Kochać rodzinę

Jak dzieci mogą uprawiać sport w domu – pomysły, jak utrzymać dziecko przy złej pogodzie

Obecna kwarantanna lub obszary objęte ograniczeniami publicznymi z powodu Covid-19 wymagają wiele od rodziców – dzieciom nie wolno chodzić na plac zabaw, aby się wyładować, a nadmiar energii, który się w nich gromadzi, może być dość wyczerpujący zarówno dla matki, jak i dla ojca. Ale nawet w normalne deszczowe lub szczególnie wietrzne dni gra na zewnątrz musi zostać odwołana. Następnie należy poszukać innego sposobu na zachęcenie dzieci do ćwiczeń i pozbycie się ich energii. Jedną z takich opcji jest umożliwienie dzieciom uprawiania sportu.

Ćwiczenia sportowe dla dzieci w domu i na świeżym powietrzu

Sporty dla dzieci – pomysły na zabawne ćwiczenia z koronawirusem i deszczem

W końcu sport jest zawsze dobry, więc nie zaszkodzi, jeśli jako rodzice weźmiecie udział. Wręcz przeciwnie, faktycznie służysz jako dobry wzór do naśladowania i motywujesz. Ale jakie ćwiczenia najlepiej nadają się, gdy dzieci chcą lub powinny uprawiać sport? Wyjaśnimy ci to!

Sport dla dzieci do wyładowania

Uprawianie sportu z dziećmi i aktywne spędzanie czasu w domu

Wszystkie wymienione ćwiczenia sportowe można oczywiście wykonywać nie tylko w pomieszczeniach. Na świeżym powietrzu zawsze jest lepiej. Ale jeśli pogoda nie sprzyja, dobrą alternatywą są własne cztery ściany lub hala sportowa. Tak czy inaczej, aktywność fizyczna nigdy nie może być szkodliwa dla zdrowia – oczywiście o ile nie nadużywasz swojego ciała.

Dziecko i sport – bieganie

Dzieci lubią biegać i mogą to robić w domu i na zewnątrz

To, co zwykle nie jest szczególnie lubiane przez dorosłych, to świetna zabawa dla dzieci: bieganie i bieganie. A to sprawdza się nie tylko na łące. Dzieci mogą również uprawiać tego rodzaju sport w domu, wymyślając różne gry dla dzieci i motywując maluchy do większej aktywności fizycznej. Możesz biegać wokół stołu lub kilka odległości tam iz powrotem w salonie. Idealny jest również długi korytarz.

Dzieci szczególnie lubią konkursy (i pochwały, które potem otrzymują od rodziców). Co powiesz na przykład na małą sztafetę po mieszkaniu? Bieganie staje się również bardziej interesujące, jeśli zmienisz ruchy pomiędzy: pisanie, podnoszenie kolan lub dotykanie pośladków piętami podczas biegu. Możesz również zachęcać dzieci poprzez ćwiczenia i sport, jeśli muszą zmieniać kierunek, zmieniać prędkość i łączyć różne ruchy. Jak widać, sport można zaprojektować w bardzo różnorodny sposób dla dzieci.

Ćwiczenia skoków

Skakanie i uprawianie sportu z dziećmi – wariacje na skoki

Skakanie wzmacnia mięśnie oraz poprawia wydolność sercowo-naczyniową i wytrzymałość. A prosty skok w górę nie jest jedyną opcją. Jeśli chcesz, aby dzieci uprawiały sport, dlaczego nie spróbować?

 • Podnośnik do skakania
 • Napinaj nogi podczas skakania
 • Skacz tam iz powrotem lub w bok
 • Skakanie na jednej nodze (również ćwiczy równowagę)
 • Wskocz w powietrze i skrzyżowaj nogi podczas lądowania. Zmiana przy następnym skoku.

Przysiady i wypady

Przysiady i wypady wzmacniają mięśnie nóg i pośladków

Przysiady wzmacniają mięśnie nóg i pośladków. To z kolei stanowi najlepszą podstawę do bezpiecznego wykonywania różnych ćwiczeń sportowych w przyszłości. Tak zwane przysiady są więc idealne, gdy dzieci chcą uprawiać sport. Oprócz klasycznych przysiadów odpowiednie są również wykroki. Działają one nie tylko do przodu i do tyłu, ale także na boki. Bazując na tych ćwiczeniach, możesz wymyślić zabawny trening dla dzieci, taki jak:

 • Przysiad, a następnie skok
 • Naprzemienne przysiady i wypady w różnych kierunkach
 • Trzymaj przysiad
 • Przysiad z nogami rozstawionymi na szerokość barków lub w pozycji sumo (nogi rozstawione, stopy i kolana skierowane w tym samym kierunku)

Przy tym pamiętaj o utrzymaniu prawidłowej postawy, aby nie obciążać stawów. Kolana nigdy nie powinny znajdować się powyżej czubków palców, a ciężar powinien spoczywać na piętach.

Sporty dziecięce w domu – przysiady, pompki i deski

Deski jako sport dla dzieci i dla dorosłych - zorganizuj zawody z rodzicami

W szczególności górna część ciała (ale nie tylko) jest ćwiczona przy użyciu klasycznych przysiadów i pompek. Są też deski, które są równie popularne wśród dorosłych i są doskonałym sposobem na rozbudzenie ducha walki w dzieciach. Na przykład możesz zorganizować mały konkurs. Kto wytrzyma najdłużej? Jako osoba dorosła nie jesteś tylko sędzią. Jesteś również odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej pozycji.

Aby klasyczne przysiady nie znudziły się, można dodać dodatkowe ruchy: przy podnoszeniu tułowia trzymaj nogi skośnie w powietrzu lub prosto do góry, wykonuj ruchy rowerowe nogami, kopnij w powietrzu itp. Wszystkie te ćwiczenia można łączyć z wyżej wymienionymi, aby uzyskać zabawny trening, gdy dzieci mają uprawiać sport.

Pomysły na gry sportowe dla dzieci

Gry sportowe do domu - bądź aktywny przy złej pogodzie

 • Sztafeta z przysiadem: Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach po obu stronach pokoju i patrzą na siebie. Na sygnał startu biegną do siebie, spotykają się w środku i robią trzy przysiady. Po każdym przysiadzie dwoje dzieci naprzeciw siebie musi uderzać się w dłonie. Następnie biegną z powrotem do pozycji wyjściowej i powtarzają kroki.
 • Róg: Każde dziecko dostaje kącik w pokoju. Następnie powinni biegać po pokoju (np. w kółko) i na Twój sygnał wrócić do swojego narożnika i tam wykonywać określone ćwiczenia (przysiady, pompki, przysiady, pajacyki itp.). Najlepiej, aby dzieci same decydowały, którymi mają być.
 • Bieganie z ćwiczeniami: Oznacz tor wyścigowy pachołkami, poduszkami, pustymi puszkami, butelkami lub innymi przedmiotami. Na „idzie” dzieci uciekają i jak tylko krzykniesz „wstecz”, muszą się odwrócić i biec z powrotem na start. Zanim jednak dzieci tam dotrą, daj nowy sygnał, prosząc je o wykonanie dowolnego ćwiczenia (przysiadów, skoków, turlania się, pompek lub ich odmian itp.). Ustal wcześniej, jak powinien wyglądać sygnał i jakie ćwiczenie chciałyby wykonać dzieci.

Sport matka-dziecko – ćwiczenia rozciągające na zakończenie

Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać przed i po ćwiczeniach

Aby utrzymać silne i zdrowe mięśnie po ćwiczeniach dzieci, ważne są ćwiczenia rozciągające. Zapobiega to również kontuzjom. Ponadto ćwiczenia rozciągające po ćwiczeniach i ćwiczeniach są świetnym sposobem na uspokojenie i uspokojenie dzieci.