gospodarstwo domowe

Czyszczenie fug między płytkami – porady, sztuczki i domowe sposoby na czyste fugi

ponownie wyczyścić fugi między płytkami uzyskać białą gąbkę

Płytki są popularnymi okładzinami ściennymi i podłogowymi do intensywnie użytkowanych pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie. Są wytrzymałe i zazwyczaj można je bez problemu czyścić. Sprawa z fugami płytek wygląda zupełnie inaczej. Brud i pleśń osadzają się w przestrzeniach pomiędzy nimi i nadają płytkom piękny wygląd. Ale jak czyścić fugi między płytkami? Oprócz specjalistycznych środków czyszczących istnieją również domowe środki, które mogą zdziałać cuda. W artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek dotyczących czyszczenia zaprawy w gospodarstwie domowym.

czyszczenie brudnej fugi do płytek

Brudne stawy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być również szkodliwe dla zdrowia. Stale tworzą się osady, zwłaszcza w łazience, które stanowią doskonałą pożywkę dla różnych bakterii i grzybów. Pleśń jest również częstym problemem, z którym musisz się zmierzyć przy pierwszym znaku. W najgorszym przypadku, gdy inwazja wymknie się spod kontroli, stawy muszą zostać całkowicie odnowione. Aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić spoiny płytek.

Czyszczenie fug między płytkami – praktyczne wskazówki ułatwiające czyszczenie

czyszczenie fug między płytkami czyszczenie fug łazienkowych

Aby oszczędzić sobie podwójnej pracy, można jednocześnie czyścić fugi z płytkami. Większość środków do czyszczenia płytek można również stosować do łączenia płytek, jeśli nie są zbyt brudne. Jednak podczas czyszczenia należy zwracać nieco większą uwagę na przestrzenie między nimi za pomocą gąbki. Należy jednak pamiętać, że środki czyszczące z materiałami ściernymi raczej nie nadają się do fug. Zawarte w nim małe cząsteczki mogą powodować kruszenie się fugi, przez co są bardziej podatne na przesiąkanie wody.

Przed czyszczeniem fugi w pierwszej kolejności należy określić rodzaj zabrudzenia. Jeśli przestrzenie między płytkami są zainfekowane pleśnią, należy ją najpierw usunąć specjalnym środkiem do czyszczenia pleśni.

czyszczenie płytek ściennych specjalny środek do czyszczenia fug

Najłatwiej oczyścić fugi w łazience i kuchni za pomocą specjalnego środka do czyszczenia fug i płytek. Większość środków czyszczących zawiera również środki odtłuszczające, które mogą usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy tłuszczu z powierzchni płytek.

czyszczenie brudnych końcówek do fug łazienkowych szczoteczka do fug łazienkowych

Zwykłe gąbki czyszczące mają trudności z dotarciem do mocno zabrudzonych spoin i dlatego nie usuwają całego brudu. W tym momencie szczoteczka do zębów jest szczególnie praktycznym środkiem zaradczym. Drobne włosie szczoteczki idealnie nadaje się do trudno dostępnych zakamarków, dzięki czemu brud można całkowicie usunąć. Alternatywnie możesz użyć szczotki do naczyń. Oszczędza to również pieniądze na innych przedmiotach do czyszczenia.

Oczyść fugi między płytkami za pomocą domowych środków

Oczyść fugi między płytkami za pomocą domowych środków

Jeśli wolisz zrezygnować z drogich specjalistycznych środków czyszczących, możesz wypróbować wypróbowane i przetestowane produkty gospodarstwa domowego do czyszczenia zaprawy. Można je znaleźć niemal w każdym gospodarstwie domowym i są znacznie tańsze od specjalnych środków do czyszczenia łazienki i kuchni.

Oczyść białe spoiny pastą z proszku do pieczenia

proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia ze spulchniaczem jest stosowany nie tylko do pieczenia, ale jest również praktycznym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym. Wymieszaj biały proszek z niewielką ilością wody, aż powstanie gęsta pasta. Następnie nałożyć pastę na pożółkłe lub szare fugi płytek i pozostawić na około 30-40 minut. Następnie przetrzyj połączenia wilgotną szmatką.

czyszczenie fug do płytek domowe środki pasta do zębów szczoteczka

pasta do zębów

Nie tylko szczoteczkę do zębów można używać do czyszczenia w gospodarstwie domowym. Pasty do zębów zazwyczaj zawierają rozpuszczalne substancje, które mogą usuwać zanieczyszczenia z fugi. Dodatkowo pasta ładnie pachnie, co jest świetnym efektem ubocznym. Wystarczy nałożyć pastę do zębów na brudną fugę za pomocą szczoteczki do zębów i pozostawić na około godzinę. Następnie po prostu wytrzyj go ściereczką do czyszczenia.

Gąbki do czyszczenia fug łazienkowych

Proszek do pieczenia

Podobnie jak soda oczyszczona, soda oczyszczona doskonale nadaje się do sprzątania w domu. Możesz również oczyścić fugi sodą oczyszczoną, jeśli zmieszasz 3 łyżki cudownego lekarstwa z 1 łyżką wody i, dla lepszych rezultatów, z 1 łyżeczką esencji octu, aby utworzyć pastę i obficie nałożyć ją na fugi płytek. Soda oczyszczona działa jak delikatne mleczko do szorowania, które nie pozostawia zadrapań. Ma również działanie rozjaśniające, dzięki czemu można przywrócić pożółkłą fugę do bieli.

zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci może zrobić o wiele więcej niż tylko czyszczenie paznokci. Może być również stosowany do usuwania plam z różnych powierzchni oraz do czyszczenia spoin między płytkami. Jeśli nie jest zbyt brudny, nałóż na wacik zmywacz do paznokci i użyj go do wyszorowania fugi, aby ponownie ją oczyścić.

czyste fugi między płytkami białe fugi znów stają się białe

Kreda do ubijania

Domowe środki babci to również kreda wybielająca, używana od lat w gospodarstwie domowym. Dzięki temu Twoje zszarzałe stawy znów będą lśnić bielą. Po prostu nałóż trochę kredy bielącej na zwilżoną szczoteczkę do czyszczenia i użyj jej do wyczyszczenia połączeń płytek. Na koniec spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Wskazówka: zalecamy mądre korzystanie z domowych środków zaradczych. Lepiej nie używać go zbyt często i wypróbować go tylko na małej powierzchni podczas czyszczenia niesprawdzonym produktem. Więc nie ma odpadów.

Oczyść fugi płytek za pomocą odkurzacza parowego

czyszczenie fug glazura parowa płytki ścienne łazienka

Odkurzacz parowy jest trochę droższy w zakupie, ale może zdziałać cuda w gospodarstwie domowym. Jeśli masz już takie urządzenie w domu, to jest to idealne rozwiązanie do czyszczenia spoin płytek. Gorąca para wodna o temperaturze od 150 do 300 stopni wnika głęboko w spoiny i nie tylko usuwa brud, ale jednocześnie zabija bakterie.

czyszczenie fug między płytkami odkurzacz parowy płytki podłogowe w kuchni

Ponieważ do czyszczenia za pomocą myjki parowej nie stosuje się żadnych chemicznych środków czyszczących, urządzenie to okazało się bardzo przyjazne dla środowiska. Czyści to nie tylko fugi między płytkami, ale także całą podłogę lub ścianę.

Co zrobić z fugami silikonowymi?

wyczyścić lub wymienić końcówki do fug silikonowych

Spoiny silikonowe są szczególnym przypadkiem i nie mogą być czyszczone tak jak inne spoiny płytek. Bardzo trudno jest usunąć uporczywe zabrudzenia z silikonowej spoiny. Dlatego eksperci zalecają po prostu zastąpienie mocno zabrudzonych fug silikonowych świeżym silikonem. Jeśli nadal chcesz najpierw wyczyścić fugę, możesz spróbować użyć domowych środków, takich jak ocet lub soda oczyszczona. Warto też wypróbować myjkę parową, zwłaszcza jeśli najpierw umyjesz fugę odrobiną esencji octowej.

czyszczenie fug łazienkowych porady płytki podłogowe płytki ścienne