gospodarstwo domowe

Pranie bielizny białej – tak możesz wybielić pranie i zapobiec blaknięciu koloru!

pranie białych końcówek do prania zachowuje kolor

Biała odzież pasuje każdemu i większość z nas ma w swojej szafie przynajmniej jedną białą koszulkę lub koszulę. Jednak prędzej czy później tkaniny tracą swój wspaniały biały kolor i zaczynają blaknąć. Plamy również nie są obce białym ubraniom i mogą być naprawdę uparte. Jeśli białe tekstylia są prane prawidłowo, ich kolor może być zachowany znacznie dłużej. Dziś dajemy praktyczne wskazówki, jak prawidłowo prać biele i chronić je przed blaknięciem kolorów. W artykule znajdziesz również kilka wskazówek i porad dotyczących prawidłowego stosowania wybielacza.

biały wybielacz do bielizny jasny biały

Biel jest symbolem czystości i zajmuje szczególne miejsce w naszej szafie. To nie tylko kolor sukni ślubnej, ale także jeden z najlepszych kolorów na lato. W gorącym sezonie białe ubrania powinny zapewniać chłód i powinny być preferowane od czarnych. Ponadto białe koszule to klasyka do noszenia w biurze.

Jedną z wad białych tekstyliów jest ich podatność na zabrudzenia. Nie oznacza to jednak, że biała tkanina łatwiej się brudzi, ale raczej, że nawet drobne plamy i przebarwienia na białym są od razu zauważalne. Na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą nam dłużej zachować biały kolor. Aby to zrobić, powinieneś najpierw rozważyć kilka wskazówek dotyczących prania i wybielania białego prania.

Umyć białe pranie i odpowiednio wybielić

jak prawidłowo prać białe pranie porady dotyczące wybielania

Pierwsze pytanie, które zadajesz sobie przed praniem, to jaka temperatura jest właściwa. Więc w ilu stopniach należy prać białe ubrania? Nie ma tu jednak jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ temperatura prania jest ściśle związana z materiałem prania. Na przykład pranie bawełniane lub lniane powinno być prane w temperaturze 60 stopni, przy czym temperatura prania 95 stopni jest możliwa również dla pościeli, bielizny, ręczników itp. Jednak w przypadku tkanin syntetycznych, jedwabiu lub wełny, temperatury od 30 do 40 stopni są zazwyczaj w porządku. Ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi pielęgnacji. Jeśli jednak pranie jest białe, zawsze ustawiaj pralkę na maksymalną dozwoloną temperaturę.

białe wskazówki dotyczące wybielaczy do prania wybielacz

Nawet przy starannym praniu białe ubrania z czasem zaczynają tracić swój wspaniały biały kolor. Szare woalki, plamy potu, a nawet żółtawe przebarwienia formy dezodorantu lub perfum. Wybielanie może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Najczęściej stosowanymi produktami chemicznymi są wybielacze tlenowe i chlorowe. Wybielacze chemiczne są bardzo skuteczne i łatwe w użyciu, ale mogą zanieczyszczać środowisko. W rzeczywistości istnieje kilka domowych środków, które można również wykorzystać do wybielania ubrań.

prać białe pranie postępuj zgodnie z instrukcjami pielęgnacji w temperaturze

Wskazówki dotyczące wybielania prania

1. Przed wybieleniem odpowiedniej odzieży należy zapoznać się z instrukcją pielęgnacji. Jeśli zostanie narysowany na nim pusty trójkąt, dozwolone jest dowolne wybielanie. Jeśli jednak trójkąt jest przekreślony, wówczas wybielanie i mycie detergentami zawierającymi wybielacz jest zabronione.

2. Jeśli chcesz po raz pierwszy wybielić ubranie, zaleca się wykonanie próbki w niewidocznym miejscu. Może to być na przykład wnętrze kołnierza lub mankietu. Jak ustalić, czy możesz bezpiecznie używać wybielacza?.

3. Po wykonaniu próbki, uruchom cykl prania jak zwykle. Jeśli używasz wybielacza tlenowego, dodaj go do detergentu na początku zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli używasz wybielacza zawierającego chlor, umieść odpowiednią ilość w komorze prania zasadniczego 5 minut po rozpoczęciu cyklu prania.

4. Na koniec wysusz pranie jak zwykle.

Pierz białe ubrania i zapobiegaj blaknięciu koloru

jak często prać białe pranie zachować kolor

Aby dłużej zachować biały kolor ubrań, należy odpowiednio obchodzić się z praniem. Istnieje kilka wskazówek i trików, które mogą zapobiec blaknięciu tkanin i sprawić, że Twoje pranie będzie lśniło bielą. Podsumowujemy je poniżej.

1. Wypierz białe ubranie po założeniu go raz lub dwa razy

Nawet jeśli nie widzisz tego od razu, brud i pot mogą z czasem zmienić kolor białych tkanin na szary lub żółty. A ponieważ z każdym zużyciem gromadzi się coraz więcej brudu, zaleca się pranie bielizny najpóźniej po co drugim założeniu.

białe pranie usuwa plamy potu wskazówki

2. Usuń plamy jak najwcześniej

Świeże plamy po kawie lub keczupie można natychmiast wykryć i usunąć odpowiednim środkiem. Jednak jeśli chodzi o plamy z potu, potrzeba czasu, aby je zobaczyć. Dlatego możesz zapobiegawczo usuwać plamy pod pachami z dezodorantu i potu za pomocą odpowiedniego sprayu do plam. Po prostu spryskaj obszar i pozostaw na 15 minut przed praniem koszuli.

pranie białych wskazówek dotyczących sortowania prania

3. Zawsze prać białe pranie oddzielnie

Choć może się to wydawać oczywiste, pranie należy zawsze starannie sortować. Pranie kolorowe i białe nie mogą być prane razem, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Jeśli kilka jasnych (ale nie białych) ubrań od czasu do czasu trafia do bieli, możesz użyć farb i pułapek na brud.

4. Użyj detergentu zawierającego wybielacz

Kupując biały detergent do prania, zwracaj uwagę na produkty zawierające wybielacz. W ten sposób wybielasz ubrania przy każdym praniu, a dodatkowe wybielanie jest w większości niepotrzebne.

Wypierz białe rzeczy Używaj odpowiedniej dawki detergentu

5. Użyj odpowiedniej ilości detergentu

Nadmierne lub niedostateczne użycie detergentu może pozostawić białe tkaniny szare i brudne. Dlatego należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

6. Nie przeciążaj pralki

Wiele osób napełnia swoją pralkę tak bardzo, jak to możliwe, aby zaoszczędzić czas i energię. Może to jednak być niekorzystne dla prania, ponieważ nie da się go całkowicie wyprać. W bębnie powinno być wystarczająco dużo miejsca na wodę i detergent, aby maszyna nigdy nie była przeładowana. Upewnij się również, że w przypadku niektórych programów dozwolone jest mniejsze obciążenie.

białe pranie wybielanie wskazówki dotyczące prania instrukcje pielęgnacji

7. Pierz białe pranie w maksymalnej dozwolonej temperaturze prania

Jak wspomniano powyżej, temperatura prania bielizny powinna być maksymalna dozwolona. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i nie możesz się pomylić.

8. Wysuszyć pranie zgodnie z instrukcjami producenta

Suszenie odgrywa również ważną rolę w białej odzieży. Jeśli ubrania pozostają zbyt długo w suszarce, mogą z czasem wyglądać na zużyte. Ustaw suszarkę na program automatyczny, który zatrzyma się natychmiast, gdy ubrania będą suche.

9. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami również podczas prania pościeli i ręczników

W ten sposób pościel zawsze pozostanie jasna, a ręczniki miękkie i puszyste.

biała pościel zachowaj białe wskazówki pranie