśli nadal masz wątpliwości co do odporności, ale absolutnie zależy Ci na niepowtarzalnym wyglądzie Twojej kuchni, możesz również wybrać alternatywę. Jeśli cenisz sobie blat z kamienia, możesz również wybrać niewrażliwy granit jako blat kuchenny zamiast łupka. Istnieje fajny wariant w kolorze antracytowym, który w stanie niepolerowanym jest bardzo podobny do kamienia łupkowego. Dlatego nie wahaj się dowiedzieć się więcej, zanim podejmiesz decyzję. A kiedy jesteś w trakcie wybierania matowego blatu kuchennego, dlaczego nie rozważyć pasującego zlewu? Łupek też się do tego nadaje. Impregnacja jest wtedy znowu bezwzględnie obowiązkowa!