gospodarstwo domowe

Oszczędzanie energii elektrycznej w kuchni: przydatne wskazówki dla odbiorców energii elektrycznej

Oszczędzanie energii elektrycznej kuchnia oznacza wskazówki dotyczące oszczędzania

Oszczędzanie energii jest dziś jedną z najważniejszych kwestii w naszym społeczeństwie. Koszty energii elektrycznej i ogrzewania są dużym obciążeniem finansowym dla wielu gospodarstw domowych, co często jest postrzegane jako „drugi czynsz”. Chociaż nie można wpływać na ceny energii elektrycznej, istnieją inne środki, które mogą obniżyć koszty energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. A jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną w domu, powinieneś zacząć od kuchni. Potencjał oszczędności jest tam naprawdę duży, a my pokażemy Ci, jak możesz to maksymalnie wykorzystać.

rosnące ceny energii elektrycznej w Niemczech w porównaniu do UE

Aby oszczędzać energię elektryczną, należy znać swoje zużycie energii elektrycznej i zapoznać się z aktualnymi cenami. Według danych Eurostatu ceny energii elektrycznej w Niemczech są znacznie powyżej średniej europejskiej. Ale są też duże różnice cenowe pomiędzy podstawowym dostawcą a innymi dostawcami energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ regionalni dostawcy podstawowi są mniej elastyczni i oferują jedną podstawową taryfę. Często można znaleźć tańszego dostawcę, porównując energię elektryczną, który ma do zaoferowania lepszą taryfę energii elektrycznej. Jeśli więc chcesz w dłuższej perspektywie obniżyć koszty energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, pierwszym krokiem jest wybór innego dostawcy energii elektrycznej.

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej w kuchni

Oszczędzanie energii elektrycznej Kuchnia domowa Pożeracze energii elektrycznej

Oprócz zmiany dostawców można również podjąć inne środki oszczędzania energii. Jeśli zużycie energii zostanie zmniejszone, na pewno zaoszczędzisz. Ponieważ kuchnia jest jednym z największych pożeraczy energii w domu, zebraliśmy poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci oszczędzać energię elektryczną.

Zidentyfikuj pożeracze energii i wykorzystaj je optymalnie

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii, musisz najpierw znaleźć pożeracze energii w gospodarstwie domowym i je zredukować. W kuchni urządzenia takie jak lodówka, zamrażarka i kuchenka elektryczna zużywają dużo energii i dlatego mają duży potencjał oszczędności.

Lodówka i zamrażarka działają 24 godziny na dobę i stanowią dużą część rachunku za prąd. Nigdy nie umieszczaj tych urządzeń w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery lub piekarniki. Możesz zmniejszyć zużycie, jeśli ustawisz odpowiednią temperaturę. 7 stopni idealnie nadaje się do lodówki i zamrażarki – od -15 stopni zimą do -18 stopni latem. Ponadto nie należy wkładać do lodówki żadnych ciepłych potraw ani napojów i nie należy pozostawiać otwartych drzwi na dłużej niż kilka sekund.

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej Klasy efektywności energetycznej urządzeń kuchennych

Postaw na wysoką efektywność energetyczną przy zakupie nowego

Jeśli planujesz nowy zakup do kuchni, powinieneś zdecydować się na możliwie najbardziej energooszczędne urządzenia kuchenne. Zmniejszają one zauważalnie rachunki za prąd i są naprawdę opłacalną inwestycją. ten Klasa efektywności energetycznej dla urządzeń AGD wskazuje, czy urządzenie zużywa stosunkowo dużą czy małą ilość energii elektrycznej. Wszystkie najważniejsze informacje są podsumowane na etykiecie energetycznej UE. W przypadku dużych urządzeń elektrycznych najbardziej ekonomiczne warianty oznaczone są „A +++”, a najgorsze – „D”.

Oszczędność energii elektrycznej kuchnia sprzęt kuchenny efektywność energetyczna

Oszczędzaj energię elektryczną podczas gotowania i zmywania

Energooszczędna kuchenka lub piekarnik to właściwy sposób na oszczędzanie energii elektrycznej w kuchni. Jednak możliwości oszczędzania na tym się nie kończą. Jeśli podczas gotowania upewnisz się, że dno garnka pasuje do rozmiaru płyty grzewczej, optymalnie wykorzystujesz energię. Czasami warto również wyłączyć pole grzejne przed czasem gotowania i wykorzystać ciepło resztkowe. Pokrywka na garnku i powietrze krążące w piekarniku są również częścią energooszczędnego gotowania.

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii zmywarki

Chociaż zmywarka jest dużym urządzeniem elektrycznym, często jest tańsza w użyciu niż mycie ręczne. Aby maksymalnie zmniejszyć zużycie energii, zmywarkę należy włączać tylko wtedy, gdy jest naprawdę pełna. Lekko zabrudzone naczynia najlepiej zmywać na krótkim programie. Oszczędza to nie tylko energię elektryczną, ale także wodę.

Oszczędzaj energię, oświetlenie domowe wymień żarówkę

Wymień stare żarówki na żarówki LED

W kuchni do gotowania potrzebne jest dobre, neutralne oświetlenie. Choć energooszczędne oświetlenie nie jest już nowym tematem, nadal istnieją gospodarstwa domowe, które korzystają ze starych żarówek. Jeśli zostaną one zastąpione lampami LED, koszty energii elektrycznej znacznie się zmniejszą.

Ci, którzy oszczędnie zużywają energię, chronią nie tylko swój portfel, ale także środowisko jako całość!