jadalnia

Zastawa porcelanowa – tradycyjny i stylowy prezent

Kup naczynia porcelanowe wzór niebieskie paski w stylu marynistycznym

Ogólnie rzecz biorąc, prawie każde gospodarstwo domowe ma wiele wariantów potraw. Są rzeczy, które są używane na co dzień i inne, które są zarezerwowane na świąteczne okazje. Jednak coraz więcej jest obecnie również, na przykład Filiżanki, kubki i butelki w trendach, które są zindywidualizowane dzięki osobistym zdjęciom lub specjalnym etykietom. Jednak jednym z najbardziej tradycyjnych rodzajów naczyń jest prawdopodobnie porcelana, którą można znaleźć niemal w każdym gospodarstwie domowym. Jednym z powodów triumfu porcelany w średniowieczu jest jej długa żywotność. Dziś porcelanowa zastawa stołowa stała się dostępna dla każdego, ale nie zawsze tak było. W przeszłości porcelanę nazywano „białym złotem”, a w XVII wieku porcelana była tak samo cenna jak złoto.

Nazwa porcelany pochodzi od ślimaka morskiego, ślimaka kauri, co po włosku oznacza „porcellana” (dt. „Świnka”). Przez długi czas w Europie krążyła plotka, że ​​z muszli tego ślimaka robiono chińską porcelanę.

 Nawet jeśli wyłączność została utracona, wizerunek naczyń porcelanowych został zachowany. Nawet dzisiaj, przy uroczystych okazjach, takich jak Boże Narodzenie, ludzie lubią układać na stole najlepszą porcelanę.

 Zastawa porcelanowa – Chiny jako punkt wyjścia

Naczynia porcelanowe kupują zestaw w kolorze białym

Historia porcelany zaczyna się w Cesarstwie Chińskim gdzieś w VII wieku naszej ery. Duże ilości białego kamienia podsunęły wynalazcom pomysł wykonania porcelany. Jednak zajęło to siedem wieków, aby porcelanowa zastawa stołowa stała się znana na terenie Europy. Wenecki odkrywca Marco Polo wyruszył w długą podróż do Chin około roku 1300 naszej ery. Przywiózł go do domu z jednej z podróży badawczych, w tym naczynia i zastawę stołową. Delikatny i lśniący, filigranowy materiał szczególnie zachwycał na dworze księżniczki, królowe i królowe. W rezultacie włożono ogromny wysiłek, aby dowiedzieć się, jak wytwarza się porcelanową zastawę stołową. Chińczycy nie chcieli jednak podzielić się swoim sekretem.

W XIV wieku za dynastii Ming, według FAZ nowy zastrzyk jakości, ponieważ glazura, wystrój i malowanie zostały ponownie dopracowane. Pomysłowe motywy, takie jak smoki, ryby i rośliny, zdobią teraz naczynia w Chinach. Błękit kobaltowy (sprowadzany z dzisiejszego Iraku) stał się nowym kolorem porcelanowego malarstwa i charakteryzuje ówczesne dzieła. Nawet dzisiaj wyroby z porcelany Ming, zwłaszcza wazony, mają wysoką wartość kolekcjonerską.

 Zastawa porcelanowa – Miśnia pierwszym producentem w Europie

Znajdź pomysły na porcelanową zastawę stołową online

Wielu europejskich wynalazców, którzy otrzymali zlecenie od różnych rodzin królewskich, aby dowiedzieć się, jak wytwarza się porcelanę, początkowo musiało przyznać się do porażki, aż pewien Friedrich Böttger dokonał przełomu w 1709 r. i zdołał wyprodukować pierwszą porcelanową zastawę stołową poza Chinami. Friedrich Böttger był zatrudniony na dworze króla saskiego Augusta Mocnego i początkowo zlecano mu produkcję złota. Praca, której nie mógł wykonać. We współpracy z niemieckim przyrodnikiem Waltherem von Tschirnhaus miał zbadać produkcję porcelany i obaj z powodzeniem opanowali to zadanie. Według ostatnich badań, von Tschirnhaus jest uważany za prawdziwego wynalazcę europejskiej porcelany, ponieważ legenda głosi, że wiele lat wcześniej poświęcił się badaniom nad porcelaną i przyniósł ze sobą ogromną ilość wcześniejszej wiedzy w tej dziedzinie. Von Tschirnhaus zmarł już w 1708 roku, rok przed ukończeniem pierwszej kompletnej porcelany w Europie.

Talerze, wazony, figurki i kubki są nadal wytwarzane w miśnieńskiej fabryce porcelany w Miśni.

Firma z Saksonii była również pierwszym producentem porcelany w Europie.

Nominalny wynalazca porcelany, Böttger, został mianowany jedynym kierownikiem badań i produkcji w Miśni. Zaczął produkować porcelanę na dużą skalę w 1710 r..

Porcelana jest produkowana w Europie

Znajdź zestawy porcelanowej zastawy stołowej do kupienia online

Szlachta europejska gorączkowo poszukiwała złóż kaolinu, który po chińsku nazywano „gaolingiem”. W końcu kaolin był głównym składnikiem porcelany. Gdy w Europie znaleziono duże ilości złóż, rozpoczęto profesjonalną produkcję. Fabryki porcelany powstały w Wiedniu w 1718 roku, w londyńskiej dzielnicy Chelsea w 1745 roku, a w 1746 roku w posiadłości Fürstenberg nad Wezerą powstała ich własna manufaktura. W tym samym roku dołączył do nich zakład produkcyjny Nymphenburg w Monachium. Zarówno fabrykanci, jak i receptura porcelany przybyli do Prus w czasie wojny siedmioletniej (1756-1763). W 1763 roku w Berlinie powstała „Królewsko-Pruska Manufaktura Porcelany”.

 Zastawa porcelanowa – tradycyjny, stylowy prezent na wyjątkowe okazje Porcelanowy zestaw obiadowy białe szklane pojemniki

Porcelana była początkowo używana jako zastawa stołowa. Zwłaszcza na dworze arystokratycznym zastąpił on użycie złotej i srebrnej zastawy stołowej do kawy i kakao. W Prusach arystokracja używała porcelany do deserów, ponieważ owocowa słodycz deserów zawsze atakowała złote i srebrne nakrycia stołów. Porcelana zmieniła dworską kulturę kulinarną, a także stała się cenionym prezentem dla dyplomatów. Król pruski zlecił wykonanie całych zastaw stołowych dla dworów zagranicznych.

Zastawa porcelanowa w Niemczech – Porzellanzentrum Nordbayern

Story porcelanowa zastawa stołowa niebieski wzór kwiaty

W XIX wieku w mieście Selb w północnej Bawarii i wokół niego rozwinęło się centrum porcelany, gdzie powstały liczne manufaktury, głównie dzięki dużym złożom kaolinu w północnej Bawarii. Te firmy w Fichtelgebirge opracowały również pierwsze maszyny do produkcji porcelany. Firma Magnusa Hutschenreuthera stała się jedną z najsłynniejszych fabryk porcelany w regionie. Na obszarze między Selb i Weiden produkowano czasami 90 procent niemieckiej porcelany. Hutschenreuther, Rosenthal i Villeroy and Boch do dziś symbolizują niemiecką jakość porcelany.

 Porcelana składa się tylko z trzech składników

Wzór porcelanowej zastawy stołowej w klasyczny sposób

W zasadzie porcelana składa się tylko z trzech podstawowych składników: kaolinu, kwarcu i skalenia należy wymieszać z wodą w odpowiedniej mieszance, aby uzyskać porcelanę. Kwarc i skaleń to minerały, kaolin to skała o białych barwach. Trzy składniki są mielone na drobny proszek i mieszane. Proporcje mieszanki poszczególnych składników decydują o ostatecznym stopniu twardości porcelany. Porcelana może być kształtowana poprzez dodanie wody. Aby zakończyć, trzeba go spalić w dwóch przejściach.

 W dzisiejszych czasach naczynia porcelanowe powstają w bardzo wysokich temperaturach

Kup zestaw porcelanowej zastawy stołowej 12 sztuk online

Proces wypalania jest w rzeczywistości najbardziej skomplikowaną rzeczą w produkcji porcelany i zajęło dużo czasu, zanim Böttger i von Tschirnhaus opracowali odpowiednią procedurę. Pierwszy proces wypalania trwa do 20 godzin, przy czym należy osiągnąć temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Woda wewnątrz paruje pod wpływem ciepła. Po pierwszym procesie wypalania porcelana jest szkliwiona, a przedmioty zanurzane w mleczno-białym płynie, który składa się również z kaolinu, kwarcu i skalenia. Jedynie zawartość wody jest utrzymywana na znacznie wyższym poziomie, co sprawia, że ​​glazura jest bardziej płynna. Porcelanowe przedmioty chłoną wodę z glazury i dzięki temu zyskują później swój charakterystyczny połysk. W drugiej fazie wypalania trwającej do 30 godzin w temperaturze 1400 stopni Celsjusza następuje ostateczna produkcja i utwardzanie. Porcelana bardzo się kurczy.