gospodarstwo domowe

Fusy z kawy jako domowe lekarstwo na komary? Jak odpędzić oprawców!

Dzięki letnim temperaturom wiele osób szczególnie lubi przebywać w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Niestety sezon na komary zaczyna się również latem. Od irytującego brzęczenia do swędzącego ugryzienia – komary mogą sprawić, że aktywność na świeżym powietrzu będzie prawie nie do zniesienia. Jeśli szukasz łatwego rozwiązania, jak to zrobić Odpędź komary na tarasie lub podczas grillowania w ogrodzie spróbuj fusów z kawy!

Pomysł na naturalny środek odstraszający komary

domowe sposoby na komary na tarasie

W wielu regionach świata komary są jednymi z najbardziej dokuczliwych szkodników. Mogą nie tylko wywoływać reakcje alergiczne i powodować wiele niepokoju, ale także różne przenosić choroby, w tym wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu, wirus Chikungunya, denga i malaria.

Komary odpychają domowe środki zaradcze

Do najlepsze praktyki dotyczące środków odstraszających komary Uwzględnij użycie sprayów odstraszających komary, świeczek cytronelowych, balsamów, a nawet bransoletek. Chociaż niektóre chemiczne środki odstraszające komary dostępne na rynku są bardzo skuteczne, koszt ich regularnego stosowania może być dość wysoki. Mogą również pojawić się obawy dotyczące składników produktów i możliwego wpływu na ich zdrowie. Mając na uwadze te obawy, wiele osób szuka alternatywnych sposobów stosowania naturalnych środków odstraszających komary – takich jak stosowanie roślin odstraszających komary, olejków eterycznych lub, jak zobaczymy w tym artykule, fusów z kawy.

Kawa na komary to skuteczny domowy środek

Najlepsze w używaniu fusów z kawy zamiast komercyjnych środków odstraszających komary jest to, że Brak toksyn. Dlatego jest bezpieczny do użytku na zewnątrz, gdzie bawią się dzieci i zwierzęta. Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) kawa jest skutecznym domowym lekarstwem, które powstrzymuje brzydkie owady, takie jak mrówki i ślimaki, z dala od ogrodu.

Fusy z kawy palą się przed komarami na zewnątrz

Fusy z kawy palą się przed komarami w folii aluminiowej w ogrodzie na zewnątrz

Większość szkodników ma wyostrzony węch. Fusy z kawy również mają silny zapach, ale stają się mocniejsze, jeśli je spalisz. Ponadto owady kojarzą dym z niebezpieczeństwem, dlatego zapach palenie fusów z kawy odstrasza je i odpędza. Ta metoda zaskoczy Cię – jest darmowa, przyjazna dla środowiska i naprawdę działa!

Podświetl fusy z kawy na zewnątrz przed komarami

Wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. Kiedy robisz własną kawę, zbieraj fusy.
  2. Rozłóż wilgotną kawę w proszku na blasze do pieczenia lub na płaskim talerzu i połóż wszystko w słonecznym miejscu do wyschnięcia. Ważne jest, aby fusy z kawy były odpowiednio suche, aby mogły się dobrze palić. Proszek schnie około jednego dnia.
  3. Jak tylko fusy wyschną, umieść je na folii aluminiowej lub na tacy do grillowania.
  4. Teraz wystarczy tylko podpalić fusy z kawy np. węglem drzewnym lub papierem kuchennym.
  5. Niech dym z palących się fusów kawy tańczy w powietrzu i wypędzi komary z ogrodu.
  6. Możesz jeszcze bardziej wzmocnić działanie kadzidła, dodając kilka świeżych liści szałwii lub gałązek rozmarynu.

Fusy z kawy palą się na tarasie jako domowe lekarstwo na komary

Jeśli organizujesz spotkanie lub grilla, możesz umieścić kilka z tych środków odstraszających komary w swoim ogrodzie lub patio, aby Twoi goście mogli w spokoju spędzić czas na świeżym powietrzu.

Jak nadal można używać fusów z kawy przeciwko komarom??

Larwy komara w wodzie

Niektóre badania sugerują, że fusy z kawy mogą być używane jako domowe lekarstwo przeciwko Larwy komara w stojącej wodzie (np. beczka na deszcz i staw ogrodowy) i przeciw Sciaridas komary w Ziemia doniczkowa może być skuteczny.

W 2006 roku zespół odkrył Biolog Alessandra Laranja z Institute of Biosciences, Letters and Exact Sciences (Ibilce) UNESP „Universidade Estadual Paulista”, że 500 mikrogramów kofeiny na mililitr wody blokuje rozwój larw w drugiej fazie ich cyklu życiowego, a tym samym uniemożliwia im dotarcie wiek dojrzały. Biolog twierdził, że Zmienione enzymy esterazy kofeinowej, które odpowiadają za podstawowe procesy fizjologiczne, takie jak metabolizm hormonów i rozmnażanie komarów. Kofeina skraca również długość życia dorosłych komarów, zwłaszcza żeńskich komarów przenoszących wirusy denga, chikunguya i zika.

Fusy z kawy przeciwko komarom w ziemi doniczkowej

Biolog wyjaśnił, że nie trzeba rozcieńczać fusów wodą, aby je wykorzystać. On może bezpośrednio do doniczek, sadów i ogrodów warzywnych, kanalizacji, kanalizacji i ogólnie w każdym pojemniku, który znajduje się na zewnątrz i może pomieścić wodę (opony, butelki, puszki, pudełka itp.). Jednak roztwór czterech łyżek fusów i szklanki wody sprawia, że ​​ten naturalny larwicyd jest łatwiejszy w użyciu.

Przeciw komarom w ziemi doniczkowej Skuteczna jest również zimna kawa rozcieńczona wodą w stosunku 1:1. Nie należy jednak z tym przesadzać. Sciaridae żyją zwykle od 3 do 7 dni.

Kawa na komary w wodzie

Możesz również umieścić roztwór kawy w atomizerze i użyć go do zamglenia roślin. Ponieważ komar może rozmnażać się nawet w bromeliadzie lub w bardzo cienkich warstwach czystej wody, Laranja zaleciła spryskiwanie tym naturalnym środkiem owadobójczym roślin i wszelkich podejrzanych obszarów.

Ekstrakty kawy zostały ponownie użyte w 2012 roku, aby zapobiec rozwojowi larw i zabić populacje komarów Aedes aegypti i Aedes albopictus – zarówno w wersji z kofeiną, jak i bez kofeiny. Badanie z 2015 r. wykazało również, że komary mogą się przedostać ciemniejszy kolor wody uzdatnionej kawą zapobiegnie składaniu jaj. A jeśli tak, larwy umierają, jak już zostało udowodnione.

Referencje:

1. Scielo Brazylia (2006) Wpływ kofeiny na śmiertelność i składanie jaj w kolejnych pokoleniach Aedes aegypti; Alessandra Theodoro Laranja

2. Przód fizjoterapeuta (2012); Modulacja infekcji wirusem La Crosse u komarów Aedes albopictus po ekspozycji larw na ekstrakty z kawy; Nicole E. Eastep

3. Pasożyty & Wektory (2015); Kawa i jej odpady odpychają ciężarne samice Aedes albopictus i hamują rozwój ich zarodków; Tomomitsu Satho

4.. Blog EPA (2009) Klimat do działania: nowe zastosowania zużytych fusów kawowych