Kochać rodzinę

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci – te gry to świetny sposób na zachęcenie do koncentracji

To normalne, że dzieciom trudniej jest skoncentrować się na zadaniu przez dłuższy czas. Jednak słaba koncentracja występuje coraz częściej u dzieci, co nie tylko skutkuje gorszymi wynikami w nauce, ale z czasem może również prowadzić do frustracji, co jest silnym obciążeniem psychicznym. Dlatego tym bardziej zalecane jest promowanie koncentracji. Należy to zrobić w zabawny sposób i bez presji, aby maluchy mogły się dobrze bawić. Dlatego przygotowaliśmy kilka gier koncentracyjnych i ćwiczeń koncentracyjnych dla dzieci, które możesz wykorzystać w tym celu.

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci – zapamiętywanie liczb

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci z liczbami - łańcuch liczb jako gra pamięciowa

Jeśli chcesz poprawić koncentrację, możesz wypróbować prostą grę pamięciową. Tworzysz ciągi liczb, stopniowo dodając nowe liczby w powolnych krokach. Daj dziecku dowolny numer, który chce, aby zapamiętało do następnego dnia. Jeśli rzeczywiście pamięta, dodaj kolejny numer. Możesz to robić tak długo, jak chcesz. Jeśli Twoje dziecko nie pamięta dnia, po prostu trzymaj się poprzedniej sekwencji cyfr i pomiń dzień (nie dodawaj nowego numeru).

Ćwicz koncentrację poprzez ciszę

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci, które łatwo się rozpraszają - siedź spokojnie

Po prostu bądź spokojny i naucz się koncentrować? Tak, jest to możliwe i świetne przygotowanie do pracy domowej z dziećmi, które łatwo się rozpraszają i mają marzenia. Ćwiczenie koncentracji dla dzieci polega po prostu na tym, aby dziecko przez chwilę siedziało nieruchomo. Tutaj również powinieneś zacząć od małych i ustawić krótszy okres czasu. Możesz wtedy stopniowo wydłużać czas.

Policz słowa podczas słuchania

Liczenie słów podczas czytania na głos pomaga dzieciom się skoncentrować

Nie ma znaczenia, czy czytasz, czy opowiadasz historię lub inny rodzaj tekstu. Zdefiniuj konkretne słowo, o którym wiesz, że będzie częściej pojawiać się w tekście (np. „i”). Dziecko musi wtedy uważnie Cię wysłuchać i policzyć, ile razy pojawia się wybrane słowo. Jeśli to ćwiczenie działa, możesz zwiększyć poziom trudności i określić dwa słowa, które należy policzyć. Tak czy inaczej, dziecko musi się skoncentrować, aby móc liczyć. W takich ćwiczeniach na koncentrację dla dzieci nie oczekuj, że dziecko będzie podążało za treścią samej historii, bo nie o to w tym przypadku chodzi.

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci – znajdź błędy

Kolejnym świetnym ćwiczeniem ze słuchania jest znajdowanie błędów w opowiadaniu. Jest to szczególnie zabawne w przypadku wielu dzieci. Chodzi o to, że: Czytasz lub opowiadasz dowolną historię i włączasz do tego nierealistyczne kombinacje słów. Są to na przykład „zielony słoń”, „kwadratowe kółko”, „słodka cytryna” itp. Gdy tylko dzieci zauważą błąd, mogą głośno krzyknąć „błąd”. Takie ćwiczenia na koncentrację można wykonać również dla dzieci w formie zawodów.

Liczenie kroków

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci - liczenie kroków podczas chodzenia

Nie oznacza to tylko liczenia kroków od punktu A do B. Przede wszystkim dziecko powinno oszacować, ile może to być kroków. Możesz zacząć od nowa z mniejszymi odległościami (na przykład od Twojej lokalizacji do najbliższego drzewa), a następnie z czasem je zwiększać. Gdy dziecko zgadnie, wyjdź i policz kroki. Jeśli masz kilkoro dzieci, ten rodzaj ćwiczenia koncentracji jest szczególnie zabawny dla dzieci, ponieważ zamienia się w świetną rywalizację. Kto był najbliżej prawidłowej liczby kroków? Gra jest świetna, jeśli chodzisz z dziećmi.

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci z alfabetem

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci z alfabetem

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już alfabetu, możesz użyć tej ustalonej sekwencji liter do ćwiczeń koncentracji dla dzieci. Ale ważne jest, aby Twoje dziecko było w tym naprawdę dobre. Na przykład poproś ich, aby wymieniali tylko co dwie lub trzy litery. Jeszcze trudniej jest mówić alfabet od tyłu, aby wykorzystać ten wariant jako wzmocnienie treningu koncentracji z dziećmi.

Opisz dzień rodzicom

Jako ćwiczenia na koncentrację dla dzieci, niech rozmawiają o życiu codziennym i słuchają

To, że dziecko mówi rodzicom, jak minął dzień, samo w sobie jest świetnym ćwiczeniem, które pomaga skupić się i poprawić pamięć. Może dobrze radzić sobie z problemami z koncentracją u dzieci. Jest to również sposób na okazanie zainteresowania jako rodzica. Jeszcze większym wyzwaniem jest, gdy dziecko musi opowiedzieć wszystkie wydarzenia od tyłu. Możesz też najpierw posłuchać codziennej rutyny w normalnej kolejności, a dopiero potem opisać ją od tyłu.

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci – liczenie wstecz

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci - odliczanie wstecz na komendę

Ćwiczenia skupiające dla dzieci z liczbami mogą być równie zabawne. Dziecko powoli zaczyna liczyć w normalnej kolejności. W dowolnym momencie dajesz sygnał (klaśnięcie, gwizdnięcie, pukanie w stół, pstryknięcie itp.) i dziecko musi liczyć wstecz od miejsca, w którym dotarło. Potem możesz dać kolejny znak, a dziecko będzie dalej odliczać.

Pakuję walizkę

Gra spakuję walizkę jest idealna na wzmocnienie pamięci

Klasykiem wśród gier pamięciowych, w które każdy dorosły bawił się w dzieciństwie, jest „Pakowanie walizek”. Podobnie jak w przypadku gry liczbowej, liczba ta stale rośnie, ale nie jest rozłożona na kilka dni. Na przykład jedna osoba zaczyna od „Zapakuję walizkę i wezmę ze sobą kurtkę”, które następna osoba musi najpierw powtórzyć, a następnie dodać swój przedmiot. Stopniowo coraz więcej przedmiotów jest ustawianych w kolejce, co świetnie sprawdza się jako trening koncentracji dla dzieci. Co więcej, ta gra jest naprawdę fajna!

Ze zwierzętami

Podobnym wariantem tego typu ćwiczeń na koncentrację dla dzieci, w których może bawić się kilka osób, jest wyliczanie zwierząt. Ale nie na oślep! Osoba najpierw wymienia jeden z trzech elementów ziemi, wody lub powietrza. Jeśli jesteś pierwszym, który nazwał zwierzę z nazwanego elementu, możesz wybrać kolejny element. Nie można ponownie nazwać zwierzęcia, które zostało już nazwane.

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci – pamięć z odmiennością

Pamięć z odgłosami - napełnij jajka-niespodzianki ryżem, solą i soczewicą

Znasz grę pamięciową, prawda? Karty, na których kilka motywów ilustruje się dwukrotnie, a następnie trzeba je połączyć za pomocą zapamiętywania, to naprawdę dobra gra w koncentrację. Możesz jednak zagrać w podobny wariant tego typu ćwiczeń koncentracji dla dzieci, jeśli nie masz dostępnych kart. Możesz także użyć dźwięków zamiast obrazów. Jak? Potrzebujesz tylko kilku pojemników, które wypełniasz do połowy takimi rzeczami jak ryż, sól, mały makaron, soczewica i tym podobne (odpowiednie są na przykład plastikowe pojemniki na jajka-niespodzianki). Wybierz materiały łatwe do rozróżnienia pod względem hałasu.

Podobnie jak w przypadku gry karcianej, każdy materiał potrzebujesz dwa razy. Zaznacz to samo na dole. Następnie ustawiamy pojemniki, a dziecko bierze pierwszy, potrząsa nim, odkłada z powrotem, a następnie potrząsa drugim. Jeśli uważasz, że znalazłeś dwa takie same, możesz to sprawdzić za pomocą oznaczeń. Jeśli nie, może wypróbować dwa następne pojemniki.

Oglądaj chmury

Ćwiczenia koncentracji dla dzieci - obserwacje chmur na świeżym powietrzu

Jest to również gra, w którą każdy prawdopodobnie grał kiedyś w dzieciństwie i jest świetna jako ćwiczenie koncentracji dla dzieci. Jeśli pogoda na to pozwoli, połóż się z dzieckiem na łące i obserwuj przepływające chmury. Jeśli na zewnątrz jest rześko, możesz alternatywnie usiąść przy oknie. Dziecko powinno teraz odkryć chmurkę, której kształt przypomina mu coś. To sprzyja kreatywności. Jeśli dziecko ma z tym trudności, możesz również pomóc w znalezieniu kształtu. Następnie powinien zamknąć oczy na przykład na 10 sekund, a potem musi ponownie znaleźć swój kształt. To zadanie promuje myślenie przestrzenne.

Ćwiczenia koncentracji u dzieci ze słowami

Zadania na koncentrację ze słowami - pomysły, które fajnie się bawi

Zamień litery

Dzieci, które już umieją czytać i pisać, mogą poprawić swoją zdolność koncentracji dzięki tej interesującej grze. Tego rodzaju ćwiczenia koncentracji dla dzieci można w każdej chwili wykonywać spontanicznie i działają w następujący sposób: Wymyśl złożone słowo i zamień pierwsze litery. Na przykład piłka nożna staje się „pokutą”, łóżeczko dziecięce staje się „łańcuchem wiążącym”, a ciasto cytrynowe staje się „uprawą kitronu”. Gra gwarantuje, że ludzie będą się śmiać, a jednocześnie możesz ją wykorzystać do zwiększenia koncentracji dzieci. Możesz również zapisać słowa, aby rozpocząć. Jeśli dziecko widzi słowo, łatwiej będzie mu zamieniać i przestawiać litery. Następnie z czasem możesz spróbować zagrać w grę bez zapisywania jej. Wtedy dziecko musi sobie wyobrazić słowo.

Ciągi słów

Poniższa gra jest również rozgrywana ze złożonymi słowami, aby poprawić brak koncentracji dziecka: Zacznij od złożonego słowa. Dziecko musi wtedy znaleźć nowe słowo, które kończy się słowem, które wspomniałeś. Przykład: letnie słońce, słonecznik, ogród kwiatowy, altanka, drzwi wejściowe itp. W tę grę można również grać w dowolnym momencie, ponieważ nie są wymagane żadne specjalne materiały ani przygotowania.

Pisownia jako ćwiczenie przeciwko słabej koncentracji u dzieci

Zaklęcie

Pisownia to klasyka wśród ćwiczeń na koncentrację dla dzieci. W zależności od wieku wybierasz długość słów. Na początek użyj krótkich słów od 4 do 6 liter. Jeśli stwierdzisz, że Twoje dziecko nie ma z nimi problemów, możesz przejść do dłuższych słów. To świetny sposób na podejście do wszystkich rodzajów zadań związanych z koncentracją. Najpierw sprawdź, w jakim stopniu Twoje dziecko radzi sobie z poziomem trudności, aby uniknąć frustracji. W końcu ćwiczenia powinny być zabawne!

Policz litery

Powiedz słowo, a następnie liczbę, gdzie liczba reprezentuje jedną z liter w słowie, które dziecko musi znaleźć. Aby to zrobić, dziecko musi być w stanie wyobrazić sobie zapisane słowo. Na przykład, jeśli powiesz „Wiese”, a następnie cyfrę 4, oznacza to literę „S”. Używaj krótszych słów dla małych dzieci, podczas gdy możesz używać długich słów dla starszych dzieci.

Ćwiczenia koncentracji dzieci z piłką

Graj w piłkę i klaskaj, jednocześnie promując koncentrację

Szczególnie dobrą zabawą są ćwiczenia na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy w ćwiczeniach na koncentrację dla dzieci gra piłka. Znajdź ścianę, rzuć w nią piłkę dziesięć razy i złap ją rękoma. W następnej rundzie rzucasz tylko dziewięć razy i gdy piłka jest w ruchu, raz klaszczesz. Poziom trudności wzrasta z każdym rzutem: rzucaj osiem razy i klaszcz dwa razy, potem rzucaj siedem razy i klaszcz trzy razy itd. Piłka nie powinna spaść na ziemię! Jeśli tak, dziecko musi zacząć wszystko od nowa.

Miasto-wieś-rzeka

Miasto-wieś-rzeka poprawia wiedzę geograficzną i sprzyja koncentracji

Kto nie lubił grać w tę grę w dzieciństwie? Był również bardzo popularny w szkole. Jako ćwiczenie koncentracji w szkole podstawowej jest bardzo odpowiednie, ale dzieci powinny być nieco starsze i znać niektóre kraje, miasta i rzeki. Jeden z graczy w myślach przechodzi przez alfabet, inny po kilku sekundach woła „stop”. Litera, do której gracz właśnie dotarł, jest teraz pierwszą literą wszystkich kolumn. Kto jako pierwszy wypełni wszystkie kolumny, kończy rundę i punkty są odnotowywane: Kto jako jedyny wypełni pole, otrzymuje 20 punktów, jeśli dwie odpowiedzi powtórzą się wśród graczy, otrzymujesz 5 punktów, a kolumna została wypełniona przez każdy , ale z różnymi odpowiedziami, każdy otrzymuje 10 punktów. Ponieważ punkty muszą zostać zsumowane na końcu, gra promuje również arytmetykę jako ćwiczenie koncentracji dla dzieci.

Widzę to, czego ty nie widzisz

Widzę to, czego nie widzisz - ćwiczenia koncentracji dla młodych i starszych

Cóż, czy znów pojawiają się wspomnienia z dzieciństwa? Przed nadejściem komputerów i smartfonów bawiły się w to również dzieci i jest to idealne rozwiązanie, jeśli szukasz ćwiczeń na koncentrację dla dzieci. Szukasz dowolnego przedmiotu w pokoju (lub na zewnątrz), nie nazywając go zbyt głośno. Następnie opisujesz to słowami „Widzę coś, czego nie widzisz, a to jest…” i mówisz właściwość obiektu (np. „…i to jest zielone”. Dla drzewa). Gdy tylko dziecko odgadnie przedmiot, nadchodzi jego kolej i może wybrać inny. Ponieważ gra jest dość prosta, nadaje się również do ćwiczeń koncentracji w przedszkolu.