Kochać rodzinę

Zabawa z dziećmi w domu – nieskomplikowane pomysły, które można szybko zrealizować

Czasami nie ma możliwości wyjścia z dziećmi na zewnątrz. Szczególnie podczas obecnego kryzysu koronowego w wielu krajach związkowych jesteś ograniczony. Ale zła lub bardzo zimna pogoda może również nam to uniemożliwić. W takim razie wymagane są ciekawe gry do użytku w pomieszczeniach! Chcemy dać Ci kilka fajnych pomysłów na zabawę z dziećmi w domu, które możesz nawet wykorzystać jako gry urodzinowe. Więc jeśli planujesz przyjęcie w domu, możesz wspaniale wykorzystać nasze pomysły na gry dla dzieci!

W co możesz bawić się z dziećmi w domu?

Zabawa z dziećmi w domu - świetny pomysł na kwarantannę i deszczowe dni

Kiedy gry planszowe w domu stały się nudne i szukasz gier przeciwko nudzie, możesz myśleć kreatywnie i wymyślać wiele sposobów na zajęcie dzieci. Ale ponieważ nie wszyscy są kreatywni, kilka sugestii jest mile widzianych. Pokażemy Ci świetne pomysły na zabawę w domu z dziećmi, które potrzebują tylko kilku codziennych rzeczy lub nawet niczego, dzięki czemu są idealne na spontaniczne popołudnia.

Śledź cień

Zabawa z dziećmi w domu - rysowanie cieni dowolnego przedmiotu

Jeśli szukasz gier dla 3-latków i starszych dzieci, ten pomysł jest świetny. Wystarczy kilka wybranych przez siebie przedmiotów o ciekawych kształtach (np. figurki do zabawy dla dzieci), które kładziesz przed kartką papieru, aby cienie padały na papier. Możesz już grać w tę prostą grę z dziećmi w domu. Ponieważ jest to zajęcie dla dzieci w domu, możesz znaleźć wystarczającą ilość światła w oknie (jeśli świeci słońce) lub możesz użyć lampy, którą możesz nawet ustawić w sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

Zabawa cieniami z dziećmi w domu - śledzenie sylwetek zabawek

Następnie maluchy śledzą zarys cienia. Jak tylko skończą, zabierz figurę, a to, co pozostanie, to narysowany przez siebie kontur. Możesz także uczynić grę jeszcze bardziej interesującą, pozwalając każdemu dziecku rysować osobno, bez możliwości zobaczenia swoich postaci. Na koniec musisz odgadnąć, co zostało narysowane na obrazku. To świetny wariant do gier na przyjęcie urodzinowe dla dzieci.

Gry dla 2 osób w domu – pudełko serów

Zabawa z dziećmi w domu – serniki na spontaniczne popołudnia zabawy

Jedną z gier, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jest stare, dobre pudełko na ser. Jeśli szukasz gier dla dzieci powyżej 4 roku życia, trafisz na naprawdę świetny pomysł. Wystarczy prosta kartka papieru z zeszytu do matematyki i dwa długopisy w różnych kolorach, aby móc bawić się w pudełka serów z dziećmi w domu. Każda osoba na przemian śledzi jeden bok kwadratu. Musisz spróbować całkowicie obramować cały kwadrat własnym kolorem. Drugi oczywiście próbuje zrobić to samo i jednocześnie uniemożliwić temu drugiemu.

Zabawa z dziećmi w domu - duże pudełka po serach na ścianie

Jeśli obramowałeś kwadrat, napisz w nim „X”, aby go zaznaczyć. Na koniec każdy po prostu liczy swoje pudełka i oczywiście wygrywa ten, kto zrobił najwięcej. Dziecięce zabawy tego rodzaju to również świetny sposób na wyciszenie i wyciszenie najmłodszych po bardziej aktywnej aktywności dla dzieci, takich jak uprawianie sportu w domu lub szaleństwo.

Wskazówka dotycząca zabawy z dziećmi w domu: Jeśli nie masz kwadratowej kartki papieru, po prostu narysuj kropki w równych odległościach od siebie na białej kartce i połącz je kredkami. A co powiesz na gigantyczne pudełko po serze na dużym papierze na ścianie??

Gry dla dzieci od 2 lat – gra taneczna

Zabawa taneczna z dziećmi w domu dla aktywnych i sportowych zajęć

Wszystkie zajęcia związane z tańcem są również świetne dla najmłodszych. Więc jeśli szukasz gier dla dwulatków, możesz wypróbować następującą grę taneczną: Włącz muzykę, aby wszyscy zaczęli tańczyć. Po kilku sekundach nagle wyłączasz muzykę i wszystkie dzieci muszą natychmiast stanąć w pozycji, w której się znajdowały, i przestać się poruszać, dopóki muzyka nie włączy się ponownie. Jeśli stanie się to zbyt nudne, możesz również poprosić dzieci o „zamrożenie” pewnych pozycji, takich jak:

 • Kształty liter
 • Naśladuj zwierzęta
 • figury geometryczne
 • lub inne specyficzne pozy (przysiad, ręce w powietrzu, na jednej nodze itp.)

Takie warianty póz są szczególnie odpowiednie, jeśli dziecięce zabawy mają być od 2 lat, ponieważ maluchy nie tylko uczą się różnych ruchów i pozycji, ale także muszą je zapamiętać i wykonać jak najdokładniej. Bardzo promowana jest równowaga, koncentracja, pamięć oraz koordynacja i motoryka.

Gry grupowe dla dzieci – skecze

Dzieci w wieku 10 lat i starsze mogą ułożyć skecze na imprezie z podanych przedmiotów

Spontaniczne skecze to świetne zabawy towarzyskie dla dzieci. Więc jeśli świętujesz urodziny dziecka i chcesz zagrać w kilka dziecięcych gier w domu, dlaczego nie wziąć pod uwagę następujących rzeczy:

Podziel dzieci na kilka grup po co najmniej 2 osoby (najlepiej kilka więcej). Dla każdej grupy z wyprzedzeniem przygotowuje się torbę lub worek z różnymi przedmiotami gospodarstwa domowego (sztućce, mop, skarpetka, pusta butelka itp.). Gracze mają teraz 15 minut na wymyślenie zabawnego szkicu. Przedmioty znajdujące się w Twojej torbie powinny być używane i służyć jako inspiracja.

Skisy są bardziej dla starszych dzieci. Jeśli więc szukasz gier dla dzieci w wieku od 10 lat, pomysł na zabawę z dziećmi w domu może być świetny.

Co bawić się z dziećmi – niebo i piekło

Niebo i piekło bawią się z dziećmi w domu - zrób pole gry w środku taśmą samoprzylepną

Tylko gra na zewnątrz? Żartujesz sobie? Mówisz tak poważnie! Heaven and Hell nadaje się również do użytku w pomieszczeniach. Oczywiście nie powinieneś rysować kredą na swoim pięknym parkiecie. Możesz jednak zaprojektować boisko za pomocą zwykłej taśmy malarskiej, którą później łatwo można usunąć. Czy pamiętasz, jak grano w grę? Jeśli nie, oto instrukcje dotyczące tego typu gier ruchowych dla dzieci:

 • Pierwszy gracz rzuca mały przedmiot (kamień, monetę, gumkę itp.) pod numer jeden. Następnie podskakuje jedną nogą na dwóch lub obiema nogami na dwóch i trzech, jeśli są obok siebie (pole, na którym leży rzucany przedmiot, jest zawsze pomijane). Linie nie mogą być dotykane.
 • Następnie przeskakujesz do ostatniej liczby i z powrotem.
 • W drodze powrotnej gracz podnosi również rzucony przedmiot.
 • Następnie rzuć w „2” i powtórz wszystko.
 • Nie jest tura następnego gracza, dopóki poprzedni nie popełni błędu.
 • Zwycięzcą jest ten, kto pierwszy rzuci swoim przedmiotem we wszystkie liczby i potrafi poprawnie wykonać skoki.

Zabawy z dziećmi w domu – w chowanego

Zabawa w chowanego z dziećmi w domu

Bawić się w chowanego z dziećmi w domu? Stara dobra gra w chowanego nie powinna zabraknąć na żadnej liście, ponieważ można w nią grać nie mniej dobrze w środku niż na zewnątrz. Mieszkanie lub dom mogą nawet oferować szczególnie dobre kryjówki. Gry w chowanego są świetnymi grami dla dzieci w wieku od 5 lat i można w nie grać również w ciemności z latarką, aby uzyskać jeszcze więcej zabawy. Jeśli mieszkasz w dużym domu, najlepiej uzgodnić konkretny obszar do zabawy.

W chowanego można również wspaniale bawić się z małymi dziećmi, tylko w prostszej wersji i bez konieczności gry w piłkę – po prostu wyszukaj i znajdź. Jeśli ukrywasz się przed maluchem, pomóż mu trochę popatrzeć, krzycząc lub od czasu do czasu robiąc dźwięki (jak w grze Marco Polo).

Gry dla dzieci do domu – poszukiwanie skarbów lub poszukiwanie padlinożerców

Zaplanuj i zorganizuj poszukiwanie skarbów z mapą skarbów lub pokojem ewakuacyjnym

Poszukiwanie skarbów wymaga nieco więcej przygotowań, ale nie ma wątpliwości, że takie domowe gry będą niezwykle popularne. Ukryj “skarb” gdzieś w mieszkaniu, a następnie narysuj prowadzącą do niego mapę. W zależności od wieku dzieci wystarczy mapa skarbów. Jeśli gry są przeznaczone dla 5-latków lub starszych dzieci, możesz również zintegrować puzzle i sprawić, że poszukiwanie skarbów będzie jeszcze bardziej ekscytujące. Bardzo popularna i oparta na tej samej zasadzie jest też tzw. gra escape room dla dzieci.

Podobnym wariantem zabawy z dziećmi w domu jest polowanie na padlinożerców. Zrób listę przedmiotów, które wcześniej ukryłeś. Następnie dzieci muszą znaleźć je wszystkie.

Zagraj w zabawną grę pamięciową z dziećmi

Gra pamięciowa dla całej rodziny - pakuję walizkę

Typowa gra podróżnicza, w którą można grać również przy wszystkich innych okazjach i promująca pamięć: „Pakuję walizkę i wchodzę…” lub „Pakuję kosz piknikowy i wchodzę…” – każdy po kolei wymienia dowolny przedmiot , ale najpierw należy wymienić wszystkie wymienione wcześniej w tej samej kolejności. Kto pierwszy zepsuje kolejność i zostanie wyeliminowany? Na wszelki wypadek osoba dorosła, która się nie bawi, może również zapisać te rzeczy na wypadek, gdyby ktoś się pomylił.

Jeśli grasz w tę grę z dziećmi w domu, możesz również wybrać dowolną inną sytuację (zamiast walizki lub kosza piknikowego, na przykład tornistra, plecaka na wycieczkę, koszyka na zakupy w supermarkecie itp.).

Graj w gry promocyjne w domu z dziećmi

Wykrywaj dźwięki i przedmioty dla małych dzieci i starszych dzieci

Połóż różne przedmioty przed dziećmi i pozwól im przez chwilę je obserwować. Następnie odłóż przedmioty ponownie i możesz rozpocząć grę z dziećmi w domu: Jedno z dzieci musi teraz zamknąć oczy (alternatywnie można je również związać), po czym bierzesz jeden z pokazanych przedmiotów i wydajesz z nim dźwięki . Gracz musi wtedy odgadnąć, który to przedmiot.

Ten wariant jest trochę za łatwy dla starszych dzieci. Dlatego możesz nieco bardziej skomplikować tego typu gry dla 6-latków lub starszych, nie pokazując wcześniej wybranych elementów. Odpowiednie przedmioty i dźwięki, które możesz wydać:

 • Grzebień — przesuń palcem lub paznokciem wzdłuż zębów
 • Szkło — delikatnie postukaj w szklankę
 • Papier ścierny – krótko przeszlifuj kawałek drewna
 • wszelkie instrumenty muzyczne
 • Puszka z kawą rozpuszczalną (jest głośniejsza niż kawa mielona) – Wstrząsnąć puszką
 • Słoik Mason – zakręcaj i odkręcaj pokrywkę
 • Torba – z nią szeleści itp..

Zabawa klawiszami - rozpoznawanie przedmiotów w pudełku

Pomysły na przyjęcia urodzinowe dla dzieci z uczuciami

Podobnym pomysłem na zabawę z dziećmi w domu jest też zabawa w uczucie. Umieść dowolne przedmioty w pojemniku i przykryj nieprzezroczystą szmatką. Dziecko musi wtedy sięgnąć do niego, złapać przedmiot i odgadnąć go dotykając go. Dopiero po tym, jak dziecko zasugeruje, może wyciągnąć przedmiot i pokazać go wszystkim, aby sprawdzić, czy odgadł poprawnie.

Gry dla maluchów z bańkami mydlanymi

Zabawa bańkami mydlanymi z dziećmi w domu - prosty pomysł na grę dla dzieci od 2 lat

Gry dla dzieci z bańkami mydlanymi są hitem w każdym wieku. Tak, nawet dorośli je kochają! A ponieważ nie brudzą, a wodę z mydłem można szybko i łatwo przygotować, w każdej chwili możesz spontanicznie bawić się bańkami mydlanymi z dziećmi w domu. Na plastikowy talerz (lub inny nietłukący się pojemnik) nałóż kroplę zmywarki, a następnie wodę. Delikatnie wymieszaj oba razem, aż pojawi się kilka bąbelków tu i tam. Teraz dzieci mogą dmuchać do wody słomkami (ale uważaj!). W ten sposób powstają małe bąbelki, z których niektóre z pewnością uniosą się w powietrze.

Rysuj symetryczne obrazki

Ćwiczenie symetrii z małymi dziećmi - przenoszenie półobrazów z lustrem i bez

Jeśli chcesz spokojniejszego zajęcia, nie możesz się pomylić z malowaniem i rysowaniem. Świetnym wariantem byłby taki rysunek symetrii. W tym celu możesz wydrukować dowolny motyw (lub samodzielnie go narysować), a następnie po prostu wyciąć papier w środku. Możesz wtedy używać lewej strony dla praworęcznych, a drugiej dla leworęcznych. Następnie przyklej pół obrazu do białego, tak aby było jeszcze miejsce do rysowania po drugiej stronie, a dzieci muszą następnie przenieść go w lustrzanym odbiciu na drugą stronę. Można również użyć do tego lustra.