gospodarstwo domowe

Czyszczenie pralki: jak czyścić bęben i gumowe uszczelki!

Czysta pościel i pachnące ubrania: pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego. Jednak często jest zaniedbywany podczas czyszczenia. Rezultat: śmierdzące pranie i osady kamienia. Wyjaśniamy jak czyścić pralkę oraz jak czyścić bęben i gumowe uszczelki.

Czyszczenie pralki: dlaczego powinniśmy regularnie czyścić bęben, gumowe uszczelki i węże??

Wskazówki dotyczące czyszczenia pralki do bębna i gumowych uszczelek

Śmierdzące pranie, trudne do wyczucia ręczniki i wysokie zużycie energii to pewne znaki, że musisz wyczyścić pralkę. Ale dlaczego tak się dzieje??

  • Delikatne pranie: Coraz częściej ubrania prane są w 30 stopniach Celsjusza. Z jednej strony dlatego, że tkaniny są bardzo wrażliwe, z drugiej strony dlatego, że detergenty obiecują dobre czyszczenie nawet w niskich temperaturach prania. Rezultat: zarazki gromadzą się w gumowych uszczelkach i wężach. Ponieważ bakterie i grzyby nie mogą zostać zabite w 30 stopniach Celsjusza.
  • Woda stojąca w komorze do płukania: W zależności od modelu, po zakończeniu cyklu prania w komorze zmywania może pozostać woda. Woda również często zbiera się w gumowych uszczelkach. Jest to warunek wstępny rozwoju pleśni.
  • Pozostałości detergentów: Jeśli detergent nie dotrzymuje obietnic i nie rozpuszcza się całkowicie w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza, pozostałości detergentu mogą się gromadzić i powodować szkody. Nieprzyjemny zapach to pewny znak, że należy działać szybko i usunąć resztki detergentu.

Czyszczenie pralki w wysokich temperaturach zabija bakterie

Podsumowanie: Zarazki, pleśń i kamień należy regularnie usuwać. Zarazki giną zwykle w temperaturach powyżej 60, najlepiej nawet powyżej 90 stopni Celsjusza. Możesz również wyczyścić pleśń i kamień za pomocą pewnych domowych środków.

Czyszczenie pralki: Jak czyścić pralkę krok po kroku?

Czyszczenie pralki za pomocą instrukcji domowych środków zaradczych

Regularnie czyść pralkę. Możesz zaoszczędzić sobie dokładnego czyszczenia dwa razy w roku i zawsze mieć doskonale działające urządzenie. Postępować w następujący sposób:

  1. Oczyść zewnętrzną część urządzenia. Do czyszczenia pralki i usuwania zabrudzeń używaj chusteczek do czyszczenia w gospodarstwie domowym i hotelowym lub wilgotnej chusteczki uniwersalnej. W razie potrzeby powierzchnię można przetrzeć ściereczkami z mikrofibry o drobnej strukturze oraz specjalnymi środkami do czyszczenia powierzchni urządzeń.

Wskazówki i instrukcje dotyczące czyszczenia filtra kłaczków w pralce

  1. Postępuj zgodnie z instrukcjami użytkowania i wyczyść filtr kłaczków. Odpływ jest podobny we wszystkich modelach: znajdujesz wąż spustowy (znajduje się za klapką w dolnej części urządzenia), spuść wodę, a następnie wyjmij filtr kłaczków i wyczyść go. Wskazówka: Wyłóż podłogę przed pralką ręcznikami lub szmatami do czyszczenia i zawsze miej w zasięgu ręki talerz zupy, pudełko na lunch lub patelnię, aby złapać wodę.

Czyszczenie gumowych uszczelek pralki za pomocą domowych środków Porady

  1. Gumowe uszczelki można przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Możesz również użyć domowego środka, aby usunąć brud i pleśń.
  2. Szuflada na detergent można włożyć do głębokiego naczynia i moczyć w roztworze octu i wody na 1-2 godziny. Następnie dokładnie wypłucz szufladę na detergent, aby usunąć wszystkie pozostałości detergentu i pozostaw do wyschnięcia.
  3. Na bęben postępuj w następujący sposób: Najpierw pozwól pralce pracować pustą w temperaturze 90 stopni Celsjusza, aby zabić zarazki. Następnie otwórz pralkę i pozostaw drzwi otwarte na około godzinę. Następnie możesz użyć specjalnego detergentu lub użyć jednego z poniższych domowych środków do czyszczenia bębna.

Czyszczenie pralki: Możliwe są następujące domowe środki zaradcze

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki Wskazówki dotyczące usuwania kamienia i brudu

Istnieje wiele domowych środków zaradczych, których możesz użyć do czyszczenia pralki.

Uwaga: Aby być po bezpiecznej stronie, należy zasięgnąć porady producenta, aby zapobiec uszkodzeniom.

Pralka z tabletkami do zmywarki czysty. Chcesz usunąć brud i kamień, ale nie masz pod ręką specjalnego środka czyszczącego? Następnie są tabletki do zmywarki. Włóż tabletkę do płukania do bębna i pozwól pralce ponownie uruchomić się opróżniając przy co najmniej 60 stopniach Celsjusza.

– Przy prawidłowym użyciu może kwas cytrynowy Działa cuda w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że bez problemu można odkamieniać różne urządzenia. Niektórzy producenci urządzeń dla dzieci zalecają nawet regularne odkamienianie kwasem cytrynowym. Kwas cytrynowy jest dostępny w postaci proszku w drogeriach. W zależności od stopnia zabrudzenia (czy jest nieprzyjemny zapach, czy po prostu chcesz odkamienić i zdezynfekować pralkę?) Wsyp od 6 do 8 łyżek kwasu cytrynowego bezpośrednio do bębna i pozwól pralce pracować w temperaturze 90 stopni Celsjusz.

Pralka czysta domowymi środkami sody oczyszczonej i sody

Soda, proszek do pieczenia, soda: Te trzy domowe środki mają podobny efekt i służą głównie do usuwania osadów wapiennych. Dla najlepszego efektu możesz połączyć je z octem z białego wina. Należy jednak uważać na ocet – więcej na ten temat dowiecie się poniżej.

Proszek do pieczenia Chroni gumowe uszczelki i w połączeniu z wysoką temperaturą może skutecznie zabijać zarazki i rozluźniać osady kamienia w trudno dostępnych miejscach. Po prostu wlej 50 g sody oczyszczonej do przegródki na detergent i rozpocznij cykl prania w temperaturze 90 stopni (bez prania wstępnego). Nie dodawaj detergentu i pozostaw pralkę do wyschnięcia. Na koniec możesz wybrać dodatkowe płukanie. Pozostaw pralkę otwartą. Wyjąć szufladkę na detergent i opłukać ją pod bieżącą wodą.

Soda oczyszczona do pralki instrukcje czyszczenia gumowej uszczelki

proszek do pieczenia może zastąpić sodę oczyszczoną. Do miski wsyp dwa opakowania po 15 g, dodaj 50 g – 100 g wody i mieszaj do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie wlej krem ​​z proszkiem do pieczenia do przegródki na detergent i rozpocznij pranie zasadnicze w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Pozwól, aby pralka działała pusta (bez prania).

Soda to kolejny wariant domowych środków zaradczych. Do czyszczenia możesz użyć sody do prania. Dozowanie: W przypadku silnego zabrudzenia wsyp 4 – 6 łyżek proszku do przegródki na detergent i pozostaw pralkę do wyschnięcia w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Do regularnego czyszczenia można zmieszać 1 łyżkę sody z proszkiem do prania i wybrać program główny bez prania wstępnego w 60 stopniach Celsjusza.

Wyczyść pralkę octem lub kwaskiem cytrynowym

ocet winny jest często używany do usuwania zanieczyszczeń w pralce. Eksperci odradzają jednak jego stosowanie. Chociaż domowy środek może niezawodnie usunąć osady z kamienia, może również uszkodzić niektóre części pralki. Na przykład ocet sprawia, że ​​uszczelki, węże i inne detale z tworzywa sztucznego stają się kruche. Nawiasem mówiąc, ocet reaguje z wybielaczem i różnymi środkami wybielającymi, wytwarzając szkodliwy gaz. Więc powinieneś być z tym bardzo ostrożny. Do czyszczenia szufladki na detergent najlepiej używać octu winnego (przezroczysty, 5% kwasu).

Regularnie czyść pralkę i zapobiegaj osadzaniu się kamienia

Wyczyść pralkę i zapobiegaj osadzaniu się kamienia

Jeśli pranie nagle zacznie pachnieć, należy dokładnie wyczyścić pralkę. Na szczęście zarazki można szybko zabić. Z drugiej strony osady kamienia są bardziej problematyczne, ponieważ mogą powodować duże szkody. Dlatego należy regularnie czyścić pralkę. Poniższe wskazówki pomogą Ci dalej:

1. Czyść pralkę raz w miesiącu. Oszczędza to czas i wysiłek.

2. Nie przeciążaj pralki, aby detergent mógł zostać rozpuszczony w wodzie i spłukany.

3. Używaj detergentu oszczędnie. Jasne, pachnące pranie to coś wyjątkowego. Jednak nadmiar detergentu nie może zostać rozpuszczony podczas cyklu prania i odkłada się w wężach wodnych. Jeśli zauważysz, że użyłeś zbyt dużo detergentu, możesz rozpocząć dodatkowe płukanie.

Czyszczenie pralki po co czyścić bęben oraz gumowe uszczelki i węże ręcznie

4. Pozwól, aby pralka raz w miesiącu działała pusta w temperaturze 90 stopni Celsjusza. O ile nie zaznaczono inaczej, ścierki, bieliznę i ręczniki kąpielowe można prać w temperaturze 90 stopni.