Kochać rodzinę

Jak dzieci mogą nauczyć się wiązać buty – wskazówki, narzędzia do majsterkowania i powiedzenia

Jedną z wielkich rzeczy, która ułatwia rodzicom rozwój swoich pociech, jest prawdopodobnie moment, w którym maluchy uczą się wiązać własne buciki – kolejny mały krok w kierunku niezależności. Jasne, zapięcia na rzepy są praktyczną alternatywą dla bardziej nieporęcznych sznurowadeł i są też sznurówki bez wiązań, ale prędzej czy później tego też trzeba się nauczyć. W końcu kokardka jest bardzo praktyczna nie tylko do butów, ale także do wielu innych rzeczy w życiu codziennym (np. wiązanie prezentów). Ale o ile nam dorosłym może wydawać się łatwe wiązanie sznurowadeł, jest to naprawdę duże wyzwanie dla młodych: używane są obie ręce, a co za tym idzie obie połówki mózgu i tylko po trzy palce. Ćwiczona jest koordynacja ręka-oko. Całkiem sporo jak na to małe stworzenie! Jak więc uczyć dzieci, jakie techniki są najlepsze i czy są jakieś wskazówki, triki lub narzędzia, które mogą pomóc? Wyjaśniamy, jak dzieci mogą szybko i łatwo nauczyć się wiązać buty.

Nauka wiązania butów – nie spiesz się!

Nauka wiązania butów z dziećmi - wskazówki, instrukcje i powiedzonka

Aby młodzi ludzie mogli naprawdę nauczyć się wiązać buty, muszą oczywiście być w odpowiednim wieku. Dwulatek, który wciąż jest w trakcie rozwijania zdolności motorycznych, nie tylko zmaga się z tym dość skomplikowanym zadaniem, ale najprawdopodobniej po prostu poniesie porażkę – a Ty po prostu rozpaczasz. Kiedy jest odpowiedni wiek, aby nauczyć się wiązać sznurowadła lub kokardę??

Naucz się wiązać buty i pomóż dzieciom stać się bardziej niezależnymi

W wieku 4 lat dzieci zwykle rozwinęły wystarczającą zdolność motoryczną, aby móc wiązać sznurowadła. Oczywiście zawsze należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i w innym tempie. Więc po prostu spróbuj, ale nie bądź rozczarowany, jeśli Twoje dziecko ma problemy pomimo rzekomo „właściwego” wieku lub nawet nie radzi sobie wcale. Obecnie tylko jedna trzecia uczniów szkoły podstawowej potrafi zawiązać kokardę dzięki prostym zapięciom na rzepy. Kolejnym ważnym warunkiem ćwiczeń jest to, że Twoje dziecko jest już zainteresowane wykonaniem pętli.

Trzy techniki wiązania sznurówek do naśladowania

Nawet jeśli nauka wiązania butów zajmuje dzieciom trochę czasu, a maluchom dłużej, eksperci zalecają cierpliwość. Jak wspomniano wcześniej, jest to ważny krok w kierunku samozatrudnienia. Wielu rodziców popełnia błąd, robiąc wszystko dla dzieci tylko po to, by zaoszczędzić czas. Ale powinieneś zacząć jak najwcześniej, aby zmotywować dziecko do samodzielnego robienia codziennych rzeczy. I nie dotyczy to tylko sznurowania butów. Również zakładanie i zdejmowanie kurtki, zapinanie na zamek lub guziki i tak dalej. To wymaga czasu, ale w końcu i Ty będziesz szczęśliwy, że nie musisz robić wszystkiego sam.

Sznurowadła bez wiązania – sztuczki i narzędzia

Łatwe wiązanie trampek – wskazówki i instrukcje, jak szybko odnieść sukces

Podczas gdy niektóre dzieci rozpoznają technologię po prostu patrząc na dorosłych, zapamiętują ją, a następnie wdrażają, inne dzieci potrzebują trochę więcej czasu na ćwiczenie. Jest to całkowicie normalne i nie powinno Cię martwić! Możesz wesprzeć naukę za pomocą kilku narzędzi. I są nawet zabawne powiedzonka i rymowanki, które powinny ułatwić dzieciom, a przede wszystkim sprawić, że ćwiczenia będą przyjemniejsze.

Techniki sznurowadeł

Promuj rozwój dzieci i naucz sznurowania butów

Więc najważniejsze pytanie brzmi: „Jak zrobić pętlę?” Jeśli chcesz prawidłowo zasznurować buty, masz do wyboru różne techniki. Co jest lepsze, jest całkowicie indywidualne. Podczas gdy niektórzy wolą jedną metodę, inni przysięgają na drugą. Podsumowaliśmy trzy popularne techniki, z których dzieci mogą korzystać, aby szybko nauczyć się wiązać buty.

Wiązanie sznurówek - sztuczka z króliczymi uszami dla dzieci i dorosłych

Wiązanie butów – instrukcje dla początkujących stosujących metodę ucha królika

Do zawiązania bucików dla dzieci prawdopodobnie najłatwiej jest wykonać technikę ucha królika polegającą na wiązaniu podwójnej kokardki. Po zawiązaniu obu końców sznurowadeł w poprzek, formujesz dwie pętle, związujesz je w poprzek i ściągasz razem. Nazwa metody wzięła się stąd, że pętle przypominają uszy królika. I właśnie to skojarzenie z królikiem sprawia, że ​​technologia jest tak popularna wśród dzieci. W dodatku jest to bardzo proste. Jednak w tym przypadku węzeł zwykle nie jest tak ciasny, jak w przypadku innych technik.

Naucz się wiązać buty z kwadratowymi węzłami jako klasykiem z instrukcjami

Wiązanie butów w kwadratowe supełki – instrukcje dla dzieci

Prawdopodobnie najczęstszym sposobem zawiązania pętli jest tak zwany węzeł kwadratowy. Robi się też ciaśniej, ponieważ po zawiązaniu sznurowadeł można mocniej naciągnąć. Najpierw zawiąż dwa końce na krzyż. Następnie jedną ręką tworzysz pętlę. Zwykle osoby praworęczne robią to prawą ręką, a osoby leworęczne lewą ręką, ale po prostu zobacz, jak może to być łatwiejsze dla twojego dziecka.

Przytrzymaj pętlę i owinąć drugi koniec koronki wokół palca i zapętlić drugą ręką. Teraz nadchodzi bardziej skomplikowana część: musisz teraz pociągnąć pętlę, którą otrzymałeś, owijając ją przez otwór od dołu (tam, gdzie dwa końce sznurowadła wychodzą z buta).

Naucz się wiązać buty w prostych krokach - Jak zawiązać kokardy

Nauka wiązania buta – szybka i łatwa metoda

Mniej znana jest metoda, którą możecie zobaczyć na filmie. To naprawdę prosta technika, która działa bardzo szybko, gdy już ją opanujesz. Sznurowadła są ponownie wiązane tylko na krzyż. Następnie weź go małymi palcami, mocno zaciśnij i zostaw wystarczająco dużo miejsca pod spodem, aby go uchwycić. Zbierz kciuk i palec wskazujący razem i poprowadź je z jednej strony od dołu, a z drugiej strony od góry lub nad ciasno naciągniętą sznurowadłem. Aby to zrobić, musisz go trochę poluzować.

Nieznacznie rozdziel kciuk i palec wskazujący i chwyć przeciwległą sznurowadło między dwoma palcami. Pociągnij mocno i masz łuk. Chociaż na pierwszy rzut oka ta metoda może wydawać się skomplikowana i może wymagać kilku prób, uważamy, że jest idealna, gdy dzieci chcą nauczyć się wiązać buty.

Naucz dzieci majstrować przy narzędziach i wiązać sznurowadła

Naucz się wiązać buty z pudełkiem jako pomocą - zawiąż kokardę z dzieckiem

Jasne, możesz nauczyć się wiązać sznurowadła bezpośrednio na bucie. Ale oprócz tego, że Twoje stopy mogą z czasem zacząć się pocić, zwykle są też brudne. Więc nie bardzo praktyczne, jeśli chcesz nauczyć się wiązać buty w domu, a nawet przy stole. Z tego powodu możesz również nauczyć dziecko podstaw na praktycznej pomocy. Pokażemy Ci dwa pomysły, które możesz majstrować przy przedmiotach codziennego użytku.

Zamień pudełko na chusteczki w but do ćwiczeń

Nauka wiązania butów – rękodzieło z pudełkiem na chusteczki

  • Pudełko na chusteczki
  • Sznurowadła (najlepiej w różnych kolorach)

Pudełka na chusteczki występują w różnych rozmiarach i mają ładny wzór, dzięki czemu szybko znajdziesz świetny model dla swojego dziecka. Jak tylko chusteczki się zużyją, możesz przestawić pudełko, a dziecko może nauczyć się wiązać buty z Twoją pomocą.

Naucz się wiązać buty za pomocą kartonów z jajkami - ćwicz sznurowanie dzięki temu pomysłowi na rękodzieło

Poćwicz wiązanie butów na kartonie z jajkami

  • Karton jajek
  • Sznurowadła (najlepiej kolorowe)

Odwróć karton z jajkami do góry nogami (pokrywką w dół) i przebij otwór przez każdą komorę na jajka. Możesz na przykład użyć spiczastego ołówka lub kolorowego ołówka. Możesz przewlec sznurowadła przez te otwory, a potem nauczyć się wiązać buty z dzieckiem.

Dzieci uczą się wiązać buty na tekturze i sznurkiem

Narysuj buty na kartonie i Naucz się wiązać łuk

Narysuj na kartonie parę butów lub jeden but. To nie musi być dzieło sztuki. Zewnętrzny zarys buta wystarczy. Następnie przebijasz w bucikach dwa rzędy dziurek, przeciągasz przez nie sznurowadła lub zwykły sznurek i dzieci mogą nauczyć się wiązać buty. Dzieci mogą nawet pomóc w tym projekcie rękodzielniczym i mieć z nim podwójną frajdę. Starsze dzieci, które już opanowały wiązanie sznurowadeł, mogą nawet zająć się tworzeniem różnych wzorów za pomocą sznurowadeł.

Zawiąż łuk z napisem

Zabawne wiązanie butów z powiedzeniem o wężu dla dzieci

Nauka wiązania butów to trudna sprawa dla naszych łobuzów, bez względu na to, jak wielkie jest pragnienie nauki u danego dziecka. Nie bez powodu istnieją rymowanki i powiedzonka dla dzieci, za pomocą których można ćwiczyć i uczyć się wielu różnych rzeczy (znasz rym „kropka, kropka, przecinek, linia – twarz księżyca jest gotowa do malowania twarzy?) . Nawet jeśli chcesz nauczyć się poprawnie wiązać buty, możesz skorzystać z rymów.

Sznurowane buciki dla dzieci z rymowankami i wierszykami - Mysz buduje dom

Nauka wiązania butów – jeśli jeszcze nie wyszło

Nauka wiązania butów – alternatywy jako przejście dla dzieci

To, że nauka wiązania butów nie działa w ten sposób, nie oznacza, że ​​musisz od razu zrezygnować ze sznurowanych butów. Wręcz przeciwnie – noszenie takich butów może motywować Twoje dziecko do próbowania ich w kółko, dopóki nie opanuje tego. Do tego czasu możesz ułatwić dziecku życie w następujący sposób:

  • Buty ze sznurowadłami i zamkiem z boku – Buty zawsze pozostają związane i są zakładane i zdejmowane przez otwarcie i zamknięcie zamka.
  • Buty do wiązania dla dzieci z kulką zaciskową / korkiem do sznurka – Są wykonane z metalu lub plastiku i zapewniają takie samo trzymanie jak sznurowadła (jeśli nie nawet lepsze). Sznurowadła są po prostu przewleczone przez przewidziane otwory, a stoper sznurka następnie dokręcony. Dzięki temu dziecko może bez problemu zawiązać sznurowadła bez kokardki.
  • dzieci Koronki bez wiązań z metalowym zapięciem magnetycznym – na końcach sznurowadeł znajdują się magnesy, które po prostu spina się razem.