gospodarstwo domowe

Czyszczenie zabawek – wskazówki i właściwe metody i narzędzia w zależności od materiału

Dzieci i zabawki są jak smoła i siarka – gdziekolwiek dziecko się nie uda, co najmniej jedna zabawka jest z nimi. A to jest oczywiście narażone na wszelkie zabrudzenia. To normalne, że bakterie i wirusy osadzają się na zabawkach. Z buzi dziecka do buzi, w piaskownicy lub – ups – wysiadając z auta, upadał na podłogę, prędzej czy później trzeba wyczyścić każdą zabawkę. I nawet jeśli nie wydaje się to problemem w przypadku łatwego w pielęgnacji plastiku, pluszaki i drewniane zabawki sprawiają, że jest to dla nas nieco trudniejsze. Ponadto nie wolno używać chemicznych środków czyszczących. Jak więc postępować z czyszczeniem w zależności od materiału i czego można użyć do dezynfekcji zabawek? Wyjaśnimy ci to!

Czyszczenie plastikowych zabawek

Czyszczenie zabawek – wskazówki dotyczące łatwych w pielęgnacji zabawek z tworzyw sztucznych

Zacznijmy od zabawek łatwych w pielęgnacji, czyli tych wykonanych z plastiku. Tam nie musisz się martwić o zniszczenie materiału, bo plastik może wiele wytrzymać. Niezależnie od tego, czy chcesz umyć Playmobil, wyczyścić zabawki Lego czy wyczyścić inne zabawki plastikowe, nadal powinieneś unikać agresywnych środków czyszczących. Z jednej strony dlatego, że są szkodliwe dla dzieci, az drugiej dlatego, że te kolory i materiały mogą się rozpuścić. Nie jest też konieczne zabijanie ani usuwanie wirusów i bakterii. Jeśli pandemia koronawirusa nauczyła nas jednej rzeczy, to to, że zwykłe mydło do naczyń lub mydło i ciepła woda są naprawdę skuteczne w walce z drobnoustrojami.

Z mydłem i wodą

Plastikowe zabawki są szybkie i łatwe do czyszczenia mydłem i wodą

W związku z tym w zupełności wystarczy czyszczenie takich zabawek ściereczką lub gąbką i ciepłą wodą z mydłem. Powierzchnie dokładnie przetrzeć, szczególnie w rogach i krawędziach, gdzie gromadzi się brud. Następnie wypłucz zabawki ciepłą wodą i pozwól im wyschnąć na powietrzu.

W zmywarce lub pralce

Plastikowe zabawki można czyścić w pralce lub zmywarce

Ale jeśli chcesz od razu wyczyścić całą masę zabawek, mycie ręczne nie jest dobre. W końcu jako matkę czeka na Ciebie wiele innych prac domowych. Trzeba to zrobić szybko. W takich przypadkach pralka i zmywarka są prawdziwymi pomocnikami domowymi. Dla Pralka potrzebujesz ręczników frotte lub siatek do prania. Zbierasz w nim zabawki, a następnie myjesz je w delikatnym cyklu w 40 stopniach. Możesz również dodać detergent do prania kolorowych rzeczy. Upewnij się, że wyłączyłeś cykl wirowania.

Także w zmywarka należy zwrócić uwagę na prawidłową temperaturę. Nie może być za gorąco, bo wtedy zrujnujesz zabawkę. Dotyczy to zarówno wody, jak i późniejszego procesu suszenia. Najlepiej całkowicie pominąć te ostatnie. Zamiast tego po umyciu otwórz drzwi i pozwól zabawkom wyschnąć samodzielnie. Również podczas mycia zabawek wykonanych z tworzywa sztucznego w zmywarce należy używać wyłącznie nabłyszczacza.

Czyszczenie drewnianych zabawek

Zabawki czyszczące wykonane z drewna - garbniki działają antybakteryjnie

Zabawki wykonane z drewna są nieco bardziej wymagające w czyszczeniu, ponieważ są bardziej wrażliwe. Nie tylko dlatego, że wilgoć wnika w pory drewna i w razie potrzeby może je deformować, ale także z powodu lakieru, który może się łuszczyć pod wpływem preparatów i zbyt dużej ilości wody. Więc kiedy czyścisz drewniane zabawki, powinieneś być bardziej ostrożny niż przy stosunkowo niewrażliwym plastiku. Zmywarki i pralki to tabu dla takich zabawek!

Czyszczenie zabawek - drewno spłukiwać tylko niewielką ilością wody

Jak więc czyścić drewniane zabawki? Dobrą wiadomością jest to, że drewno w naturalny sposób broni się przed zarazkami. Zawiera garbniki, które bardzo utrudniają działanie bakterii i tym podobnych. Wystarczy więc krótko wypłukać zabawki pod bieżącą wodą. I powinien być naprawdę krótki, aby drewno nie nasiąkało wodą. Jeśli jednak powierzchnia jest widoczna i mocno zabrudzona, można też trochę wyszorować: zwilżyć gąbkę niewielką ilością wody z mydłem (lub płynem do mycia naczyń), dobrze wycisnąć i wyczyścić powierzchnię zabawki. Następnie pozwól mu wyschnąć.

Lakier na drewnianych zabawkach, które są często używane, prędzej czy później zacznie się odpryskiwać. A jeśli i tak czyścisz używane drewniane zabawki, możesz sprawdzić, czy nie ma ostrzejszych krawędzi i w razie potrzeby wygładzić je papierem ściernym.

Zabawki do sprzątania – przytulanki

Chroń przytulanki przed bakteriami i myj je regularnie

Brud szczególnie łatwo osadza się na miękkich zabawkach. Jedzenie, ślina i inne płyny są wchłaniane, wysychają i dlatego są szczególnie uparte, więc jeśli chcesz uniknąć lub pozbyć się bakterii znajdujących się na przytulance, nie ma mowy o kąpieli. To, czy tego typu zabawkę dla dzieci można włożyć do pralki, zależy przede wszystkim od materiału. Najlepiej sprawdzić to na etykiecie. Tam jest napisane, czy wypchane zwierzę można prać w pralce i w jakiej temperaturze, czy też należy je prać ręcznie.

Umyj miękkie zabawki w pralce lub ręcznie, w zależności od materiału

Niektóre materiały nie nadają się do pralki. Należą do nich włókna syntetyczne, wełna, alpaka i moher. Proces prania może spowodować, że przytulanka straci futerko. Zrób to więc delikatnie ręką i detergentem, którego używasz również do odzieży dziecięcej. Jeśli jednak materiał na to pozwala, zabawkę można prać w pralce wodą i zwykłym detergentem. Aby to zrobić, włóż go do siatki do prania i ustaw na delikatny cykl. Nie powinno się kręcić lub co najwyżej z bardzo małą prędkością.

Zabawki do sprzątania – co warto rozważyć w przypadku przytulanek

Możesz również później skorzystać z suszarki. Zwróć uwagę na informacje na etykiecie. Możesz zapobiec zbrylaniu się waty, wkładając do suszarki kilka nowych piłek tenisowych.

Tak czy inaczej, obowiązuje następująca zasada: Tego rodzaju zabawki należy czyścić stosunkowo często, aby przytulanki nie powodowały chorób. Ale wypchane zwierzęta zdeformują się, jeśli będą zbyt często myte. Dlatego nie powinieneś przesadzać.

Czyste zwierzęta do kąpieli

Powierzchnie zabawek gumowych należy czyścić octem lub kwaskiem cytrynowym

Zabawki do wanny są zwykle wykonane z gumy. Dodatkowo posiadają mały otwór, przez który może dostać się do środka woda i wszelkie zanieczyszczenia. O ile zewnętrzną powierzchnię można łatwo wyczyścić miękką szczotką lub gąbką i płynem do mycia naczyń lub mydłem, to właśnie wnętrze stanowi wyzwanie i zapewnia najlepsze warunki do rozprzestrzeniania się zarazków. Resztki mydła, kamień i brud gromadzą się wewnątrz i zabarwiają zabawki na czarno. Najlepszym sposobem czyszczenia takich zabawek do kąpieli są proste domowe środki zaradcze. Podsumowaliśmy dla Ciebie niektóre z nich. Możesz ich użyć do łatwego czyszczenia zabawki.

Czyste zwierzęta do kąpieli za pomocą sody do prania

Zwierzęta w kąpieliskach zbierają brud i pleśń w środku

Podczas czyszczenia zabawek za pomocą sody należy nosić rękawiczki! Dwie łyżki sody rozpuścić w 1,5 litra przegotowanej wody i namoczyć razem z zabawkami (alternatywnie można napełnić zabawkę do kąpieli strzykawką). Następnie pozwól mu pracować przez około 10 minut. Następnie wyciśnij roztwór z powrotem z zabawki. Spowoduje to również wyciek nagromadzonego brudu, co może spowodować zatkanie otworu. Możesz to zrobić za darmo za pomocą igły lub innego spiczastego przedmiotu. Być może będziesz musiał powtórzyć te procesy (pozwalając sodzie do prania i wyciskając ją) kilka razy. Następnie wypłucz wnętrze kilka razy czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości sody do prania.

Użyj sody do czyszczenia wnętrza gumowych zabawek do wanny

Środek do czyszczenia protez, który wcześniej rozpuszczasz w szklance wody, jest tak samo skuteczny w czyszczeniu zabawek, choć nie tak bardzo jak soda do prania. Napełnij zabawkę mniej więcej do połowy roztworem i potrząśnij nią energicznie, aby rozluźnić wszelkie nagromadzenie. Ponieważ ten domowy środek nie rozpuszcza tak dobrze wewnętrznych zabrudzeń jak soda do prania, można go użyć do drugiego prania po umyciu sodą. Do tego nadaje się również ocet. W obu wariantach możesz jednocześnie dezynfekować zabawki dla dzieci na wodę.

Czyszczenie kąpiących się zwierząt - końcówki do gumy na zewnątrz i wewnątrz

Jeśli chcesz wyczyścić zewnętrzną część zabawki, np. w celu usunięcia kamienia, możesz również użyć octu lub kwasu cytrynowego. Należy jednak zauważyć, że kwas ten może atakować niektóre gumy. Dlatego zaleca się przetestowanie go na małej powierzchni przed użyciem go do czyszczenia kąpiących się zwierząt. Ponadto kwasy nie powinny pozostawać zbyt długo na powierzchni, ale należy je jak najszybciej spłukać.

Zabawki czyszczące – jak lalki do prania?

Umyj lalki z tkaniny w pralce, a powierzchnię lalek z tworzywa sztucznego

Ukochane lalki są zwykle wykonane z plastiku, a dokładniej z twardej lub miękkiej gumy. Wystarczy, że weźmiesz wodę z mydłem i gąbkę i użyjesz jej do czyszczenia lalek. W ten sposób zapobiegasz zmyciu pomalowanych twarzy, co może się zdarzyć na przykład w przypadku octu. Więc następnym razem, gdy będziesz chciał wyczyścić Baby Born, najlepiej zrobić to w ten delikatny sposób. Takie zabawki można również myć w zmywarce, pod warunkiem, że nie ustawisz zbyt wysokiej temperatury, ponieważ może to zniszczyć włosy lalki. Zgodnie z instrukcją producenta szmaciane lalki można wkładać do pralki jak pluszaki.

Czyszczenie zabawek dla dzieci

Czyszczenie zabawek dla niemowląt – co jest dozwolone, a co nie

Zabawki dla niemowląt można czyścić w taki sam sposób, jak opisano powyżej. To najlepszy sposób na zapobieganie bakteriom na miękkich zabawkach, zabawkach drewnianych i plastikowych. Umieść Playmobil w pralce lub zmywarce, wyczyść powierzchnię drewna tylko niewielką ilością wody i przytulanki w pralce lub ręcznie detergentem dla dzieci, w zależności od materiału. Ponieważ niemowlęta wciąż wkładają wszystko do buzi, należy zachować szczególną ostrożność, aby używać wyłącznie neutralnych lub naturalnych środków czyszczących lub takich, które są przyjazne dzieciom.

Zdezynfekuj zabawki, czy nie?

Czyste zabawki – regularnie, ale niezbyt często i bez środków dezynfekujących

Dobra higiena jest bardzo ważna pod każdym względem, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Oczywiście dotyczy to również zabawki. Ale nie powinno być sterylne. Oczywiście możesz regularnie czyścić zabawki, ale nie bądź zbyt wybredny. Niezbędna jest pewna ilość zarazków, aby dziecko mogło zbudować silny układ odpornościowy. Z tego powodu nie musisz dezynfekować zabawek za każdym razem, gdy je czyścisz. Jest to konieczne tylko w przypadku poważnych chorób. Z reguły wystarczy sprzątanie raz w miesiącu.