Kuchnia

Blat granitowy w nowoczesnej kuchni – zalety i wady

Blat granitowy - kuchnia - nowoczesny - minimalistyczny - bezuchwytowy - czarno-biały

Blat kuchenny musi stawić czoła wielu wyzwaniom – rozpryskiwaniu wody, gorącym garnkom i ostrym nożom. Ponadto powinien dobrze znosić zabrudzenia i plamy lub być łatwy w czyszczeniu. Kamień naturalny w kuchni zachwyca eleganckim wyglądem i praktyczną wytrzymałością. Masz do wyboru: granit, marmur i kamień łupkowy. ABlat granitowy jest szczególnie wytrzymały i spełni najwyższe wymagania.

Blat granitowy – wybór odpowiedniego blatu do kuchni

Blat granitowy - kuchnia - szary - biały - wyspa kuchenna - sztukaterie

Z praktycznego punktu widzenia blat jest tym, co definiuje kuchnię. Musi wytrzymać wiele obciążeń przez bardzo długi czas, a także musi być atrakcyjny wizualnie. Kamień naturalny jest zawsze modny i dlatego jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Twardy kamień, jakim jest granit, wzbogaca wyposażenie kuchni i gwarantuje długotrwałe użytkowanie. Również ze względów technicznych powierzchnia wykonana z tego materiału ma wiele zalet.

Pięknie wykonany z naturalnego kamienia – granitowy blat do kuchni

Blat-granit-kuchnia-brąz-czarny-blat-kuchnia

Blat granitowy jest optymalnie zaprojektowany do codziennego użytku, jeśli jest wypolerowany na wysoki połysk. Daje to nie tylko szlachetne wykończenie powierzchni, ale także sprawia, że ​​jest łatwiejsza w pielęgnacji i trwała.

Blat kuchenny z kamienia naturalnego – co to jest granit?

Blat granitowy -kueche-detail-czarno-brązowo-złoty

Granit to skała plutoniczna. Wynika to z topnienia skał wulkanicznych głęboko w ziemi, które ochładzają się przez setki tysięcy lat. W jego strukturze można rozpoznać kwarc, przerwę polową i mikę. Granit dostępny jest w fantazyjnych niuansach kolorystycznych – od jasnoszarego po niebieskawe, czerwonawe i żółtawe niuanse, ale także w klasycznych odcieniach czerni i brązu.

Szaro-brązowy granitowy blat do nowoczesnej drewnianej kuchni

Blat granitowy - kuchnia - brąz - szary - kuchnia drewniana - stal nierdzewna

Żaden inny kamień naturalny nie jest tak twardy jak granit. Jest niewrażliwy na zadrapania i plamy, wytrzymuje temperatury do 600°C, nie wchłania płynów i dlatego jest mniej wrażliwy na kwasy niż marmur.

Uszczelnianie blatów granitowych – przydatne wskazówki

blat-granit-kuchnia-szlachetny-chic-design-czerwony-czarny-nowoczesny

Po zamontowaniu przez specjalistę płyty granitowej jest ona również uszczelniana. Po odpowiednim przygotowaniu kamień staje się hydrofobowy i bardziej odporny przez dziesięć do 15 lat. To samo można zrobić później za pomocą uszczelniacza specjalnie zaprojektowanego do granitu.

Blat granitowy w dobrym stanie przez długi czas – porady dotyczące czyszczenia

blat-granit-kuchnia-brąz-beż-nowoczesny-design

Zasadniczo kamienie naturalne, które nie są impregnowane, są bardzo wrażliwe na kwasy. Granit wyróżnia się jako najbardziej odporny na twardą wodę, ocet, soki i alkohol. Dlaczego materiał idealnie nadaje się do codziennego użytku w kuchni. Niemniej jednak tłuszcze i soki owocowe mogą pozostawiać nieestetyczne plamy po dłuższej ekspozycji i dlatego należy je szybko usuwać.

Prawidłowo wyczyść cenny granitowy blat

Blat granitowy -okładzina-kuchnia-szara-nowoczesna-kuchnia-ściana

Powierzchnie granitowe najlepiej czyścić niewielką ilością płynu do mycia naczyń i wilgotną ściereczką. Podczas czyszczenia blatu granitowego należy unikać środków czyszczących zawierających olej lub zbyt agresywnych. Mogą one zostać wchłonięte przez bardzo drobną, ale otwartą strukturę kamienia, tworząc w ten sposób plamy.

Dbaj o granitowy blat każdego dnia

Blat granitowy -kueche-modern-design-biało-szara-szklana ściana

Najlepsza możliwa pielęgnacja blatu granitowego obejmuje regularne czyszczenie. Chociaż granit jest odporny na wysokie temperatury, nie należy zostawiać na nim gorących garnków, patelni i innych gorących patelni przez dłuższy czas.

Wybór blatu granitowego do kuchni – czego unikać??

blat-granit-kuchnia-nowoczesny-połysk-czarny-szary

Z biegiem czasu doniczki, wazony i pojemniki mogą pozostawiać ślady wody na powierzchni. Należy również unikać środków czyszczących zawierających amoniak, pomarańczę, cytrynę lub ocet oraz cząstek ściernych. Rozlana kawa i napoje gazowane należy szybko zetrzeć.

Nowoczesny blat granitowy w porównaniu do sztucznego kamienia

Blat-granit-kuchnia-nowoczesny-design-czarny.kuchnia wyspa

Granit to popularny materiał naturalny ze względu na swój elegancki wygląd i trwałość. Oferuje szeroką gamę wzorów, które z materiałów syntetycznych są w ogóle bardzo trudne do podrobienia. To właśnie równomierne usłojenie i zauważalne niuanse w głębi materiału, których nie da się osiągnąć sztucznym kamieniem. Charakteryzuje się równomiernym, kamiennym wyglądem, który pasuje do nowoczesnych czcionek szafek kuchennych o wysokim połysku. Sztuczny kamień składa się zasadniczo z żywicy, kolorowych pigmentów i małych kawałków naturalnego kamienia i może zostać uszkodzony przez ciepło.

Wysokiej jakości blat granitowy w porównaniu do marmuru

Blat-granit-kuchnia-nowoczesna-minimalistyczna-biało-szara-krawędzi

Podobnie jak granit, marmur jest odporny na ciepło, ale dlatego jest niezwykle wrażliwy na kwasy i oleje. Materiał należy regularnie impregnować – zwykle dwa razy w roku. Dlatego jest nieco tańszy niż granit. Marmurowy blat to konieczność dla piekarzy, ponieważ utrzyma chłodną temperaturę nawet wtedy, gdy ludzie ciężko na nim pracują.

Blat granitowy kontra łupek i wapień

Blat-granit-kuchnia-nowoczesna-parkiet-podloga-biała-podwieszany-sufit

Inną alternatywą dla wysokiej jakości blatu są kamienie naturalne, takie jak łupek i wapień, które można wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni. Nie są tak drogie, ale wciąż droższe niż te wykonane z materiałów artystycznych. Zasadniczo są również odporne na ciepło, jeśli nie w takim samym stopniu jak granit.

Blat granitowy – Cena

blat-granit-kuchnia-czerwone-drewno-kuchnia-chic-nowoczesny

Kamienie naturalne wyglądają bardzo szlachetnie i są niezwykle wytrzymałe. Blat granitowy jest niewrażliwy na przecięcia cieplne i zarysowania, a woda nie może mu zaszkodzić. Ze względu na ich trwałość i długowieczność trzeba sięgnąć głęboko do kieszeni i wydać około 250 euro za metr.

Blat granitowy tylko w strefie gotowania

Blat-granit-kuchnia-nowoczesny-design-szara-kuchenka gazowa

Jeśli blat granitowy nie jest akceptowalny ze względów finansowych, można na przykład użyć granitu tylko do strefy gotowania, a dla reszty obszaru – sztucznego kamienia. Istnieje niezliczona ilość alternatyw i możliwych kombinacji – to tylko kwestia gustu.

Dokonywanie właściwego doboru blatu – pomocne wskazówki

Blat-granit-kuchnia-szaro-zielono-stolik-jadalny

Przy wyborze blatu do kuchni, oprócz ceny, decydujący jest czynnik wizualny. W rogach, gdzie połączone są dwa panele, materiał powinien wyglądać jako cały panel. Problem dotyczy szczególnie kamienia naturalnego, ponieważ może on znacznie różnić się kolorem od kawałka do kawałka.

Wybór blatu z granitu lub innego kamienia naturalnego – Na wybór mają wpływ inne czynniki

blat-granit-kuchnia-biało-jasnoszary-nowoczesny-wiejski styl

Materiał na blat w kuchni powinien współgrać z szafkami i podłogami, dobrany do stylu i architektury domu. Na przykład kolorowy blat zdecydowanie nie będzie pasował do białej kuchni w stylu wiejskim.

Blat z granitu w kolorze kremowym idealnie komponuje się z nowoczesną drewnianą kuchnią

Blat-granit-krem-mała-drewno-design-g-kuchnia

Granitowy blat do drewnianej kuchni w nowoczesnym stylu wiejskim

Blat-granit-kuchnia-nowoczesny-wiejski-drewno-szary

Naturalny kamień idealnie komponował się z drewnem – granitowy blat w nowoczesnej drewnianej kuchni

Blat-granit-kuchnia-nowoczesna-drewno-kuchnia-szara-kuchnia-wyspa