jesień

Rękodzieło z orzeszkami bukowymi i nie tylko: pomysły na jeże, gnomy i spółkę.

majstrować przy bukowych szyszkach jeża jesienna dekoracja

Orzechy bukowe należą do jesieni, a także kasztany, żołędzie itp. i są używane do wszelkiego rodzaju rękodzieła. Orzechy bukowe są owocami buka zwyczajnego i charakteryzują się kolczastymi strąkami i trójkątnymi orzechami. Dziś pokażemy Wam kilka świetnych pomysłów na rzemiosło z orzeszków bukowych, które obiecują zabawę młodszym i starszym. daj się zainspirować!

strąki i jądra orzechów bukowych

Szczególnie jesienią wszędzie roi się od buków. Orzeszki bukowe można zbierać w parkach i lasach lub kupować gotowe. Zebrane orzeszki bukowe należy wcześniej rozłożyć na kilka dni do wyschnięcia. Do naszych pomysłów na rękodzieło potrzebne są tylko kolczaste pokrowce.

Zrób jeże z buka z dziećmi

majstrować przy bukach jeż dzieci plastelina

Robienie małych jeży to świetna zabawa dla dzieci jesienią! A małych kłujących rabusiów można szybko wyczarować za pomocą orzeszków bukowych. Wystarczy odpowiedni podkład, taki jak plastelina, ciasto solne lub dlaczego nie ziemniak. Następnie można do tego włożyć orzeszki bukowe. Alternatywnie możesz wyciąć kontur jeża z kartonu.

Zrób własnego jeża z siana i buków

majstrować przy bukach jeże jesienne jabłka jagody

Figurki zwierząt wykonane z siana to świetne ozdoby do domu i ogrodu, które oddają wiejski klimat. W kilku prostych krokach można zrobić świetnego jeża z siana, pustej 2-litrowej butelki PET i orzeszków bukowych.

Wymagane materiały i narzędzia:

 • suche siano
 • Orzeszki bukowe
 • cienki drut nawojowy
 • Pistolet na gorący klej
 • ozdobne mini jabłka, mini dynie, dzika róża, żołędzie i nie tylko.
 • plastikowa butelka (np. 2 litry)
 • Gazety
 • taśma klejąca
 • Oczy do przyklejenia
 • kasztan na nos

Jeż Butelka dla Zwierząt Przyklejona Bukowe Kasztanowe Oczy

Najpierw owinąć butelkę gazetą i przymocować taśmą klejącą. W ten sposób nadajesz kształt swojej głowie i ciału i sprawiasz, że stają się pełniejsze. Ważne, aby jeż był stabilny i nie chwiał się. Teraz, zaczynając od głowy, owiń butelkę sianem i drutem. Ponieważ większość ciała jest pokryta orzechami bukowymi, możesz skupić się tylko na głowie i oszczędzać siano. Gdy zwierzę jest wyraźnie widoczne, ściśnij drut i skróć wystające łodygi.

Przymocuj orzechy bukowe za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco. Po prostu nałóż kroplę gorącego kleju na butelkę i sklej orzeszki bukowe blisko siebie. Następnie upiększyć ozdobami, klejem na oczy i nos i tyle!

Zrób urocze gnomy w kształcie stożka z kapeluszami z orzecha bukowego

majstrować przy bukach gnom czapka szyszki

Krasnale to świetny pomysł, jeśli chcesz zrobić z dziećmi coś miłego na jesień lub zimę. Do tego celu wykorzystywane są głównie naturalne materiały, czyli orzechy bukowe i szyszki. Malując szyszki i rysując na twarzach, dzieci mogą trenować swoje zdolności motoryczne i wyrażać swoją kreatywność.

Szyszki chochliki orzechy bukowe czapki dzieci majsterkować

Wymagane materiały i narzędzia:

 • Szyszki i orzeszki bukowe
 • Kulki styropianowe 20 mm lub koraliki drewniane
 • Pistolet na gorący klej
 • Farby i pędzle akrylowe
 • Brokat w sprayu
 • Nić / cienki sznurek do zawieszenia
 • czarny cienkopis

Najpierw pomaluj szyszki dowolną farbą i pędzlem i pozostaw do wyschnięcia. Oczywiście idealne są jesienne kolory, takie jak żółty, ochra, czerwony i pomarańczowy. Następnie spryskaj złotym brokatem i pozostaw na chwilę do wyschnięcia.

Na kulkach narysuj oczy, nos oraz usta. Następnie użyj pistoletu do klejenia na gorąco, aby przymocować głowę do ciała. Przymocuj orzeszki bukowe na kulkach jak kapelusze za pomocą gorącego kleju. Jeśli chcesz powiesić krasnale, przywiąż sznurek do czapek krasnali.

Kule ozdobne z orzechów bukowych

majsterkować z bukowymi kulkami ozdobnymi do zawieszenia

Kule ozdobne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów i są naprawdę bardzo ładne. Wycinają ładną figurę zarówno na tacy, jak i zwisając z ozdobnej gałęzi. Z kulki styropianowej, gorącego kleju i naturalnych materiałów kule ozdobne powstają bardzo szybko.

majsterkować z tacą na kulki ozdobne orzeszków bukowych

Wymagane materiały i narzędzia:

 • Kulki styropianowe ze sklepu rzemieślniczego (średnica ok. 11 cm)
 • Pistolet do klejenia na gorąco lub klej
 • Orzeszki bukowe
 • nożyce
 • (opcjonalnie) brązowa farba akrylowa i szeroki pędzel
 • (opcjonalnie) nić do zawieszenia

Najpierw kulki można pomalować brązową farbą akrylową lub pokryć mchem, aby nie było widać białego styropianu. Korzystne może być zastosowanie kawałka tekturowej tuby jako podparcia dla kulki styropianowej. Następnie kulkę skleja się buk po buk. Najlepiej pracować od góry do dołu. Następnie przyklej ozdobny sznurek.

Choinka wykonana z orzechów bukowych

Tinker z orzechami bukowymi dekoracyjny stół choinkowy

Kula ozdobna idealnie pasuje również do glinianego garnka. Najlepszy jest gliniany garnek, który jest mniejszy niż średnica kulki styropianowej. Ten sam pomysł rzemieślniczy można zrealizować w kształcie stożka i wyczarować małą choinkę z orzechów bukowych. Czerwone lub białe jagody mogą być wtedy pięknie wykorzystane jako bombki choinkowe.

szlachetne kwiaty buka

majsterkować z bukowymi białymi perłami elegancka dekoracja

Gdy tylko orzeszki bukowe dojrzeją, owoce w kształcie kapsułek otwierają się. Tutaj są jądra. Szczególnie pięknie wygląda, gdy błyszcząca perła jest otoczona brązową kłującą muszlą. Kiedy wszystkie orzechy bukowe są zamknięte, możesz spróbować krótko polać je gorącą wodą. Następnie pozwól okrywom dobrze wyschnąć przez kilka dni.

Orzeszki bukowe i świece

majsterkować z bukowymi świecami świece stożkowe taca z latarnią

Suszone orzechy bukowe świetnie nadają się również na jesienne dekoracje stołów. Najczęściej wykorzystywane są przy wykonywaniu wieńców i aranżacji, ale doskonale sprawdzają się również jako wypełnienie jesiennych lampionów, szklanych wazonów czy tac z wysokimi oprawkami. W połączeniu ze świecami rustykalne piękno orzechów bukowych naprawdę zyskuje na znaczeniu.

Zrób wieniec z kasztanów i buków

druciarz z bukiem kasztan wieniec styropianowy blank

Jak już wspomniano, formy styropianowe można wykorzystać na wiele sposobów podczas rękodzieła z orzechami bukowymi. Do wykonania wieńca wystarczy blankiet i pistolet do klejenia na gorąco. Wszystko inne zależy od Twojej wyobraźni. Na przykład oto kilka świetnych pomysłów:

 • Kasztany można również wykorzystać do wypełnienia luk między bukami. Oprócz przyjemnego kontrastu kolorów oba naturalne materiały mają różnice w fakturze. Kasztany mają gładką, błyszczącą i przyjemną w dotyku powierzchnię.

majstrować przy bukach wieniec instrukcje mch

 • Równie cudownie wygląda współgranie orzechów bukowych i mchu. Wieńce z mchu oddają poczucie lasu. Aby wydłużyć trwałość mchu, zalecamy konserwowanie produktów naturalnych mieszaniną 1 części gliceryny, 1 części acetonu i 3 części alkoholu. Mech moczy się w roztworze przez około tydzień. Zapobiega to pleśnieniu naturalnego materiału po pewnym czasie.

Baw się dobrze i powodzenia!

druciarz z orzechami bukowymi Świąteczny wieniec na drzwi - czerwone ozdoby