gospodarstwo domowe

Jak stworzyć i utrzymać porządek w lodówce – nasze wskazówki pomogą!

Lodówka to jeden z tych obszarów w domu, który lubi popadać w chaos. Po prostu szybko odłóż zakupy bez systemu, resztę obiadu połóż losowo w puszce na półce i następnym razem, gdy nie znajdziesz tego, czego szukasz, niektóre produkty są nieosiągalne, ponieważ zostały dostarczone lub Ty zapomnij wypełnić je, aż się zepsują. To doprowadza do szału! Masz dość tego bałaganu i w końcu chcesz uporządkować swoją lodówkę? Chętnie pomożemy Ci z kilkoma wskazówkami i poradami!

Tworzenie porządku w lodówce – przygotowanie

Porady, sztuczki i hacki dla uporządkowanego gospodarstwa domowego

Zanim jeszcze posprzątasz lodówkę, musisz ją przygotować. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

Wszyscy won!

Utwórz porządek w pustej lodówce z nowym systemem

Oczywiście nie możesz utrzymać lodówki w czystości i porządku, jeśli wszystkie produkty są nadal w środku i po prostu je popychasz. Zacznij więc od lodówki, tak jak w przypadku każdej innej szafki – wszystko posprzątasz! Tylko w ten sposób możesz łatwo ponownie posortować, a przede wszystkim:

Wyczyść lodówkę!

Posprzątaj lodówkę po dokładnym wyczyszczeniu i dezynfekcji

To kolejny ważny krok. Lodówka powinna być regularnie czyszczona dokładnie i oczywiście najlepiej, gdy jest całkowicie pusta. Opłucz szklane wkładki i skorupkę jajka, wytrzyj wszystkie przegródki i ściany, a także zwróć uwagę na rogi. Użyj zwykłego środka czyszczącego lub roztworu octu i wody, jeśli wolisz naturalne środki czyszczące. Ważne jest, aby był środkiem przeciwbakteryjnym. Masz teraz najlepszą podstawę do utrzymania porządku w lodówce. Oto jak możesz to zrobić:

Porządek lodówki – wskazówki

Uporządkuj lodówkę, sortując żywność

Teraz dochodzisz do właściwego sprzątania, sortowania i porządkowania. Oto jak szybko i łatwo zorganizować lodówkę:

Posortuj istniejące produkty

Stwórz porządek w lodówce - posortuj zepsute przedmioty

Przejrzyj wszystkie produkty, które wcześniej wyjęłeś z lodówki. Nawet jeśli niektórzy nie chcą się do tego przyznać, zawsze są takie produkty, jak sosy barbecue czy otwarta pasta pomidorowa, które przez jakiś czas leżą w lodówce i zostały zapomniane. Możesz pozbyć się wszystkich takich produktów i oczywiście wszystkich innych zepsutych produktów. Należy jednak pamiętać, że upływający termin przydatności do spożycia nie oznacza od razu, że żywności nie można już spożywać (wyjątkiem są te z oznaczeniem „zużyć do”). Przy okazji przeczytasz tutaj, jak długo można przechowywać żywność nieschłodzoną.

Możesz również czyścić sosy i inne produkty w zakręcanych słoikach i butelkach, które nadal będziesz przechowywać. Chodzi o zaschnięcie, które po prostu wycierasz szyjki butelek i pokrywki. Pomyśl także o wnętrzu. Jest to ważne nie tylko dla utrzymania porządku w lodówce, ale także dla zachowania podstawowej higieny.

Ułóż lodówkę we właściwej kolejności

Ułóż prawidłowo przegródki i półki z produktami mlecznymi, warzywami i mięsem

Teraz pogrupuj wszystkie produkty, które trzymałeś, aby stworzyć odpowiednią kolejność w lodówce. Jak zapewne wiesz, każda grupa żywności ma swoje miejsce w lodówce: szuflada na warzywa naturalnie przechowuje owoce i warzywa, a tuż nad nią mięso, wędliny i inne łatwo psujące się produkty, ponieważ jest to najzimniejsze miejsce w lodówce. Wszystkie inne produkty mleczne są umieszczane na środku i na górze, gdzie jest najcieplej, żywność już przygotowaną, otwartą i częściowo otwartą można schować. Ser też jest tam dozwolony.

Jakie produkty spożywcze i produkty trafiają do drzwi lodówki?

A co z przegródkami w drzwiach? Obszar w drzwiach jest od czasu do czasu narażony na niewielkie wahania temperatury podczas ich otwierania i zamykania. Z tego powodu powinieneś trzymać tam produkty, które nie przeszkadzają. Zwykle to tam znajdują się jajka, napoje i sosy. Można tam również przechowywać masło. Przez większość czasu temperatura wynosi 8 stopni, ale może się to oczywiście różnić w zależności od indywidualnych ustawień.

Teraz możesz podzielić swoje produkty na te grupy na stole kuchennym lub w innym dogodnym miejscu, aby uzyskać przegląd i łatwiej zorganizować w lodówce.

Chcę wszystko z powrotem do lodówki?

Prawidłowo grupuj i układaj produkty w zależności od rodzaju

Zanim zaczniesz sprzątać lodówkę, oto kilka dodatkowych wskazówek:

  • Produkty, których prawdopodobnie masz kilka (np. masło, śmietana, kiełbasa, ser) należy umieścić w lodówce w odpowiedniej kolejności. Oznacza to, że te, które wygasną wcześniej, należy umieścić wcześniej, aby można było je wcześniej wykorzystać. Zawsze utrzymuj ten system organizacji lodówki, gdy kupujesz nowe artykuły spożywcze i wkładasz je do lodówki.
  • Wiele produktów, które z przyzwyczajenia wkłada się do lodówki, w rzeczywistości nie ma tam miejsca lub nie trzeba ich tam przechowywać. Na przykład pomidory, ziemniaki, bakłażany, awokado, ogórki i cebula również długo wytrzymują na zewnątrz. Pomidory wydzielają również gazy, które przyspieszają psucie się innych warzyw. Jagody i owoce cytrusowe tracą aromat na mrozie, a jajka tracą nawet witaminy. Jajka można łatwo przechowywać poza lodówką przez trzy tygodnie. Potem jednak trzeba je również schłodzić.

Porządkowanie lodówki – hacki

Utrzymuj lodówkę w porządku z etykietami dla wszystkich członków rodziny

Właśnie wyjaśniliśmy Ci właściwe systemy organizacji lodówek. Czy są jakieś inne przydatne sztuczki, których możesz użyć, aby utrzymać porządek w lodówce??

  • Chociaż otwarte produkty zawsze są na pierwszym miejscu, czy zapominasz je najpierw zjeść? Użyj pudełek, aby utrzymać porządek w lodówce! Na przykład oznacz je „zjedz to najpierw” i umieść tam otwartą lub łatwo psującą się żywność.
  • Chcesz trzymać sosy do góry nogami w drzwiach lodówki, aby móc z nich szybciej korzystać, ale w ten sposób zawsze przewracasz się, gdy otwierasz i zamykasz drzwi? Włóż je do pudełka na jajka!

Etykietuj puszki i opakowania, aby uniknąć zepsucia żywności

  • Wciąż jest otwarty jogurt, ale nie pamiętasz, jak długo był otwarty? Koniec z zapominaniem, ponieważ możesz oznaczyć dowolny produkt prostymi etykietami. Możesz też po prostu użyć pisaka, aby napisać datę na opakowaniu. Ale zawsze powinieneś to robić, jeśli chcesz utrzymać porządek w lodówce.
  • Stworzyłeś system i wreszcie wszystko jest w porządku w lodówce. Ale to nie pomaga, jeśli wszyscy w domu się nie zgadzają. Aby upewnić się, że wszyscy naprawdę trzymają się systemu, pomocne może być oznaczenie przegródek i szuflad samoprzylepnymi karteczkami lub etykietami. Więc każdy wie, gdzie są produkty mleczne, kiełbasy i sosy.
  • O ile planujesz, od czasu do czasu zdarza się, że dodawane są produkty, które nie były zaplanowane w ten sposób. Dlatego postaraj się zostawić w lodówce pustą przestrzeń, w której będziesz mógł schować spontaniczne zakupy lub resztki bez ponownego popadania w chaos, ponieważ wszystkie inne produkty również trzeba przearanżować.

Czy była awaria zasilania? Tyle można przechowywać żywność w lodówce.