Fitness, zdrowie, męski świat

Trening Crossfit – Ćwicz rozsądnie i popraw ogólną sprawność

mężczyźni i kobiety na treningu crossfit z hantlami

Trening crossfit może pomóc w uzyskaniu formy i nie jest tak niebezpieczny, jak wielu ludzi myśli. Ten rodzaj ćwiczeń może nie być najlepszym sposobem na przyrost masy mięśniowej, siły i utratę tkanki tłuszczowej, dlatego niewielu z nas w ogóle się w nie angażuje. Jeśli więc Twoim głównym celem jest budowanie mięśni, chudnięcie lub zwiększenie wytrzymałości układu krążenia, lepiej byłoby pozostać przy tradycyjnym treningu siłowym lub cardio. Aby jednak wiedzieć, czy trening Crossfit jest najlepszym sposobem na poprawę ogólnej sprawności, możesz znaleźć przydatne informacje na ten temat w tym poście.

Zmień styl życia poprzez trening crossfit

ciężary hantli na podłodze w siłowni

Trening crossfit może nie tylko odmienić Twoje ciało, ale także zmienić Twoje spojrzenie na życie. Sposób, w jaki postrzegasz świat, może być również siłą zmieniającą życie, której potrzebujesz, aby to zrobić. Przy odpowiednim programie treningowym utrzymanie kondycji na dłuższą metę nie byłoby takie trudne. Taki trening był niezwykle udany w ciągu ostatniej dekady, a na całym świecie istnieje ponad 13 000 siłowni Crossfit. Crossfitters to jedni z najbardziej pełnych pasji sportowców, jakich kiedykolwiek spotkasz.

przygotuj się do podnoszenia ciężarów z rozmową

Ale czy to wszystko, co mówią prawdziwi wierzący? Czy to naprawdę najlepszy sposób na poprawę kondycji? Czy samo ćwiczenie zamienia się w coś transcendentnego, czy też trening crossfit to tylko chwilowa moda? Czy rzeczywiście oferuje nic więcej niż zwiększone ryzyko kontuzji i przetrenowania, jak twierdzi większość krytyków? Cóż, długa historia w skrócie: w zależności od trenera, Crossfit może znacznie poprawić Twój styl życia.

Co to jest trening crossfit?

CrossFit to program ćwiczeń o wysokiej intensywności, który koncentruje się na wykonywaniu różnych ćwiczeń siłowych i aerobowych, od pompek przez sprinty po czyszczenie i szarpanie. Ćwiczenia są zwykle pogrupowane w „Treningi dnia” lub „WODs”, które zwykle trwają od 5 do 15 minut. Wyniki są rejestrowane i oceniane, aby zachęcić do przyjaznej rywalizacji i mierzyć postępy. W większości WOD-ów wykonujesz jedno ćwiczenie na raz bez zatrzymywania się na określoną liczbę „okrążeń” tak szybko, jak to możliwe. W innych przypadkach ukończ jak najwięcej okrążeń, ścigając się z czasem.

siłownia crossfit sprzęt do gimnastyki ciężary kółka wioślarstwo hala

Jak widać, takie sale fitness są wyposażone w stojaki do przysiadów, hantle, piłki lekarskie, kettlebells, sprzęt gimnastyczny, olimpijskie podnoszenie ciężarów, liny, wioślarze i inne rodzaje ćwiczeń. Jest to jedna z najważniejszych zalet treningu CrossFit: większość siłowni ma wszystko, czego potrzebujesz do przyzwoitej sesji treningu siłowego. To, co z tym wszystkim zrobisz, jest oczywiście niezbędne, ale pierwszym krokiem jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Większość siłowni CrossFit wyróżnia się pod tym względem. Błyskawiczny wzrost CrossFit można jednak przypisać znacznie więcej niż sesjom treningowym i dobrze zaopatrzonym salom gimnastycznym. To kultura sprawiła, że ​​stał się tak popularny.

Korzyści z treningu Crossfit

kobieta ćwicząca z pierścieniami na siłowni ze sprzętem i odzieżą sportową

Najpierw spójrzmy na pozytywne aspekty tego sportu. Twój trener CrossFit może dokładnie powiedzieć Ci, co robić każdego dnia. Większość ludzi nie ma nadrzędnego planu treningowego i pojawia się na siłowni kilka dni w tygodniu. Tam trenują to, co w tej chwili jest najbardziej kuszące lub najmniej bolesne. Zwykle jest to seria przypadkowych ćwiczeń i powtórzeń, które wykonują, dopóki nie skończy im się czas. Można to nazwać ćwiczeniami i jest lepsze niż nic. Jednak z pewnością nie jest to szkolenie, które wymaga logicznej struktury i uporządkowanego postępu i prowadzi do pożądanych rezultatów.

trening crossfit w plenerze z grupą i zespołem motywacyjnym

Kiedy jednak pojawisz się na treningu Crossfit, instruktor dokładnie podpowie Ci, co robić, jak wykonywać ćwiczenia i kiedy przestać. Jeśli instruktor również wie coś o programie, oznacza to, że każda większa grupa mięśniowa w Twoim ciele zostanie sprawiedliwie ukarana. Instruktorzy Crossfit mogą również dostosować trening do Twoich umiejętności i potrzeb. Na przykład, jeśli twoja siła leży w górnej części ciała, możesz zamienić hantle na wyciskanie na ławce. Na przykład, jeśli lubisz biegać, możesz wykonać kombinację lub inny rodzaj cardio, taki jak wiosłowanie. Większość siłowni CrossFit śledzi również postępy treningu. Jest to niezbędne, aby uniknąć plateau siły i przyrostu masy ciała.

W treningu crossfitowym chodzi o hantle

trening z hantlami w obu rękach

Twoim głównym celem jako naturalnego ciężarowca powinno być zwiększenie całkowitej siły ciała. Najlepiej skupić się na ćwiczeniach ze sztangą, które angażują wiele stawów i grup mięśni, takich jak przysiady lub wyciskanie na ławce. Jednak wiele osób nie ustala priorytetów ani nie wykonuje tych ćwiczeń, i to jest jeden z głównych powodów, dla których wielu z nich tkwi w ślepym zaułku. Cóż, jedną z pierwszych rzeczy, których uczysz się, gdy dołączasz do treningu Crossfit, są właśnie te metody fitness. CrossFit zmusza Cię również do cięższej pracy niż w pojedynkę. Większość ludzi nienawidzi uczucia dyskomfortu, a im bardziej są nieswojo, tym bardziej chcą natychmiast przestać, co powoduje ich dyskomfort.

motywacja poprzez głośne komendy w sali fitness na wioślarzu

Taka mentalność nie nadaje się do treningu crossfit. Chociaż można go doprowadzić do niebezpiecznych skrajności, zaprzestanie Crossfitu jest jednym z powodów, dla których to działa. Więc kiedy wykonujesz trening Crossfit, spodziewaj się, że będziesz trenować ciężej, mocniej, szybciej lub dłużej. Nie każdy potrzebuje lub chce tego typu środowisk konkurencyjnych, ale może to pomóc tym, którzy mają silną motywację, pozostać na właściwej drodze.

trener crossfit pokazuje ćwiczenia grupowe z nogami na siłowni

Dodatkowo, kiedy dołączysz do treningu Crossfit, będziesz otoczony przez wiele osób, które naprawdę kochają ten rodzaj fitnessu. Nie tylko spędzisz dużo więcej czasu w ruchu niż przeciętny człowiek, ale także będziesz lepiej jadł. Pozwala to również zrezygnować z mniej niezdrowych nawyków, takich jak palenie czy picie.

Wady treningu Crossfit

ból barku zwiększa ryzyko kontuzji i przetrenowania poprzez crossfit

W porównaniu z przytłaczającą liczbą bezsensownych programów ćwiczeń mogą być znacznie gorsze niż CrossFit. Jeśli chcesz być dość silny i dobry na torach olimpijskich, z przyzwoitą wytrzymałością i elastycznością, a środowisko klasowe jest dla ciebie ważne, to może być dla ciebie idealne. Jeśli chcesz stracić tkankę tłuszczową, zbudować mięśnie i odzyskać zdrowie tak szybko i skutecznie, jak to możliwe, nie jest to najlepsza droga. Z tego powodu Crossfit nie jest najskuteczniejszym sposobem na dopasowanie. Chodzi o to, że najlepszą ogólną sprawność można osiągnąć, wykonując różnorodne ćwiczenia. To również najlepsza opcja na uzyskanie estetycznego ciała.

trening ze sztangą i obiema rękami

Cóż, Oxford English Dictionary definiuje sprawność fizyczną jako „stan bycia sprawnym fizycznie i zdrowym”. A dopasowanie definiuje się jako „w dobrym zdrowiu dzięki regularnej aktywności fizycznej”. Dzięki tym definicjom możemy mierzyć nasz poziom sprawności na wiele sposobów. Jednak w terminologii CrossFit fitness ma również inną definicję – zwiększoną wydajność pracy w szerokim zakresie czasu i modalności. Zasadniczo jesteś tak sprawny, jak możesz dzięki CrossFit. Sprytny i praktyczny.

Efektywność treningu crossfit

trening crossfit zalety wady poprawiają kondycję poprawiają ogólną kondycję budują mięśnie

Często twierdzi się, że treningi CrossFit to najlepszy sposób na jednoczesne zwiększenie masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Na pierwszy rzut oka ta teoria wydaje się wiarygodna ze względu na charakter treningu – jest to w zasadzie trening interwałowy o wysokiej intensywności, ale szybko staje się to zauważalne, jeśli zajrzysz do literatury naukowej. Jeśli spróbujesz zrobić wszystko na raz, uzyskasz słabe wyniki na całym świecie.

Ławka z hantlami do podnoszenia ciężarów na siłowni, ćwiczenia na ramię

Zostało to wykazane w wielu badaniach. Na przykład w 2009 roku naukowcy z RMIT University pracowali z dobrze wyszkolonymi sportowcami, aby odkryć, że „połączenie ćwiczeń oporowych i cardio podczas tej samej sesji może zaburzyć geny odpowiedzialne za anabolizm”. Według laików połączenie treningu wytrzymałościowego i siłowego wydaje się być „sygnały mieszane.” „Aby wysłać do mięśni. Wpływa również na ich zdolności adaptacyjne i jest nieoptymalne do maksymalizacji przyrostów mięśni i siły oraz sprawności aerobowej.

Trening crossfit a utrata tkanki tłuszczowej

kobieta ćwicząca ze sztangą podnoszenie ciężarów w siłowni

Wiele osób uważa, że ​​takie treningi są najlepszą opcją ze względu na ogromne wyzwania związane ze spalaniem dużej ilości kalorii i utratą tkanki tłuszczowej. Trening crossfit jest bardzo intensywny, ale też krótki. Z tego powodu kobiety mogą spalić od 60 do 120 kalorii na sesję, a mężczyźni od 110 do 170 kalorii na sesję.

człowiek trenuje wytrzymałość, pchając opony na zewnątrz

Chociaż może to być imponujące, biorąc pod uwagę długość treningu, możesz spalić tę samą ilość kalorii podczas 30-minutowego spaceru. Jest to również raczej nieistotne w szerszym kontekście utraty wagi, ponieważ pół kilograma tłuszczu zawiera około 3500 kalorii. Możesz spalić trochę więcej energii każdego dnia poprzez aktywność fizyczną, jeśli chcesz skutecznie spalić tłuszcz.

Wniosek

kobieta ćwicząca na nogi z urządzeniem w siłowni

Czy powinieneś ćwiczyć crossfit? Cóż, to zależy od twoich celów. Jeśli chcesz zadbać o kondycję i dobrze się bawić z grupą podobnie myślących osób, a także jako dobry trener i wiedzieć, jak uniknąć przetrenowania i kontuzji, Crossfit nie jest złym wyborem. Jeśli jednak budowa mięśni, utrata tkanki tłuszczowej lub sprawność aerobowa są Twoimi głównymi celami, Crossfit nie jest dla Ciebie. Lepiej będzie Ci służyć bardziej tradycyjne podejście do treningu siłowego i/lub sercowo-naczyniowego.

podnoszenie ciężarów gry crossfit konkurs camille leblanc kraft

Ogólnie rzecz biorąc, ten sport zmotywował miliony ludzi do rozpoczęcia ćwiczeń. Crossfit wprowadził ich do ciężkiego treningu ze sztangą i pomógł im stracić tkankę tłuszczową, zyskać mięśnie i stać się zdrowszymi. Z drugiej strony ma znaczące wady i nie jest najbezpieczniejszym ani najskuteczniejszym sposobem robienia tych rzeczy. Tak więc, jeśli szukasz czegoś, co jest bardziej sportem niż usprawnionym programem treningowym, a lubisz współzawodnictwo i chcesz zobaczyć, jak ciężko możesz wykorzystać kopertę w swoim treningu, prawdopodobnie spodoba ci się Crossfit.