Dywany i maty

Nowoczesny dywan ze starych sneakersów zdobi nowy flagowy salon Adidasa w Paryżu

Nowoczesny dywan różne warianty w paski półokrągły prostokątny

Utalentowana holenderska projektantka Simone Post zaprezentowała niedawno swój najnowszy pomysł na recykling. Na zlecenie globalnej firmy Adidas i we współpracy z niemiecką firmą I:CO, poddała recyklingowi zużyte trampki i przerobiła je na tkaninę. W końcu powstał nowoczesny dywan, który teraz będzie ozdobą nowego flagowego sklepu Adidasa w Paryżu.

Nowoczesny dywan ze starych tenisówek: Recykling zużytych butów sportowych to duże wyzwanie

Nowoczesny dywan wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu

Buty sportowe i trampki są w dzisiejszych czasach tak popularne, że praktycznie co druga osoba posiada przynajmniej jedną parę. Jednak ich utylizacja stanowi dla badaczy duże wyzwanie. Stare trampki są szczególnie trudne do wyrzucenia, ponieważ są wykonane z różnych materiałów (tkanina, plastik, guma itp.). Muszą być najpierw oddzielone, aby można je było poddać recyklingowi. Ten niezbędny etap wstępny sprawia, że ​​proces recyklingu jest niezwykle trudny.

nowoczesny dywan szary w paski jasny ciemny z recyklingu

Jednak niemiecka firma I:CO znalazła rozwiązanie i kilka lat temu wprowadziła system automatycznego rozpoznawania procesów. Ta innowacja techniczna umożliwiła efektywne zaprojektowanie procesów przygotowania. W specjalnym zakładzie recyklingu buty są najpierw rozkładane na części. Uzyskane z tego materiały są następnie przetwarzane na granulki i dzielone na trzy grupy: tekstylia, twarde tworzywa sztuczne i miękkie tworzywa sztuczne.

Nowoczesny dywan ze starych sneakersów przekonuje minimalistycznym wyglądem

nowoczesny dywan stare trampki Adidas recykling

Pierwszy dywan wykonany przez Simone Post był szary. Projektant uznał, że nie jest to szczególnie piękne, a nawet trochę nudne. Po kilku próbach udało jej się uzyskać dwa różne odcienie szarości: antracyt i gołębi szary. Z tych dwóch kolorów stworzyła dywan w paski, który przyciąga uwagę swoim powściągliwym, minimalistycznym wyglądem. Przy bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak kolorową pięknością: granulat mieni się różnymi kolorami, takimi jak różowy, niebieski czy beżowy. Efekt końcowy jest dla nas fascynujący. To doskonały przykład na to, jak stare produkty można przekształcić w ciekawe nowe materiały poprzez recykling.

Nowoczesny dywan zdobi Adidas Flagstore

Nowoczesny recykling starych trampek dywanowych

nowoczesne pomysły na recykling dywanów Adidas

Projekt autorstwa Studio Simone Post we współpracy z I CO