gospodarstwo domowe

Czyszczenie i konserwacja marmuru: wskazówki, triki i domowe sposoby

marmurowa czyszczenie pielęgnacja kuchnia nowoczesna minimalistyczna podłoga kuchenna wyspa

Chociaż marmur, podobnie jak inne wytrzymałe kamienie naturalne, takie jak granit, kwarc, wapień itp., uważany jest za ponadczasowy i klasyczny, obecnie przeżywa renesans i jest integrowany z wieloma stylami życia. Jako blat w kuchni, wykładzinie podłogowej lub w łazience, marmur zachwyca swoją ekskluzywnością i nieskazitelną powierzchnią. Perfekcyjna struktura, piękny połysk i niepowtarzalne usłojenie to cechy charakteryzujące solidny kamień naturalny i powód, dla którego już w starożytności był synonimem luksusu i klasy. Niestety z biegiem lat użytkowania często zdarza się, że ulega uszkodzeniu przez nieszczęśliwy wypadek, a powierzchnie nie wyglądają już tak pięknie jak dawniej. Poniżej podajemy praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji marmuru.

Marmur: plusy i minusy

marmurowe czyszczenie pielęgnacja kuchnia lite białe drewno

Znajomość materiału z jego zaletami i wadami oraz podstawowe informacje ułatwiają życie, jeśli chodzi o czyszczenie kamienia. Pod względem geologicznym marmur należy do grupy wapieni, ponieważ powstał w wyniku przekształcania wapienia. Dlatego te same wytyczne obowiązują tutaj podczas czyszczenia, a marmur, taki jak wapień, jest wrażliwy na kwasy.

marmur do czyszczenia pielęgnacja blat kuchenny biały

Piękna powierzchnia może zepsuć potrząśniętą szklankę soku jabłkowego, wina lub napoju gazowanego. Po bardzo krótkim czasie na niezabezpieczonej powierzchni pojawiają się matowe plamy. Dlatego kamień naturalny powinien być traktowany specjalnym środkiem do polerowania jako środek ochronny. Oleje i tłuszcze są wchłaniane przez kamień i pozostawiają nieestetyczne plamy i przebarwienia. Przez długi czas nawet woda przez deszcz lub śnieg może zmienić kolor kamienia naturalnego.

czyszczenie marmuru pielęgnacja dom środki zaradcze porady sztuczki gospodarstwo domowe

Marmur, podobnie jak inne wapienia, uważany jest za średnio twardy i nawet najmniejsze kamienie mogą pozostawić nieestetyczne rysy. Powierzchnia szybciej ulega uszkodzeniu, szczególnie w przypadku posadzek marmurowych, po których stale się chodzi. Brud na podeszwach butów działa jak drobne cząstki ścierne, które stopniowo powodują, że materiał staje się szorstki i matowy. Z czasem matowa powierzchnia staje się większa, a w mikropęknięciach i nierównościach gromadzi się brud. Ponieważ bardzo często stosuje się tworzące warstwę produkty pielęgnacyjne, cząsteczki brudu mogą być również zatrzymywane w warstwie pielęgnacyjnej. Do czyszczenia marmuru można użyć podstawowego środka czyszczącego lub najlepiej go wysuszyć.

Czyszczenie marmuru: podstawowe czyszczenie

marmur czyszczenie pielęgnacja płytki kuchenne kuchenka gazowa zlewozmywak

Dokładne czyszczenie powierzchni marmuru jest konieczne tylko wtedy, gdy jest pokryta impregnatem ochronnym. Wcześniej stare warstwy pielęgnacyjne muszą zostać usunięte, a następnie poddane działaniu podstawowego środka czyszczącego. Należy to zneutralizować wystarczającą ilością wody, ale wycierać marmur jak najmniejszą ilością, ponieważ zbyt duża ilość wody może prowadzić do osadzania się kamienia. Optymalna wartość pH podstawowego środka czyszczącego powinna wynosić od 7,0 do 8,5. Nakłada się za pomocą miękkiego pędzelka lub ściereczki z mikrofibry. Następnie przetrzyj powierzchnię dwa lub trzy razy wilgotną, czystą szmatką, ale nie moczyć powierzchni. Przed zabiegiem najlepiej wykonać test na niepozornym obszarze.

marmurowe czyszczenie pielęgnacja kuchnia kuchnia wyspa biblioteka drewna,

Zasadniczo do czyszczenia marmuru nadają się neutralne środki czyszczące, środki czyszczące na bazie alkoholu i oczywiście specjalny środek do czyszczenia marmuru. Alkaliczne środki czyszczące są generalnie szkodliwe, ale są możliwym rozwiązaniem w walce z zaciekami wapiennymi lub cementowymi na mocno zabrudzonych powierzchniach. Po zabiegu należy dokładnie umyć wodą.

Czyszczenie i konserwacja marmuru: impregnacja

marmurowe czyszczenie pielęgnacja kuchnia powierzchnia robocza jednostka kuchenna

Podobnie jak w przypadku innych materiałów naturalnych, każdy proces czyszczenia marmuru jest tymczasowy. Leczenie specjalnymi środkami ochronnymi i pielęgnacyjnymi jest również ograniczone w czasie i należy je powtarzać. Kawę, oleje i tłuszcze należy unikać lub natychmiast usuwać z powierzchni marmurowych. Istnieją jednak nowoczesne produkty pielęgnacyjne, które sprawiają, że powierzchnia jest mniej wrażliwa na zabrudzenia – impregnaty. Nie tworzą one warstwy ochronnej na marmurze, ale wspierają go od wewnątrz. Większość z nich jest na bazie wody i pozwala na różne efekty optyczne, takie jak efekty perłowe i inne.

marmurowe czyszczenie pielęgnacja blatów kuchennych płytek ściennych

Chociaż trwałość impregnatów rozpuszczalnych w wodzie jest ograniczona, są one bardziej odpowiednie dla majsterkowiczów, a wszelkie błędy w obróbce można później łatwiej wyeliminować. Zaleca się, w zależności od powierzchni i zastosowania, dokładne czyszczenie marmuru od jednego do czterech razy w roku, a następnie impregnację. Jeśli potrzebujesz długoterminowego rozwiązania, powinieneś zwrócić się do profesjonalnych wykańczaczy podłóg kamiennych. Profesjonalna impregnacja jest trwała, nie można jej usunąć i kosztuje więcej niż wersja zrób to sam, ale wynik jest tańszy, ponieważ efekt ochronny jest wyższy.

marmurowa pielęgnacja biały czarny zlew półka drewniana

Zastosowanie tzw. krystalizacji zapewnia większą ochronę przed zarysowaniami. W efekcie powierzchnia kamieni wapiennych, takich jak marmur, trawertyn itp. jest dodatkowo utwardzana i nadawana na wysoki połysk. Proces ten zwiększa odporność powierzchni materiału i zmniejsza zarysowania.

Utrzymuj marmur

marmur czyszczenie pielęgnacja kuchnia kuchnia ściana drewniana podłoga

Po oczyszczeniu marmuru ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W ten sposób rezultaty, które zostały już osiągnięte dzięki intensywnemu czyszczeniu, będą trwać dłużej. Pomimo impregnacji lub innej długotrwałej obróbki marmuru wymagana jest regularna pielęgnacja i konserwacja. Stosowane środki czyszczące nie są tak intensywne, jak te używane do czyszczenia podstawowego. Jeśli są stosowane regularnie, działają łagodnie.

marmurowy blat do czyszczenia klasycznego

Marmur można również czyścić bez specjalnych środków czyszczących. Należy jednak wziąć pod uwagę wartość pH danego środka czyszczącego. Do marmuru i innego wapienia najlepiej jest używać alkalicznego środka czyszczącego, a nigdy kwaśnego. Wartość pH mierzy się od 1,00 do 10,00, przy czym dla materiału optymalny byłby zakres neutralny i zasadowy, tj. od 7,00.

marmurowa czysta pielęgnacja podłogi szlachetne schody kryształy żyrandolowe

Środki do usuwania kamienia są szczególnie polecane w kuchni i łazience, gdzie trzeba regularnie usuwać uciążliwe osady kamienia z armatury i instalacji wodociągowych. Nie nadają się one jednak do marmuru i innych wapieni, ponieważ pozostawiają matową powierzchnię, a brud może się na niej jeszcze łatwiej osadzać. Specjalny środek do czyszczenia łazienki z marmuru jest w stanie usunąć lekki kamień i inne typowe substancje z samych spoin. Matowe plamy i uporczywe plamy, które powodują detergenty i środki pielęgnacyjne w łazienkach i kuchniach, można usunąć za pomocą pasty do marmuru i przywrócić połysk.

marmurowe czyste płytki podłogowe nowoczesne sześciokątne

Lekko zabrudzony marmur można łatwo wyczyścić mydłem kamiennym i odrobiną czystej wody. Najlepiej używać ściereczki z mikrofibry lub mopa z mikrofibry. Zanim to zrobisz, powinieneś oczywiście zamieść grubszy brud miotłą lub odkurzaczem z wyciągniętą szczotką.

Czyszczenie i konserwacja marmuru: domowe sposoby

marmurowa pielęgnacja podłogi czarny biały szlachetny salon

Ze względu na dużą różnorodność środków czyszczących dostępnych na rynku, często wybór odpowiedniego jest przytłaczający. Zamiast drogich specjalnych środków czyszczących warto zastosować domowe środki o neutralnym pH i bezpieczne dla żywności. Uporczywe plamy można łatwo usunąć skórką z cytryny i odrobiną soli kuchennej.

marmurowe czyszczenie pielęgnacja łazienka prysznic szklana ściana wolnostojąca wanna

Bardzo prosty naturalny wosk jest idealny do nadania marmurowi pięknego połysku. Musi być nakładany bardzo oszczędnie ściereczką z mikrofibry i lekko wypolerowany, aby dyskretnie podkreślić jedwabisty połysk kamienia naturalnego.