gospodarstwo domowe

Łazienka bez plastiku – jak dbać o siebie w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska

Proste wskazówki dla większego zrównoważonego rozwoju – tego poszukuje coraz więcej konsumentów, którzy szukają przyjaznego dla środowiska codziennego życia i między innymi chcą uniknąć używania szkodliwego plastiku lub tego typu odpadów. Ale biorąc pod uwagę, jak bardzo materiał wpłynął na nasze codzienne życie, wydaje się to prawie niemożliwe. To prawda, to trudne zadanie. Ale nawet jeśli ograniczysz tylko pewną ilość odpadów z tworzyw sztucznych, zrobiłeś już coś dobrego i jesteś o kilka kroków bliżej do zrównoważonego życia. Podaliśmy już kilka wskazówek dotyczących kuchni bez plastiku. Dziś mówimy o innym często używanym pomieszczeniu w naszym mieszkaniu, a mianowicie o łazience. Poniżej kilka wskazówek dotyczących łazienki bez plastiku.

Łazienka bez plastiku z bambusem

Łazienka bez plastiku z bambusowymi wacikami bawełnianymi

Szybkie spojrzenie na wiele produktów i akcesoriów w łazience pokazuje, że prawie wszystko jest wykonane z plastiku. Szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, opakowanie kosmetyków, tak, nawet małe waciki go zawierają. Jak zastąpić te wszystkie rzeczy alternatywami przyjaznymi dla środowiska? Czy wiesz, że dla wielu z tych produktów codziennego użytku istnieją warianty z bambusa? Na przykład możesz użyć bambusowej szczoteczki do zębów, a nawet wyrzucić plastikowe waciki bawełniane z łazienki i zamiast tego użyć bambusowych (lub nawet ze stali nierdzewnej). Dotyczy to również szczotki do włosów lub grzebienia, które mogą być również wykonane z innego drewna i i tak są uważane za bardziej korzystne dla włosów, a także dla brzytwy.

Kosmetyki bez plastiku

Łazienka bez plastiku z maszynką do golenia bez plastiku i innymi wskazówkami

Nie tylko kobiety zużywają dużo plastiku ze względu na swoje kosmetyki. Oczywiście mężczyźni również używają kosmetyków, czy to kremów, pianki do golenia czy żelu pod prysznic czy szamponu. Wszystko jest zapakowane lub wypełnione plastikowymi opakowaniami i foliami. Jeśli więc chcesz być wolny od plastiku w łazience, to w szczególności tutaj coś trzeba zmienić. Ale jak pod tym względem osiągnąć wolną od plastiku łazienkę??

Uzyskaj łazienki bez plastiku dzięki odpowiednim kosmetykom

Po pierwsze, możesz zastąpić żel pod prysznic i szampon mydłem i mydłem do włosów. Czy te również nie są zapakowane, prawdopodobnie się zastanawiasz? Tak, ale do produkcji mydeł często stosuje się opakowania papierowe, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Z kolei produkty pielęgnacyjne do włosów, takie jak kuracje i maseczki, możesz wykonać samodzielnie. Istnieje wiele łatwych do samodzielnego wykonania przepisów na wszystkie rodzaje włosów. To samo dotyczy produktów do pielęgnacji skóry.

Zamiast pianki do golenia, żelu itp. ponownie odpowiednie jest mydło – tym razem mydło do golenia. Alternatywnie można użyć tak zwanego oleju do golenia lub zwykłego oleju kokosowego, którym można napełniać pojemniki wielokrotnego użytku, które przynoszą ze sobą w specjalnych sklepach (sklepy nieopakowane).

Łazienka bez plastiku – mikroplastik w kosmetyce

Unikaj mikroplastików w peelingach i innych kosmetykach

Jeśli chcesz żyć bez plastiku, rolę odgrywa nie tylko opakowanie. Wiele produktów zawiera tak zwane mikroplastiki, które po zastosowaniu doustnym lub na skórę mogą dostać się do naszego organizmu i spowodować trwałe uszkodzenia. Z kolei jest uwalniany do środowiska wraz ze ściekami. Dlatego przy wyborze produktów kosmetycznych warto zwracać uwagę na etykietę. Nawet pasta do zębów niezawierająca plastiku nie może być uważana za pewnik.

Wybierz np. peeling zawierający naturalne produkty o działaniu złuszczającym, takie jak sole, piasek czy kukurydza, zamiast tych wykonanych z polietylenu. Albo jeszcze lepiej: zrób to sam!

Zrób swój własny peeling ciała – naturalne kosmetyki dla miękkiej skóry

Zrób sobie peeling solny: porady dotyczące pielęgnacji skóry solą morską

Zrób sobie peeling twarzy – 6 prostych przepisów

Łazienka bez plastiku dzięki rozpakowanemu sklepowi

Łazienka bez plastiku dzięki rozpakowanemu sklepowi do napełniania własnych pojemników

A sklep bez opakowania to świetne słowo kluczowe, jeśli chodzi o życie w łazience bez plastiku i w ogóle bez plastiku. Zabierz ze sobą szklane lub metalowe pojemniki i wypełnij je żądanym produktem na miejscu. Po prostu nie lubisz mydła i chcesz dalej używać żelu pod prysznic i szamponu? Żaden problem, bo to wszystko jest również oferowane w takich sklepach. A te są nawet dostępne online – idealne nie tylko w czasach korony!

Używaj pojemników wielokrotnego użytku wykonanych ze szkła lub metalu do produktów higienicznych i pielęgnacyjnych

Przeglądając taki sklep, najpierw zorientujesz się, że tak naprawdę wszystko w naszej łazience jest wykonane z plastiku – pumeks, gąbka do mycia, szczotka do paznokci, a nawet półki na mydełka. Tyle drobiazgów, których właściwie już nawet nie zauważamy. Dzięki doborowi produktów w sklepie można stopniowo osiągnąć łazienkę bez plastiku.

Aloe Vera Face Mask: najlepsze przepisy na promienną i zdrową skórę!

Stosowanie mydła do włosów: przepisy zrób to sam i pomocne wskazówki dotyczące lśniących i zdrowych włosów!

Zrób sam dezodorant – pomysły i proste przepisy z domowymi sposobami

Łazienka bez plastiku, bez chemicznych środków czyszczących

Łazienka bez plastiku, z naturalnymi detergentami, bez plastikowych pojemników

Myli się ten, kto wierzy, że wszystkich drobnoustrojów w łazience można pozbyć się tylko za pomocą agresywnych środków czyszczących, które są pełne szkodliwych chemikaliów, szkodzą środowisku, a także są wypełnione plastikiem. Nawet produkty z natury, takie jak ocet czy kwasek cytrynowy, są naprawdę wszechstronne, jeśli chodzi o sprzątanie łazienki i doskonale nadają się do łazienki bez plastiku. Możesz więc łączyć sodę i kwas cytrynowy do czyszczenia muszli klozetowej, podczas gdy roztwór octu jest dezynfekowany i idealny w walce z irytującym osadem wapiennym (te produkty oczywiście najlepiej kupować również w sklepie hurtowym).

Sprzątanie toalety – domowe sposoby i sprytne triki na lepszą higienę w toalecie

Czyszczenie drzwi prysznicowych – działa to najlepiej z tymi środkami!

Czyszczenie fug między płytkami – porady, sztuczki i domowe sposoby na czyste fugi

Używaj papieru toaletowego bez plastiku

Używaj lub unikaj całkowicie bambusowego papieru toaletowego

Jak już wspomniano, plastik w łazience to przede wszystkim opakowanie. Oczywiście dotyczy to również papieru toaletowego. Ponadto wiele drzew jest wycinanych do produkcji, zwykle w odległych krajach Ameryki Południowej. Transport tutaj i skomplikowany proces produkcyjny z kolei skutkują wysoką emisją CO2 i zużyciem energii. Tak więc papier toaletowy pod wieloma względami nie jest zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Podczas gdy papier kuchenny można zastąpić bambusem wielokrotnego użytku lub zwykłą szmatką w kuchni, papier toaletowy oczywiście nie nadaje się do ponownego użycia. Jak więc uzyskać zrównoważoną i wolną od plastiku łazienkę??

Bambusowy papier toaletowy bez folii, ponieważ opakowanie jest bardziej przyjazne dla środowiska

Tutaj również rozwiązaniem jest bambus. Choć od dawna jest również transportowany, szybko rośnie, nie obumiera po ścięciu, jest wolny od pestycydów i innych środków chemicznych. Aby rozwiązać problem również opakowań z tworzyw sztucznych, najlepiej kupić je ponownie w nieopakowanym sklepie w Twojej okolicy lub przez Internet. Jednym z produktów, który pasuje do tego wszystkiego, jest marka Smooth Panda – dzięki brakowi opakowań z tworzyw sztucznych otrzymujesz dokładnie taki produkt do łazienki bez plastiku.

Alternatywy bez śmieci

Prysznic toaletowy jako alternatywa dla śmieci z papieru toaletowego

Mimo to papier znowu ląduje w odpływie i jeśli chcesz tego uniknąć, możesz użyć staromodnej myjki. Można je zebrać w wiadrze, a następnie tylko wypłukać i wyprać w pralce w wysokiej temperaturze. Na początku nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale w końcu jest o wiele bardziej higieniczne i czystsze niż papier toaletowy. Inne alternatywy to tak zwany prysznic doczołowy (lub zwykły prysznic), który jest również szeroko rozpowszechniony w Azji, lub bidet.

Łazienka bez plastiku – gdzie wyrzucić śmieci?

Łazienka bez plastiku pomimo worków na śmieci z ekologicznymi workami na śmieci ze skrobi kukurydzianej

Produkty pielęgnacyjne i czyszczące można napełniać do pojemników wielokrotnego użytku lub bez plastiku, jak dotąd. Ale co ze śmieciami, które się pojawiają, chcąc nie chcąc? W końcu zwykły worek na śmieci jest również wykonany z plastiku. Jeśli chcesz używać worków na śmieci bez plastiku, rozwiązaniem są worki z bioplastiku. Jak teraz? Plastikowe, ale ekologiczne? Jak to działa? Są to w 100% biodegradowalne worki na śmieci wykonane ze skrobi kukurydzianej, które są nie mniej wytrzymałe niż konwencjonalne z folii. Więc następnym razem, gdy będziesz robić zakupy bez plastiku, pomyśl o tej praktycznej alternatywie, aby wyczarować łazienkę bez plastiku.

Łazienka bez plastiku – na pożegnanie pakowane płatki bawełniane!

Wielorazowe i zmywalne płatki czyszczące do demakijażu i prania

A skoro już jesteśmy przy temacie śmieci: Coś, czego kobiety mogą użyć do szybkiego i niezawodnego napełnienia kosza na śmieci w łazience, to między innymi waciki. Cóż, nie są z plastiku (poza opakowaniem), ale szczerze, czy to wszystko musi być? Aby zapewnić zrównoważoną i wolną od plastiku łazienkę, polecamy płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku. Składają się z frotte, która jest wykonana z bambusa, bawełny, ale także z poliestru.

Szydełkuj waciki do czyszczenia i używaj ich ponownie zamiast wacików

W zasadzie są to małe myjki, które można normalnie prać w pralce. A co powiesz na samodzielne szydełkowanie płatków do demakijażu? Istnieją proste przewodniki online, które mogą zrobić nawet początkujący. Chcielibyśmy również wspomnieć o starej dobrej myjce. Ponieważ z jego pomocą możesz usunąć wszelkie zabrudzenia z twarzy i szyi bez zbierania zbędnych odpadów do wiadra. A ponieważ nie musisz ciągle kupować z niego nowych i zapakowanych produktów, myjki to świetny sposób na uniknięcie plastiku w łazience. Jako alternatywa dla tamponów i podpasek higienicznych ponownie pojawiają się tzw. miseczki menstruacyjne.

Nie zawiera plastiku do detergentów

Używaj zrównoważonych detergentów wykonanych z naturalnych składników

W wielu domach pralka znajduje się w łazience i dlatego jest częścią rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcesz mieć łazienkę bez plastiku. Dotyczy to przede wszystkim detergentów i zmiękczaczy do tkanin. Staraj się używać naturalnych składników i kup detergent do prania, aby utrzymać łazienkę wolną od plastiku również pod tym względem. W przypadku detergentów w płynie można używać butelek wykonanych z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, które w 100% nadaje się do recyklingu, nawet jeśli zostanie ponownie zutylizowane. Butelki szklane lub butelki wykonane z metalu są jeszcze lepsze.

Łazienka bez plastiku z odpowiednimi zabawkami do kąpieli

Łazienka bez plastiku z zabawkami do kąpieli z naturalnego kauczuku lub drewna

Szczerze mówiąc, czy pomyślałbyś o zabawkach do kąpieli swoich dzieci, gdy przekształcałeś swoją łazienkę w strefę wolną od plastiku? Pewnie, że w pewnym momencie zauważyłeś, ale zabawka do kąpieli też nie byłaby zbyt wysoko na liście, prawda? Ale nie możesz zabronić dziecku zabawy podczas kąpieli tylko dlatego, że chcesz żyć w łazience bez plastiku! Nie musisz, ponieważ istnieją naturalne alternatywy, które spełnią Twoje pragnienie zaprojektowania łazienki bez plastiku. Kauczuk naturalny i drewno to nazwy materiałów, z których możesz wybierać. Dlaczego nie poszukasz informacji w Internecie? W samym Amazonie znajdziesz ogromny wybór.

Łazienka bez plastiku nie do końca możliwa

Łazienka bez plastiku nie jest możliwa w stu procentach, tak jak w przypadku zasłony prysznicowej

Chociaż robisz naprawdę duży krok w kierunku bardziej zrównoważonej łazienki dzięki wspomnianym wariantom, nadal będą w tym pokoju rzeczy wykonane z plastiku, których po prostu nie da się wymienić, a zatem nie pozwolą na łazienkę w 100% wolną od plastiku. Obejmuje to niektóre produkty do stylizacji włosów, ale także zasłonę prysznicową. Możesz jednak obejść się bez tego ostatniego, jeśli bierzesz prysznic siedząc w wannie. Jeśli w ogóle nie możesz się obejść bez zasłony, najlepiej użyć produktów o niskiej zawartości zanieczyszczeń i PVC.

Zero odpadów i brak plastiku również nie jest możliwe w łazience

W razie potrzeby nie bój się używać plastikowych opakowań do trwałego przechowywania produktów pielęgnacyjnych i higienicznych. To, że używasz tego opakowania wielokrotnie przez długi czas, jest również zrównoważonym sposobem życia. Przynajmniej nie wyrzucaj każdego kosza do kosza, gdy jest pusty. Zawsze pamiętaj, że nawet najmniejsza zmiana z Twojej strony jest korzystna dla zrównoważonej, bezodpadowej i wolnej od plastiku łazienki.