jesień

Konserwowanie, suszenie i prasowanie jesiennych liści: 3 sposoby na utrwalenie liści

Złota jesień jest tuż za rogiem i jak co roku we wrześniu przyroda pokazuje swoje kolorowe oblicze. Czerwone i żółte jesienne liście tworzą szczęśliwą atmosferę w domu pomimo pochmurnej pogody i tworzą przytulną atmosferę. Aby dekoracja wykonana z naturalnych materiałów trwała naprawdę długo, należy konserwować, suszyć lub prasować jesienne liście. Oznacza to, że ich jasne kolory są dłużej zachowane. Pokażemy Ci jak.

Konserwowanie jesiennych liści: konserwowanie liści woskiem

Jak powiesić jesienne liście jako girlandę Instrukcje

Jesień to odpowiedni czas na wyprawę do lasu po naturalne materiały. Dotyczy to przede wszystkim jesiennych liści. Ale i tutaj wymagana jest ostrożność, ponieważ istnieje wiele trujących roślin. Szczególnie rodziny z małymi dziećmi powinny zatem zwracać szczególną uwagę, ponieważ maluchy mogą połknąć części rośliny. W niektórych przypadkach liście mogą wywoływać reakcję alergiczną na dotyk. Chcąc być po bezpiecznej stronie, lepiej wykorzystać znane gatunki drzew i roślin o intensywnym jesiennym kolorze. Są to na przykład dzikie wino, gruszka skalna, aronia, klon i drzewo cukrowe. Liście te mają atrakcyjny kształt i żółto-pomarańczowo-czerwony kolor. Aby uzyskać te nasycone niuanse, możesz zakonserwować jesienne liście woskiem. Najlepiej do tego celu użyć wosku pszczelego. Ponieważ wosk jest podgrzewany, powinieneś najpierw przećwiczyć i wyjaśnić, jak bezpiecznie go używać z dziećmi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia. Aby móc zachować jesienne liście, potrzebne będą następujące materiały:

Konserwacja jesiennych liści woskiem Instrukcja

  • Papier do pieczenia lub folia spożywcza
  • Jesienne liście
  • para pęsety
  • wosk
  • średnia miska i mniejsza miska lub rondel i miska

Jak sprawić, by jesienne liście były trwałe za pomocą wosku pszczelego:

Naciśnij jesienne liście, wysusz je w książce i użyj do dekoracji

1. Rozpuść wosk w kąpieli wodnej. W tym celu wystarczy wlać trochę wody do większej miski i zawiesić w niej drugą, mniejszą miskę. Wlej wosk do mniejszej miski i podgrzewaj w mikrofalówce na średnim ustawieniu przez około 2-3 minuty.

2. Opcjonalnie można roztopić wosk w kąpieli wodnej na kuchence. Postępuj analogicznie jak przy mikrofalówce, czyli wlej do garnka 200 ml wody, a następnie zawieś w nim miskę. Włóż wosk do miski, podgrzej wodę w rondlu na średnim ogniu i pozwól woskowi się roztopić. Uważaj, wosk nie może się gotować ani gotować.

Zachowanie jesiennych liści Instrukcja

3. Gdy wosk całkowicie się rozpuści, zdejmij patelnię z ognia.

4. W międzyczasie wyczyść liście, przetrzyj je wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

5. Następnie weź jesienny liść pęsetą i przerzuć go przez wosk. Następnie umieść arkusz na folii spożywczej lub papierze do pieczenia.

6. Kontynuuj, aż wszystkie jesienne liście zostaną pokryte cienką warstwą wosku. Następnie pozostaw liście na godzinę do wyschnięcia.

Zachowane w ten sposób jesienne liście można wykorzystać do wykonania licznych dekoracji. Pamiętaj tylko, że tak łatwo się łamią.

Suszenie jesiennych liści: instrukcje

Naciśnij jesienne liście w książce, a następnie je pokoloruj

Jesienne liście można również wysuszyć solą. Rozłóż sól na dnie blachy do pieczenia i ułóż jesienne liście na wierzchu. Następnie przykryj liście drugą warstwą soli, a blachę do pieczenia folią spożywczą. Po około tygodniu możesz wyjąć jesienne liście. Mogą stać się trochę kruche i łatwiej rozpaść się, dlatego suszone jesienne liście bardziej nadają się do dekoracji na obrazach, płótnach lub na stole.

Prasowanie jesiennych liści i farbowanie ich na złoto Instrukcje

W ten sposób nigdy nie należy suszyć liści: Nigdy nie susz jesiennych liści w kuchence mikrofalowej, żelazku lub w piekarniku, ponieważ istnieje ryzyko pożaru. Jesienne liście mogą oczywiście również wysychać na słońcu, ale często powoduje to przebarwienia i deformacje. Suszone na słońcu jesienne liście szybko stają się kruche i nie można ich malować, nawlekać ani sklejać.

Wyciskanie jesiennych liści: tak to działa

Jak samodzielnie wykonać dekorację z suszonych jesiennych liści

Nawiasem mówiąc, jesienne liście można nie tylko suszyć i konserwować woskiem, ale także prasować. Po prostu udawaj, że suszysz kwiaty. Zbierz kilka grubych i ciężkich książek i umieść jesienne liście między dwoma arkuszami papieru kuchennego. Następnie umieść jesienne liście między kartkami książki i pozwól im wyschnąć przez kilka dni. W międzyczasie możesz sprawdzić, czy liście są suche, czy nie i wymienić ręczniki papierowe. Po tygodniu liście powinny wyschnąć. Suszone jesienne liście, podobnie jak kwiaty, zmieniają kolor i przybierają złotobrązowy kolor. Ale możesz się bardzo dobrze pomalować, na przykład farbami akrylowymi lub specjalnymi farbami ze sklepu rzemieślniczego. Są również płaskie i świetnie nadają się do wykonywania jesiennych wieńców, kolorowych obrazów dekoracyjnych oraz kreatywnych dekoracji ściennych. Po sezonie wysuszone jesienne liście możesz trzymać w ciemnym i suchym miejscu do przyszłego roku.

Suche jesienne liście do instrukcji z solą lub proszkiem do prania

Z suszonych jesiennych liści można wykonać liczne ozdoby do domu. Nie nadają się jednak do użytku na zewnątrz, ponieważ są bardzo kruche i mogą się rozpaść. Ale mogą łatwo przeciwstawić się upałowi, co czyni je idealną ozdobą kominka.